aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Herkese merhaba,

Uzun ve karmakarışık bir alım sürecinin ardından, geçenlerde başka bir konuya teaser'ını attığım Fiesta ST'yi teslim aldım :D

Araç Türkiye'ye gelen 3. Fiesta ST. İlk ikisinin satıldığı kişi itibariyle, trafikte gezen tek ST bu diyebiliriz yenileri gelene kadar.
3 kapı, ST3 yani en üst paket, kilitli diferansiyelin de olduğu Performance Pack opsiyonu da seçilmiş bir araç. Şerit takip, kör nokta, trafik işareti algılama, sunroof ve direksiyon ısıtma dışında alınabilecek her şeye sahip sanırım. Yarı deri yarı alcantara döşemeye sahip aşırı rahat Recaro koltukları var, koltuklar ST2'de de Recaro olmasına rağmen bu döşeme kombini ile sadece ST3'te geliyor.

Araç henüz 250 kilometrede olduğundan biraz rodaj modunda dolaşıyoruz, ancak çok zorlamadan kullandığım haliyle bile müthiş bir hissiyatı var. Arabayı alıp bayiden çıkışımın 10. saniyesinde vites hissiyatı kahkaha attırdı bana :D Direksiyonu aşırı direkt, hatta ben bunun sakin, yüksek hızlı otoban kullanımında biraz negatif etkisi olacağını düşünüyordum ama kesinlikle standart bir otomobil direksiyonundan çok farkı yok sakin kullanımda. Zaten genel olarak konforu hariç normal moddayken standart bir B segment otomobil gibi.

Maksimum torku 290 Nm ve bu torku 1600-4000 devir arasında verebildiği için çok esnek. Şehiriçinde de çok devir çevirmeden gayet rahat kullanıma izin veren bir yapısı var. Jantların 18 oluşu ve süspansiyonun ayarı sebebiyle biraz konforsuz, ama yol tutuş limitleri göz önünde bulundurulunca kabul edilebilir bir konforsuzluğu var, ben de bunu bilerek satın aldığım için rahatsız değilim.

Sport ve race modlarında açılan egsoz vanası hoş bir detay olmuş, içeriye tamamen yapay ses basmak yerine en azından gerçekten bir şeyler değişiyor otomobilde. Bu arada bu iki modda içeriye ses de veriyor ancak yapaylık hissi yok, aksine dolu dolu bir ses geliyor, benim hoşuma gitti. Bir diğer güzel detay da egsoz açıkken vites düşürdüğünüzde gelen patırtılar, stock bir B hot hatch'ten bunu beklemezdim açıkçası :D B&O ses sistemi de gayet başarılı, ondan çok uzun uzadıya bahsetmeye gerek yok.

Arabayı aldığımdan beri havalar pek iyi değil, benim de çok vaktim olmamıştı o yüzden pek fotoğraf çekemedim, çektiklerimi ekliyorum. Devamı mutlaka gelecektir :) bir de otomobil ile yaptıklarımı ve yapacaklarımı (pist, belki modifikasyonlar vs.) kayıt altına almak için bir instagram hesabı açtım, mk8.st.tr, takip edebilirsiniz. Havalar ısınıp pist sezonu geldiğinde bir Youtube kanalı planım da var, eğlenceli içerik fikirleri bulabilirsem.

Mutlaka atladığım noktalar olmuştur, merak ettiğiniz ne varsa sorabilirsiniz. Rodaj faslı bitip biraz limitlerine yaklaştığımdaki izlenimlerimle yine konuyu güncelliyor olurum, bu sırada sorularınıza da daha iyi yanıt verebilecek kadar tecrübem olmuş olur :) Yeni araba hevesiyle uzun uzun yazdım, umarım buraya kadar gelebilmişssinizdir, geldiyseniz ayrıca teşekkürler :)

Screen Shot 2020-01-06 at 21.34.11.jpgScreen Shot 2020-01-06 at 21.34.19.jpgScreen Shot 2020-01-06 at 21.34.27.jpgScreen Shot 2020-01-06 at 21.34.35.jpgScreen Shot 2020-01-06 at 21.34.44.jpgScreen Shot 2020-01-06 at 21.34.53.jpg

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Dizel fiestanın da direksiyonu çok güzel, fark avr mı acaba.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Araciniz muhtemelen bu. Hatta yolda ki tek st olduguna gore teslimattan once, belkide siz satin almadan once cekilmistir :) Allah kaza bela gostermesin, cok iyi bir secenek olmus. Umarim uzun yillar zevkle kullanirsiniz. Forumda aratirsaniz benimde paylastigim uzun, uretimine ve surusune ait teknik detaylarinin oldugu bir test yazisi basligi mevcut. Siz gerci almadan evvel cogunu okumussunuzdur :)
A0966FDC-25DE-4B7C-87B5-CA9DC73202C5.thumb.jpeg.b4bd6d7755f4a359178ee8d7099492bd.jpeg.jpg

7347AAD5-8F8B-4B68-98EE-BA4EEDE2B600.thumb.jpeg.7d9ac67794def63a40c91a7a61bc97a2.jpeg.jpg

44FE40D4-2E38-40A1-BCF1-9B9C9670B76F.thumb.jpeg.fb623c4ed7712617c4d6f3ccf4485c01.jpeg.jpg

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Araciniz muhtemelen bu. Hatta yolda ki tek st olduguna gore teslimattan once, belkide siz satin almadan once cekilmistir :) Allah kaza bela gostermesin, cok iyi bir secenek olmus. Umarim uzun yillar zevkle kullanirsiniz. Forumda aratirsaniz benimde paylastigim uzun, uretimine ve surusune ait teknik detaylarinin oldugu bir test yazisi basligi mevcut. Siz gerci almadan evvel cogunu okumussunuzdur :)
İyi dilekleriniz için teşekkürler :) Bu fotoğrafların ne zaman çekildiğini biliyorsanız bir yorum yapabilirim, ilk gelen araç da benimkinin birebir aynısıymış çünkü sanırım, belki odur paylaştığınız. Sizin başlığı görmemiştim, bulup bir okuyayım :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İyi dilekleriniz için teşekkürler :) Bu fotoğrafların ne zaman çekildiğini biliyorsanız bir yorum yapabilirim, ilk gelen araç da benimkinin birebir aynısıymış çünkü sanırım, belki odur paylaştığınız. Sizin başlığı görmemiştim, bulup bir okuyayım :)
Rica ederim. Tam tarihi ben de bilemiyorum. Focusclubtr forumunda bu st coktan sahibine teslim edildi diye fiest st turkiye basliginda paylasilmisti. Sizinki olma ihtimali %50 diyelim o zaman. O forumda ki arkadaslar da oldukca ilgililer bu makinelere karsi.

Araciniza alistikca, limitlerini gordukce artik normal araclara donme, alisma, zevk alma ihtimaliniz dusuk olacaktir muhtemelen. Gercekten isabetli bir secim olmus. Daha oncede Turkiye sartlarinda oldukca isabetli bir secim olabileceginden bahsetmistim. Basliginizi takipte olacagim :)

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Rica ederim. Tam tarihi ben de bilemiyorum. Focusclubtr forumunda bu st coktan sahibine teslim edildi diye fiest st turkiye basliginda paylasilmisti. Sizinki olma ihtimali %50 diyelim o zaman. O forumda ki arkadaslar da oldukca ilgililer bu makinelere karsi.

Araciniza alistikca, limitlerini gordukce artik normal araclara donme, alisma, zevk alma ihtimaliniz dusuk olacaktir muhtemelen. Gercekten isabetli bir secim olmus. Daha oncede Turkiye sartlarinda oldukca isabetli bir secim olabileceginden bahsetmistim. Basliginizi takipte olacagim :)

Şimdi oradaki mesajı da buldum, 1 Ekim'de paylaşılmış, ilk gelen araç o. Onu aldıktan sonra ikinciyi de aynı kişi aldı :D

Açıkçası ben de Türkiye şartlarında her anlamda çok mantıklı bulduğumdan ani bir kararla aracımı sattım ST'yi almak için, kısa vadede hiç araç değiştirme planım yokken. İhtiyaç hali vs. olmadıktan sonra zaten çok uzun süre beraber olmayı planlıyorum ufaklıkla :)

Türkiye şartları demişken ilk mesajımda atladığım bir detay da aklıma geldi, şu anki yakıt ortalamam 7.5 litre, sattığım otomatik 3 silindirli 118i'den daha az yani. Mutlaka kullanımda fark olmuştur ama Fiesta'yla da aşırı dikkat ederek kullanmadım. Muhtemelen uzun dönem ortalaması 7-8 litre arası bir yerde kalacaktır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şimdi oradaki mesajı da buldum, 1 Ekim'de paylaşılmış, ilk gelen araç o. Onu aldıktan sonra ikinciyi de aynı kişi aldı :D

Açıkçası ben de Türkiye şartlarında her anlamda çok mantıklı bulduğumdan ani bir kararla aracımı sattım ST'yi almak için, kısa vadede hiç araç değiştirme planım yokken. İhtiyaç hali vs. olmadıktan sonra zaten çok uzun süre beraber olmayı planlıyorum ufaklıkla :)

Türkiye şartları demişken ilk mesajımda atladığım bir detay da aklıma geldi, şu anki yakıt ortalamam 7.5 litre, sattığım otomatik 3 silindirli 118i'den daha az yani. Mutlaka kullanımda fark olmuştur ama Fiesta'yla da aşırı dikkat ederek kullanmadım. Muhtemelen uzun dönem ortalaması 7-8 litre arası bir yerde kalacaktır.
Sizin aracin rengini gorunce aklim direkt o forumda ki fotografa gitti. Satis adedi dusunulunca dedim herhalde bu o makine :)

Aracta silindir kapama oldugu icin tuketime oldukca katkida bulunuyor ki araciniz henuz rodajda olmasina ragmen bu degerlerde. Arac alisinca, havalar da isininca yarim litre civarinda dusme ihtimali de var. 200 hp'lik bir hothatch icin cok iyi degerler cidden. Normalde Ford'un benzinilileri pek tutumluluk potansiyeli gostermez ama bu yeni nesil ecoboost'larla asildi bu durum.

Bu arada bakimlari hangi yetkililerde yaptirabiliyorsunuz ? Yanlis hatirlamiyorsam 1-2 yil evveline kadar Ford'un performans modellerinin ( focus rs icin duymustum mesela ) bakimi sadece Bilaller, Sahsuvaroglu, Tur Oto v.b premium Ford bayilerinde yapilabiliyordu sadece.

Son düzenleme:

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Sizin aracin rengini gorunce aklim direkt o forumda ki fotografa gitti. Satis adedi dusunulunca dedim herhalde bu o makine :)

Aracta silindir kapama oldugu icin tuketime oldukca katkida bulunuyor ki araciniz henuz rodajda olmasina ragmen bu degerlerde. Arac alisinca, havalar da isininca yarim litre civarinda dusme ihtimali de var. 200 hp'lik bir hothatch icin cok iyi degerler cidden. Normalde Ford'un benzinilileri pek tutumluluk potansiyeli gostermez ama bu yeni nesil ecoboost'larla asildi bu durum.

Bu arada bakimlari hangi yetkililerde yaptirabiliyorsunuz ? Yanlis hatirlamiyorsam 1-2 yil evveline kadar Ford'un performans modellerinin ( focus rs icin duymustum mesela ) bakimi sadece Bilaller, Sahsuvaroglu, Tur Oto v.b premium Ford bayilerinde yapilabiliyordu sadece.

Satış konusunda durum hala dediğiniz gibi; Şahsuvaroğlu, Tur Oto ve Bilaller satabiliyor performans ve premium modelleri(Edge, Ranger Raptor, Vignale'ler vs.) ama servisi açıkçası sormadım. Zaten aracı Şahsuvaroğlu'ndan almıştım, servise de oraya giderim diye düşündüğümden aklıma gelmedi sormak.

VectroN

Profesör
Beta Programı
30 Mar 2018
63
70
1,010
İstanbul
Marka
Ford
Aracınız hayırlı olsun, gerçekten güzel bir araç. Merak ettiğim bir konu var aracın fiyatı beygir gücünden fazla mı ? :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Satış konusunda durum hala dediğiniz gibi; Şahsuvaroğlu, Tur Oto ve Bilaller satabiliyor performans ve premium modelleri(Edge, Ranger Raptor, Vignale'ler vs.) ama servisi açıkçası sormadım. Zaten aracı Şahsuvaroğlu'ndan almıştım, servise de oraya giderim diye düşündüğümden aklıma gelmedi sormak.
Zaten premium bayilerin bulundugu illerden birinde ikamet ediyorsaniz baska yetkiliye goturmezsiniz dogru. Tekrar araciniz hayirli olsun. Paylasimlarin devamini bekliyoruz :)

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hayırlı olsun hocam güle güle kazasız belasız binin inşallah :) Bu piyasada çok mantıklı ve güzel bi tercih yapmışsınız bence :D İlk pist gününde izlemeye geliriz artık :D

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Hayırlı olsun, güzel günlerde kazasız belasız kullanın İnşallah :) Herkesin önerip kimsenin almadığı yada almaya cesaret edemediği araçlardan biri gibiydi sizi o yönden tebrik etmek isterim, testini izlerken bile çok keyif almıştık daha çok kahkaha attıracaktır :D

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,064
3
15,330
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Instagram'da görmüştüm geçen gün konusu ne zaman gelir diye bekliyordum, güzel günlerde kullanmanız dileği ile :)

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Hayırlı olsun hocam güle güle kazasız belasız binin inşallah :) Bu piyasada çok mantıklı ve güzel bi tercih yapmışsınız bence :D İlk pist gününde izlemeye geliriz artık :D
Hayırlı olsun, güzel günlerde kazasız belasız kullanın İnşallah :) Herkesin önerip kimsenin almadığı yada almaya cesaret edemediği araçlardan biri gibiydi sizi o yönden tebrik etmek isterim, testini izlerken bile çok keyif almıştık daha çok kahkaha attıracaktır :D
Instagram'da görmüştüm geçen gün konusu ne zaman gelir diye bekliyordum, güzel günlerde kullanmanız dileği ile :)
Teşekkürler arkadaşlar :) ilk pist gününde pistteyim bir aksilik olmazsa, sohbete ve arabayı incelemeye beklerim :)

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Genelde bu tip arabaların fiyatı mantıksız gibi düşünülür ama söylediğiniz gibi beygiri fiyatına denkse şu piyasada gerçekten bedava denebilir. Dizeli bile 150 liralardayken hele. 4

Hayırlı olsun. Sayenizde farklı araçlar görebileceğiz.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Hayırlı olsun, tekerine taş değmesin(jant yamulursa üzülürüz :( ), pist günlerinde güzel süre gelir umarım.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hayırlı uğurlu olsun tüm petrolhead lerin rüyasını süsleyebilecek bir otomobil almışsınız.Arabadan Anlayan tayfa için üstünüzde ciddi bir göz var bazı ortamlara girdiğinizde felak ve nas suresini okuyun ben rahatsız hissettiğimde hep okurum.
Maşallah. 🧿

Allah kaza bela vermesin, rengini çok beğendim nevi şahsına münhasır ben buradayım diyen bir rengi var.

Pist ve proje konusuna zamanla illaki söz gelecektir ama ben şimdiden düşüncemi söyleyim hazır rodajdayken.Uzun süre kullanacaksam böyle bir güzelliği ne pistte ne de saçma sapan yazılımlarla harcayamazdım zannımca.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım