ACİL! Klasik araç teklifi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,035
3
4,929
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Yok Motor düz dizel. Turbo vs. yok ondan dolayı ömürlük olarak nitelendirilen tiplerden. Yavaş yavaş toplayacağız acelemiz yok. Bu tarz araçların masraflarının olacağını bilerek aliyoruz zaten.
hee ben TDI deyice turbo dizel intercooler anladım,o yanıltıcı olabilir dikkat.

Birde her ne kadar ömürlük olursa olsun her motor yıpranır kaldı ki epey dede olmuş bir araçtan söz ediyoruz,yine de dikkatli olmakta fayda var :)

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
Golf 1’e klasik diyen adam zaten eksper degildir :)
Fotograf paylassan illa anlayan biri cikar. Anlamayan adam anlamadigini soyler ve yorum yapar. Burasi paylasim platformu, zaten amac fikir edinmek, paylasmak vs..Sen konu acmissin paylasmak istememissin

Klasik olabilmesi icin belli basli kriterler var. Sadece eski olmasi yetmiyor. 6 kusur milyon adet uretilmis bir araba en fazla “orijinal eski otomobil” olur..
Turkiye’de milleti kekleme yontemi olarak her otomobile klasik diyorlar. Yok oyle bir sey.
Golf mk1 tüm dünyada klasik sayılan bir araçtır. Bizim ülkemizde malesef klasik otomobil kültürü olmadığı için bu tarz araçlara hurda gözüyle bakılıyor.
Bir aracın klasik olması için sınırlı sayıda üretilmesi veya 5.0 v8 motora sahip olması gerekmez. Dünyanın birçok yerindeki ve ülkemizdeki klasik otomobil kuruluşlarında aracın 30 yaşını geçmesi klasik olarak kabul görmesi için yeterlidir.

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Golf mk1 tüm dünyada klasik sayılan bir araçtır. Bizim ülkemizde malesef klasik otomobil kültürü olmadığı için bu tarz araçlara hurda gözüyle bakılıyor.
Bir aracın klasik olması için sınırlı sayıda üretilmesi veya 5.0 v8 motora sahip olması gerekmez. Dünyanın birçok yerindeki ve ülkemizdeki klasik otomobil kuruluşlarında aracın 30 yaşını geçmesi klasik olarak kabul görmesi için yeterlidir.

http://www.klasikotom.com/mercedes-benz-klasikleri/klasik-otomobil-nedir/

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
Ben rastgele bir siteyi dikkate almıyorum. AOF'a bağlı resmi dernekleri, FIVA'yı, FIA'yı, Tosfed'i dikkate alıyorum. Bugün aslına uygun restore edilmiş bir mk1 Golf hemen her türlü klasik otomobil derneğince klasik kabul edilir. Klasik otomobil olma kriteri " ulan şu araba ne güzelmiş hem de 200 tane üretilmiş tam klasik he" şeklinde değildir. Resmi tüzüğü vardır.

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Ben rastgele bir siteyi dikkate almıyorum. AOF'a bağlı resmi dernekleri, FIVA'yı, FIA'yı, Tosfed'i dikkate alıyorum. Bugün aslına uygun restore edilmiş bir mk1 Golf hemen her türlü klasik otomobil derneğince klasik kabul edilir. Klasik otomobil olma kriteri " ulan şu araba ne güzelmiş hem de 200 tane üretilmiş tam klasik he" şeklinde değildir. Resmi tüzüğü vardır.

Peki o zaman soyle soyleyeyim. Bahsettigin sekilde 30 kusur yillik bir tofas da klasik olabiliyor. Oysa klasik degil sadece eski bir otomobil
Kac tane koleksiyonerin garajinda Golf mk1 gordun ?

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
Peki o zaman soyle soyleyeyim. Bahsettigin sekilde 30 kusur yillik bir tofas da klasik olabiliyor. Oysa klasik degil sadece eski bir otomobil
Kac tane koleksiyonerin garajinda Golf mk1 gordun ?
Kendi gözümle bir koleksiyonerin garajında bir golf görmedim ancak mutlaka vardır.
Evet 30 küsür yaşında orjinal bir Tofaş da klasiktir. Kendi gözümle çok çok değerli klasiklerin olduğu bir garajda bir Murat 131 gördüm. Üstelik bu araç Türkiye'nin en prestijli klasik otomobil kuluplerinden birine üye.
Yani demek istediğim bir mk1 golf veya 131 ile İkod'a da üye olursunuz, FİVA'nın Historic Rally'lerine de katılırsınız. Hiçbir klasikçi size "bu araç klasik değil" demez.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
E mk1 golf klasikse bütün şahin Doğan taunus vs klasik olmaz mı ?

Dünyadaki satış rakamları da klasik yapmaZ bana göre. Farklılığı olmalı, erişilebilirliği kısıtlı olmalı.

Ha evladiyelik dersen yine olmaz, galerici arkadaşım takastan aldı bi ara bundan, araç aşırı temizdi. Her gün bir yeni sorunla uğraşmaktan bıktı , zar zor iteledi

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
E mk1 golf klasikse bütün şahin Doğan taunus vs klasik olmaz mı ?

Dünyadaki satış rakamları da klasik yapmaZ bana göre. Farklılığı olmalı, erişilebilirliği kısıtlı olmalı.

Ha evladiyelik dersen yine olmaz, galerici arkadaşım takastan aldı bi ara bundan, araç aşırı temizdi. Her gün bir yeni sorunla uğraşmaktan bıktı , zar zor iteledi
İki araç arasında fark var. Taunus ve Şahin o dönemin fazla sıradan ve pek bi hikayesi olmayan araçları. Golf Mk1 ise daha köklü bir araç markayı kurtardığını segmentini yarattığını vs herkes biliyor. Peki bunlar klasik mi evet senin dediğin araçlar 30 yaşını geçtilerse klasikler. Bir aracin klasik olup olmayacağını satış adeti veya ulaşılabilirliği belirlemez bunlar fiyatını belirler.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Aha buraya yazıyorum, bu araçların değeri 3-5 yıl içinde saçma salak ve hak etmedikleri şekilde artacak. Sebep ne, moda çünkü. Şahin- Doğan olunca aaaaa, Golf olunca uuuuu. Onun için imkan varsa ben alır, 3-5 harcar üstüne de 3-5 karla okuturum birine.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
İki araç arasında fark var. Taunus ve Şahin o dönemin fazla sıradan ve pek bi hikayesi olmayan araçları. Golf Mk1 ise daha köklü bir araç markayı kurtardığını segmentini yarattığını vs herkes biliyor. Peki bunlar klasik mi evet senin dediğin araçlar 30 yaşını geçtilerse klasikler. Bir aracin klasik olup olmayacağını satış adeti veya ulaşılabilirliği belirlemez bunlar fiyatını belirler.

Şahin doğan taunusun klasik olmadığını ben de söylüyorum( bazı taunus modelleri hariç)

Satış adetlerinin klasik oluşunu belirlemediğini de.

Ancak bu araçta bana göre klasik değil( hangi araç onu da bilmiyoruz ama olsun)
Görüşüm bu, katılabilirsin katılmaya da bilirsin. Görüşüne karşı olan her yorumu terslemek zorunda da hissetme kendini. Bu kadar emin olduğun araç için yorulma al geç :)

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Bence Şahin-Doğan da klasik olacak çünkü döneminin yerli üretim Renault modelleri ile birlikte halkın tabanına kadar inip otomobil sahibi olmasını sağlamış araçlar.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Bence Şahin-Doğan da klasik olacak çünkü döneminin yerli üretim Renault modelleri ile birlikte halkın tabanına kadar inip otomobil sahibi olmasını sağlamış araçlar.

T stop 131lerin temizleri absürt fiyatlara yükselip klasik olmaya başladılar bile. Malum kitlenin eline düşmemiş temizler çok güzel :)

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
T stop 131lerin temizleri absürt fiyatlara yükselip klasik olmaya başladılar bile. Malum kitlenin eline düşmemiş temizler çok güzel :)
Bence araç eskiyince hurdaya gönderilmek yerine restore edilmeye değer ise klasik olmaya adaydır. Arabayı bakıma bıraktığımda en uçta bir Anadol vardı sıfırdan çiçek gibi toplanıyordu insan görünce heyecanlanıyor bence o his bile yeter :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım