2.el otomobile satın alınan araca 1 sene mekanik garanti satin almak mantikli mi

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Expertiz esnasinda sordular garanti ister misiniz diye ufak bir bedel karsiligi. Sizce mantikli mi? Garanti satin almak aslinda sadece enjektor bile bozuk ciksa amorti eder gibi :)
Aracin 8 yasindan kucuk, km'de sanirim 300.000 den dusuk olmasi gerekiyormus.

upload_2019-2-19_11-6-31.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kaç para istiyorlar 1 senelik garantiye ? Garanti koşullarının belirtildiği sözleşme içeriğini de ayrıca görmek lazım. Eğer maddi açıdan uygunsa, sözleşme içeriğinde tabiri caizse çakallık içeren bir hüküm yoksa ben garanti yaptırırım.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Kaç para istiyorlar 1 senelik garantiye ? Garanti koşullarının belirtildiği sözleşme içeriğini de ayrıca görmek lazım. Eğer maddi açıdan uygunsa, sözleşme içeriğinde tabiri caizse çakallık içeren bir hüküm yoksa ben garanti yaptırırım.

kesinlikle katılıyorum, gayet iyi duruyor :D

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
arkadaslar unuttum fiyati 300 400 tl birseydi yarin ogrenip yazacagim

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
maphre sigirta bu hizmeti veriyormus mekanik icin ekspertisde mesela turbo icin turbo zayif veya orta degil iyi cikmasi gerekiyormus garantiye dahil edilebilmesi icin 3 aylik 269 tl 12 aylik 500 civari imis bir de 8 yas ve 160000 km siniri varmis garanti yapilabilmesi icin ve mutlaka ekspertiz asamasinda yapilmasi gerekiyormus soyle bir sayfa buldum http://www.turassistleyasam.com/warranty-plus.html?pID=1 ve
upload_2019-2-19_15-14-0.png

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
reklam gibi oldu ama hicbir baglantim yok ama bir suru para vererek aldigimiz araclar icin sonraki yasanacak surprizler icin kafanin rahat olmasi icin yapilabilir ama belirttikleri ekspertizde sadece iyi durumda parcalar icin gecerli imis orta ve zayif puan alan parcalar gecersizmis

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
maphre sigirta bu hizmeti veriyormus mekanik icin ekspertisde mesela turbo icin turbo zayif veya orta degil iyi cikmasi gerekiyormus garantiye dahil edilebilmesi icin 3 aylik 269 tl 12 aylik 500 civari imis bir de 8 yas ve 160000 km siniri varmis garanti yapilabilmesi icin ve mutlaka ekspertiz asamasinda yapilmasi gerekiyormus soyle bir sayfa buldum http://www.turassistleyasam.com/warranty-plus.html?pID=1 ve
Ekli dosyayı görüntüle 17437
Enjektör arızası dahil değil. Turbo konusunda ise değişim söz konusu değil, sadece revizyon yapılıyor. Araçların en çok muzdarip olduğu direksiyon kutusu arızası da dahil değil.

Yani turbo - enjektör - direksiyon kutusu gibi pahalı kalemler geçiştirilmiş gibi duruyor.

Yinede garanti garantidir. İstenen meblağlar da çok yüksek değil. Tedbir amaçlı yaptırılabilir. Ama ne yaptırdığını ve ne içerdiğini bilip beklentiyi ona göre tutmak kaydıyla.

Son düzenleme:

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
oyle
Enjektör arızası dahil değil. Turbo konusunda ise değişim söz konusu değil, sadece revizyon yapılıyor. Araçların en çok muzdarip olduğu direksiyon kutusu arızası da dahil değil.

Yani turbo - enjektör - direksiyon kutusu gibi pahalı kalemler geçiştirilmiş gibi duruyor.

Yinede garanti garantidir. İstenen meblağlar da çok yüksek değil. Tedbir amaçlı yaptırılabilir. Ama ne yaptırdığını ve ne içerdiğini bilip beklentiyi ona göre tutmak kaydıyla.
oyle ise dediginiz gibi bir anlami yok enjektor ve turbo dahil demislerdi agizdan bana demekki degilmis

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
oyle

oyle ise dediginiz gibi bir anlami yok enjektor ve turbo dahil demislerdi agizdan bana demekki degilmis
Turbo revize ediliyor. Değişim söz konusu değil. Yakıt sistemi konusunda da enjektörler ve ısıtma bujileri hariç yazmışlar. Direksiyon kısmında da direksiyon pompasını gördüm ama kutusundan bahsedilmemiş.

Ayrıca kullanılacak parçanın türü ve kalitesi de belirtilmemiş. Muadil parça kullanırlar muhtemelen. Ek olarak kullanılan parçaya ve işçiliğe de garanti veriyorlar mı o da belli değil. Yani araç tamir gördü ve oldu ya dikiş tutmadı. Bu noktada tekrar edilmesi muhtemel tamir masrafı kime ait ? Kullanılan parça sökülüp tekrar parça siparişi gerekirse yine bunun masrafı kime ait ? Bunlardan da bahsedilmemiş. Biraz daha detaya ihtiyaç var.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Turbo revize ediliyor. Değişim söz konusu değil. Yakıt sistemi konusunda da enjektörler ve ısıtma bujileri hariç yazmışlar. Direksiyon kısmında da direksiyon pompasını gördüm ama kutusundan bahsedilmemiş.

Ayrıca kullanılacak parçanın türü ve kalitesi de belirtilmemiş. Muadil parça kullanırlar muhtemelen. Ek olarak kullanılan parçaya ve işçiliğe de garanti veriyorlar mı o da belli değil. Yani araç tamir gördü ve oldu ya dikiş tutmadı. Bu noktada tekrar edilmesi muhtemel tamir masrafı kime ait ? Kullanılan parça sökülüp tekrar parça siparişi gerekirse yine bunun masrafı kime ait ? Bunlardan da bahsedilmemiş. Biraz daha detaya ihtiyaç var.
kapsam biraz belirsiz olmus kurnazlik var gibi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hangi konuya yazacağımı bulamadım. Başlık da açıp açmama konusunda kararsız kaldım o yüzden burada paylaşayım dedim. Sanırım Türkiye'de ilk defa yapılacak olan Ford yetkili servisleri kurumsal olarak ekspertiz işine girmiş.. Belli başlı yetkili servis noktalarında ekspertiz işlemi yapılabiliyor artık. Malum, otomobil üreticileri bu toplara pek girmiyorlardı. Servise gidince aracı inceleme olayına pek sıcak bakmıyorlardı.
http://f-ekspertiz.com/

Paketler sunmuşlar. Bronz - Gümüş - Altın şeklinde. Bunların hepsinin içeriği sitede mevcut. Bronz 200 TL, Gümüş 300 TL, Altın 360 TL olarak ücretlendirilmiş.

Sitede ekspertiz hükümleri nelerdir, bağlayıcılığı nedir, garanti durumu nedir bunlarla ilgili bilgi bulamadım. Muhtemelen arayıp bilgi almak gerekecek.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hangi konuya yazacağımı bulamadım. Başlık da açıp açmama konusunda kararsız kaldım o yüzden burada paylaşayım dedim. Sanırım Türkiye'de ilk defa yapılacak olan Ford yetkili servisleri kurumsal olarak ekspertiz işine girmiş.. Belli başlı yetkili servis noktalarında ekspertiz işlemi yapılabiliyor artık. Malum, otomobil üreticileri bu toplara pek girmiyorlardı. Servise gidince aracı inceleme olayına pek sıcak bakmıyorlardı.
http://f-ekspertiz.com/

Paketler sunmuşlar. Bronz - Gümüş - Altın şeklinde. Bunların hepsinin içeriği sitede mevcut. Bronz 200 TL, Gümüş 300 TL, Altın 360 TL olarak ücretlendirilmiş.

Sitede ekspertiz hükümleri nelerdir, bağlayıcılığı nedir, garanti durumu nedir bunlarla ilgili bilgi bulamadım. Muhtemelen arayıp bilgi almak gerekecek.
Bronz paket, kaportacıya 100₺ ateşlesek kralını yapacağı bir uygulamaymış. Altın paketi bile bana yetersiz geldi.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
ekspertiz noktalarindaki gibi servislerde fren testi ve amortisore titresim ile test cihazi varmiymis ki hic gormedim simdiye kadar bildigim kadariyla pahali bu cihazlar ayrica ford servisinin verdigi belge ile expertiz noktalari arasindaki verilen belge arasinda fark varmi bilemiyorum fakat sundan eminim son donemlerde merdiven alti expertiz noktalari cogaldi bu isin suyu cikmaya basladi bence

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
2.elde ekspertiz zorunlu olduğunda muhtemelen bu tür hizmetler zamanla daha da yaygın ve kaliteli hale gelecek. Şöyle düşünelim 100.000tl lik.otomobili kazaya karşı 500tl ye sigortalayan şirketler güvenilir ekspertiz sonucu neden yıllık 500tl ye garanti kapsamına almasın ki
Muhtemelen ilk 2.el sigortası sunan sirket olduğundan durum böyle ama yaygınlaştıkça hem hizmet hem kalite artacaktır
Zaten otomobil satan kurumlarin kendisinin 1 yıl 20.000km arıza yada ilk 3 ay iade garantisi vb hizmetler sunacağını düşünüyorum iş sigorta şirketlerine de kalmayabilir

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bronz paket, kaportacıya 100₺ ateşlesek kralını yapacağı bir uygulamaymış. Altın paketi bile bana yetersiz geldi.
Bu daha çok sanayide falan hiç usta bilmeyen, tanımayan ve özellikle Ford aracı alacak olanlar için iyi bir uygulama gibi gözüküyor zaten. Mesela benim hiç tanıdığım usta yok. Focus'u satıp Mondeo almaya kalksam tanıdık vasıtasıyla Ford'un servislerinden birine gidip aracı kontrol ettirebilirim. En azından Ford kontrol edeceği için kronik sorunları, çıkarması muhtemel sorunlar gibi şeyleri daha iyi bileceklerinden normal bir ekspertiz firmasından daha iyi bakarlar diye düşünüyorum. Ee o yetkili servisle arası iyi olan, ilişkileri iyi olan biriyle de gidersem şaseye, kaportaya, motorun görünen yerlerine, işleyişine, aracın elektroniğine, süspansiyonlara falan baksalar yeterli.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ekspertiz noktalarindaki gibi servislerde fren testi ve amortisore titresim ile test cihazi varmiymis ki hic gormedim simdiye kadar bildigim kadariyla pahali bu cihazlar ayrica ford servisinin verdigi belge ile expertiz noktalari arasindaki verilen belge arasinda fark varmi bilemiyorum fakat sundan eminim son donemlerde merdiven alti expertiz noktalari cogaldi bu isin suyu cikmaya basladi bence
Detayları biz de bilemiyoruz. Ford forumunda birileri gidip konuşup bilgi alacaklar. Ama resmi olarak bu işi yapıyorlarsa muhakkak yaptıkları işe de bir garanti veriyorlardır. Merdiven altı ekspertiz firmalarından bir farkı olması gerekir mutlaka. Detayları öğrenince buradan haber veririm. Hoş merak eden olursa bilgi almak için arayabilir de.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu daha çok sanayide falan hiç usta bilmeyen, tanımayan ve özellikle Ford aracı alacak olanlar için iyi bir uygulama gibi gözüküyor zaten. Mesela benim hiç tanıdığım usta yok. Focus'u satıp Mondeo almaya kalksam tanıdık vasıtasıyla Ford'un servislerinden birine gidip aracı kontrol ettirebilirim. En azından Ford kontrol edeceği için kronik sorunları, çıkarması muhtemel sorunlar gibi şeyleri daha iyi bileceklerinden normal bir ekspertiz firmasından daha iyi bakarlar diye düşünüyorum. Ee o yetkili servisle arası iyi olan, ilişkileri iyi olan biriyle de gidersem şaseye, kaportaya, motorun görünen yerlerine, işleyişine, aracın elektroniğine, süspansiyonlara falan baksalar yeterli.
Yalnız şöyle bir şey var. Adamlar pek çok şeyi sırf yeni bir Ford müşterisi kazanmak için görmezden gelip "abi bu araba temiz al sen bunu" şeklinde bir rapor çıkartıp satın aldırabilirler. Sonuçta bayiler asıl kârı satıştan değil servisten kazanıyor. O yüzden özellikle Ford marka araçta Ford'un ekspertizine şahsen güvenmem.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım