4 Dolar + KDV Kim geçmek ister

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
İstanbul sizin olsun :) samsun gibi güzel sakin ama sahil şehrinde yaşayıp,deniz manzarali,terasli sahile yürüme 10 dk mesafede 150 m kare evi 250 bin tl ye alıp sabahları sahilde doya,doya koşu yapmayı tercih ederim :)
o ev burada olsa rahat 2.5 civarı olurdu hocam masallah

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Vatandaş cebindeki 3 5 doları bozdursa ne olacak köprü geçişini bile dolarla fiyatlandiriyorlar gelen misli misli dışarı çıkıyor zaten

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Vatandaş cebindeki 3 5 doları bozdursa ne olacak köprü geçişini bile dolarla fiyatlandiriyorlar gelen misli misli dışarı çıkıyor zaten
İhalelere yabancı firmalarda katılabildiği için ihale döneminde fiyat teklifleri vs. dolar üzerinden belirlenir. Ancak her halükarda ortada dönen para Türk Lirasıdır. Üstelinici firmaya yapılan ödemeler TL olarak yapılmıştır. Ayrıca işletme yapan firmada olacağı için zaten parayı TL olarak alacaklardır. Sadece kaç TL verileceğini dediğim sebeplerden ötürü dolar kuru üzerinden belirliyorlar. Yap-İşlet-Devret projelerinde yahut devletin işleceği ancak inşaatını özel sektörün yaptığı projelerde her zaman dolar kuru belirleyici olmuştur. İstanbul da hali hazırda yapılan metroların ihale bedelinin olduğu gibi... Evvela sistemi bileceğiz, sonra oturup konuşalım.

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Değerli kardeşler. Yol medeniyettir. Ayrıca bu proje için devletin cebinden bir lira çıkmamıştır. Kullanın yahut kullanmayın. Bu proje bu ülkeye bir kazanımdır. Zararı olduğu iddia edilemez; delillendirilemez.

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Vaka fiyatını 1 lira yapsalar yine "Kardeşim devlet ne diye var, yol bedava olacak!" diyenler olur. Biraz muadilleri ile kıyaslayıp proje detaylarına bakmak lazım. Kaç yıl sonra devlete kalacak ve devlete kaldığında fiyat ne olacak. Bunu konuşmak lazım.

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Bu yapamamak ile alakalı bir durum değil. Devlet işi ağır gider. Bugüne kadar devletin yaptığı şeylere (Bolu Tüneli, Marmaray vb.) bakarsanız ne kadar sürede yapılabildiğini görebilirseniz. Ne yazık ki devletin kendisi yaptığı iş ağır gidiyor. Bu birinci etken ikincisi adam size gelip diyor ki; "sen böyle bir şey yaptırmak istiyorsun, sen para verme bunu ben yapayım yaptıktan sonra 20 yıl (değişkenlik gösterebilir) ben işleteyim sana vergi vereyim. Ondan sonra sana burayı tamamen hibe edeyim gideyim" diyor. Maliyet yok; zamandan kazanç var, hazineye getirisi var. Yani bu yapamadığımız için değil her açıdan kârlı olduğu için tercih sebebi olan bir sistem.
niye biz kendimiz yapamıyoruz ? 3. kopruyude bız yapamadık nedenı nedır pekı

Son düzenleme:

Onur

Profesör
8 Eyl 2016
535
911
1,770
niye biz kendimiz yapamıyoruz ? 3. kopruyude bız yapamadık nedenı nedır pekı
Daha uygun şartları veren firmaya veriyorlar mesala hangi köprüydü hatırlamaıyorum ama ihaleyi bi japon firma kazandı sonra o japonlarda bir türk firmaya yaptırdı işi ama işin mühendisliği japonlarındı ha bu arada o işi yaptırdıkları türk firmada ihaleye girmişti ama kazanamamıştı.

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
26
İstanbul
bunu ben şov olarak görürüm.. ülkelerin kendi uçakları da olmalı kaliteli makam araçları da. tabi bu alt kademe için değil. misal olarak bi belediye başkanına passatı çok görürüm ama cumhurbaşkının maybach'ine bir şey demem.
Belediye başkanına çok görmem Passatı Superbi vsyi. Çünkü zaten S320 lere biniyorlar. S320 ne alaka ya. Belediye başkanısın. Hadi bir makamın var Passat çek altına eyvallah da S320 nedir be abi.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Bu yapamamak ile alakalı bir durum değil. Devlet işi ağır gider. Bugüne kadar devletin yaptığı şeylere (Bolu Tüneli, Marmaray vb.) bakarsanız ne kadar sürede yapılabildiğini görebilirseniz. Ne yazık ki devletin kendisi yaptığı iş ağır gidiyor. Bu birinci etken ikincisi adam size gelip diyor ki; "sen böyle bir şey yaptırmak istiyorsun, sen para verme bunu ben yapayım yaptıktan sonra 20 yıl (değişkenlik gösterebilir) ben işleteyim sana vergi vereyim. Ondan sonra sana burayı tamamen hibe edeyim gideyim" diyor. Maliyet yok; zamandan kazanç var, hazineye getirisi var. Yani bu yapamadığımız için değil her açıdan kârlı olduğu için tercih sebebi olan bir sistem.
Krediyi de devlet veriyor ama. Onun yanında günlük garanti de veriyor. Devletin cebinden para çıkmıyor ifadesi koca bir yalan.

Onur

Profesör
8 Eyl 2016
535
911
1,770
Belediye başkanına çok görmem Passatı Superbi vsyi. Çünkü zaten S320 lere biniyorlar. S320 ne alaka ya. Belediye başkanısın. Hadi bir makamın var Passat çek altına eyvallah da S320 nedir be abi.
Abi üstte yazmişlar ama her seferinde aklıma geliyor. Adam napsın yani passatmı çeksin mb lerin yanına.:D

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Krediyi de devlet veriyor ama. Onun yanında günlük garanti de veriyor. Devletin cebinden para çıkmıyor ifadesi koca bir yalan.
Şu yazdığınıza ne yazık ki gülümsedim. Devlet garanti veriyor. Günlük belirli bir kullanım garantisi. Kullanım o kadar olmazsa devlet eksiğini ödüyor. Yani farz edin ki devlet köprü yaptırıyor; sonra parasını taksitle ödüyor. Zararı nedir. (Bugüne kadar o kullanım az olan Osmangazi Köprüsünde bile garanti verilen miktarın altında kullanım olmadı. Bu projede olma ihtimali ise çok düşük. Vapurla karşıya geçmek kaç para?)
Hazineden kredi verilmez. Krediyi bankalardan alıyorlar sadece devlet bankaya güvence veriyor. Krediyi devlet vermiyor.

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
26
İstanbul
Benim anlamadığım aldıkları vergiden bile vergi alıyorlar. Nereye gidiyor arkadaş bu paralar bu kadar çabuk. Paraları alıp İsviçre bankalarına mı yatırıyorlar? Bu köprüler yollar vs. lerden neden üstüne fazla fazla bir daha para alıyorlar. Nerede mantıklı bir açıklaması var bunun. Vergiler nasıl yetmiyor bu adamlara. Araba alırken aynısının vergisiz fiyatından 2-3 bilemedin 4-5 tanede devlete hediye(!) ediyoruz. Bu nasıl bir iştir arkadaş. Dolar coşmuş gidiyor. Alım gücü desen aşağılarda. Baktığında ülkede yok yok. Ama alacak parada yok. Arabaya benzin koyarken kuruşları hesaplar olduk. Elimiz titriyor paraları verirken. Her yerden sömürülüyoruz resmen. Yakında hayatta olmamızın bedelinin vergisini bile alacaklar diye korkuyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım