Geyik Başlığı 4

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cussler
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@Garaj TV a tusu ne ise yariyordu
OoNqrQ.png
Start stop deilmi

doktorum bunu derken 3. üniyi okuyan biri olarak söylüyorum ve evet benim okuduğum alanda insanların yetenekleri önemsenmeden sadece o kağıtta yazana bakıyorlar sanayilerde nice mühendisler var bi halttan anlamayan ama diploma puanları yüksek yada diplomayı aldıkları yer diye işe alınan fakat bir halt beceremeyen. Ben 2010 dan beri sanayide mekatronik alanında çalışıyorum şuanda ünide mekatronik müh. okuyorum ve net diyorumki üniversitede eğitim felan yok sadece sıfat için okunuyor. Kimseye okumayın demiyorum haşa fakat ben uni okudum şu puanı aldım diye kasılmalarına uyuz oluyorum. En son çalıştığım firmada ne ustalar gördüm 10-15 yıllık mühendisler bilgi yetenek ve tecrübe olarak yanlarına yaklaşamıyorlardı. Ama sağlıkla alakalı bölümlerinde bu dediklerimi tenzih ediyorum ama bunun dışındaki bölümlerin nerdeyse hepsinde gerçek bu
Okuduğumuz bölüme göre değişiyor ' bir kağıt parçası ' tabiri. Şimdi doktor olmak isteyen biri Tıp okuyorsa mevzuya bir kağıt parçası diye bakamazsın haliyle. Bazı meslek dalları muhakkak bu okumayı gerektiriyor. Ama en baba meslek için bir üniversitede okuyor olsak bile iş hayatına geçtiğimizde mevzunun hiç böyle olmadığı, üniversitede gerçekten yeterli eğitimin ve donanımın verilmediği açık. Bugün herhangi bir yerde satış danışmanı olabilmek için bile lisans diploması istiyorlar ki ne alaka ? İnsan ilişkileri kuvvetli, pazarlama konusunda tecrübesi olan her insan satacağı ürün hakkında bir kaç ay eğitim aldıktan sonra yeni mezun bir lisans diplomasına sahip kişiden çok daha başarılı pazarlayabilir o ürünü.

Mesela çoğu kişinin okuduğu bölüm olan makine mühendisliği.. Bölüme öyle bir isim vermişler ki mezun olan kişiye hangi makine ? diye sorduğunda muhtemelen cevap veremeyecektir. Dünya üzerinde binlerce sektör var, binlerce üretim yeri var. Bunların büyük kısmı sanayileşmiş, makineleşmiş şekilde üretim yapıyor. Kardeşim, bu aletlerin hepsi aynı prensipte mi iş görüyor ? Makine Mühendisi yetiştiriyorsun ama hangi alanda, hangi dalda uzman belli değil. Mezun oluyor, mühendis olarak bir işe giriyor, girdiği işte 20-30 yıllık tecrübesi olan diplomasız ustalar elemana iş öğretiyor. O zaman niye böyle bir bölüm var ? Maalesef hem iş hayatında hem eğitim hayatında eksiğimiz çok fazla.
Ben sizin ne demek istediğinizi anladım.Bunların sebebi yetersiz üni eğitimi/yanlış bölüm okuma/Üni okurken kişisel ve müfredatı gereği alamadığı saha eğitimi kaynaklı diye düşünüyoruz.Her meslekte olduğu gibi dönem 1.sinin gelip de o mesleği en iyi ''1.'' yapar mantığında olmadığı da gerçek.Birçok kurumsal firmaya başvuran alınan alınmayan arkadaşım da var şu sıralar.İlk intiba cv de Boğaziçi-İtü vs olması avantajken mülakata kadar bunu sürdüğü bir gerçek.Kimse bölümü yüksek puanlı diye bir yere alınmıyor ama yüksek bir puanlı bölüm-üniye girmiş bir adamın da düşük profil okul-müh okuyan adama göre doğuştan avantajları(daha kolay öğrenebilme,daha yüksek eğitim imkanı veya imkanlardan faydalanmış olma) var.Bunu da yadsımamak lazım.
Kağıt parçası meselesinde Emre'nin ne demek istediğini anlıyorum.Benim sitemim ona değil ''kağıt parçası'' söyleminin sevilmesine.Farketmeden her eğitim yılınızın size neler kattığını anlamayanların söylediği bir tantana bana kalırsa.
Tıp Doktorluğu ayrı bir konu ben ondan bağımsız konuştum.

Günaydın...
Bu videodan öğrendiğim kadarı ile fabrika standart bakımları yanılabiliyormuş. Burda 2004 model bir planet dişlinin parçalanması sonucu oluşan kaza yüzünden düşen Norweç Super Pumasının kaza sebebi araştırıyor. Fabrikanın ön gördüğü süreden daha erken bir zamanda metal yorgunluğu sonucu dişli parçalanıp rotoru kopartmış. Bu dişli için önerilen bakım aralığı kazadan sonra 3kat erkene alınmış. 3000 saat ise 1000 saat ucuştan sonra bakılcakmış.
Not: benim arabamın el kitabında Buji ve Enjektörler bakımı için 160 bin km yazıyor. Bekliyorum 70 bin oldu, hayla patlayan bir yerimiz yok. :(
Bende bunu dün gece izledim. Adamlar finansman bulmuş, kalifiye adam bulmuş, kaynakları bulmuşlar ve tüm bunları 14 kişi oldüğü için yapıyor. Çok başarılı araştırma olmuş bence.

Planet'lerin iç Bölümünün rulman ile aşınması sonucu kopan parçaların arması ile sorun oluşuyor. Peki yağlama esnasında, yağ geçerken mıknatıslı bölgeden geçiyorda bunların bakımlarında mıknatısı kontrol etmiyorlar mı ?

Birde 14 kişi için bunları yapanların suriye de ve filistinde ölen 100lerce kişi için ne yaptığını merak ediyorum.

Ben sizin ne demek istediğinizi anladım.Bunların sebebi yetersiz üni eğitimi/yanlış bölüm okuma/Üni okurken kişisel ve müfredatı gereği alamadığı saha eğitimi kaynaklı diye düşünüyoruz.Her meslekte olduğu gibi dönem 1.sinin gelip de o mesleği en iyi ''1.'' yapar mantığında olmadığı da gerçek.Birçok kurumsal firmaya başvuran alınan alınmayan arkadaşım da var şu sıralar.İlk intiba cv de Boğaziçi-İtü vs olması avantajken mülakata kadar bunu sürdüğü bir gerçek.Kimse bölümü yüksek puanlı diye bir yere alınmıyor ama yüksek bir puanlı bölüm-üniye girmiş bir adamın da düşük profil okul-müh okuyan adama göre doğuştan avantajları(daha kolay öğrenebilme,daha yüksek eğitim imkanı veya imkanlardan faydalanmış olma) var.Bunu da yadsımamak lazım.
Kağıt parçası meselesinde Emre'nin ne demek istediğini anlıyorum.Benim sitemim ona değil ''kağıt parçası'' söyleminin sevilmesine.Farketmeden her eğitim yılınızın size neler kattığını anlamayanların söylediği bir tantana bana kalırsa.
Aynen demek istediklerim bunlar esasen, mesele yetersiz eğitimde değil net bir şekilde yanlış eğitim alıyoruz şuan okulda, kısa bir örnek dün endüstriyel otomasyon dersim vardı eğitim setinden deney yapıyoruz ilerde Birgün deneyde yapılan devre gerçekte çıksa karşısına o derste öğrenen birinin, hayatta gerçekte kuramaz devreyi çünkü deney setindeki şekilde devre gerçekte kurulamaz bu en basit örneği, en son bir firma geldi okula ilk kez cv istemedi. Direkt basit bir deney yaptırdı tüm adaylara ona göre aldı stajyer öğrenci. eskiden itü gibi yerlere girmek gerçekten ayrıcalıktı ama günümüzde sınav sistemi yüzünden ezberin iyiyse girilen bir halde

Son düzenleme:
Aslına bakarsan hepimiz mevzunun bir başka yerinden giriş yaptık. Neticede anlatmak istediklerimiz de ortak noktada buluşuyor. Hiç bir şey olmasa bile üniversite eğitimi bireyin vizyonunu, düşünce tarzını geliştiriyor, değiştiriyor. İleri ki hayatta bu hem sosyal hem iş hayatında da çok işe yarıyor. Mevzuyu daraltıp daha detaya indirgeyerek baktığımızda ise üniversitelerde verilen eğitim maalesef konuyu ' bir kağıt parçası ' noktasına da indirgemeye yetecek derecede kötü olabiliyor. O eğitimi almasan olmaz, o eğitimi alsan yine de yeterli olmaz. Açıkçası iki ucu pis değnek. Her zaman dediğim gibi üniversite eğitimi iş görme, işi becerilme noktasında çoğu insana yeterli birikim ve bilgiyi sağlayamıyor. Çünkü bence bunun en büyük sebebi uzmanlaşmada sıkıntı çekiyor oluşumuz. Ben işletme mezunuyum ama işletme öyle geniş bir kavram ki hangi konuda ne yaptığımız belli değil. Herhangi bir işletmede lojistik kısmında, insan kaynakları kısmında, muhasebe kısmında v.s çalışabiliyor bu bölüm mezunu. Ama baktığında direkt lojistik okuyan var, direkt muhasebe okuyan var. Ben bu işlerden birine girdiğimde üniversitede aldığım eğitim kesinlikle çok yetersiz kalıyor. Ancak işe girdikten sonra bir şeyleri tamamlayabiliyorsun. Haliyle üniversite okumasa bile muhasebe eğitimi almış ve o alanda benden daha tecrübeli biri okul okumuş olmama rağmen benden kat ve kat daha başarılı ve işi yapabilme noktasında benden daha yetkin oluyor. Dedim ya önemli olan uzmanlaşarak eğitim alabilmek. Bu bizim ülkemizde maalesef yeterli değil.

Son düzenleme:
Dün akşam paylaştığım nostaljik fotoğraflara biraz devam edelim :).
Madem bu sene yapılan Cenevre Fuarı güzel geçmedi bizde geçmiş yılların fotoğraflarına bakıp zaman makinesine binmiş gibi olalım değil mi? o_O

Yıl: 1966 Araç: Lamborghini Miura

Yıl: 1977 Araç: Porsche 928

Yıl: 1980 Araç: Audi Quattro

Yıl: 1990 Araç: Bertone Nivola

Yıl: 1995 Araç: Bugatti EB110

Yıl: 1999 Araç: Pagani Zonda

Daha detaylı bilgiler için @motoringtitude instagram hesabını takip etmiyorsaniz takip etmenizi tavsiye ederim.

Yıl: 1989 Araç: Alfa Romeo Sprint Zagato

Yıl: 1992 Araç: Bugatti EB110

Kadınlar her daim biz erkeklerin baştacıdır :). 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun :). Bugün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Acıbadem'de metroya binerken genç yaştan bir çift kavgaya tutuştular. Kafasi calismayan eleman kizi boynundan tutup duvara yaslamaya çalıştı yanlarındaki arkadaşı tutmaya çalıştı ama başarılı olamadı... Olay tam ben yanlarından geçerken cereyan ettiği için şok olmuştum ve bakakalmıştım aklı dengesi yerinde olmayan elemanden bende nasibimi aldım bi güzel yedik küfürümüzü. Metro güvenliği anında yetişti halkla birlikte çifti ayırdılar ama cidden sarsıldım... Bir insan ne olursa olsun böyle birşey yapmamalı ve yapamamalı. Allah bu tarz insan görünümlü varlıkların topuna akıl fikir versin inşallah...

Son düzenleme:

Kadınlar her daim biz erkeklerin baştacıdır :). 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun :). Bugün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Acıbadem'de metroya binerken genç yaştan bir çift kavgaya tutuştular. Kafasi calismayan eleman kizi boynundan tutup duvara yaslamaya çalıştı yanlarındaki arkadaşı tutmaya çalıştı ama başarılı olamadı... Olay tam ben yanlarından geçerken cereyan ettiği için şok olmuştum ve bakakalmıştım aklı dengesi yerinde olmayan elemanden bende nasibimi aldım bi güzel yedik küfürümüzü. Metro güvenliği anında yetişti halkla birlikte çifti ayırdılar ama cidden sarsıldım... Bir insan ne olursa olsun böyle birşey yapmamalı ve yapamamalı. Allah bu tarz insan görünümlü varlıkların topuna akıl fikir versin inşallah...
8 Mart'ı emekçi kadınlarımızın günü olarak görüyorum. Altına daracık taytı giyip, yüzüne bir ton makyaj yapıp, Avm'ler de selfie çekmekten, onu bunu kesmekten, dedikodu yapmaktan başka vasfı olmayan genç kız ve kadınların kesinlikle kadınlar gününü kutlamıyorum, kutlamam. Bugün onların ve onlar gibi asalak tiplerin değil, evlat yetiştirmek için kendini paralayan, topluma ve millete bir şeyler katmaya çalışan, değer üreten kadınların günüdür. Maalesef ki kadınlar gününden en çok prim yapan yukarıda saydığım asalak tiplerdir. Öyle tipler hiç üstüne alınmasın bugünü.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...