Geyik Başlığı 4

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,921
2
24,234
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Ben bu zamana kadar benzinde 10 yakıp lpg ye geçince 13 yakan araba görmedim duymadım max 12 oluyor yani hatta bir tanıdığımın 10 yakarken lpg de 11.5
Motorun enjeksiyon sistemine ve sıkıştırmasına göre değişiyor aslında. Ama tahmini %30 duyuyorum ve görüyorum. 1,2 direk enjeksiyon palio ş.içi 7 yakıyorken lpg de direk 10.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Motorun enjeksiyon sistemine ve sıkıştırmasına göre değişiyor aslında. Ama tahmini %30 duyuyorum ve görüyorum. 1,2 direk enjeksiyon palio ş.içi 7 yakıyorken lpg de direk 10.
Oha ben olsa olsa max %25 farkeder diye düşünüyorum. Accenntti benzinde hiç ölçmedik ama fabrika verisi şehir dışı 6 iken kasmadan lpg ile 7.5 yaktığımızı biliyorum o araba için orda benzinle 6 yakalamak çok zordu
Kullanılan lpg sisteminin ve yakıtın çok farkettireceği bir durum

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Arkadaşlar...
Bu cihaza 100 tl verdim ama, çok para gercekten. Almamdaki sebebde, arabanın hararet göstergesi yok. LPGli araba hararet olmaz ise olmaz. Ayrıca motor yükü ve anlık yakıt tüketim göstergesi var. Onlarda yanında çila oluyor...
Yoksa normalde vermem böyle paralar , böyle çin işlerine.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Oha ben olsa olsa max %25 farkeder diye düşünüyorum. Accenntti benzinde hiç ölçmedik ama fabrika verisi şehir dışı 6 iken kasmadan lpg ile 7.5 yaktığımızı biliyorum o araba için orda benzinle 6 yakalamak çok zordu

Benim arabam benzinde 5,80 - - - lpg ise 7,1 litre yakıyor. Alın size net bir rakam.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Ben bu zamana kadar benzinde 10 yakıp lpg ye geçince 13 yakan araba görmedim duymadım max 12 oluyor yani hatta bir tanıdığımın 10 yakarken lpg de 11.5
Ben benzinde 10 yakarken lpg ile 15 yaktırmıştım olur öyle dedikleri %30 ortalama bir değerdir. Şimdi lpg nin de kalitelisi var kara düzende var :)

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,921
2
24,234
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Aslında olaya daha fazla açıklık getirmek lazım.Gazı sıkıştırabilecek kadar bir sıkıştırma yok pistonda.O yüzden gaz normal bir benzin püskürtmeden daha çok hacim kaplıyor.Bu da daha az havanın pistona girmesine sebep oluyor.Düşük hacimli motorlarda %30 civarı veya daha fazla gaz yakmasının sebebi de bu prensiple açıklanıyor.Daha çok gaz pedalına basılıyor gitmek için ve daha çok lpg yollanıyor iyice havadan yoksun gaz ağırlıklı yanma oluyor.Diyelim ki 2,0 atmosferik bir focus ele alalım.12-13 L/100 km yakıyor. Lpg de bu max 15 oluyor. Ama önceden verdiğim örnek gibi kia rio benzinde 7 geziyorken 9 litre lpg yakıyor. kapiş?

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Benim arabada Lpg nin benzine göre tüketim oranı %22 daha fazla çıkyor. Yani %30 çokda abartı değil aslında.
Aslında araba LPG de Cut Off olsa rampa aşaği lpg yakmadan gitsem bu oran değişebilir.
İllaki rampa aşaği 1,8 litre tüketim var.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,660
1
64,566
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Benzinde 10 tl LPG’de 13 tl karma hesap Alfa.

Taunusa girmeyelim

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Aslında olaya daha fazla açıklık getirmek lazım.Gazı sıkıştırabilecek kadar bir sıkıştırma yok pistonda.O yüzden gaz normal bir benzin püskürtmeden daha çok hacim kaplıyor.Bu da daha az havanın pistona girmesine sebep oluyor.Düşük hacimli motorlarda %30 civarı veya daha fazla gaz yakmasının sebebi de bu prensiple açıklanıyor.Daha çok gaz pedalına basılıyor gitmek için ve daha çok lpg yollanıyor iyice havadan yoksun gaz ağırlıklı yanma oluyor.Diyelim ki 2,0 atmosferik bir focus ele alalım.12-13 L/100 km yakıyor. Lpg de bu max 15 oluyor. Ama önceden verdiğim örnek gibi kia rio benzinde 7 geziyorken 9 litre lpg yakıyor. kapiş?
Bir süre düşünüp birkaç somut değerler elde etmem gerekiyor bununtekrardan düşünücem

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,921
2
24,234
5,320
İzmir
Marka
Toyota
@İstanbulluu yeni bir şey üzerinde çalışılıyormuş İtalya'da. Egzosta yanmamış lpg yi tutmak için egzos içine bir krem sürülüyormuş.Sonra o krem emdiği lpgyi depoluyor.Sonra onu kullanabiliyormuşsun.Merak ettiysen link paslayayım.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım