Dizel Motorlu Araçlar

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Satın alım maliyetleri arasında ciddi fark olduğu vakit dizel alınmaz. Peşin verdiğin o farkı ( ki bazı fiyat farkları 30-40 bin liralara çıkıyor ) yakıtla çıkaramazsın. Araba eskir hala çıkaramazsın. O yüzden böyle bir durumda dizel alınmaz.

Ayağına hakim olmasını bilen, uzun yolda 100-120 orta şeritten sıkılmadan gidebilen ne kadar çok yol yapıyorsa yapsın yine dizel almasına gerek yok. Yeni nesil benzinliler akıcı, sabit ve düşük hızlı sürüşlerde zaten az yakıyor.

Şehir içinde sürekli kısa mesafelerde araç kullanmak zorunda olanlar yine dizel almasın. Zira dizelin en çok yaktığı durumlardan biridir. Bu sürüş durumunda zaten dpf başlı başına bela.

Bakım maliyetlerine girmiyorum çünkü yetkili servislerde standart bakımlar artık benzinlilerde bile 1000 lira barajını aştı. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Dizeli kimler alsın ?

Sıfır satın alım sırasında benzinliyle arasında kullanım ile amorti edilebilecek düzeyde fiyat farkı varsa ayaklarına hakim olamayan, çoğunlukla basarak kullanmayı seven kişiler dizel almalı. Dizel ile benzinli motor arasında ki tüketim farkı ancak basmaya başladığınızda ortaya çıkar, sakin ve nispeten akıcı trafikli kullanımda yoğun trafik hariç pek fark göstermez.

Dizel biter mi ?

Bizim ülkemizde vergiler emisyona göre alınıyor da bizim mi haberimiz yok ? Üreticiler dizel üretmek istemiyor. Çünkü emisyon kurallarına göre üretim maliyeti yüksek. Ama emisyonu sallamayan bizim gibi ülkelere ihraç edilecek motorların geliştirilmesi adına ekstra masrafa katlanılmazsa ve talepte hala fazlaysa bize benzer 3.Dünya ülkeleri için dizel üretiminin devam etmesi hala bir ihtimal. En azından elektrikli araçlara geçiş süremizin uzaması bu sebepten ötürü olası.

Son düzenleme:

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
Şu benzinli araba ocağa incir ağacı diker mevzusunu anlamıyorum ve kabul etmiyorum. Bu yakıt hesabı yapılırken her şey çok güzel ortaya koyuluyor ancak iş ilk yatırım maliyetini, yürütme maliyetini, olası arızalarında çıkabilecek masrafları hesaplamaya gelince onlar hesaba katılmıyor. Konfor unsurlarını vs. saymıyorum zaten. Çevreye verdiği zarar tartışılmaz.

Ben öğrenci halimle benzinli araba kullanabiliyorum. Son 3 arabamda benzinliydi, ailemizde de benzinli araba kullandık hiç dizel aracımız olmadı, benzin parasından da ocağımıza birşey olmadı.

Senin durumun nickin gibi Munferit,

Ben ogrenciyken aracim bile olmadi, senin ocaginla bir baskasinin ocagi farkli olabilir. Empati yapmak lazim.

Akaryakit ulkemizde zaten ucuz degil, kaldiki kisa mesafe benzinli aracta kontak kapa, kontak ac gun sonu 10lt/100km gorursun.

Evin B sinifi otomatik araci uzun yolda 5lt, akici trafikte normale 7 - 7,5 yakiyor. Kisa mesafe kontak kapa ac tarfige gir cik yaparsan 9 - 9,5 goruyo yol bilgisayari.

Bu rakamlari hergun gormek agac olmasada fidan diker.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,862
26,211
5,720
Ankara
Marka
Skoda

Ben ogrenciyken aracim bile olmadi, senin ocaginla bir baskasinin ocagi farkli olabilir. Empati yapmak lazim.

Akaryakit ulkemizde zaten ucuz degil, kaldiki kisa mesafe benzinli aracta kontak kapa, kontak ac gun sonu 10lt/100km gorursun.

Evin B sinifi otomatik araci uzun yolda 5lt, akici trafikte normale 7 - 7,5 yakiyor. Kisa mesafe kontak kapa ac tarfige gir cik yaparsan 9 - 9,5 goruyo yol bilgisayari.

Hocam tüm hesaplar yapılıyor, dizelin nerde kârlı nerde zararlı çıktığı söyleniyor, siz göstergedeki rakamdan bahsediyorsunuz ısrarla. Sizin derdiniz cebinizden çıkan para mı gösterge psikolojisi mi?

alianil

Elit Apaçi
23 Mar 2019
158
158
885
29
Tekirdağ
Marka
Toyota
Dizeli kimse bitiremez ama insanlara piskolojik baskı yapılarak daha erken bitirmeleri mümkün toyota gibi

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,726
3
9,662
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

6,94 Benzin 6,39 Motorin arada 55 kuruş fark var litre başında :)

Dizel soğuk motorla seyahatlerde benzinliden geri kalır yanı yok + bakımı kesinlikle erkene çekmenizi ister :) iki aracımız olsun birisi 1.6 dizel diğeri 1.6 benzin , ikisi de günde 3 tur 3 km yol yapsınlar bakalım hangisi az yakıyor :D

Arkadaşım kardeşim ağabeyim yaşını bilemiyorum fakat durum bu kısa ve öz anlatmış olayım :D her işin her yolun aracı farklı olduğu gibi her kullanım tarzının da motor seçeneği farklıdır. kimisi 1.3 dizel aldım az yakıyor der , kimiside benim gibi 2.0 dizel aldım 1.3 dizelden az yakıyorum der. Yani kullanım amacın nedir aracı önce bunu anlamak lazım , yakıt konusu tartışılacak bir konu değil ki günümüz teknolojilerinde sistemler öyle güzel ilerleme gösterdiler ki benzinli taşıtla dizel taşıtın farklılıklarını artık kullanıcı kullanım amacına yönelik almak ve seçmek zorunda :)

grandgrand

Asfalt Kurutucu
15 Haz 2018
58
-7
520
İki marka vermeden örnek vereyim
Yaklaşık 462 km menzil iki arabayida kullandık
—1.4 tsi 125 beygir 200. Tork benzinli 265 tl yaktı ortalama hız 120 civarı

—1.5 120 beygir 300 tork dizel 130 tl yaktı ortalama hız 120,130,140
Dizel olan ile istediğin gibi gidiyorsun yol sıkmıyor kendini kamyoncu gibi hissetmiyorsun
Yokuş olduğu zaman 150,160,170 banamisin demiyor
Benzinliyle çıkarken bayılıyor yavaşlıyor

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,726
3
9,662
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
İmkan varsa roll atarım antalyada

Otopark takipçisi olduğu için +20 bhp var sinir etmeyin mayfayı lütfen :) Antalya asfaltıda tutmiyir ağam sakin :D bir tek konyaaltı hurmaya giderken kemer tarafına geçiş yapılan yol güzel tam basmalık :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
İki marka vermeden örnek vereyim
Yaklaşık 462 km menzil iki arabayida kullandık
—1.4 tfsi 125 beygir 200. Tork benzinli 265 tl yaktı ortalama hız 120 civarı

—1.5 120 beygir 300 tork dizel 130 tl yaktı ortalama hız 120,130,140
Dizel olan ile istediğin gibi gidiyorsun yol sıkmıyor kendini kamyoncu gibi hissetmiyorsun
Yokuş olduğu zaman 150,160,170 banamisin demiyor
Benzinliyle çıkarken bayılıyor yavaşlıyor

1.4 Audi ile 1.5 Ford kullanıp bunu genelleme olarak yazmak ne kadar doğru?
Aynı araçların benzinli ve dizellerini kullanıp bu yorumu tekrar yapmaya çalışın. İddia ettiğiniz gibi yarı yarıya bir fark yok.

grandgrand

Asfalt Kurutucu
15 Haz 2018
58
-7
520
Audi 1.4 ten bahsetmedim Audi 1.4 diğer benzinlilere göre daha az yakıyor ama tabiki 1.5 fordla kıyaslanamaz yakıt konusunda

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Audi 1.4 ten bahsetmedim Audi 1.4 diğer benzinlilere göre daha az yakıyor ama tabiki 1.5 fordla kıyaslanamaz yakıt konusunda
1.4 TFSI Audi'de kullanılıyor. Üstte TFSI yazan sizsiniz.

Düzenleme: 125lik 1.4 tsi sanırım bahsettiğiniz. Yine üstte yazdığıma dönüyorum. Benzinlinin hele turbo benzinlinin agresif kullanıma tahammülü yok, yakar. Bir kullanıcının nasıl kullandığını bilmediğimiz, farklı iki kasadaki aracın tüketim verilerini direkt olarak referans kabul edip genelleme yapamayız.
Konuda bir çok benzinli kullanıcısının verisi bulunuyor, keza internette farklı sitelerde de verilere ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Yeni otomasyon ve arge gelişimi dizel üzerine gelişmedikçe avrupa teknolojisini kullanmak zorundayız ha ne olur derseniz, 3 aşağı 5 yukarı belli uzman olmaya gerek yok.

Şu an dizel üzerine çalışan ve geliştirmeye çalışan binek projeler yok kadar az, bundan sonra Avrupa ülkelerinde binek otomobillerde dizeller bitme aşamasına girdi.Belki 10 sene kadar mevcut teknoloji kullanılır sonra ticaride gelişim devam eder.Avrupa ülkelerinde senaryo böyle iken gelişmekte olan ülkeler için ilk etapta Avrupa gibi eski argenin ekmeği yenir, sonra ticarilerdeki dizel motordaki gelişmeler Türkiye pazarı için uyarlanır.Mesela Avrupa pazarı için tasarlanmış bir Mercedes marka dizel araç yoksa Türkiye de Oyak-Renault fabrikasında ticari Kangoo için hala dizel üreten bir ünite alınıp Mercedes’e uyarlanır ve yıllarca binilir.

Tıpkı geçmişte 1978 model Fiat 131’in posasını çıkarıp 2002 ye kadar pazarlandığı gibi bu da böyle devam eder.

Ama medeni-rafine-teknolojisi gelişmiş-avrupai bir otomobile binmek isteyenler için zaman hep benzinli ve hybrid lehine işleyecektir.

(10 sene sonra, dedim dedim inanmadınız bak ne oldu?) :)

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,633
1
5,130
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Arkadaşlar, siz istediğiniz kadar dizel bizim ülkemizde bitmez diye düşünün. Renault, Ford, Fiat gibi firmalar globalde dizel satamayıp yatırımları hybrid-benzinliye kaydırıp dizel motor üretmeyince hangi motoru alıp koyacaksınız arabanıza ? Diyelim ki Renault, bir kasa sonrasında dizeli koymadı ürün gamına. Türkiye'ye özel dci ünite koyup satacağını mı düşünüyorsunuz ? Koysa da ucuz olacağını mı düşünüyorsunuz ?

Mevcut emisyon kısıtlamaları zaten zor, gelecekte çok daha zor olacak. B segmentinde dizele 20-30 bin fark verecekseniz alın diyecekler. Çünkü çok pahalı olacak. Zaten motorun her yeri üç harfli emisyon sistemi oldu. Egr, dpf, scr, lnt diye gidiyor. Yüksek hacimde bir nebze gene mantıklı dizel, fakat küçük hacimde hepten kaybediyor özelliğini. Tüm bu emisyon sistemlerinin önemi ve zorunluluğu artıyor. 1.3-1.4 dizel motoru zorlarken attığınız NOx ve isin haddi hesabı yok.

Doğrudan doğruya bu sektörde çalışıyorum. İnanın bana tüm markalar dizeli bir kenara attı artık. DPF üzerine çalışıyordum. Gördüklerimden sonra benzinliden başka motor tercih etmeyeceğimi çok kesin şekilde söyleyebilirim. "Torkum yüksek"ci arkadaşları ise, fiziğin en önemli prensiplerinden biri olan , mutlak olanın güç olduğu gerçeğiyle yüzleştirmek istemiyorum. Yakıttan şikayet eden lpg tercih etsin.

Yakın zamanda kapalı alanlara sokulmaması da kalkıyor. Bakalım ne bahane bulunacak, patlıyor mu denecek mesela :) M16 ile ateş etsen delinmiyor tank. Benzin tankı ise alev alıyor, sert plastik. Türkiye'deki araçların %38'i lpg li. İddiaların en ufak bir doğruluk payı olsaydı , her Allahın günü bir yerde bir arabanın havaya uçması lazımdı. Dizelin bu saatten sonra ülkedeki yeri , kahvede konuşan dayıların muhabbetinde kalacaktır. O bahsi geçen fiyat farkı daha da açılacak çünkü. Kaza yapmadan gideceğinin garantisi olmayacak kadar uzun km'lerde amorti edecek olmasına rağmen dizel alacak arkadaşlara da şimdiden başarılar diliyorum.

Son düzenleme:

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
Hocam tüm hesaplar yapılıyor, dizelin nerde kârlı nerde zararlı çıktığı söyleniyor, siz göstergedeki rakamdan bahsediyorsunuz ısrarla. Sizin derdiniz cebinizden çıkan para mı gösterge psikolojisi mi?

Konunun ozune inmek lazim, empati yapin.
Ben ogrenci halimle benzinliye biniyorum kismi elestrildi. Tartisilacak bokta yok.

Bende benzinliye biniyorum orasi ayri.
On binlerce km kullanilacak diye birseyde yok zaten, konuyu acan arkadasin yazdigi gibi fikirler sorulmus cevabim bu yonde.

Trafikte gunluk kullanilan sirket araclarina bakin, hicbiri benzilli degil nerdeyse. Onlarda hesap kitap bilmiyor da bir siz mi biliyorsunuz?

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,288
16,193
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Arkadaşlar, siz istediğiniz kadar dizel bizim ülkemizde bitmez diye düşünün. Renault, Ford, Fiat gibi firmalar globalde dizel satamayıp yatırımları hybrid-benzinliye kaydırıp dizel motor üretmeyince hangi motoru alıp koyacaksınız arabanıza ? Diyelim ki Renault, bir kasa sonrasında dizeli koymadı ürün gamına. Türkiye'ye özel dci ünite koyup satacağını mı düşünüyorsunuz ? Koysa da ucuz olacağını mı düşünüyorsunuz ?

Mevcut emisyon kısıtlamaları zaten zor, gelecekte çok daha zor olacak. B segmentinde dizele 20-30 bin fark verecekseniz alın diyecekler. Çünkü çok pahalı olacak. Zaten motorun her yeri üç harfli emisyon sistemi oldu. Egr, dpf, scr, lnt diye gidiyor. Yüksek hacimde bir nebze gene mantıklı dizel, fakat küçük hacimde hepten kaybediyor özelliğini. Tüm bu emisyon sistemlerinin önemi ve zorunluluğu artıyor. 1.3-1.4 dizel motoru zorlarken attığınız NOx ve isin haddi hesabı yok.

Doğrudan doğruya bu sektörde çalışıyorum. İnanın bana tüm markalar dizeli bir kenara attı artık. DPF üzerine çalışıyordum. Gördüklerimden sonra benzinliden başka motor tercih etmeyeceğimi çok kesin şekilde söyleyebilirim. "Torkum yüksek"ci arkadaşları ise, fiziğin en önemli prensiplerinden biri olan , mutlak olanın güç olduğu gerçeğiyle yüzleştirmek istemiyorum. Yakıttan şikayet eden lpg tercih etsin.

Yakın zamanda kapalı alanlara sokulmaması da kalkıyor. Bakalım ne bahane bulunacak, patlıyor mu denecek mesela :) M16 ile ateş etsen delinmiyor tank. Benzin tankı ise alev alıyor, sert plastik. Türkiye'deki araçların %38'i lpg li. İddiaların en ufak bir doğruluk payı olsaydı , her Allahın günü bir yerde bir arabanın havaya uçması lazımdı.
Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum.dünya üzerinde Türkiye gibi ülkelerde bmw 3.16 i 115 beygir 150 torkla satıldı 2012 ye kadar.avrupada bu motor 2006 da e90 kasa ile bitmişti halbuki.Türkiye paketi yapar ne yapar eder satarlar yine.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,633
1
5,130
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum.dünya üzerinde Türkiye gibi ülkelerde bmw 3.16 i 115 beygir 150 torkla satıldı 2012 ye kadar.avrupada bu motor 2006 da e90 kasa ile bitmişti halbuki.Türkiye paketi yapar ne yapar eder satarlar yine.
Bir şekilde satar da ne kadar rekabet edebilir ? Yakıt fiyatları bu mertebelere gelmeseydi ve gerçekten uygun fiyat vermeselerdi , Honda civic de zora girecekti mesela. Polo parasına civic verdi adamlar , öyle sattılar. Ancak nereye kadar böyle gider ?

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
6,94 Benzin 6,39 Motorin arada 55 kuruş fark var litre başında :)

Dizel soğuk motorla seyahatlerde benzinliden geri kalır yanı yok + bakımı kesinlikle erkene çekmenizi ister :) iki aracımız olsun birisi 1.6 dizel diğeri 1.6 benzin , ikisi de günde 3 tur 3 km yol yapsınlar bakalım hangisi az yakıyor :D

Arkadaşım kardeşim ağabeyim yaşını bilemiyorum fakat durum bu kısa ve öz anlatmış olayım :D her işin her yolun aracı farklı olduğu gibi her kullanım tarzının da motor seçeneği farklıdır. kimisi 1.3 dizel aldım az yakıyor der , kimiside benim gibi 2.0 dizel aldım 1.3 dizelden az yakıyorum der. Yani kullanım amacın nedir aracı önce bunu anlamak lazım , yakıt konusu tartışılacak bir konu değil ki günümüz teknolojilerinde sistemler öyle güzel ilerleme gösterdiler ki benzinli taşıtla dizel taşıtın farklılıklarını artık kullanıcı kullanım amacına yönelik almak ve seçmek zorunda :)

Dikakt ettiyseniz benzin pahali demedim akaryakit pahaki demedim.
Yas 40 hocam,
Buyrun gelin hem sahis (benzinli) hemde sirket aracimla (disel) 3 tur 3 er tur yapalim. Gorelim. Surekli kullandigim araclar.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,288
16,193
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Bir şekilde satar da ne kadar rekabet edebilir ? Yakıt fiyatları bu mertebelere gelmeseydi ve gerçekten uygun fiyat vermeselerdi , Honda civic de zora girecekti mesela. Polo parasına civic verdi adamlar , öyle sattılar. Ancak nereye kadar böyle gider ?
Pazardan çekilmeye kadar gider.haklısınız ne yazıkki.ben zaten dizele karşıyım(dizel arabam var).
Rekabet kültürü bizde çok farklı.bugün kocaman corolla ile poloyu kıyaslıyoruz ülkecek sadece fiyatı aynı diye.ben yinede tüm avrupanın stoğunu bizde bitirmeden çekilemezler diyorum.
2012 -2011 opellerin tamamının 2010 polonya üretimi olması ama bizde 2012 diye satılması gibi bir durum var.tüm stoklar bitene kadar özellikle bu krizde çok uzun sürecek

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım