Alman Otomobilleri

alman arabalarını sever misiniz ? eski modeller mi ? yeni modeller ilginizi çekiyor ?

• Kullanılan toplam oy
    47

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Zaten sizi o kitleye dahil etmedim aksine forumun kalitesinin yüksek olduğunu sadece alınabilen şeklinde bakarsak Alman Otomobili başlığının hakkını vermek olmayacağını ifade etmek istedim. Foruma yeni üyeyim lakin Sohbet kısmı açılsın mı forum mu olunsun diye düşünülen günlerden beri takip ederim aslında her nick hakkında fikrim var takip ediyorum merak etmeyiniz.

Mazda Türkiyede rakiplerinden pahalı maalesef. Diğer japonlara göre yaklaşık 50.000 daha pahalı, Golf e göre ise Mazda Atmosferik oluşu ile nispi olarak pahalı kalıyor ve eğer Türkiye gerçeklerini konuşursak Mazda konuşmaya zaten gerek yok. Bu bayi sayısı satış rakamı fiyatları motor seçenekleri ile bize Premium Almanlardan da uzakta kalıyor.
Yada forumun otomobil kültürü düzeyine göre değil de Alman yada Japon deyince akla gelene göre konuşursak bu sefer Yine Mazdaya gerek yok zira Alman deyince aklına Mercedes Audi gelmeyen adamın Mazda da aklına gelmez diye düşünüyorum.
Dediğim gibi Mazda güzel bir marka Passat yerine Mazda 6 ya sahip olmayı da tercih ederim lakin Almanlar çok daha üst bir seviyedeler.
Belki vardır ama ben S3 yada RS6 ya rakip olabilecek kalitede bir Japon bilmiyorum. S Class A6 vb ne gelince de Lexus un Konfor konusunda iddiası vardır ama Yabancı Pilotlar yüksek oranda tıpkı Camry in zayıf kalması gibi Almanlara karşı zayıf buluyor

2015 Yılında Mazda 3 aldığımızda aynı özelliklere sahip bir golf almak istediğinizde ekstradan 20-25 bin tl parayı gözden çıkartmanız gerekiyordu. O dönemde %20-25 daha fazla para vermek anlamına geliyordu bu fiyatlar. Yanlış hatırlamıyorsam Highline (ekstra opsiyonsuz) Golfün o dönemki liste fiyatının 6-7 bin lira altına almıştım .

Son düzenleme:

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
2015 Yılında Mazda 3 aldığımızda aynı özelliklere sahip bir golf almak istediğinizde ekstradan 20-25 bin tl parayı gözden çıkartmanız gerekiyordu. O dönemde %20-25 daha fazla para vermek anlamına geliyordu bu fiyatlar. Yanlış hatırlamıyorsam Highline (ekstra opsiyonsuz) Golfün o dönemki liste fiyatının 6-7 bin lira altına almıştım .
O zaman Mazda 3 pahalı oluyor yalnız.
Mazda 3 ün en dolusu eğer Golf Highline liste fiyatından 6-7.000 daha ucuzsa gerçekte 3-4000 daha uygundur çünkü bayide bir 2-3.000 indirim zaten olur. Mazdanın turbo olmadığını düşününce aslında nispi olarak pahalı demek oluyor. Yada Donanım getirisi ile Motor eksisini kapatıyor desek yine Golf le aynı fiyat olur ki işte Türkiyede o fiyata satış beklemek zor

hakanerdogan

Hakan Erdoğan
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
16
90
110
34
Istanbul
Marka
Toyota
Cok saygi duymakla beraber, kesinlikle ilgi alanima girmiyor.

Bu zamana kadar sahip oldugum 5 aracin icinde hic yer almadilar. Alman araclarini gereksiz sofistike buluyorum. Ama zevk meselesi tabi kimisi icin Aisin sanziman ile DSG arasindaki vites degisim hizinin sifir virgul bilmem kac saniyelik farki onemlidir, veya kapi cebinin torpidonun mahzen derinliginin icinde 10 cm haliflex onemlidir vs... benim icin degil, tek kriterim "güven ve sorunsuzluk" :)

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Alman mı Japon mu anlamsız tartışmasına girmeden şunları koyayım buraya.

Ekli dosyalar

• 1280px-Benz_Patent_Motorwagen_(replica)_IMG_0850.jpg
    1280px-Benz_Patent_Motorwagen_(replica)_IMG_0850.jpg
    290.2 KB · Görüntüleme: 0
  • f49619e5-1955-mercedes-benz-300sl-7.jpg
    f49619e5-1955-mercedes-benz-300sl-7.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 0
  • 090220151709037471225_2.jpg
    090220151709037471225_2.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 0
  • mercedes-amg-one.jpg
    mercedes-amg-one.jpg
    213.5 KB · Görüntüleme: 0

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
O zaman Mazda 3 pahalı oluyor yalnız.
Mazda 3 ün en dolusu eğer Golf Highline liste fiyatından 6-7.000 daha ucuzsa gerçekte 3-4000 daha uygundur çünkü bayide bir 2-3.000 indirim zaten olur. Mazdanın turbo olmadığını düşününce aslında nispi olarak pahalı demek oluyor. Yada Donanım getirisi ile Motor eksisini kapatıyor desek yine Golf le aynı fiyat olur ki işte Türkiyede o fiyata satış beklemek zor

İlginç bir bakış açısı +5 hp ve +50 Nm tork avantajına karşılık sizin deyişinizle 3-4000 tl lik fiyat uygunluğu + golfe ekletmek istediğinizde 20 bin lira tutacak olan opsiyonlar. Yani bu güç avantajına karşılık 23-24 bin liralık bir avantaj varken mazda daha pahalı oluyor (8 bin dolara denk ti o günlerde). +5 hp ve +50 Nm 8 bin dolar ediyorsa tabi orası ayrı bir tercih meselesi. Reliability konularına hiç girmiyorum bile..

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
İlginç bir bakış açısı +5 hp ve +50 Nm tork avantajına karşılık sizin deyişinizle 3-4000 tl lik fiyat uygunluğu + golfe ekletmek istediğinizde 20 bin lira tutacak olan opsiyonlar. Yani bu güç avantajına karşılık 23-24 bin liralık bir avantaj varken mazda daha pahalı oluyor (8 bin dolara denk ti o günlerde). +5 hp ve +50 Nm 8 bin dolar ediyorsa tabi orası ayrı bir tercih meselesi. Reliability konularına hiç girmiyorum bile..
O günlerde hem Turbo benzinli hem de Atmosferik motor satan markalar vardı ve arada ort 10.000 oynardı. Yani size göre Turbo motor o kadar etmeyebilir lakin ediyor. Ayrıca Opsiyonlar her zaman paketlerden daha pahalıya gelir VW e eklemek yerine Mazdadan çıkarsaydınız o zaman da daha farklı bir tablo karşılardı bu marka stratejisidir bazı markalar daha fazla donanım verirler.
Ki Sohbet kısmında VW in 3.000 değil 7-8000 indirim yaptığı söylendi yani reel olarakta Mazda daha ucuz değilmiş

Son düzenleme:

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel

O günlerde hem Turbo benzinli hem de Atmosferik motor satan markalar vardı ve aradı 10-15.000 rahat rahat oynardı. Yani size göre Turbo motor o kadar etmeyebilir lakin ediyor. Ayrıca Opsiyonlar her zaman paketlerden daha pahalıya gelir VW e eklemek yerine Mazdadan çıkarsaydınız o zaman da daha farklı bir tablo karşılardı bu marka stratejisidir bazı markalar daha fazla donanım verirler.
Ki Sohbet kısmında VW in 3.000 değil 7-8000 indirim yaptığı söylendi yani reel olarakta Mazda daha pahalıymış.

Konu ile ilgili merak ettiğim bir sorum olacak. Mazda 3 ve Golf hangi motor-şanzıman-donanım paketi. Çünkü Vw ler genelde rakiplerinden pahalı oluyor bu gerçek.
Biz 2014 yılında araba alırken. Donanım-motor-şanzımanı denk olan Golf ile İnsignia bayii fiyatı aynıydı. (78000 tl)

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Konu ile ilgili merak ettiğim bir sorum olacak. Mazda 3 ve Golf hangi motor-şanzıman-donanım paketi. Çünkü Vw ler genelde rakiplerinden pahalı oluyor bu gerçek.
Biz 2014 yılında araba alırken. Donanım-motor-şanzımanı denk olan Golf ile İnsignia bayii fiyatı aynıydı. (78000 tl)
Dolu Mazda3 Atmosferik ile Golf Highline Turbo diğer özellikler aynıymış

Son düzenleme:

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Dolu Mazda3 Atmosferik ile Golf Highline Turbo

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım