2005 Laguna 2 1.9 dCi Privilege

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,626
1
5,117
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Bahsettiğim trjikomik eksiklere birer örnek. Her nasıl olmuşsa arka helezonun ucu ve alt tablası kırılmış gitmiş. Tabla ve helezon alıp eski haline getireceğim. Alt bakalitlerinde birini buldum diğerine bakınıyorum. Bagaj havuzuna su doluyormuş. Eski sahibinin ilgisizliği yüzünden havuz pas tutmaya başlamıştı. Kazıttırıp pütür attırıp boyattırdım. Ömürlük oldu. Suyun kaynağı sağ arka stobun altından aldığı ve havuzun 15 cm kadar içine gelen darbe kaynaklı arka panelin birleşme noktalarında oluşan boşluklarmış. Yeniden doğacak devam ediyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 31701 Ekli dosyayı görüntüle 31702
Ekli dosyayı görüntüle 31704 Ekli dosyayı görüntüle 31705 Ekli dosyayı görüntüle 31706
Ekli dosyayı görüntüle 31707 Ekli dosyayı görüntüle 31703
Yalnız bir şey söylemem gerekiyor. Genelde o tarz yay bağlantı tipleri, sanayide yayı taş motoruyla kesilen araçlarda görülür. Yayın ucunda bariz şekilde kırık varsa bilemem ama yaylar yol darbeleriyle kırılacak şeyler değiller, onu da söyleyeyim :)

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hocam işte altta bir hasar vs yok. Yandan da aldığı bir darbe yok. Nasıl olduğuna dair fikrimde yok :D
Arabanın yol tutuşunda esnemesinde darbe sönümlemesinde bir problem yok ama olması gereken diğer taraf ve nasıl olması gerekiyorsa öyle yapmam gerekli.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
511
1,277
2,520
Ankara
Marka
BMW
Bu araçlarda arka suspansiyonlar bağımsız mı yoksa torsiyon mu? D segmentinde bağımsız olması gerektiğini düşünüyorum ama incelememe rağmen yine de anlamamıştım ben :D

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Torsiyon sistemi var bağımsız değil. Arkası bana önden daha konforlu geliyor neden bilmiyorum :)

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Ufak bir güncel çekelim. Pek fazla bişey yok ama geçen gün guruplardan birinde bir kardeşim otopark.com da aktif değilsin bu aralar dediğinden minicik bir güncel çekeyim istedim :) Üzmedi beni sağolsun minik bikaç ilave ve tamirat yaptım el yordamıyla onları paylaşayım.
Radyo kumandası ses açma tuşu biraz sert basıyordu. Belliki tozlanmış yılların verdiği sebeplerle. Temizlemek yerine uyguna bulunca sıfırını aldım. Orjinal sıfır malzemenin hastasıyım malum :D
Sonrasında şüpheli yağmur sensörününde yenisini alıp taktım ama yağmur sensörüm yine fasılalı çalışıyor. Atermik ön cam şart oldu.
Son olarak altyapısı hazır hatta aktif durumda olan hız regülatörünü aktif hale getirmek için ilk şart olan düğmeyi temin edip taktım. Sistem aktif ama ayar yapmak için airbag sargısı ve direksiyon simidini değişmek lazım. Cüzdan hastalığım geçince ilk işim o :)
En son olarak çin den 3 tuşlu kart sipariş etmiştim o geldi ve araca tanıttık. Bu kartın esprisi eller serbest giriş ve çıkış sistemini aktif etmesi ayrıca kart üzerinden tuşa basarak açık cam ve sunroofun kapanabilmesiydi. Arka kapı siviçleri bozuk olduğundan şimdilik eller serbest kısmı çalışmıyor. Sadece cam sunroof vs kapatabiliyorum. İlerleyen günlerde onlarada bakılacak.
Bu periyotta lagunalardaki kronik sorun olan cam halatı fiberinin kırılması kaynaklı bir sıkıntı oldu. Cam açılıyor lakin kapanmıyordu. 100 tl ye fiberleri ve halatı değişti işçilikte dahil rakam bu.
Hayrına birde yıkattım :D

IMG_20201202_122427.jpg IMG_20201230_170119.jpg
IMG_20210104_090350.jpg IMG_20210104_090358.jpg
IMG_20210104_090403.jpg IMG_20210105_121250_306.jpg
IMG_20210105_101422.jpg IMG_20210105_121144_119.jpg

blogger

Profesör
21 Ağu 2018
399
692
1,645
Marka
Renault
Şu arabanın 2000'lerin başında Avrupa'da yarattığı etkiye hayranım. Yılına göre tasarımı, özellikleri ve özgünlüğü. Belli bir kesim sorunlu oluşu yüzünden nefret etse de hastası olanda 2021'de bile hala çok. :) Güle güle kullanın kazasız belasız.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Cabasse ünitede var mı hocam yoksa sadece hoparlör mü? Ünitede varsa ses nasıl acaba merak ettim
Hoparlörler megane 2 ile filan aynı ama çalmaları çok başka :) Ana ünite cabasse marka ya da destekli. Ses kalitesi muazzam. Basslar çok güzel ve ses yükseldikçe de bozulma neredeyse sıfır. Bunda bagajdaki 4x40w amfisinin etkisi büyük. Bildiğim kadarıyla sistem 3 parça. Konsolda gözüken sadece cd changer. Bagajda amfi var birde torpido altında polen filtresinin yanında sanırım asıl teyp vazifesi gören bir parça varmış.

Şu arabanın 2000'lerin başında Avrupa'da yarattığı etkiye hayranım. Yılına göre tasarımı, özellikleri ve özgünlüğü. Belli bir kesim sorunlu oluşu yüzünden nefret etse de hastası olanda 2021'de bile hala çok. :) Güle güle kullanın kazasız belasız.
Hocam sorunlu kavramına katılmıyorum neden derseniz bu üçüncü lagunam ve gerçekten renoda daha aşağısındaki sınıflarla çok bariz bir kalite ve sorunsuzluk varkı var. Gerçek anlamda sorunsuz. Ama D segment gibi kullanılması şartıyla. Yani yan sanayi parça kullanmamak gerek. Bu pek çok arabada böyle aslında ama konfora dayalı pek çok sistem olduğundan laguna vb lerinde daha önemli. Kronik sorunları var mesela yok değil ama emin olun bunlarda kullanıcı kaynaklı. Misal kart yuvasında kartı algılayan ayaklar kırılır. Sebebi kartın yuvaya zart diye sertçe sokulması. İnsan gibi davranılınca hiçbişey olmuyor. Keza 3 arabamdada yaşamadım öyle bişey. Cam halatlarını tutan fiberler kırılır. Bunun kullanımla pek ilgisi yok ama onarım masrafı gayet makul. Bunun haricinde kapı sviçleri kilitlerin içinde ve zamanla su alabiliyor ve lehimlerinin tazelenmesi gerekebiliyor. Bu sorun aslında çok renoya özgü değil. Bunların haricinde olan şeyler genelde hep yanlış ve hor kullanmak kaynaklı oluyor. Misal benim arabam sadece kullanılmış. Hor kullanılmamış ama sadece kullanılmış. Yağ su devam. Biraz şımartmaya çalışmamış aldığım amca sağolsun :D Ufak tefek eksikleri var adam nasılsa yürüre engeli yok diye hiç sallamamış bile.

blogger

Profesör
21 Ağu 2018
399
692
1,645
Marka
Renault
Hocam sorunlu kavramına katılmıyorum neden derseniz bu üçüncü lagunam ve gerçekten renoda daha aşağısındaki sınıflarla çok bariz bir kalite ve sorunsuzluk varkı var. Gerçek anlamda sorunsuz. Ama D segment gibi kullanılması şartıyla. Yani yan sanayi parça kullanmamak gerek. Bu pek çok arabada böyle aslında ama konfora dayalı pek çok sistem olduğundan laguna vb lerinde daha önemli. Kronik sorunları var mesela yok değil ama emin olun bunlarda kullanıcı kaynaklı. Misal kart yuvasında kartı algılayan ayaklar kırılır. Sebebi kartın yuvaya zart diye sertçe sokulması. İnsan gibi davranılınca hiçbişey olmuyor. Keza 3 arabamdada yaşamadım öyle bişey. Cam halatlarını tutan fiberler kırılır. Bunun kullanımla pek ilgisi yok ama onarım masrafı gayet makul. Bunun haricinde kapı sviçleri kilitlerin içinde ve zamanla su alabiliyor ve lehimlerinin tazelenmesi gerekebiliyor. Bu sorun aslında çok renoya özgü değil. Bunların haricinde olan şeyler genelde hep yanlış ve hor kullanmak kaynaklı oluyor. Misal benim arabam sadece kullanılmış. Hor kullanılmamış ama sadece kullanılmış. Yağ su devam. Biraz şımartmaya çalışmamış aldığım amca sağolsun :D Ufak tefek eksikleri var adam nasılsa yürüre engeli yok diye hiç sallamamış bile.

Hocam aynen işte bende onu diyorum zaten hani kronik sorunları belki hor kullanımdan kaynaklı ama biraz nazlı bir araba ilgi isteyen bir araba, sizde aynısından bahsetmişsiniz. Birde ben asıl bu araçların ülkemizdeki fiyat-performans olayını seviyorum. Renault'nun D segmentlerinin değeri bilinmediğinden 2.el fiyatları uygun. Bende Latitude var mesela Latitude'la aynı paraya bi alt segmenti olan Fluence'i geçtim neredeyse Clio 3 satıyorlar. Yani Clio 4 bile değil :) Ondan Laguna 2, Laguna 3 çok mantıklı ve güzel arabalar, zamanında segmentlerine yenilik getiren arabalar. Yeter ki düzgün bir örneği olsun.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
İncik boncuk eksik gidermeye devam. Yaz sonuna kadar bikaç kalem daha eksiği giderdikten sonra boya faslına gireceğiz :)
Hali hazırda bulunan eksikler şöyle:
Aynalar katlanmıyor. Sol ayna mekanizması kırık, sağın ise katlanma özelliği yok. Sağ kapıdan zamanında bir hasar almış normal ayna takmışlar.
Xenon farların ön dingildeki yükseklik sensörünün ayağı kırık değişim yada tamir olması lazım.
Kolçak arka küllük tırnakları kırık.
Sol ayna iç bakaliti hasarlı
Yağmur sensörü aktif lakin çalışmıyor. Ön cam atermik cam olması gerekli. Değişirmiyim bilmiyorum ama dayanamam herhalde :)
Lastik basınç sensörleri cihazla kapatılmış. Sıfır sensörler alınıp aktif edilecek.
Arka kapı sviçleri ve kızılötesi gözler elden geçirilerek eller serbest giriş aktifleştirilecek.

En son yapılanlarda şöyle:
Castrol magnatec 10-40 yağ ile bakım yapıldı. Yağ yağ filtresi mazot filtresi hava filtresi değişti. İlaveten şanzıman yağınıda yeniledik. Tamamı 490 tl tuttu işçilik dahil. Mazot filtreside dahil bide. Lagunaya ya da dizel arabalara bakımı pahalı diyen var ise benzinli ile kıyaslayabilir. 4,7 lt yağ alıyor araba filtre dahil. F7R 5.5 ten fazla alıyordu.
Arka sol yayın ucu kırıktı alt takozuyla beraber yeniledim.
Sağ arla torsiyon bakaliti yoktu sıfır buldum taktım. Sol tarafıda buldum maaşı bekliyorum :)
Sonrasında pandemi kısıtlaması bahanesi ile evin önünde tüm iç aksamı sihirbaz isimli temizlik maddesiyle temizledim. 3-4 kova su değiştirdim öyle kapkara pis su çıktı. Sonrasında sertleşen derilere vazelin uyguladım sonuç güzel. Ama pek kalıcı olmayacak gibi. Badem yağı uygulamayı düşünüyorum.

IMG_20210212_101317.jpg IMG_20210212_104743.jpg
IMG_20210212_104730.jpg IMG_20210212_104721.jpg IMG_20210123_132914.jpg
IMG_20210123_132115.jpg IMG_20210123_132920.jpg
IMG_20210105_121401_399.jpg IMG_20210105_121412_037.jpg
IMG_20210105_121741.jpg

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,073
3,070
4,070
26
İkinci el alırken kenarda bi 5 bin bulunacak diye boşuna demiyorlarmış :) . Küllerinden doğuyor maşallah, gelişmeleri ilgiyle takip ediyorum. Keşke her araç sahibi aracıyla böyle ilgilense/ilgilenebilse..

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
F7R varken işler daha hızlı ilerliyordu. Bunu borçla aldığım için maalesef aydan aya ufak ufak ilgilenebiliyorum. Tanıdıktan araç almanında zararları aslında. Normal şartlarda aldığımdaki haliyle 60 tan fazla etmezdi. Ben 67500 tl verdim birde açıkçası baktırmadım hiç. Şükür yürüyende motorda bişey yok kullanmaya engel değil hiçbir eksiği. Ama benim gibi rahatsız adam için hepsi dert. Şu an boya haricinde masrafı tertemiz bi 5 lik var. Ha değer ayrı mesele ki hepside hallolacak :)

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
894
1,631
2,320
İst.
Marka
Ford
İncik boncuk eksik gidermeye devam. Yaz sonuna kadar bikaç kalem daha eksiği giderdikten sonra boya faslına gireceğiz :)
Hali hazırda bulunan eksikler şöyle:
Aynalar katlanmıyor. Sol ayna mekanizması kırık, sağın ise katlanma özelliği yok. Sağ kapıdan zamanında bir hasar almış normal ayna takmışlar.
Xenon farların ön dingildeki yükseklik sensörünün ayağı kırık değişim yada tamir olması lazım.
Kolçak arka küllük tırnakları kırık.
Sol ayna iç bakaliti hasarlı
Yağmur sensörü aktif lakin çalışmıyor. Ön cam atermik cam olması gerekli. Değişirmiyim bilmiyorum ama dayanamam herhalde :)
Lastik basınç sensörleri cihazla kapatılmış. Sıfır sensörler alınıp aktif edilecek.
Arka kapı sviçleri ve kızılötesi gözler elden geçirilerek eller serbest giriş aktifleştirilecek.

En son yapılanlarda şöyle:
Castrol magnatec 10-40 yağ ile bakım yapıldı. Yağ yağ filtresi mazot filtresi hava filtresi değişti. İlaveten şanzıman yağınıda yeniledik. Tamamı 490 tl tuttu işçilik dahil. Mazot filtreside dahil bide. Lagunaya ya da dizel arabalara bakımı pahalı diyen var ise benzinli ile kıyaslayabilir. 4,7 lt yağ alıyor araba filtre dahil. F7R 5.5 ten fazla alıyordu.
Arka sol yayın ucu kırıktı alt takozuyla beraber yeniledim.
Sağ arla torsiyon bakaliti yoktu sıfır buldum taktım. Sol tarafıda buldum maaşı bekliyorum :)
Sonrasında pandemi kısıtlaması bahanesi ile evin önünde tüm iç aksamı sihirbaz isimli temizlik maddesiyle temizledim. 3-4 kova su değiştirdim öyle kapkara pis su çıktı. Sonrasında sertleşen derilere vazelin uyguladım sonuç güzel. Ama pek kalıcı olmayacak gibi. Badem yağı uygulamayı düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 33821 Ekli dosyayı görüntüle 33824
Ekli dosyayı görüntüle 33823 Ekli dosyayı görüntüle 33822 Ekli dosyayı görüntüle 33819
Ekli dosyayı görüntüle 33818 Ekli dosyayı görüntüle 33820
Ekli dosyayı görüntüle 33815 Ekli dosyayı görüntüle 33816
Ekli dosyayı görüntüle 33817
Abi maşallah. Laguna'lar maalesef kötü ellere düştü, döneminin b5.5 passat gibi kullanılan arabaları olmadı, e biraz da nazikler ama sundukları şeyler hala güncel.
arka camda perde gordugum ilk arac lagunadir, o zamanlar beni cok sasirtmisti, senesine gore cok guzel opsiyonlar sunuyor ki bugun ayni paraya o donanimi sunan kac arac vardir bilmiyorum
Hayirli olsun.
Laguna 2 gerçekten şımartan bir arabaydı

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
arka camda perde gordugum ilk arac lagunadir, o zamanlar beni cok sasirtmisti, senesine gore cok guzel opsiyonlar sunuyor ki bugun ayni paraya o donanimi sunan kac arac vardir bilmiyorum
Hayirli olsun.
Ben söyleyeyim sıfır araç var :D İyi ki adı çıkmış sorunlu diye de bu fiyatlarda kalmış. Yoksa bu dolulukta ve motor seçeneklerinde laguna en az 90-100 lira olurdu şu an. Bende takip ediyorum 2.0 veya 1.9 gökhan abideki gibi temizlikte denk gelirse kaçırmam hastası oldum daha koltuğuna oturmadan :)

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Evet devam ediyoruz. Aynalar katlanmıyordu. Sol tarafı istediğim gibi ayarlayamıyordum vs derken sağ tarafı orjinal buldum ve rakamda nispeten uygun olunca (550+20) alıverdim. Taktık bir baktık yine katlanmıyor ayar düğmesi de bozuk. Azdan az çoktan çok gider dedik doğru parçacıma gittim. Bereket elinde hazırda varmış. Alıp hemen değiştirdik (450 tl) Bu sırada baktık ki sol aynadan da sesler geliyor çalışıyor ama elle hafifçe ittirmek lazım. Söküp motorunu vs komple dağıttık. İçindeki büyük çark diş sıyırmış. En azından ayna bulana kadar çalışsın iş görsün diye sağdan söktüğümüz aynanın iç mekanizmasının bir kısmını sola aktardık. Şu an sol tam açılmasa da iki aynamda ısıtmasına varana kadar aktif çalışıyor. Sağ aynaya mavi renkli cam alacağım ışık kırması için. Sol aynanın iç bakaliti kırık yapıştırmaymış. Sıfır bulup aldım taktım. Son olarak eksik olan sol torsiyon bakalitini de sıfır bulup aldım bir ara taktıracağız. Hafta sonu hava güzel olsaydı far yıkamanın tamirini deneyecektik. Aldığım her civataya değecek bir araçla uğraşmanın keyfi bambaşka :)

IMG_20210311_122646.jpg IMG_20210311_122812.jpg
IMG_20210311_153827.jpg IMG_20210311_153837.jpg
IMG_20210308_135638.jpg

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Eksikleri gidermeye devam ediyoruz. Kendime 2 çift çorap alabilmişken beyefendi bi karar yiyor bakalım daha ne kadar yiyecek :D

Neyse torsiyon bakalitini almıştım montajını lifte alıp kendim yaptım. Patlak olan kemer fişeklerini ve kafasına göre arıza veren yan darbe sensörünü çıkma olarak, bulunmaz hint kumaşı muamelesi yapılan arka küllüğü de sıfır bulup aldım. Bu insanlar ne yapıpta bu küllükleri kırıp piyasadan tüketmişler doğrusu çözemedim. Son olarak lastik basınç sensörlerinin tanesini 85 tl ye bulunca alıverdim. Alışverişi onaylayıpta telefonu elime alınca tanesini 54 tl ye buldum ama o arada üsküdara güneş doğuvermiş 😂 Her neyse, montaj safhası maaşta olacak. O zamana fotoğrafları paylaşırım. Bu arada hazır denk getirmişken 1 adet sol ayna ve ön tampon çeki demiri kapağını da aldım. Onlarda aranınca altın muamelesi yapılanlardan.

IMG-20210320-WA0018.jpg IMG-20210320-WA0019.jpg
IMG-20210322-WA0001.jpg IMG-20210322-WA0006.jpg IMG_20210313_100903.jpg
IMG_20210322_152601.jpg

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
Eksikleri gidermeye devam ediyoruz. Kendime 2 çift çorap alabilmişken beyefendi bi karar yiyor bakalım daha ne kadar yiyecek :D

Neyse torsiyon bakalitini almıştım montajını lifte alıp kendim yaptım. Patlak olan kemer fişeklerini ve kafasına göre arıza veren yan darbe sensörünü çıkma olarak, bulunmaz hint kumaşı muamelesi yapılan arka küllüğü de sıfır bulup aldım. Bu insanlar ne yapıpta bu küllükleri kırıp piyasadan tüketmişler doğrusu çözemedim. Son olarak lastik basınç sensörlerinin tanesini 85 tl ye bulunca alıverdim. Alışverişi onaylayıpta telefonu elime alınca tanesini 54 tl ye buldum ama o arada üsküdara güneş doğuvermiş 😂 Her neyse, montaj safhası maaşta olacak. O zamana fotoğrafları paylaşırım. Bu arada hazır denk getirmişken 1 adet sol ayna ve ön tampon çeki demiri kapağını da aldım. Onlarda aranınca altın muamelesi yapılanlardan.

Ekli dosyayı görüntüle 34329 Ekli dosyayı görüntüle 34330
Ekli dosyayı görüntüle 34331 Ekli dosyayı görüntüle 34332 Ekli dosyayı görüntüle 34333
Ekli dosyayı görüntüle 34334

Eline HONDA düştüğünde senden alacam söz :D malum incik cincik işlere çok takılıyorsun sıfır ayarında alırız :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım