DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Güvenlikten ödün vermeden tadilat yok maalesef 1-2 aydır airbagcilerle çok muhabbetim oldu.Bu işin tek kurtuluşu var orjinal yenilemek

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Olimpia ve Dora Glass benim de duyduğum iyi diye belirtilen markalardan. Hatta dora glass araçların orijinal camlarının kalıplarına göre üretiliyormuş. Olimpia'da kaza anında parçalanmayı önleyen lamine cam üretimi de varmış. Eğer yan sanayi cam takılacaksa araştırılıp görüş açısında bir fark yaratmayacaksa akustik ön cam taktırılması bile düşünülebilir. Yalıtım için daha iyi olacaktır. Duyduğum kadarıyla büyük otobüs firmaları da bu markalardan cam tedariği yapıyormuş.

Ben olsam bu camlardan birini düşünür, araca tamamen montaj yapılmadan önce ön tarafa koydurur, optiklenme yani dalgalanma olup olmadığına bakar ona göre karar verirdim. Orijinal ürün tabi ki kafayı daha rahat ettirir ama neticede bu otomobil firmalarının da çoğu camlarını kendi üretmiyor.
Her araca özel akustik cam(mesela normalinde akustik olmayan bir araç için) üretiyorlar mı hocam bir bilginiz var mı bu konuda?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,529
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Her araca özel akustik cam(mesela normalinde akustik olmayan bir araç için) üretiyorlar mı hocam bir bilginiz var mı bu konuda?

@umitoz Çok geçmiş olsun , çıkma parçaları araştırın tek yol bu gibi :(

Olimpia markasının çoğu ürünü orijinal camlardan iyi bir yalıtıma sahip deneyimlediğim kadarıyla :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benim resmi sitesinde yazanlardan anladığım marka model fark etmeden akustik lamine cam üretimi varmış. Hatta traktör, iş makinesi gibi gürültülü ortamda çalışan araçlar için bile üretiyorlarmış.

Silecek bölgesi ısıtmalı cam, gizli rezistanslı cam v.s bir sürü cam üretim çeşitleri varmış. Şu silecek bölgesi ısıtmalı cam da ilginçmiş gerçekten. Soğuk bölgelerde yaşayanlar için iyi gibi duruyor.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Sektöre mi hakimsiniz yoksa genel Türkiyede yapıldı o yüzden güvenmem diyerek mi bu yorumu yaptınız bilmiyorum ama bizim cam sektörü çok kaliteli ürünler üretiyor bildiğim kadarıyla. Şişecam bazı markalar için oem olduğunu bile duymuştum.
Doğru. Yerli üretim veya yabancı üretim fark etmez. Çoğu markada fabrikasyon olarak kullanılıyor. Benim ön kelebek camları da şişecam duracam. Araç Fransa üretimli.
Chr, Corolla, Passat gibi farklı araçlarda da şişecam görmek mümkün.

Referanslar kısmında iş birliği yapılan markaları görebilirsiniz.

@umitoz
Yan sanayi üretim yapan carglass, uğurlu glass gibi firmalar var. Bir kiralama şirketinde eskiden hasar yetkilisi olarak çalışan arkadaşımla görüştüm, firma önermeye yetecek kadar tatmin edici cevaplar alamadım. Firma işleyişlerini beğendikleri için onlar carglass'ı tercih ediyorlarmış ancak uğurlu glassın tesisleri iyiymiş, Denizli'de üretim yapıyormuş. Aramalarınıza bu iki firmayı da dahil edebilirsiniz.

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Sisecam yurtdisindaki ve turkiyedeki sirketleri araciligi ile dunyanin onde gelen bir cok markasina (audi, mercedes, porsche, rolls royce, maserati vs)otocam uretir

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Sektöre mi hakimsiniz yoksa genel Türkiyede yapıldı o yüzden güvenmem diyerek mi bu yorumu yaptınız bilmiyorum ama bizim cam sektörü çok kaliteli ürünler üretiyor bildiğim kadarıyla. Şişecam bazı markalar için oem olduğunu bile duymuştum.

Türkiyede yapıldı güvenmem diyecek olsaydım Clio 4 kullanıyor olmazdım. Otomobil firmaları zaten çoğu parayı üretmiyor ürettiriyor. Benim kast ettiğim bu markalar değildi Şişecam, Tamcam gibi markalar gerçekten çok başarılılar ve oem olarak üretim yapan markalar. Ben sanayide muadili denip çok alakasız şeylerin takıldığına şahit olduğum için bunu dile getirdim.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Hayati olmayan parçaları yan sanayi takabilirsiniz bence, yan sanayinin de çeşit çeşit olanları var.
Mesela ön tampon kaliteli yan sanayi takın, bir sonraki ufak kazada daha çabuk kırılacaktır tek dezavantaj bu olacaktır.
Harici havayastığı için mesela yerinizde olsam çıkma araştırırdım. Fd6 kasa için de sorgulatın mesela eğer uyumlu olursa (bazı markaların farklı modellerinde aynı havayastığı olabiliyor) patlamamış temiz çıkma takabilirsiniz.
Cam konusunda da bizim ön cam da çatlamıştı, markasını hatırlayamadım şu an gidip bakmam lazım da, yerli bir marka taktık, 1-2 ay sonra 50 kuruş büyüklüğünde tek bir yerde dalgalanma farkettim, fabrikasyon mu emin olamadım çünkü başta da dediğim gibi 1-2 ay sonra farkettiğim için belki de taş bir şey gelmiş olabilir. Harici ses olarak mesela daha sessiz oldu bunu farketmiştim ilk taktığımızda.

Son düzenleme:

alianil

Elit Apaçi
23 Mar 2019
158
158
885
29
Tekirdağ
Marka
Toyota
Geçmiş olsun, maddi sonuçlarına katlanıp yetkili servise gitmenizi tavsiye ederim çünkü ön iki airbag patladığını bahsetmişsiniz sakıncalı bir durum oluşur tamir görürse airbag,torpido hepsini komple sıfır olarak değiştirin torpidoya kaplama yaptirirsaniz patlamama riski var

burakcanyilmaz

Profesör
18 Eki 2016
204
211
1,235
26
İstanbul
Öncelikle Geçmiş Olsun Kendimce Airbag Tamirini Doğru Bulmuyorum Çünkü Bir Sonraki Kaza da Vs Açmayabilir En İyisi Çıkma Orjinal İle Değişmek Olur Ve Emniyet Kemerlerinizi Kontrol Ettirmeyi Unutmayın Tekrar Geçmiş Olsun

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Arkadaşlar aracımın tamponu ve ön koruma demiri yamulmuş ikisini de sıfır ayarında çıkma halde aldım.. Ön camı da uğurlu marka camla değiştirdim. Şu an için herşey gayet güzel oldu. Sıra airbaglerde, çıkması pek yok, olan da 10 binden başlıyor. Sıfırı 18 bin TL tamiratına 1.300 TL dediler.. orjinal yaptıracağım galiba.. Şu an beklemedeyim.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Arkadaşlar aracımın tamponu ve ön koruma demiri yamulmuş ikisini de sıfır ayarında çıkma halde aldım.. Ön camı da uğurlu marka camla değiştirdim. Şu an için herşey gayet güzel oldu. Sıra airbaglerde, çıkması pek yok, olan da 10 binden başlıyor. Sıfırı 18 bin TL tamiratına 1.300 TL dediler.. orjinal yaptıracağım galiba.. Şu an beklemedeyim.
Kolay gelsin.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Allah kolaylik versin hocam. Siz aracinizi satmayi dusunuyor musunuz ? Daha dogrusu bu araci satip baska bir isinizi gorecek arac alma ihtimaliniz var mi ? 2 airbag zaten 36 bin lira ediyor. Diger masraflar falan derken 40'i rahat gecer. Eger bu ihtimaliniz varsa bu kadar parayi bu araca harcamak yerine suan ne kadar ediyorsa satin ustune ekleyip baska bir sey alin derim. Yok ben buna masrafi yapar hurdaya cikana kadar kullanirim diyorsaniz o ayri.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım