Herkese geçmiş olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Koyun kesim her secimden once yol yaptilar otoyol yaptilar eskiden ekmek kuyrugu din elden gidiyor vs diye diye her secimden once konusurlardi. Simdi bir dakika benim cebimde para kalmaz oldu deyip tepki gostermeye uyanmaya basliyorlar. Muhtemel yuzde 40 yuzde 20 ye cekilir.2019 secimlerinden once bu hamle koyunu uyandirir yoksa.
Ülkedeki gündem değişme hızı, eminim hiçbir ülkede böylesine hızlı değildir. Bir gündem gelir, zamlar unutulur. O kolay iş hocam :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,098
7
51,507
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Burda oturup saatlerce herbirinize doğru ve yanlış gördüklerimi tek tek anlatıcak değilim açın beyaz masa ile konuşun.
Ben dosyayı okumadım okumuycam ama yeşili eleştirmeni içerledim açıkcası. Yolun yapılmaması durumuda oluşan trafik yüzüden harcanıcak olan yakıtın, petrolün etkisi harcanan paraların... Belirtmemde lazım ki ülkenin ilk tabiat viyadüğü ordadır. Daha iyi gördüğünüz husasları buraya yazmanız yerine icraate geçip çözüm üretmeniz herkesin menafatine olur.
Evet belki iyi durumda değiliz lakin şuana kadar yazıp çizdiğiniz kadar olmadığını ve herşeyde art niyet aramadan önce okunup araştırılması gerektiğini yazılmadan önce düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.
Vesselam.
Bir yazı paylaşıyorsunuz, okumadım okumayacağım diyorsunuz, sonra sizin paylaştığınızı üşenmeden okuyup yorumlayınca bt tu kaka...
"Her şeyde art niyet aramadan önce okunup araştırılması gerektiğini..." terimi de beni benden alıyor. Yahu okuyup araştırdıkça daha çok saç baş yoldum ben. Çoğu kişinin varlığından bihaber olduğu raporları okudukça başkaları adına utandım. Aralarında inceleyip beğendiğim projeler olursa da sahadaki uygulamaları fiyasko oldu. Çok eskileri bilemem, yaşım ve tecrübem gereği en fazla 10 yıldır filan bu projeleri değerlendirebilecek yetkinlikteyim, ülkede daha "şiir gibi oldu be" dediğim bir proje çıkmadı. En çok yaklaşanı Vodafone Park'tır, onda bile zemin kotu hala kafamı kurcalıyor.

Özetle, yazmadan önce çok çok düşünüyorum, düşündüklerimi de sıkı filtreden geçirip yazıyorum. Okumadım okumayacağım diyene kadar siz de sağdaki soldaki yorumları değil gerçek kaynakları bulup okuyun ve önüme "ülkemiz o kadar da kötü değil" argümanını somut ve manipüle edilmemiş verilerle getirin, o zaman yazdıklarınızı tekrar değerlendirmeye alırım.

Edit: özel isim düzeltme. Başkan buyurmuştu, artık Vodafone Arena değil Vodafone Park.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Dediğiniz doğru, buna ek olarak soruları artık optik okuyucular değil hocalar değerlendirecek anladığım kadarıyla. Tabi bu kadar öğrencinin kağıdı nasıl okunacak ve değerlendirme kriteri ne olacak o da ayrı bir muamma.
Dedigim gibi basarisi yerlerde olan imam hatip okullarini goze guzel gozukmesi icin okul insiyatifine birakiyorlar .cunku istanbulda ne kadar rezil halde devlet veya anadolu lisesi varsa ellerini surmediler imam hatip liselerine ise http://www.diken.com.tr/uc-yillik-b...en-liselerinden-15-kat-fazla-yatirim-yapacak/
Bu yuzden imam hatipler kesinlikle kapatilmali. Heleki mahalledeki lise zorunlu kilinirsa parasi olan cocugunu yetistirir yoksada beyni yikanir bu kadar basit.

NeedForSpeed

Profesör
8 Eyl 2016
411
624
1,695
Ankara
Marka
Skoda
Dedigim gibi basarisi yerlerde olan imam hatip okullarini goze guzel gozukmesi icin okul insiyatifine birakiyorlar .cunku istanbulda ne kadar rezil halde devlet veya anadolu lisesi varsa ellerini surmediler imam hatip liselerine ise http://www.diken.com.tr/uc-yillik-b...en-liselerinden-15-kat-fazla-yatirim-yapacak/
Bu yuzden imam hatipler kesinlikle kapatilmali. Heleki mahalledeki lise zorunlu kilinirsa parasi olan cocugunu yetistirir yoksada beyni yikanir bu kadar basit.

Bakanlıklar arasında diyanete ayrılan bütçe belliyken bu zihniyetten daha farklısı beklenemezdi zaten. Mahalledeki lisenin zorunlu olması tam bir fiyasko olur muhtemelen. Zaten sistem yavaş yavaş parası olanın okuyup gariban olanın imam hatiplere gitmesini zorunlu hale getirecek. Halihazırda pisa vb. testlerde alt sıralarda olan ülkemiz hızla aşağılara inmeye devam edecek.

BatuhanSks

Profesör
9 Kas 2016
179
186
1,185
Beyler 2018 be sonrası sıfır alınan araçlar için diyorlar bu mtv olayı doğrumu.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Komik olan şu, neymiş baştakinin haberi yokmuş bu vergi zammından. Maliye Bakanı'nın fetö bağlantıları araştırılmalıymış, komplo varmış, ülke savaştaymış.... Adamın yayladaki koyunun ...kundan bile haberi var %40'lık zammı mı bilmeyecek yahu. Bir de herkes mtv'ye takılmış ama gelir vergisindeki %27'nin %30'a çıkmasını kimse umursamıyor.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Komik olan şu, neymiş baştakinin haberi yokmuş bu vergi zammından. Maliye Bakanı'nın fetö bağlantıları araştırılmalıymış, komplo varmış, ülke savaştaymış.... Adamın yayladaki koyunun ...kundan bile haberi var %40'lık zammı mı bilmeyecek yahu. Bir de herkes mtv'ye takılmış ama gelir vergisindeki %27'nin %30'a çıkmasını kimse umursamıyor.
Aslında asıl olay %27'den %30'a olan artış. Arabayı satar kurtulursun da o artıştan kaçışta yok.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
IMG_20170929_180506.jpg

Kaynak : https://twitter.com/simerazzi/status/913756722761752592

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,662
1
64,574
6,820
35
Denizli
Marka
Mercedes
@alfhonso senin yaptığın şu Tanus mtv hesaplamanda bir hata var. Tanusun kasko bedelinin %5 inden fazla MTV ödemek zorunda kalıyor isen, isabet eden mtv ödemen gerek.
Sen arabayı 3000 tl aldın , bunun % 5 i 150 tl. Yani senin 150 tl isabet eden mtv katagorisinden ödemen lazım.
Yani gidip kasko bedelini çıkartıp kaşe imzalı belge alman onuda vergi dairesine icra etmen gerek..

15 yaş üstü, 2.0 motor abi, kasko bedeli ile 90 model arabanın şeysini anlamadım

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Şu ülkede 2 gün haber izleyemedim eğitim sisteminden vergi sistemine herşey değişti arkadaş... Birde çıkmış istikrardan söz ediyorlar :D:D. Ne diyeyim sonumuz hayır olsun inşallah.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,027
1,998
2,770
Marka
Subaru
Bir yazı paylaşıyorsunuz, okumadım okumayacağım diyorsunuz, sonra sizin paylaştığınızı üşenmeden okuyup yorumlayınca bt tu kaka...
"Her şeyde art niyet aramadan önce okunup araştırılması gerektiğini..." terimi de beni benden alıyor. Yahu okuyup araştırdıkça daha çok saç baş yoldum ben. Çoğu kişinin varlığından bihaber olduğu raporları okudukça başkaları adına utandım. Aralarında inceleyip beğendiğim projeler olursa da sahadaki uygulamaları fiyasko oldu. Çok eskileri bilemem, yaşım ve tecrübem gereği en fazla 10 yıldır filan bu projeleri değerlendirebilecek yetkinlikteyim, ülkede daha "şiir gibi oldu be" dediğim bir proje çıkmadı. En çok yaklaşanı Vodafone Park'tır, onda bile zemin kotu hala kafamı kurcalıyor.

Özetle, yazmadan önce çok çok düşünüyorum, düşündüklerimi de sıkı filtreden geçirip yazıyorum. Okumadım okumayacağım diyene kadar siz de sağdaki soldaki yorumları değil gerçek kaynakları bulup okuyun ve önüme "ülkemiz o kadar da kötü değil" argümanını somut ve manipüle edilmemiş verilerle getirin, o zaman yazdıklarınızı tekrar değerlendirmeye alırım.

Edit: özel isim düzeltme. Başkan buyurmuştu, artık Vodafone Arena değil Vodafone Park.
Senin araban varken bunu bana yazabiliyor olman yeterince somut ve yeterli değil mi? Bir söz var "beni benden alırsan seni sana bırakmam" diye gözü kapamadan önce düşünülesi bir laf. "Çoğu kişinin varlığından bihaber olduğu raporları okudukça başkaları adına utandım" cümlesindeki raporlarıda okumak isterim. Ben bu mesajdan sonra dahada ülke durumu hakkında birşey yazacağımı zannetmiyorum çünkü dediklerimi yanlış anlayıp sığ yorumlayanlar tarafından antipatik bir profile sahip oluyorum ve bu beni rahatsız ediyor. 8 ekimde yapılıcak buluşmaya katılma ihtimalım var fuar ile kesişiyor lakin mekan ve saat uygun olur ise gelebilirim, sorup konuşacağınız konuları daha efektif ve yapıcı bir şekilde konuşuruz.

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
15 yaş üstü, 2.0 motor abi, kasko bedeli ile 90 model arabanın şeysini anlamadım
Düşük vergi imkânının sizi kapsayıp kapsamadığını anlamak için önce, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini hesaplayın. (Aracınızın kaskosu yoksa kasko değer listesine www.tsrsb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz).

Daha sonra aracınızın yaşı ve silindir hacmine göre, tablodan 2017 yılı vergisini öğrenin. Kasko değerinin yüzde 5’i ile aracınızın motorlu taşıtlar vergisini kıyaslayın. Kasko değerinin yüzde 5’i tarifedeki vergi tutarından düşük ise aynı yaş grubundaki bir alt kademeden vergi ödemeniz mümkün olacak.

fft16_mf8350945.Jpeg

Örnek: Motor silindir hacmi 3.001-3.500 arasında olan 8 yaşındaki otomobil veya cipinizin kasko değerinin 80 bin TL olması halinde, 2017 yılında ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi şöyle hesaplanacak.

Taşıtın kasko değeri 80 bin TL. Yüzde 5’i (80.000x%5=) 4.000 TL.

Taşıtın tarifeye göre 2017 yılı MTV tutarı 4.968 TL.

Aynı yaştaki bir alt kademe için MTV tutarı 3.271 TL.

Taşıtınızın kasko değerinin yüzde 5’i (4.000 TL), 2017 yılı vergi tutarından (4.968 TL) düşük olduğundan, ödenecek vergi tutarı, aynı yaş grubunun bir alt kademesi için belirlenen 3.271 TL olacak. Kasko değerinin yüzde 5’inin, bir alt kademedeki vergiden de düşük olması halinde, ikinci alt kademeye inilmeyecek.

Taşıtının tarifedeki vergisi, kasko değerinin yüzde 5’ini aşanların bir alt kademeden, daha düşük vergi ödeyebilmeleri için ilgili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. Başka bir anlatımla, vergi dairesi bu hesaplamayı, başvuru olmadan kendiliğinden yapmıyor.

http://m.milliyet.com.tr/amp/yazarl...madan-aracinizin-vergisini-odemeyin--2378217/

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
29
Ankara
Marka
Yok
Yıllık 1676₺ yerine 3347₺ MTV ödeyeceğiz artık, DEVLET <3 BEN, bu vergiler elbet doyma noktasına ulaşacak, %40 olsa yine iyiydi, %68 e kadar zam yapmış...

NeedForSpeed

Profesör
8 Eyl 2016
411
624
1,695
Ankara
Marka
Skoda
Gelir vergisindeki zammın diğerlerine göre az konuşulmasının veya umursanmamasının sebebi sadece 3. dilimde yer alan gelir grubu için olmasından dolayı bence. 1. veya 2. dilime gelse idi daha çok konuşulurdu tahminimce.

gelir vergisi.JPG

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,098
7
51,507
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Düşük vergi imkânının sizi kapsayıp kapsamadığını anlamak için önce, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini hesaplayın. (Aracınızın kaskosu yoksa kasko değer listesine www.tsrsb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz).

Daha sonra aracınızın yaşı ve silindir hacmine göre, tablodan 2017 yılı vergisini öğrenin. Kasko değerinin yüzde 5’i ile aracınızın motorlu taşıtlar vergisini kıyaslayın. Kasko değerinin yüzde 5’i tarifedeki vergi tutarından düşük ise aynı yaş grubundaki bir alt kademeden vergi ödemeniz mümkün olacak.

fft16_mf8350945.Jpeg

Örnek: Motor silindir hacmi 3.001-3.500 arasında olan 8 yaşındaki otomobil veya cipinizin kasko değerinin 80 bin TL olması halinde, 2017 yılında ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi şöyle hesaplanacak.

Taşıtın kasko değeri 80 bin TL. Yüzde 5’i (80.000x%5=) 4.000 TL.

Taşıtın tarifeye göre 2017 yılı MTV tutarı 4.968 TL.

Aynı yaştaki bir alt kademe için MTV tutarı 3.271 TL.

Taşıtınızın kasko değerinin yüzde 5’i (4.000 TL), 2017 yılı vergi tutarından (4.968 TL) düşük olduğundan, ödenecek vergi tutarı, aynı yaş grubunun bir alt kademesi için belirlenen 3.271 TL olacak. Kasko değerinin yüzde 5’inin, bir alt kademedeki vergiden de düşük olması halinde, ikinci alt kademeye inilmeyecek.

Taşıtının tarifedeki vergisi, kasko değerinin yüzde 5’ini aşanların bir alt kademeden, daha düşük vergi ödeyebilmeleri için ilgili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. Başka bir anlatımla, vergi dairesi bu hesaplamayı, başvuru olmadan kendiliğinden yapmıyor.

http://m.milliyet.com.tr/amp/yazarl...madan-aracinizin-vergisini-odemeyin--2378217/
@alfhonso sizin Taunus için şu hesaplara bir baksana. Bugün SsangYong pick-up'ı olan arkadaştan da duydum bu konuyu. O da başvuru yapacakmış.
Edit: Sitede 2003 modelin altındaki araçların kasko bedelleri gözükmüyor. Onu bir şekilde sigorta şirketlerinden filan öğrenebilirsin diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım