IOS 11 Kullananlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Millennium

Asfalt Kurutucu
11 Mar 2017
86
89
710
IOS 11'i dün akşam saat 21:00'da kurdum.Telefonum iPhone 5S.İlk izlenimlerim kesinlikle çok iyi. Telefonumunu kasım kasım kasılacağı düşüncesinde kurdum fakat ne kontrol merkezinde ne de uygulama giriş-çıkışlarında bir problem yaşamadım.TouchId'de sorunsuz çalışıyor.11'i kurduktan sonra ise depolama alanımda olduçka yer açıldı.Başka güncelleyenler var ise deneyimlerini paylaşırlar ise sevinirim.İyi forumlar :)

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
safari deneyimi çok üst seviyeler çıkmış. Akıcı ve daha performanslı. video playerı da değişmiş.
Sosyal medya uygulamaları daha hızlı açılır olmuş fakat oyunların açılışı ios10a göre biraz daha yavaş kalmış.
depolama alanı olarak da icloud drive telefona otomatik bağlanmış. O yüzden depolama artmış olarak gözüküyor :D
genel olarak sorunsuz gibi :D
en beğendiğim şey ise touch idnin çok hızlı çalışması oldu eskisi eziyetti resmen

kazim4444

Kazım AYDIN
Profesör
3 Şub 2017
200
246
1,235
23
Marka
Audi
3D touchu kullanmak isterken gelen seçeneklerin animasyonunun hafif böyle kasma yapar gibi gelmesi ve bazen wifiyi denetim merkezinden kapatmama rağmen kendiliğinden tekrar açılması harici can sıkıcı bi sorun yok.
Arayüz çok akıcı her zamanki gibi touch ID ye hakkını teslim etmek gerek.arka plan Uygulamalarını kapatırken gelen efekt vs bayağı başarılı buldum. Ekran kaydı özelliği ve kişiselleştirilebilir bir denetim merkezinin de olması sevindirici. Daha da geliştirilip sorunlar aşılırsa bence iOS 10 deneyiminden çok daha fazlasını sunacaktır.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
10.3.3'te kalacağım.

WIFI konusu tam bir saçmalık! Denetim merkezinden wifi kapattığınızda sadece bağlı olduğunuz modem ile bağlantıyı kapatıyor. WIFI tamamen kapatılmak isteniyorsa Ayarlar'dan kapatılmalı. WIFI olayının hiçbir mantıklı açıklaması yok. Neyi düşünüp bunu yaptılar hiçbir şekilde anlamış değilim! Apple Community'e yazdım, benim dışımda yüzlerce mesaj vardı ama Apple'ın sallayacağını sanmıyorum. Ciddiye alıp düzeltilene kdr da 11'e geçmeyeceğim. Hücreseli kısayol olarak verdiler, WIFI ile uğraşacağız şimdi öyle mi?

İkinci konu 3D Touch ile multitasking kullanmak. Tamamen kaldırılmış. Amaç ne? Daha da pratik yolu varsa söylesinler. Ama sanmıyorum. Ben hiç kullanmadım ama kullanan milyonlar varken böyle bir taraflarından uydurma karar alarak bir özelliği kaldırmak bambaşka bir saçmalık.

Üçüncüsü kalın font. Tüm menüleri Apple Music dizaynına çevirmeleri. Saçmalığın daniskası. Bence zarifliği gitmiş.

Dördüncü konu otomatik ekran parlaklığının saçma sapan menülerin arkasına atılması. Sebep? Amaç? Apple Community'de en çok şikayet alan 2. konu bu.

Beşincisi bildirim ekranını indirince bildirim ekranında mıyım? kilit ekranında mıyım? belli değil!

Altıncısı toplamda 10 beta geldiği halde hala insanların şikayetlerinin olması.

Yedincisi bildirim merkezindeki playerın apple music, spotify vs gibi uygulamaları algılamaması.

Daha da eklenir.

Başka zaman olsa hemen yeni sürüme geçerim ve en azından denerdim. Ancak ilk defa elim gitmedi.

iOS 11 tamamen iPhone X düşünülerek yapılmış. Kim sallar 7 ve öncesini diyorlar herhalde. Zaten ahım şahım bir yenilik yok tamamen gereksizlik abidesi. İstediği kadar akıcı olsun, ben pratiklikten faydalanamayacaksam ekranı sağa sola kaydırınca neymiş, akıyormuş? Peh!

Son düzenleme:

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
@AlkanExclusive bluetooth da aynı şekilde hocam. ilk fak ettiğim özellikleri bu saçma sapan wifi-bluetooth daki tamamen kapatılmama olayı oldu. i7 kullanıyorum hızı belirgin bir şekilde artmış.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bugün sabah saatlerinde kurdum kasma falan yapar diye korkarak kurdum 5s kullanıyorum. İlk izlenimlerim gayet olumlu korktuğum gibi olmadı kasma falan yapmıyor. Touch id hızlı çalışması telefonumun akıcılığı beni mutlu etti. Evin salonundayken telefonum wifi çekmez idi çekse bile ezziyet. Ama ios11 den baya iyi çekmeye basladı. Şuan için herşey olumlu ama bakmak lazım ileride nasıl olacak.

Millennium

Asfalt Kurutucu
11 Mar 2017
86
89
710
Bugün sabah saatlerinde kurdum kasma falan yapar diye korkarak kurdum 5s kullanıyorum. İlk izlenimlerim gayet olumlu korktuğum gibi olmadı kasma falan yapmıyor. Touch id hızlı çalışması telefonumun akıcılığı beni mutlu etti. Evin salonundayken telefonum wifi çekmez idi çekse bile ezziyet. Ama ios11 den baya iyi çekmeye basladı. Şuan için herşey olumlu ama bakmak lazım ileride nasıl olacak.
5S in son güncellemesi olur diye düşünüyorum ios12 veya başka bir üst sürüm gelmez diye düşünüyorum.Artık ondan sonra da telefonu değiştirme vakti geldi demektir.Şuanlık bende ios11 den mutluyum.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,497
1
4,819
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
6s kullanıyorum. Sanırım hali hazırda güncellememekte fayda var. Eksik çok gibi görünüyor.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
WIFI konusunda açıklama yaptılar.

Hayatımda böyle saçmalık görmedim.

http://support.apple.com/en-us/HT208086

Use Bluetooth and Wi-Fi in Control Center with iOS 11
Learn how to control Wi-Fi and Bluetooth from Control Center on your iPhone, iPad, and iPod touch with iOS 11 and later.

About Wi-Fi and Bluetooth
In iOS 11 and later, when you toggle the Wi-Fi or Bluetooth buttons in Control Center, your device will immediately disconnect from Wi-Fi and Bluetooth accessories. Both Wi-Fi and Bluetooth will continue to be available, so you can use these important features:

• AirDrop
  • AirPlay
  • Apple Pencil
  • Apple Watch
  • Continuity features, like Handoff and Instant Hotspot
  • Instant Hotspot
  • Location Services
divider.png

Disconnect from Wi-Fi networks
Open Control Center and tap
ios11-control-center-wi-fi-inline-icon.png
. The icon will dim and your device will disconnect from any network that you're connected to.

While Wi-Fi is disabled, auto-join for any nearby Wi-Fi networks will also be disabled until:

• You turn on Wi-Fi in Control Center.
  • You connect to a Wi-Fi network in Settings > Wi-Fi.
  • You walk or drive to a new location.
  • It's 5 AM local time.
  • You restart your device.
divider.png

Disconnect from Bluetooth accessories
Open Control Center and tap
ios11-control-center-bluetooth-inline-icon.png
. The icon will dim and your device will disconnect from any accessory it's connected to, except for Apple Watch, Instant Hotspot, Apple Pencil, and Continuity features, like Handoff.

If Bluetooth is turned off, you won’t be able to connect your iOS device to your Bluetooth accessories until:

• You turn on Bluetooth in Control Center.
  • You connect to a Bluetooth accessory in Settings > Bluetooth.
  • It's 5 AM local time.
  • You restart your device.
divider.png

Turn off Wi-Fi and Bluetooth
If you want to completely disable Wi-Fi and Bluetooth for all networks and devices, follow these steps:

• To turn off Wi-Fi, go to Settings > Wi-Fi and turn off Wi-Fi.
  • To turn off Bluetooth, go to Settings > Bluetooth and turn off Bluetooth.
For the best experience on your iOS device, try to keep Wi-Fi and Bluetooth turned on.

Bunun kararını kendi kendilerine nasıl verdiler ben hiçbir şekilde anlamadım.

Ben Apple Watch 2 dışında diğerleni kullanmıyorum. Hatta Apple Watch'un sürekli BT ile eşleşmiş şekilde kullanılmasını istemiyorum! Sana ne? Hepsini kullanan varsa, yaparsın bir ayar, isteyen bu sistemi kullanır, istemeyen bu ayarı kapatır denetim sisteminden temelli wifi bt açıp kapatmayı kullanır.

İkinci durumda BT'yi control center'dan kapatırsam sabah 5'e kadar kapatacağını söylüyor, 5'te otomatik olarak açıyor, keza Wifi'da böyle çalışıyormuş. Sabah 5 ne alaka?

Saçma sapan işler yapıyorlar yahu. Diğer şeyler için hiçbir açıklama yok hala...

Son düzenleme:

TheAMG56

Panpa
7 Kas 2016
506
2,940
4,220
33
İstanbul
Marka
Renault
Kötü. Gerçekten çok kötü olmuş. Telefon sanki Android bir cihaz kullanıyormuşum gibi hissettiriyor bana ve bu çok can sıkıcı. i OS'da acemiyim ama bir şekilde eski sürüme döneceğim.

@AlkanExclusive Hocam 3D Touch multitasking çok sık kulanıyordum ve eksikliği fazlasıyla hissediliyor benim için. Ana ekran düğmesini kullanmayı sevmiyorum, zaten sıfır haliyle bile ömrü kısaymış gibi hissettiriyor; her basışımda sanki ömrü eksiliyor gibi geliyor bana.

Ben Apple'a bu güncellemeyi yakıştıramadım açıkçası. Bana soracak olursanız; yüklemeyin bekleyin bir süre.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
eeeeyyyy ahaliii.hepinizi android camiasına bekleriz :D :D
2009'da HTC Desire HD,
2013'te Samsung Note 2, HTC One M7
2014'te Sony Xperia Z2 kullandım.

Hepsi döneminin amiral gemileriydi, yazılımsal olarak bir sonraki ana sürüm güncellemelerini almadı. Satın aldığım her telefonda bir şekilde cachewipe yaptığımda ilk satın aldığım zamanki programlar vs gidiyordu.

Google Play Store'dan bir uygulama indiriyorum, atıyorum Eczane, istediği izinler arama kayıtları, mesajlar, fotoğraflar vs. Hiçbir şekilde güvenemedim.

İsterse en iyisini çıkartsın X bir marka, Apple'da yazılımda sı.sın sıvasın, Android'in A'sını almam artık.

Son düzenleme:

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Kötü. Gerçekten çok kötü olmuş. Telefon sanki Android bir cihaz kullanıyormuşum gibi hissettiriyor bana ve bu çok can sıkıcı. i OS'da acemiyim ama bir şekilde eski sürüme döneceğim.

@AlkanExclusive Hocam 3D Touch multitasking çok sık kulanıyordum ve eksikliği fazlasıyla hissediliyor benim için. Ana ekran düğmesini kullanmayı sevmiyorum, zaten sıfır haliyle bile ömrü kısaymış gibi hissettiriyor; her basışımda sanki ömrü eksiliyor gibi geliyor bana.

Ben Apple'a bu güncellemeyi yakıştıramadım açıkçası. Bana soracak olursanız; yüklemeyin bekleyin bir süre.
Tepki yağıyor her yerden ama düzeltmeyecek gerizekalılar. Adım gibi eminim.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,066
3
15,351
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
iPad'de geçtim. Benim için multitasking çok önemli. Bir klavye alıp artık bilgisayar yerine taşıyacağım.

Ama iPhone'da geçmedim ve geçmeyeceğim. Kontrol merkezinin tasarımı trident telefonlardan çıkma olmuş. Hoşuma gitmedi hiç. Öte yandan günde belki 100-200 kez 3D Touch'ın multitasking özelliğini kullanıyorum şu ekranın kenarına bastırılarak çıkarılan.

O olmadan olmaz.

Bilgisayarda High Sierra'yı yüklemem büyük ihtimalle. Bir yeniliği yok.

Son düzenleme:

TheAMG56

Panpa
7 Kas 2016
506
2,940
4,220
33
İstanbul
Marka
Renault
iPad'de geçtim. Benim için multitasking çok önemli. Bir klavye alıp artık bilgisayar yerine taşıyacağım.

Ama iPhone'da geçmedim ve geçmeyeceğim. Kontrol merkezinin tasarımı trident telefonlardan çıkma olmuş. Hoşuma gitmedi hiç. Öte yandan günde belki 100-200 kez 3D Touch'ın multitasking özelliğini kullanıyorum şu ekranın kenarına bastırılarak çıkarılan.

O olmadan olmaz.

Bilgisayarda High Sierra'yı yüklemem büyük ihtimalle. Bir yeniliği yok.

Peki iPhone'da nasıl sürüm düşürülür, yardımcı olabilir misin?

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Peki iPhone'da nasıl sürüm düşürülür, yardımcı olabilir misin?
ipsw.me adresinden cihazına uygun 10.3.3 sürümünü indir. iTunes'u aç, telefonu kabloyla bağla, bu güncelleme menüsü gelince geri yükle diye bir buton var biliyorsun. Shift tuşuna basılı tutarak Geri Yükle'ye tıkla, klasör açılacak. Oradan indirdiğin ipsw dosyasını tıkla, yükle de ona geri döner.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
2009'da HTC Desire HD,
2013'te Samsung Note 2, HTC One M7
2014'te Sony Xperia Z2 kullandım.

Hepsi döneminin amiral gemileriydi, yazılımsal olarak bir sonraki ana sürüm güncellemelerini almadı. Satın aldığım her telefonda bir şekilde cachewipe yaptığımda ilk satın aldığım zamanki programlar vs gidiyordu.

Google Play Store'dan bir uygulama indiriyorum, atıyorum Eczane, istediği izinler arama kayıtları, mesajlar, fotoğraflar vs. Hiçbir şekilde güvenemedim.

İsterse en iyisini çıkartsın X bir marka, Apple'da yazılımda sı.sın sıvasın, Android'in A'sını almam artık.
Araba konusundan farkli bir konuda konusalim diye konuyu aciyorum.
Iki tarafida kullandim ama apple a 5s ile gectim ondada biraktim. Birakma nedenim ise o zaman ki gelen guncellemeler ile bayagi yavaslamasi .zaten benimle birlikte cok arkadasim satti sonra duzelttiler vs dendide onlar 6 ile devam etti ben macerami sonlandirdim. Zaten android den gelmistim hicbirseyi ozellestiremiyor , pc ye usb den baglanip bir dosya bile alamiyordum ustune ustluk bluetooth var ama hicbir ise yaramiyordu. Ama kullanirken en cok servisini (ama randevu alma sansina erisebilirseniz) sevmistim.zorlu magazinda tanidik vardi araya alindim ve aninda yeni yani swap telefonla degistirmeleri beni bayagi etkilemisti. Diger sevdigim tarafida basit olmasi. Zaten 7 den 70 e herkesin kolayca kullanip sevmeside basit ama islevsel olmasindan.
Android kisminda sayisiz cihaz var. Amiral gemiside olsa giris seviyeside olsa maksimum bir ust guncellemeyi alirsiniz gerisi mumkun degil.ama guncelleme almasa bile cok uzun zaman hayatina devam edecektir. Yani apple daki gibi bir sure sonra guncellemeyi almayan telefonun uygulama guncelleyememesi gibi bir durum yok.ama her halukarda apple daha uzun sure telefonlarina destek verdigi icin android bir hamle yapti.her gelen guncellemeyi almasi icin android one diye modeller surduler onlarda vasat kamerali ekranli vs. Olunca talep cok olmadi.
Eger telefonla cok hasir nesir iseniz android bicilmis kaftan. Orta ust segment denen bir model kullaniyorum yani amiral gemisi degil ona ragmen tek ekranda farkli bolgelerde ayni anda 6 ya kadar programi tek ekrandan yonetebiliyorum.ama ben basitlikten yok yavasladi yok virus girdi o oldu vs ugrasmam derseniz ise direk ios isletim sistemi derim.bu arada bahsettiginiz android programlarinin alacaklari izinleri secme hakkini verdilerde genede android saldiriya acik bir sistem.

Son olarak apple bende hayal kirikligi yasatti. Samsung yuzunden ilk defa iphone 7s e 8 demek zorunda kaldilar. Ustune samsung s8 benzeri cercevesiz ekrani kablosuz sarji vs olan bir x modeli cikardilar.ama zaten apple hic bir zaman ben oncuyum demedi. Olan teknolojileri daha gelismis ve daha stabil hale getirmeyi amaclarlar genelde ama bana gore biraz geride kaldilar ben yenilik beklemistim bu sefer yinede.

Son düzenleme:

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Araba konusundan farkli bir konuda konusalim diye konuyu aciyorum.
Iki tarafida kullandim ama apple a 5s ile gectim ondada biraktim. Birakma nedenim ise o zaman ki gelen guncellemeler ile bayagi yavaslamasi .zaten benimle birlikte cok arkadasim satti sonra duzelttiler vs dendide onlar 6 ile devam etti ben macerami sonlandirdim. Zaten android den gelmistim hicbirseyi ozellestiremiyor , pc ye usb den baglanip bir dosya bile alamiyordum ustune ustluk bluetooth var ama hicbir ise yaramiyordu. Ama kullanirken en cok servisini (ama randevu alma sansina erisebilirseniz) sevmistim.zorlu magazinda tanidik vardi araya alindim ve aninda yeni yani swap telefonla degistirmeleri beni bayagi etkilemisti. Diger sevdigim tarafida basit olmasi. Zaten 7 den 70 e herkesin kolayca kullanip sevmeside basit ama islevsel olmasindan.
Android kisminda sayisiz cihaz var. Amiral gemiside olsa giris seviyeside olsa maksimum bir ust guncellemeyi alirsiniz gerisi mumkun degil.ama guncelleme almasa bile cok uzun zaman hayatina devam edecektir. Yani apple daki gibi bir sure sonra guncellemeyi almayan telefonun uygulama guncelleyememesi gibi bir durum yok.ama her halukarda apple daha uzun sure telefonlarina destek verdigi icin android bir hamle yapti.her gelen guncellemeyi almasi icin android one diye modeller surduler onlarda vasat kamerali ekranli vs. Olunca talep cok olmadi.
Eger telefonla cok hasir nesir iseniz android bicilmis kaftan. Orta ust segment denen bir model kullaniyorum yani amiral gemisi degil ona ragmen tek ekranda farkli bolgelerde ayni anda 6 ya kadar programi tek ekrandan yonetebiliyorum.ama ben basitlikten yok yavasladi yok virus girdi o oldu vs ugrasmam derseniz ise direk ios isletim sistemi derim.bu arada bahsettiginiz android programlarinin alacaklari izinleri secme hakkini verdilerde genede android saldiriya acik bir sistem.

Son olarak apple bende hayal kirikligi yasatti. Samsung yuzunden ilk defa iphone 7s e 8 demek zorunda kaldilar. Ustune samsung s8 benzeri cercevesiz ekrani kablosuz sarji vs olan bir x modeli cikardilar.ama zaten apple hic bir zaman ben oncuyum demedi. Olan teknolojileri daha gelismis ve daha stabil hale getirmeyi amaclarlar genelde ama bana gore biraz geride kaldilar ben yenilik beklemistim bu sefer yinede.
Valla benim kişiselleştirmeye karşı özel bir ilgim olmadı. Kullandığım program sayısı da öyle ahım şahım değil. Sosyal medya desen sadece Facebook ve Instagram var. Facebook'u sadece arkadaşlar ne yapıyormuş diye günde taş çatlasa 2 kere girerim, Instagram'da keza öyle. O yüzden öyle kutu kutu "şunu şuraya alayım, bunu buraya atayım" ile son iki Android telefonumda hiç uğraşmadım. Hatta HTC One M7 ile Sony Xperia Z2'de tek ekran kullanmıştım. Yani ekranı sağa sola kaydırmıyordum çünkü o kişiselliştirme benim için bir şey ifade etmiyordu artık. Belki de iPhone'a alıştığımız içindi bilemiyorum.

İkinci konu ise iOS'un dışarıya kapalı oluşu. Yani dosya alıp gönderememe, BT ile sadece cihazların eşleşmesi gibi vs. Bu sorunlar yüzünden bende iPhone 3G ve 3GS almadım belki düzenlerler diye. Ancak düzeltmediler. O dönemler NOKIA N900 bile kullandım belki geleceği olur diye. Çünkü zamanında Nokia N95 8GB'da dediğin gibi resimleri atıyorduk, müzikleri atıyorduk, dosyalar atıyorduk, alışmıştık.

Ardından Symbian'ın açıkları, Android'in açıkları gibi şeyleri görüp risklerini yaşamadım ama yine de denemek istedim ve iPhone 4 aldım. Şu zamana kadar tasarım olarak gerçekten sevdiğim en güzel telefondu. Birde N95 8GB'ı çok sevmiştim. Her neyse. iPhone 4'ü alınca tabii o zaman müzik programları falan böyle alıp başını gitmemiş, baktım ben harıl harıl fotoğraf çeken birisi değilim zaten, e Bluetooth'u da eskisi gibi onu al bunu gönder şeklinde kullanmıyorum kaldı ki kullansakta hızı malum kağnı gibi idi o tarihlerde esprisi kalmadı diye iyiden iyiye kullanmayı bırakmıştım. Dolayısıyla dışa açık bir sistem ihtiyacım olmadığını farkettim. Takılmayan, sapıtmayan, kilitlenmeyen, kendini resetlemeyen bir telefon kullanmaya başlamıştım. Daha sonra bu büyük ekran eleştirilerine rağmen Apple'ın ekranı iPhone 5 ile dikine büyütmesi sonucunda sinirlenip bir hışım gittim Samsung Galaxy Note 2 aldım. 8 ay sonra askere gidiyorum diye sattım. Kullandığım o süre içerisinde 5 dakikada bir pil %1 iniyordu. Üstelik işlem yapmaya gerek yoktu. Ekranın açık olması yeterliydi. Biraz kovaladım çözülebilir bir şey mi diye? Baktım olmayacak, askere giderken sattım.

Askerde baktık telefonu çaktırmadan kullanabiliyoruz, çarşıya çıktığımda HTC One M7 aldım, çıkınca da kullanmaya başladım ama dön dolaş aynı şeyler, yazılım güncellemesi gelmiyor vs diye hadi birde Sony Xperia Z2'ye geçelim dedik. Onda da aynı şeyler olunca boşa para verdiğimi anladım. Satarken de fiyatının 6 ay sonra %50 kadar değer kaybetmesi ayrı bir konuydu, oralara hiç girmiyorum zaten.

Ardından iPhone 6 Plus'a geçtim. Beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını gördüm. 1.5 sene kullandıktan sonra hiç aklımda yokken bir arkadaşım telefonu kardeşine almak istedi, aldığım fiyata sattım (çünkü zam gelmişti telefona) ve 6s Plus aldım. 7 gelince bir fark yok diyerek satıp onu almayı düşünmedim. Yani var elbet ama öyle büyük farklar, yeni şeyler yoktu. Şimdi 8 Plus ve X geldi. Açıkçası 8 Plus alacağımı sanmıyorum. Belki bir ihtimal wireless charging ve donanımsal fark olarak alabilirim diyorum. X'i almam, çünkü yepyeni bir teknoloji (ekran ve home tuşu olmadan çalışması adına) ve Apple'ın malum ilk seri sorunları yüzünden ona da bulaşmam. En fazla giderim Apple Store'a bataryasını orjinal batarya ile değiştirir 2 sene daha kullanırım 6s Plus'ı..

Sistemin kapalı olmasının avantajları malum, dışarıdan gelebilen sorunlara karşıda kapalı olmak. Elbette marka verdiği bu sistemler içerisinde daha fazla para kazanmayı hedefliyor ama ben onun ne kazandığından ziyade bu sistem içerisinde ne yapabildiğime bakıyorum artık. Bu application store işinde Apple zaten tartışmasız bir numara. Program çeşitliliği ve sayısı açısından değil, store'a eklenecek programda virüs vs olması imkansız. Denetlemeden store'a koymuyorlar. Android o konuda bir değil beş değil birçok kez mimlendi. Program konusunda da izin isteme saçmalıklarını istedikleri kadar düzeltsinler, istedikleri kadar seçme imkanı versinler bana yinede güvenli gelmiyor. Virüse ve saldırıya daima açık bir sistem. Ama yüklediğin programdan olmaz, girdiğin bir web sitesinden olur, ama kabloyu bağlayıp attığın virüslü bir fotodan olur, bu riskler ile uğraşamam. Benim telefonla yaptığım işler %70 iş odaklı. Bir sorun olsa sinirden telefonu balyozla kırarım hiç acımam. Bunlarla uğraşmak istemediğim için Android'e hiçbir şekilde bulaşmayacağım. Apple'ın bilmem kaç sürüm sonra programı güncellemeyi engellemesi de arada ciddi süre varsa gerçekleşiyor biliyorsun. Yani en az 4 iOS sürümü ve üstünde olan bir şey. Bu da kafadan 4 sene demek. 4 senede bir telefonun ömrünün yarısından fazlasının bitmesi demek her anlamda. Yani yeni gelen bir sürümü kaldırabilecek kapasitede bir işlemci barındırmadığından düşünmeye bile gerek yok.

Kamerayı bile senede taş çatlasa 15 - 20 kere kullanıyorum. Zaten yıllardır DSLR foto makinam var, onu da yeni değiştirdim, adam gibi resim çekeceksem onunla çekiyorum. Onun dışında hiçbir telefonun kamerası DSLR performansını yakalayamaz. İstedikleri kadar geliştirsinler, istedikleri kadar fstop'u, diyaframı, enstantaneyi ayarlasınlar solda sıfır kalıyor. Millet hala sidik yarıştırsın, RAW format foto çekip istediğim ayarlamaları yaparak arşiv oluşturmak çok daha etkileyici sonuçlar veriyor.

İşin özü gerçekten sorunsuzluk ve düzgün iş yapmak ise Apple sadece bu konuda değil tüm ekosisteminde gayet başarılı bir noktaya geldi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım