KAPALI Bmw 3 ve Mercedes Arasında kalmak

cba06

Asfalt Kurutucu
2 Eki 2018
59
4
520
Merhabalar iyi forum. Bir kaç araba arasında kaldım o yüzden sormak istedim araba almayı düşünüyoruz babamla ortak süreceğiz tercih bir kaç tane arasında gidip geliniyor araç 2. el olacak benim(21 yaşındayım) kafamda olan araç BMW 320ied fakat daha önce hiç arkadan itişli araç sürmedim yanlama , kaydırma filan gibi işlere girişmedim hiç de bilmem o tarz işleri , Babam da mercedes A200 , C180(benzin) , veya Nissan Qasqai düşünüyor. Bu 4 araç arasında gidip geliyoruz bmw yi biraz araştırdığımda 320İED 316 ve 318 den daha mantıklı geldi daha az yakıp daha performanslı ( tabi basmadığımız sürece ) yorumlarını gördüm ve kronik sorunları olduğu da söyleniyor bunları tam bilmiyorum nelerdir ve maliyetleri ne kadar aşşağıya yazarsanız sevinirim. Bmw320ied bildiğiniz gibi üretimi durdu bu araç çok değer kaybeder mi ve satılması , elden çıkartması zor diyorlar( çevreden ) Bmw320ied deri korkusu ve aşırı terleme, ıslaklık yaptığı için kumaş koltuk ve tercihen harman kardon lu 60 bin'in altında , yazılımsız kazasız oynanmamış aile arabası şeklinde de bulmak bir hayli zor bu yazdığım araçlara binmiş olanların yorumlarını merak ediyorum siz hangisini tercih ederdiniz ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,269
45,898
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
sahibindende çoğu araç ağır hasar kayıtlı bmw üzerine , ve bu dizellerde gaza basınca yaslama durumu bu araçlarda varmı ?benzinli bmw 320ied veya 318i yada , mercedes c180 benzinlide varmıdır yoksa Qasqai de mi var sadece dizel olduğu için bundan anlayanları yorumlara bekliyorum
Benim bmw motorlarıyla ilgili dişe dokunur bir tecrübem yok. Ama C serisinde kullanılan 156'lık motorun hem 1.8 hem 1.6 hacimli olanlarını kullandım. Kompressor olanları değil de yeni nesil cgı motor olanları.

156'lık motorda da gaza yüklenince geriye yaslama hissi oluyor. Şanzıman geçişleri de gayet yerinde olduğu için kesintisiz halde bunu yapabiliyor ama yapısı gereği bir dizel kadar değil. Malum dizeller yüksek tork üretiyor, bunu da kısa bir devir aralığında verdiği için o devirlerde yaslama hissi benzinli araçlara göre daha fazla. Fakat ben 1.5 - 1.6 hacimli dizel bir araçtan inip 156'lık benzinli c'yi kullandığımda beni koltuğa yaslama hissini yadırgamamıştım. Gayet güzel şekilde bunu yapabiliyor ki bmw'nin benzinli motorları daha güçlü olduğu için onlarda daha iyi olabilir bu his.

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
BMW 3 alacak olursanız kronik sorun olarak değil de bazı arabalarda görülen direksiyon titreme sorunu var mı emin olmadan almayın, onun dışında ben 2 senedir 35000km biniyorum şahsen bir sorunla karşılaşmadım. Benim arabamda orijinal deri koltuklar var koku hissetmedim kumaş yerine imkanınız varsa orijinal deri alın ama sentetik deri almayın, derinin üzerine döküleni silersiniz geçer, kumaş içine çeker hertürlü pisliği,. Bunların dışında imkanınız varsa harman kardonlu alın, öyle BMWnin temizi bulunmaz vs de algı sadece, benim bir sürü doktor arkadaşımda var hepsi de ilk günkü temizliğinde 2-4 yaşında araçlar, belki 1-3 yıla kalmaz çoğumuz bu araçları satıp yenisini alacağız bunu topluma genellersen birsürü araç var, her markada olduğu gibi denk düşürmeye bakacaksınız. BMW mercedesel nissanı zaten karşılaştırmayın, qq TRde VW gibi overrated araçlar pek de bir numarası yok

cba06

Asfalt Kurutucu
2 Eki 2018
59
4
520
BMW 3 alacak olursanız kronik sorun olarak değil de bazı arabalarda görülen direksiyon titreme sorunu var mı emin olmadan almayın, onun dışında ben 2 senedir 35000km biniyorum şahsen bir sorunla karşılaşmadım. Benim arabamda orijinal deri koltuklar var koku hissetmedim kumaş yerine imkanınız varsa orijinal deri alın ama sentetik deri almayın, derinin üzerine döküleni silersiniz geçer, kumaş içine çeker hertürlü pisliği,. Bunların dışında imkanınız varsa harman kardonlu alın, öyle BMWnin temizi bulunmaz vs de algı sadece, benim bir sürü doktor arkadaşımda var hepsi de ilk günkü temizliğinde 2-4 yaşında araçlar, belki 1-3 yıla kalmaz çoğumuz bu araçları satıp yenisini alacağız bunu topluma genellersen birsürü araç var, her markada olduğu gibi denk düşürmeye bakacaksınız. BMW mercedesel nissanı zaten karşılaştırmayın, qq TRde VW gibi overrated araçlar pek de bir numarası yok

Expertiz'e sokunca direksiyon titreme vs anlaşılır mı yoksa test etmek mi lazım sürerek 140 dan sonra falan mı titreme oluyor ? bir de dizeller gibi koltuğa yapıştırma hissi var mı araçta ? 318i , 320ied arasında çok farkl varmıdır.

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Expertiz'e sokunca direksiyon titreme vs anlaşılır mı yoksa test etmek mi lazım sürerek 140 dan sonra falan mı titreme oluyor ? bir de dizeller gibi koltuğa yapıştırma hissi var mı araçta ? 318i , 320ied arasında çok farkl varmıdır.
valla expertiz bu konuda bilgi sahibi değildir, 3.20 i ed 170bg koltuğa yapıştırır, 3.18 yapıştırmaz ama 3.18 de normal bir kullanıcı için gayet iyidir ve daha sorunsuz deniliyor, c serisinin 2018e kadar çıkanların vites kötüydü ama şu anki vitesi iyi

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
arabayla düz asfaltı olan bir yolda yüksek hızda kullanırsanız anlaşılır diye düşünüyorum bende olmadı hiç

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
BMW F20 kullanıcısı olarak motor şanzımandan bahsedeyim. İşletme maliyeti en uygun premium olabilir N13+ZF 8hp kombinasyonu. Şanzımanın yağı zaten değişmiyor (bence değişmesi lazım ama yok değişmiyor, 4-5 farklı borusan öztorun koçtürk e sordum.). Onun dışında motor parçaları olarak sanayide yaptırırım derseniz Peugeot ile ortak parçalar olduğundan yine uygun. Zincirli olduğu için triger masrafınız olmaz. 2012 F20 mi 125 bin e getirip sattım ve turbo hortumunun yırtılması dışında bir sorun yaşamadım. Ama hep yetkili servisteyim arada sırada contada terleme var ilerde su sızdırmaya başlayabilir önerisiyle 6€+170₺ işçilikle bi kaç conta tedbir amaçlı değişti. Ancak finans olarak en yıpratıcı olan şey ön disk ve papuç değişimi. 3400₺ ye değişti şimdi ki aldığım F20 nin (makyajsız 2014). Mercedes e gelecek olursak kesinlikle ama kesinlikle Mengerler Mercedes gibi bir markanın ağırlığını taşıyamıyor. Ayrıca her ne kadar sabit kur densede bir önceki kasa A serisinin bakımı 1780₺ ye yaptırdı (dizeldi ancak dizel bakımı pahalı olmasına rağmen 1.5 dci motordan bahsediyoruz) bir arkadaşım. 2015 E serisi (aynı motor şanzıman olduğu için söylüyorum ve ayrıca C’den üst segment olduğu için daha pahalı fiyat veriyor olabilirler) buji+rutin bakım maliyeti 2850 ₺. Ayrıca herşey araba değil, arabayı götürdüğünüzde aldığınız hizmet ve yardımcı oluş şekli bakımından Borusan=100xMengerler benim için. Bu konuda görüşlerim böyle :)

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
BMW F20 kullanıcısı olarak motor şanzımandan bahsedeyim. İşletme maliyeti en uygun premium olabilir N13+ZF 8hp kombinasyonu. Şanzımanın yağı zaten değişmiyor (bence değişmesi lazım ama yok değişmiyor, 4-5 farklı borusan öztorun koçtürk e sordum.). Onun dışında motor parçaları olarak sanayide yaptırırım derseniz Peugeot ile ortak parçalar olduğundan yine uygun. Zincirli olduğu için triger masrafınız olmaz. 2012 F20 mi 125 bin e getirip sattım ve turbo hortumunun yırtılması dışında bir sorun yaşamadım. Ama hep yetkili servisteyim arada sırada contada terleme var ilerde su sızdırmaya başlayabilir önerisiyle 6€+170₺ işçilikle bi kaç conta tedbir amaçlı değişti. Ancak finans olarak en yıpratıcı olan şey ön disk ve papuç değişimi. 3400₺ ye değişti şimdi ki aldığım F20 nin (makyajsız 2014). Mercedes e gelecek olursak kesinlikle ama kesinlikle Mengerler Mercedes gibi bir markanın ağırlığını taşıyamıyor. Ayrıca her ne kadar sabit kur densede bir önceki kasa A serisinin bakımı 1780₺ ye yaptırdı (dizeldi ancak dizel bakımı pahalı olmasına rağmen 1.5 dci motordan bahsediyoruz) bir arkadaşım. 2015 E serisi (aynı motor şanzıman olduğu için söylüyorum ve ayrıca C’den üst segment olduğu için daha pahalı fiyat veriyor olabilirler) buji+rutin bakım maliyeti 2850 ₺. Ayrıca herşey araba değil, arabayı götürdüğünüzde aldığınız hizmet ve yardımcı oluş şekli bakımından Borusan=100xMengerler benim için. Bu konuda görüşlerim böyle :)
ZF states:

ZF 5-, 6-, 8- and 9-speed as well as the ZF 4HP20 automatic transmissions are filled maintenance-free with specially developed partially synthetic ATF oils. Maintenance-free fills are intended for normal operating conditions. Especially driving at very high operating temperatures can result in accelerated aging or increased wear of ATF oils. It is recommended, in the event of severe operating conditions, such as:

- frequent highway driving in top speed range,

- offensive, sporty driving style,

- frequent trailer operation,

being above average, oil purification (oil change) on automatic transmissions is recommended between 80,000 km and 120,000 km, or 8 years, depending on the load.

özetle belirtilen özel durumlar hariç zf'nin şanzıman yağı değişmiyor, mercedes bakım ve parça fiyatları konusunda kesinlikle katılıyorum hatta bakım açısından vw-auididen de ucuz benim ameliyat hemşiremin jetta'sının yıllık bakımı benimkinden pahalıydı mesela
Süslü bir VW alıp mercedes bakım fiyatı ödemek istemem şahsen

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Ya şu arabanın yürüyeninde sıkıntı var mıdır sizce? 240p video pek anlaşılmıyor. Bence kamyon tır gibi yüksek bir araca arkadan düşük bir hızla vurulmuş gibi. Biraz kaput ve çamurluk ezilmiş ve bir far kırılmış. 140k hasar nedir? Ben mi yanlış düşünüyorum?
Eğer kaza sonrası biraz toplanmamışsa kesinlikle yoktur

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Aile için bence de C daha iyi olur.Hem akrabalarda havanız olur,merso ya :)

Benim BMW-Benz arasındaki görüşlerim şu şekilde.3-C arasında 3 üstün.5-E arasında E üstün.7-S arasında S üstün benim için.

''BMWci'' olmama rağmen böyle düşünüyorum.Tavsiyem 3.Ama hem babanızla ortak sürecekseniz,sık sık aile taşıyacaksınız sanki C daha üstün geldi.

tartal

Tuna
Profesör
26 Ağu 2018
100
69
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Aile için bence de C daha iyi olur.Hem akrabalarda havanız olur,merso ya :)

Benim BMW-Benz arasındaki görüşlerim şu şekilde.3-C arasında 3 üstün.5-E arasında E üstün.7-S arasında S üstün benim için.

''BMWci'' olmama rağmen böyle düşünüyorum.Tavsiyem 3.Ama hem babanızla ortak sürecekseniz,sık sık aile taşıyacaksınız sanki C daha üstün geldi.
Hocam aynı düşünüyoruz Bende 5-E yarışında E, 7-S yarışında S diyen bir "BMW'ciyim" 3-C yarışını 3 kazanır benim gözümde. Ama benim yani bir gencin gözünde. Araba kullanım amacına göre alınmalı kesinlikle. Aile için C serisi, 3'ten çok daha ferah, konforlu ve huzurlu hissettirecektir. Aileye 3 gibi bir hata yapılmamalıdır diye düşünüyorum.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Hocam aynı düşünüyoruz Bende 5-E yarışında E, 7-S yarışında S diyen bir "BMW'ciyim" 3-C yarışını 3 kazanır benim gözümde. Ama benim yani bir gencin gözünde. Araba kullanım amacına göre alınmalı kesinlikle. Aile için C serisi, 3'ten çok daha ferah, konforlu ve huzurlu hissettirecektir. Aileye 3 gibi bir hata yapılmamalıdır diye düşünüyorum.

Aynen öyle.Valla ben hot hatch isteyen ama ''bize büyük araba lazım olacak'' furyası ile araba alınan,ama 6 aydır bir kere bile arabama ailem tarafından binilmemiş bir mazlumum :) Ha yine arabama aşığım o ayrı.Su gibi benzin içmesi dışında çok güzel.

Benim sedanların beğendiğim tek yanı tasarımları.Hatch kasalar bence Türkiyede çok pratik,özellikle ilk araba deneyimleri sırasında.

Dediğim gibi aile aile aile diyorsanız ve eminseniz ailenin kullanılacağında,C C C diyorum.

cba06

Asfalt Kurutucu
2 Eki 2018
59
4
520
harman kardonlu ve kumaş koltuklu bulmak zor ya deri kumaş karışık oluyor ya harman kardon olmuyor :) kasko fiyatları ne kadar olur bilgisi olan kullanıcı varmı acaba ve 320ied ile 318 yada 16 arasında sadece beygir farkı mı var hep 10 - 20 kadranda ilerde götürüyor oda sanırsam

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
harman kardonlu ve kumaş koltuklu bulmak zor ya deri kumaş karışık oluyor ya harman kardon olmuyor :) kasko fiyatları ne kadar olur bilgisi olan kullanıcı varmı acaba ve 320ied ile 318 yada 16 arasında sadece beygir farkı mı var hep 10 - 20 kadranda ilerde götürüyor oda sanırsam
316i ve 318i performans konusunda tatmin etmez. Fiyat aralığınız ne bilmiyorum ama 40. yıl serisine bakım derim 320i ed için. Harman Kardon opsiyonu genellikle onlarda oluyor, ama deri koltuk hepsi.

M paketlerde zaten kumaş koltuk yok, yarı alkantara veya tam deri var. Bence kumaş aramayın.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım