Herkese geçmiş olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Zaten mevzu da o. Mevcut iktidar partisinin amaçlarından biri tek olmaya çalışmak ve salt çoğunluğu oluşturmak. Bunun için Bahçeli'yi ne ile tehdit ettirlerse 1 numaralı akp'li oldu. Türkeş'i partiden ayırdılar, doğru düzgün mhp'li olan vekiller bıraktı gitti partiyi. Chp'nin Atatürk'e dayanan kökleri olduğu için o kadar kolay değil ama kısmen bunu da başardılar. Bugün bir çok chp'li düzgün milletvekili kürsüde yaptığı cesur ve haklı açıklamalarından dolayı devre dışı kaldı. Yani muhalefet partileri de sindirildi. Yerlerine yeni liderler gelse onlara da yapılacak olan budur. Akp boşuna mı yıllardır insanları ötekileştirip duruyor. Akp'nin yerine yeni kurulacak olan partinin de bunun dışında bir yol izlemesi mümkün değil. Zaten bizim cahil halk da çok seviyor ekrana çıkıp racon kesenleri, kahve ağzıyla siyaset yapanları. Ayrıca ek olarak da şunu belirtmekte fayda son bir kaç yıldır yapılan seçim ve referandumların hepsinin sonuçlarıyla oynandı. Özellikle son başkanlık seçimi referandumunda iş iyice ayyuka çıktı. Yani bu memlekette yöneticiyi ve yönetim şekillerini halk seçmiyor, halkın iradesi diye bir şey yok. Halkı arkalarına alıp sadece destekleyici unsur olarak kullanıyorlar.
Abi bosver fikir beyan etmeyelim cok.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,261
45,891
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi bosver fikir beyan etmeyelim cok.
Bunlar kişisel fikir değil ki olanları söylüyorum. Youtube'da veya başka sosyal medya mecralarında usulsüz oyları hala herkes görebilir keza haber programlarına da konu oldu. Aynı şekilde Bahçeli'nin ve Türkeş'in akp'li olması, vekillerin uzaklaştırılması da gerçek bir şey. Olmayan, çok gizli ya da sadece kendi fikrim olan bir şey değil bunlar.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bunlar kişisel fikir değil ki olanları söylüyorum. Youtube'da veya başka sosyal medya mecralarında usulsüz oyları hala herkes görebilir keza haber programlarına da konu oldu. Aynı şekilde Bahçeli'nin ve Türkeş'in akp'li olması, vekillerin uzaklaştırılması da gerçek bir şey. Olmayan, çok gizli ya da sadece kendi fikrim olan bir şey değil bunlar.
Abi ben biliyorumda bunca insan gormuyor ya sak sak alkislayanlar farkinda degil ya bazen diyorum bunlar herhalde bizim kendi goruslerimiz cunku neredeyse kendi gordugumuze inanmayacak hale geldik

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,261
45,891
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi ben biliyorumda bunca insan gormuyor ya sak sak alkislayanlar farkinda degil ya bazen diyorum bunlar herhalde bizim kendi goruslerimiz cunku neredeyse kendi gordugumuze inanmayacak hale geldik
İnsanların büyük çoğunluğu yanılmış olmayı kendi egosuna yediremez. Kandırılmış olmayı, hata yaptığını kabullenmeyi beceremezler. Bizde siyaset namus meselesi yapılmış futbol taraftarlığı gibi yürüdüğü için adaletle ve dürüstlükle hizmet edenlerle değil, biat kültürüyle fanatizm eşliğinde desteklenen siyasilerin gölgesinde yapılıyor. O sebeple insanların tavırları normal olmasa da anlaşılabilirdir.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,261
45,891
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yazında sonlara kadar kismen katılıyordum yazma ihtiyacı hissetmiyordum taki köprü ve otoyola kadar. Bence otoyol, köprü, havalimanlarının ihaleleri yabancılar tarafırdan büyük döviz girişi için mükemmel bir fırsat. Yatırımcı olarak düşünür isek yatıracağın paranın tamamen devlet güvencesi altında gelişip büyümesi büyük şans. Direk sağladığı istihdamı katmıyorum bile. Yan sektörlere sağladıklarını düşünürsek inanılmaz boyutlara çıkıyor iddam o ki türkiyede kentselleşmeyi katmaz isek bu projeler en az 500.000 kişilik istihdam sağlamakta ve ekonomiye dinamizim katmaya çalışıyor. Tabiki heryerde olduğu gibi buralarda da kötü insanlar olabiliyor. İnsan ya bu heryerde bir kuşku ile sorguluyor art niyet arıyor. Önlenmesi lazım, kafmızda kuşku bırakılmaması lazım. Velhasıl kelam ben büyük döviz girişi için fırsat olarak görüyorum iyi ve kötü insan her yerde vardır kalacıktır, bu önlenmeye mani değildir. Yüz yüze daha çok şey konuşulabilir.
Üretim yatırımı olsa dediğin doğru. Devamlılığı olan bir üretim kolu haline gelip hem döviz hem istihdam anlamında dişe dokunur bir yarar sağlayabilirdi. Fakat köprü, otoyol gibi hizmetlerin sağladığı istihdamın büyük yüzdesi mevsimlik işçilerden oluşuyor. Sonrası yine işsizlik.. Burada asıl sorun yatırım yapılması değil, art niyetli yatırım yapılmasıdır. Bir yatırımı yapmadan evvel gerekli fizibilite raporlarının oluşturulup kar-zarar dengesi hesaplanmalı. Bu hesaplar bilerek, kasıtlı olarak göz ardı edildiği için sıkıntı çıkıyor.

3.köprü yapımı için ICA yaklaşık 2.3 milyar dolarlık 9 yıl vadeli kredi çekti bankalardan. Devlet ve ICA arasında yapılan sözleşmeye göre günlük 135 bin araç geçişi garantisi verildi. Bu rakam tutturulamadığı takdirde ki eleştirdiğim nokta buydu tutturalamayacağı belliydi, söz verilen milyon dolarlık yıllık geliri devlet ödeyecekti. Ama tabii bu rakamı tutturmayı bırak yanına bile yaklaşılmadı şu zamana kadar. Hal böyle olunca devletin vermiş olduğu garantiyle beraber 10 yıl boyunca o köprüden tek bir araç geçmese bile devlet kdv hariç yılda 510 milyon dolar firmaya ödeme yapmak zorunda ki yapıyor da. 10 yıl sonra köprü ve otoyolların hakları, kazançları devlete geçecek olsa da bu 10 yılda edilen zararı daha sonra kaç yılda telafi ederler orası muamma.

Yani devletin kasasında her yıl milyon dolar para çıkıyor, daha doğrusu bizim vergilerimizden çıkıyor. Yatırım iyi olsa da amacı ve hazırlanışı art niyetli olunca eleştirmek hak oluyor. Yabancı ortaklarıyla beraber ihaleyi üstlenen İçtaş ve astaldi konsorsiyumunun siyasilerle bağlantıları, rant anlaşmaları araştırılsa kim bilir altından neler çıkacak.

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Memleket bitti arkadaşlar..bunların bırakacağı enkazı bizim torunlarımız bile anca çıkarır..
İstedikleri kadar zaman yapsınlar..benzinin litresi 10tl, mtv yıllık 3k Tl olsun.. kimse çıkıp hle hele şu sıra hiç birşey yapmaz..biz zaten biat eden bir toplumuz ...yakışmaz yani.. :)

Sadece aç kalırsak isyan ederiz ki bu toplum kurtuluş savaşı dönemi hariç hiç bir zaman açlık çekmemiş..hep bereketli topraklar üzerinde karnı tokmuş.. ondan olmaz yani..

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Hocam şu senin imzanda, sağ altta elleriyle hoppa hoppa yapan kıza karşı gıcıklık ile takıklı arası hisler besliyorum :)
tatlı kız be:D
ben de buna bakınca mutlu oluyorum :D tabi o kız da olsa fena olmaz ama...
17662371_734151636762844_5843434393552551936_n.jpg

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Memleket bitti arkadaşlar..bunların bırakacağı enkazı bizim torunlarımız bile anca çıkarır..
İstedikleri kadar zaman yapsınlar..benzinin litresi 10tl, mtv yıllık 3k Tl olsun.. kimse çıkıp hle hele şu sıra hiç birşey yapmaz..biz zaten biat eden bir toplumuz ...yakışmaz yani.. :)

Sadece aç kalırsak isyan ederiz ki bu toplum kurtuluş savaşı dönemi hariç hiç bir zaman açlık çekmemiş..hep bereketli topraklar üzerinde karnı tokmuş.. ondan olmaz yani..
Şu an isyan etsek, şikayet etsek vatan haini damgası yiyoruz. Hakkımızı bile arayamıyoruz.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
@alfhonso senin yaptığın şu Tanus mtv hesaplamanda bir hata var. Tanusun kasko bedelinin %5 inden fazla MTV ödemek zorunda kalıyor isen, isabet eden mtv ödemen gerek.
Sen arabayı 3000 tl aldın , bunun % 5 i 150 tl. Yani senin 150 tl isabet eden mtv katagorisinden ödemen lazım.
Yani gidip kasko bedelini çıkartıp kaşe imzalı belge alman onuda vergi dairesine icra etmen gerek..

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,027
1,998
2,770
Marka
Subaru
Olmaz abdestliyim.
Üretim yatırımı olsa dediğin doğru. Devamlılığı olan bir üretim kolu haline gelip hem döviz hem istihdam anlamında dişe dokunur bir yarar sağlayabilirdi. Fakat köprü, otoyol gibi hizmetlerin sağladığı istihdamın büyük yüzdesi mevsimlik işçilerden oluşuyor. Sonrası yine işsizlik.. Burada asıl sorun yatırım yapılması değil, art niyetli yatırım yapılmasıdır. Bir yatırımı yapmadan evvel gerekli fizibilite raporlarının oluşturulup kar-zarar dengesi hesaplanmalı. Bu hesaplar bilerek, kasıtlı olarak göz ardı edildiği için sıkıntı çıkıyor.

3.köprü yapımı için ICA yaklaşık 2.3 milyar dolarlık 9 yıl vadeli kredi çekti bankalardan. Devlet ve ICA arasında yapılan sözleşmeye göre günlük 135 bin araç geçişi garantisi verildi. Bu rakam tutturulamadığı takdirde ki eleştirdiğim nokta buydu tutturalamayacağı belliydi, söz verilen milyon dolarlık yıllık geliri devlet ödeyecekti. Ama tabii bu rakamı tutturmayı bırak yanına bile yaklaşılmadı şu zamana kadar. Hal böyle olunca devletin vermiş olduğu garantiyle beraber 10 yıl boyunca o köprüden tek bir araç geçmese bile devlet kdv hariç yılda 510 milyon dolar firmaya ödeme yapmak zorunda ki yapıyor da. 10 yıl sonra köprü ve otoyolların hakları, kazançları devlete geçecek olsa da bu 10 yılda edilen zararı daha sonra kaç yılda telafi ederler orası muamma.

Yani devletin kasasında her yıl milyon dolar para çıkıyor, daha doğrusu bizim vergilerimizden çıkıyor. Yatırım iyi olsa da amacı ve hazırlanışı art niyetli olunca eleştirmek hak oluyor. Yabancı ortaklarıyla beraber ihaleyi üstlenen İçtaş ve astaldi konsorsiyumunun siyasilerle bağlantıları, rant anlaşmaları araştırılsa kim bilir altından neler çıkacak.
10 yıl çok uzun zaman. Ben geçen araç sayı grafiğinin lineer değil parabolik artacağını düşünüyorum. Kuzey otoyolunun inşaatı tamamlanınca, vakit geçip istanbul genişlemeye devam ettikçe, ve bayramlarda kullanımın artacağını öngörüyorum yani sığ bakış açısı, düz matematik ile hesaplanıcak bir husus olmadığını düşünüyorum zira azaltacağı trafik sayesinde tasarruf edilicek benzin ve araç harcamalarının ekonomiye yapacağı katkısı yatsınamaz. İstihdam konusunda 3. Havalimanın sağlayacağı etki büyük çünkü başlı başına bir hizmet sektörü turizim gibi bacasız fabrika resmen. Oradaki insanların uçmasını benzinini temizliği mutluluğu düzenlenmesi doyurulması ve devam eden inşaatı gibi gibi pekçok sektöre katkısı var. Köprülerde ki istihdamın büyük çoğunluğunun korunumu maalesef sözkonusu değil o konuda muzdaripiz. Ufak fizibilite raporu sizin için yeterlimi bilmem ama 5-6 safalık pdf halihazırde yayında daha sıkı araştırma ile daha fazlası bulunabilir. http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-4259sgc.pdf

Bir ressamın dediği çok güzel bir sözü anımsadım :)

Gözlerim görebildiği sürece resim yapmaya devam edeceğim. Göremediğim zaman da eleştirmen olacağım.
A. Walkowitz

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben çok merak ediyorum.
Geçen sene devlet minimum %45 ötv ve %18 kdv vergi alarak 983.720 adet otomobil satmış..
Yani en ucuz arabanın fiyatının yarısı 25 bin tl desek , 24,593,000,000 tlcik vergi almış. 24,5 milyar araba satışından kazanmış.
Bu köprülerin maliyeti, yollarıyla beraber 6,9 milyar dolar. Bunu bir çırpıda ödemesi gerekmez mi.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Ben çok merak ediyorum.
Geçen sene devlet minimum %45 ötv ve %18 kdv vergi alarak 983.720 adet otomobil satmış..
Yani en ucuz arabanın fiyatının yarısı 25 bin tl desek , 24,593,000,000 tlcik vergi almış. 24,5 milyar araba satışından kazanmış.
Bu köprülerin maliyeti, yollarıyla beraber 6,9 milyar dolar. Bunu bir çırpıda ödemesi gerekmez mi.
Knki öyle diyon da çok çok çok fazla gider kalemi var devlette :D sen bu işi bilen adamsın neden ödenmediğini bulabilirsin :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım