ACİL! Klasik araç teklifi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Fotoyu exper sayilcak kişilere gönderirim yav

Golf 1’e klasik diyen adam zaten eksper degildir :)
Fotograf paylassan illa anlayan biri cikar. Anlamayan adam anlamadigini soyler ve yorum yapar. Burasi paylasim platformu, zaten amac fikir edinmek, paylasmak vs..Sen konu acmissin paylasmak istememissin

Klasik olabilmesi icin belli basli kriterler var. Sadece eski olmasi yetmiyor. 6 kusur milyon adet uretilmis bir araba en fazla “orijinal eski otomobil” olur..
Turkiye’de milleti kekleme yontemi olarak her otomobile klasik diyorlar. Yok oyle bir sey.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Hoooovvvv, yapmayın etmeyin, model T klasik, neden derseniz ilk otomobillerden. Ama golf marka adı üstünde bir halk arabası olduğu için ben klasik olmaktan uzakta dedim, aslında vosvoslarında klasiklik bir değeri yok gözümde, sebebi de satış adedinin zamanına göre çok yüksek olması. GTI meselesi de tartışılabilir.
Her eski otomobile klasik denmez buna ben de katılıyorum. Model T'ye klasik dememek de tam anlamıyla saçmalık, fakat Golf'ün bu başarısı onu klasik yapar. Şu anda 35-40 milyon tane Golf satılmış durumda aşağı yukarı. Böyle bir tablonun başlangıcı olan MK1 de aslında VW'nin bu başarısının ilk fırça darbesi diyebiliriz.

Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan 2. otomobilinden bahsediyoruz. Avrupada yıllardır C segmentinin standart belirleyicisi, en çok tutulan modeli. Dünyada en çok otomobil satan VW'nin en başarılı otomobili.

Sizi bilmem ama bence bu başarının ilk adımı klasiktir. Evet tasarımsal olarak pek göze hitap etmiyor fakat yine de bir klasik...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Amerikanlara göre klasik araba şuymuş; 30 ila 49 yaşında olan, yaşlı araçlara verilen isimdir. 50 ile 99 yıllar pre-antika, 99 yıl ve üzeri araçlar da antika araç klasmanına girse de, Klasik araba denince kasıt, 30 yastan daha büyük ve antika olmayan neredeyse bütün araçları kapsamaktadır.

Kişisel fikrime göre bir otomobilin klasik olması için sadece yaşı geçmiş olması yetmez. Bulunduğu segmentte bir akım başlatan, otomotiv dünyasında mekanik yahut teknolojik bir gelişmeye öncülük eden yahut toplumsal manada bir anlam, kültür ifade eden modeller klasik olmaya adaydır benim için. Misal, ilk seri üretim hibrid otomobil, ilk seri üretim elektrikli otomobil, ilk seri üretim önden çekişte en güçlü motora sahip araba, ilk kez asimetrik awd kullanan araba, modifiye kültürünün başlamasına öncülük eden ilk araba - arabalar v.b daha uzatılarak devam edebilir. Yani üretilen o modelin klasik olması adına tarihte bir yer edinebilmesi için toplumsal - teknolojik farklılık yaratması gerek.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan 2. otomobilinden bahsediyoruz. Avrupada yıllardır C segmentinin standart belirleyicisi, en çok tutulan modeli. Dünyada en çok otomobil satan VW'nin en başarılı otomobili.
Golf 3. sıradadır. En çok tutulan C segment model de birinci sırada Corolla'dır.
Şu anda 35-40 milyon tane Golf satılmış durumda aşağı yukarı.
30 milyonu zorluyor
Yanlış bilgileri toparlamak için geldim yanlış anlama

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
3 adet klasik mercedesi olan bir abim var kırlangıç pontial w115 ve w108 .Kendisine sorsan mercedes dışında klasik yoktur.
Rollyc royce 1971 convertible
Envai çeşit mustang corvette stingrayleri olan bir abim var ona sorarsanızda amercan muscle dışında arabalar işe yaramaz.
Babamın mini cooper classic,zastava (namı diğer yugo)650 ve kaplumbağası oldu ama o tosbaya baktığı gibi bana bakmadı yemin edebilirim.ben bu grupta hobi arabası diye başlık attığımda hot hatch konusunda aklım çelinmişti ama o kadar zaman geçirmem arkadaşlarımın bu araçlara sahip olması en azından diğer arkadaşların dediği gibi şunu kazıdı aklıma alıcaksanız ayırt edici bir özelliği olmalı mesela golf gti gibi.ama tabi eski sciroccolar ondan çok daha ender ama onlar para etmiyor halk tarafından sevilmiş olması da lazım sanırım

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Golf 3. sıradadır. En çok tutulan C segment model de birinci sırada Corolla'dır
Ben Avrupa'da en çok satılan ve standartları belirleyen C segmenti Golf dedim, hata mı yaptım? Golf'ün ikinci sırada olduğunu okudum, kaynağımı göstereyim:
http://www.greencarcongress.com/2013/06/wolfsburg-20130614.html Haber 2013 Haziran tarihli, 5 sene geçmiş. Bir senede yaklaşık 950 bin Golf üretiliyor ben 1 milyon diye düşündüm. Sayı az kalmış olmasın diye 35-40 dedim.
Sorun yok , hatta daha iyi. Böylece yanlış bilgilerden arınmış oluyoruz :D

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Ben Avrupa'da en çok satılan ve standartları belirleyen C segmenti Golf dedim, hata mı yaptım? Golf'ün ikinci sırada olduğunu okudum, kaynağımı göstereyim:
http://www.greencarcongress.com/2013/06/wolfsburg-20130614.html Haber 2013 Haziran tarihli, 5 sene geçmiş. Bir senede yaklaşık 950 bin Golf üretiliyor ben 1 milyon diye düşündüm. Sayı az kalmış olmasın diye 35-40 dedim.
Sorun yok , hatta daha iyi. Böylece yanlış bilgilerden arınmış oluyoruz :D
https://www.msn.com/en-in/autos/photos/historys-10-best-selling-cars-of-all-time/ss-AAphoVn#image=9
Nisan 2018 e ait ben de buradan baktım.Daha güncel olması daha iyi olur adımıza. Yok ya hata bende Dünya'da en çok satan VW nin en çok satanı golfe takıldım ben.
AzYy0X.png

Bu arada burada attığım screen shotta ilginç bir durum var NİSSAN-RENAULT ortaklığı hemen Toyota'nın arkasında oluyor.VW ni 3.sırada görebilirsin yani

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Fotoğraf olmadığı için yorum yapmak biraz sıkıntılı. 2 yıldır yatan bir araç denilmiş eğer bu süre boyunca dışarıda yattıysa hele bir de daha sıkıntılı. Golf'lerde 1982'den öncekilerde galvanizli sac kullanılmadı bu nedenle pas konusunda dikkat edilmeli. Güneşin altında yattıysa büyük ihtimal boya ister, ön göğüste çatlaklar vardır. Üzerindeki motor sağlam bir motordur az yakar, bakımını yaptıktan sonra bir şey olmaz ancak pancar motor gibi çalışır ve performans peklemeyin.

Kaporta, boya durumu iyi bir MK1 15k eder. İçi dışı temiz olanda 20k eder fazlası GTI olmadıkça verilmez.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Nisan 2018 e ait ben de buradan baktım.Daha güncel olması daha iyi olur adımıza.
VW ABD'nin basın bültenini buldum: https://media.vw.com/en-us/releases/274/ Özet: 30 milyondan fazla satıldığını söylüyor. (Haber 2014 tarihli, şu anda tahminimce 35 milyon civarı)
Bu arada burada attığım screen shotta ilginç bir durum var NİSSAN-RENAULT ortaklığı hemen Toyota'nın arkasında oluyor.VW ni 3.sırada görebilirsin yani
Screenshot'ı göremedim fakat, ben VAG grubu dünyanın en çok otomobil satan grubu da demedim. Yani 2. sırada Renault-Nissan'ın olması dünyada en çok otomobil satan markanın VW olduğunu değiştirmiyor.(2016 OICA) Ben marka bazında bakıyorum, şirket bazında değil.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
VW ABD'nin basın bültenini buldum: https://media.vw.com/en-us/releases/274/ Özet: 30 milyondan fazla satıldığını söylüyor. (Haber 2014 tarihli, şu anda tahminimce 35 milyon civarı)

Screenshot'ı göremedim fakat, ben VAG grubu dünyanın en çok otomobil satan grubu da demedim. Yani 2. sırada Renault-Nissan'ın olması dünyada en çok otomobil satan markanın VW olduğunu değiştirmiyor.(2016 OICA) Ben marka bazında bakıyorum, şirket bazında değil.
MK1 golfle alakasını anlamıyorum o zaman VW grubu diyince

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
forum
.’./
ad
  1. 1.
    TARİH TERİMİ
    Eski Romalılar çağında, Roma’da ve öteki kentlerde, yurttaşların, kamu işlerini konuşmak için toplandıkları alan.
  2. 2.
    bir konuda düzenlenmiş olan, konuşmacıların yanı sıra dinleyici durumundaki kimselerin de söz alabildiği toplantı.
  3. 3.
    ilgili çok kişinin katıldığı ve kimi sorunların görüşülüp tartışılarak karara bağlandığı toplantı.
  4. 4.
    mec.
    savaşım alanı.

Foruma başlık açtım ama "paylaşmak istemiyorum." :)

Güldüm.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
forum
.’./
ad

• 1.
      TARİH TERİMİ
      Eski Romalılar çağında, Roma’da ve öteki kentlerde, yurttaşların, kamu işlerini konuşmak için toplandıkları alan.
    • 2.
      bir konuda düzenlenmiş olan, konuşmacıların yanı sıra dinleyici durumundaki kimselerin de söz alabildiği toplantı.
    • 3.
      ilgili çok kişinin katıldığı ve kimi sorunların görüşülüp tartışılarak karara bağlandığı toplantı.
    • 4.
      mec.
      savaşım alanı.
Foruma başlık açtım ama "paylaşmak istemiyorum." :)

Güldüm.
Başlık benim. Saygı duymanız gerekli. Buradan ilgili olan kişilere zaten özel mesaj yoluyla fotoğraflarını gönderdim.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Başlık benim. Saygı duymanız gerekli. Buradan ilgili olan kişilere zaten özel mesaj yoluyla fotoğraflarını gönderdim.

Buraya açılan hiçbir başlık kişilerin şahsi malı değildir, açıldığı andan itibaren Kamusallaşır. Başlığın gayesi yerine ulaştı ise senin açından sıkıntı yok ancak forum dinamikleri açısından oldukça sıkıntılı. Paylaşmak isteyipte paylaşamamak söz konusu.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Buraya açılan hiçbir başlık kişilerin şahsi malı değildir, açıldığı andan itibaren Kamusallaşır. Başlığın gayesi yerine ulaştı ise senin açından sıkıntı yok ancak forum dinamikleri açısından oldukça sıkıntılı. Paylaşmak isteyipte paylaşamamak söz konusu.
Fotografları halka paylaşmak istemiyorum belki? Markalar yeni modelin geleceğini duyurur ama fotografları paylasmazlar. Ama o arabalar yollarda test edilir. Yollar kamu malı değil mi? Kamu malı. O zaman benden önce gidip markalara fotografları paylaşın yol ve kamu dinamiklerine aykırı diye konuşma yapın.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,035
3
4,928
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Şimdi onu bunu bırakın da,olaya yoğunlaşalım.Mk1 Golften söz ediyoruz.Ve TDI,o yıllarda TDI olmadığını düşünürsek aracın sahibi motora bir intercooler ve turbo takmış,kullanıyor.1.6d dir yüksek ihtimalle.Yani motorun ömrü burada,tamamen bir soru işareti.Mk1 Golf dediğimiz araba,1970 lere dayanan bir araba,yani şuan dede kıvamına gelmiş bir araç aslında.Yani kısaca demek istediğim,bu arabayı aldığınız zaman,masrafınız bitmeyecek.Ha Porsche,diyorsan ki "do it yourself" bana göre bir olay,o zaman alınıp uğraşılır ve bir oldschool ortaya çıkarılır.Ama tabii bunun için özellikle ülkenin bu zamanlarında,paraya ihtiyacın olacak.Kısaca gözün almazsa böyle birşeyi,hiç girişme derim.Masraflı olacak çünkü her türlü.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,025
1,996
2,770
Marka
Subaru
Fotografları halka paylaşmak istemiyorum belki? Markalar yeni modelin geleceğini duyurur ama fotografları paylasmazlar. Ama o arabalar yollarda test edilir. Yollar kamu malı değil mi? Kamu malı. O zaman benden önce gidip markalara fotografları paylaşın yol ve kamu dinamiklerine aykırı diye konuşma yapın.
Anlamadım yeni arabamı çıkartıyorsun?

Kavurmayı özledim.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Şimdi onu bunu bırakın da,olaya yoğunlaşalım.Mk1 Golften söz ediyoruz.Ve TDI,o yıllarda TDI olmadığını düşünürsek aracın sahibi motora bir intercooler ve turbo takmış,kullanıyor.1.6d dir yüksek ihtimalle.Yani motorun ömrü burada,tamamen bir soru işareti.Mk1 Golf dediğimiz araba,1970 lere dayanan bir araba,yani şuan dede kıvamına gelmiş bir araç aslında.Yani kısaca demek istediğim,bu arabayı aldığınız zaman,masrafınız bitmeyecek.Ha Porsche,diyorsan ki "do it yourself" bana göre bir olay,o zaman alınıp uğraşılır ve bir oldschool ortaya çıkarılır.Ama tabii bunun için özellikle ülkenin bu zamanlarında,paraya ihtiyacın olacak.Kısaca gözün almazsa böyle birşeyi,hiç girişme derim.Masraflı olacak çünkü her türlü.
Yok Motor düz dizel. Turbo vs. yok ondan dolayı ömürlük olarak nitelendirilen tiplerden. Yavaş yavaş toplayacağız acelemiz yok. Bu tarz araçların masraflarının olacağını bilerek aliyoruz zaten.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım