Hangi yağ?

• Motul

Kullanılan: 51 70.8%
  • Castrol

Kullanılan: 15 20.8%
  • Selenia

Kullanılan: 6 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    72

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
@Ozgur Gunes ve diğer arkadaşlarım bir sorum olacak :)

Motul Xclean+ 5w30 ile bakımı yapalı 5000km oldu. 5-6bin km sonra yağı değiştirim. Şuanda tahmini 0,3 - 0,4 lt kadar eksilmiş. Aynı oranda devam ederse son 2000km'lerde minimum seviyeye gelecek ve yağ eklemek gerekecek. Bu yağ değişiminde de Liqui Moly Toptec 4200 5w30 denemek istiyorum. Gelelim soruma :)

1LT Motul Xclean+ 5w30 alıp 0,5lt kadar ilave mi yapayım, yoksa 5LT Liqui Moly Toptec 4200 5w30 alsam 0,5lt ilavemi yapsam sıkıntı olur mu?

Viskozite aynı ikisi de LL04 onaylı ama marka değişik olunca 0,5-1LT arası ilave sorun olur mu? 5 ay sonra yağ değişiminde de kalan yağımı kullanırım diyorum ama açılmış yağ 5 ay bekler mi?

Cevaplar için teşekkürler :)

Minimum seviyeye indimi bakım yapın Liqui Moly ile diyorum , karıştırmayın bence yağları. Eklemek istiyorsanız aynı marka modeli ekleyin çünkü katıklar farklıdır her yağın :)

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
@Ozgur Gunes ve diğer arkadaşlarım bir sorum olacak :)

Motul Xclean+ 5w30 ile bakımı yapalı 5000km oldu. 5-6bin km sonra yağı değiştirim. Şuanda tahmini 0,3 - 0,4 lt kadar eksilmiş. Aynı oranda devam ederse son 2000km'lerde minimum seviyeye gelecek ve yağ eklemek gerekecek. Bu yağ değişiminde de Liqui Moly Toptec 4200 5w30 denemek istiyorum. Gelelim soruma :)

1LT Motul Xclean+ 5w30 alıp 0,5lt kadar ilave mi yapayım, yoksa 5LT Liqui Moly Toptec 4200 5w30 alsam 0,5lt ilavemi yapsam sıkıntı olur mu?

Viskozite aynı ikisi de LL04 onaylı ama marka değişik olunca 0,5-1LT arası ilave sorun olur mu? 5 ay sonra yağ değişiminde de kalan yağımı kullanırım diyorum ama açılmış yağ 5 ay bekler mi?

Cevaplar için teşekkürler :)

Liqui Moly alıp ekleyebilirsin, sıkıntı olmaz

mukrem05

Takipçi
22 Tem 2019
3
1
20
34
Marka
Fiat
arkadaslar iyi gunler
forumda yeniyim.konu yag oldugundan yeni baslik acmadim bilgisi olan arkadas varsa bir sorum olacak
2017 model linea 1.4 benzin+lpg aracim var. 26 binde 2.bakimini yaptirdim.yag olarak petronas selenia wr 5&40 koyuldu. bu yag tam benzinlinin spesifikasyonlarini karsilamiyor (mesela kilavuzda acea c3 olmali diyor bu yag a3/b4 kilavuz fiat 9.5...-s2 olmali diyor, bu yag n2 gibi)ve heryerde ozellikle dizeller icin uretildigi yaziyor. koyali a yaklasik iki bin km oldu. kullanmamda bi sorun olur mu? yoksa castrol edge 5&40 koydursam mi(bu yag tum spesifikasyonlari karsiliyor) biraz da takintiliyim malesef:(
yardimci olan olursa sevinirim

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
arkadaslar iyi gunler
forumda yeniyim.konu yag oldugundan yeni baslik acmadim bilgisi olan arkadas varsa bir sorum olacak
2017 model linea 1.4 benzin+lpg aracim var. 26 binde 2.bakimini yaptirdim.yag olarak petronas selenia wr 5&40 koyuldu. bu yag tam benzinlinin spesifikasyonlarini karsilamiyor (mesela kilavuzda acea c3 olmali diyor bu yag a3/b4 kilavuz fiat 9.5...-s2 olmali diyor, bu yag n2 gibi)ve heryerde ozellikle dizeller icin uretildigi yaziyor. koyali a yaklasik iki bin km oldu. kullanmamda bi sorun olur mu? yoksa castrol edge 5&40 koydursam mi(bu yag tum spesifikasyonlari karsiliyor) biraz da takintiliyim malesef:(
yardimci olan olursa sevinirim

Hocam o spesifikasyonlar sadece emisyon için olan bir şey, gönlünüz rahat kullanın, selenia castrolden 10 kat daha kaliteli bir yağdır. Sonraki bakımda farklı bir yağ tercih edersiniz.

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Bir yağ sorusu da benden.
Vectra B 2.0 dti alındığından beri GM 10w40 kullanılıyor takribi 20 senedir. Yalnız keçelerden yağ sızıntıları var. Motul 6100 10w40 a geçsem sıkıntı yaşar mıyım? Motul yorumlarında sesi ve sızıntıları azalttığı yazıyor

Son düzenleme:

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Vectra B 2.0 dti alındığından beri GM 10w40 kullanılıyor takribi 20 senedir. Yalnız keçelerden yağ sızıntıları var. Motul 6100 10w40 a geçsem sıkıntı yaşar mıyım? Motul yorumlarında sesi ve sızıntıları azalttığı yazıyor
sizin sorununuzun yağ ile bir alakası yok. motule geçerseniz sıkıntı da yaşamazsınız fakat sorununuz da geçmez. 20 senedir kullanılan yağı da değiştirmeyin derim gm 10 40 devam

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benim arabanın motoru da GM 10w40'tan sonra çeşitli yağlar tattı. En memnun kaldığım iki yağ Motul ve Mobil. Motul iyiydi ama çok sıkınca yağ eksiltti. Mobil de Motul ile aynı verimi sağlıyor, aynı sessiz huzurlu çalışmayı sağlıyor. En büyük farkı, fiyatı daha uygun :) Bu arada kullandığım Mobil Super2000 yarı sentetik. İmzamdaki konudan detayına bakabilirsiniz. GM vasatın çok altında, motoru huzursuz ve gürültülü çalıştıran bir yağ.

Ama yağ değişiminden önce yağ keçelerini filan elden geçirtin. O konuyu çözmeden boşuna yağ değiştirmeyin.

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Çok teşekkürler :)
Aslında yağ sızıntısı öyle fecaat seviyelerinde değil son bakımdan beri şuan 7000 km yaptım 0.1-0.2 lt civarlarında eksilmiş sanırım yağ değiştirmişken bu da çözülsün kafasındayım :D GM bana artık çok ilkelmiş gibi geliyor kaç senedir sektör yeniden yazıldı hala aynı yağ sesli çalışma zaten bu motorun karakteri bi nebze azalsa kabulum bir de macera arıyorum bakalım o zaman ya mobil ya motul deneyeceğim bu hafta içinde :D

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645
140.000'deki Dizel Accent Blue aracıma 10.000 bakımında bugün Petronas Syntium 5000 rn koydurdum. Önceki yağı Motul X-clean FE idi. Açıkçası bu kadar fark edeceğini ummamıştım. Değişen filtrelerle beraber motor daha bir medeni hale geldi adeta. Devir çevirme karakteri pürüssüzleşti, sesi uysallaştı, titreşim sanki biraz azaldı. Araç daha istekli yürüyor.
Önceki yağı olan motulu koydururken de böyle bir şey bekledim ama herkesin önerdiği yağ X-clean Plus iken, ben X Clean FE koydurmuşum. İkisi arasındaki farkı yakın zamanda bu forumdan öğrendim. FE ile beraber araba "takır tukur" çalışıyordu. En azından Petronas'a kıyasla.
Yakıt tüketimine dair bir şey anlamadım çünkü devir çevire çevire geldim eve.
hatatat
Edit: bu yağın sonunda 'rn' yazıyorsa Renault'un tam sentetik kullanan motorlarına spesifik üretildiğini öğrendim. Benim Koreli makine de sevdi ilginçtir.

Son düzenleme:

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Beyler bi yağ değişiminden sonra herkeste “araba rahatladı” algısı var, ulan elbette rahatlayacak, yağ değişmiş :) 10 bin km sonra tekrar aynı yağı değişin, yine rahatlayacak. Bunun adına ‘plasebo’ denir zaten. Araba bazen iyi yürür, bazen kötü durur, yakıt aldıktan sonra yürüyüşü değişti dersin. Elle tutulur sonuçlar paylaşılmadıkça bu tür yorumların hiçbir anlamı yok. Benim açımdan yağ ısındığı zaman araç bu yağı ne kadar hızlı soğutabiliyor bunu gözlemlemek önemli, görebilsem yüksek sıcaklıkta yağ basıncı nasıl bu önemli, yağı ne kadar yakıyor, standart gündelik çok zorlanmayan bir arabada emin olun yağ bu kadar önemli değil. Yok efendim zart spesifikasyonu, zurt spesifikasyonu, yav içten yanmalı motor, teknolojileri çok benzer zaten, adamların tek derdi emisyon, senin motorunu ne kadar koruduğu üreticiler tarafından hiç önemsenmeyen bir şey, köprüden geçene kadar ayıya dayı diyelim hesabı, o da 2 yıllık garanti süresidir işte.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Yağ değişince rahatlayan bir motor ile karşılaşıyorsak bu nasıl plasebo oluyor Özgür?

Benim bildiğim plasebo etkisi psikolojiye dayalı bir durum. Tıpta da, içeriğinde herhangi bir etken madde olmayan bir ilacın hastaya verilmesi ve hastanın "ilaç aldım" psikolojisiyle kendisini iyi hissetmeye başlamasına sebep olan bir durumdur kendisi.

Bu konuda plasebo etkisi şöyle olur. Aracı verirsin servise, yağı değiştirdik derler ama değiştirmezler. Sürücü bu değişikliğin yapıldığını görmez ve yağ değişti, motor rahatladı psikolojisine girerse bu plasebo etkisi olur.

Madem hiçbir etki yok, hepimiz merdiven altı yağ koyalım geçelim, marka ürün almaya ne gerek var?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Beyler bi yağ değişiminden sonra herkeste “araba rahatladı” algısı var, ulan elbette rahatlayacak, yağ değişmiş :) 10 bin km sonra tekrar aynı yağı değişin, yine rahatlayacak. Bunun adına ‘plasebo’ denir zaten. Araba bazen iyi yürür, bazen kötü durur, yakıt aldıktan sonra yürüyüşü değişti dersin. Elle tutulur sonuçlar paylaşılmadıkça bu tür yorumların hiçbir anlamı yok. Benim açımdan yağ ısındığı zaman araç bu yağı ne kadar hızlı soğutabiliyor bunu gözlemlemek önemli, görebilsem yüksek sıcaklıkta yağ basıncı nasıl bu önemli, yağı ne kadar yakıyor, standart gündelik çok zorlanmayan bir arabada emin olun yağ bu kadar önemli değil. Yok efendim zart spesifikasyonu, zurt spesifikasyonu, yav içten yanmalı motor, teknolojileri çok benzer zaten, adamların tek derdi emisyon, senin motorunu ne kadar koruduğu üreticiler tarafından hiç önemsenmeyen bir şey, köprüden geçene kadar ayıya dayı diyelim hesabı, o da 2 yıllık garanti süresidir işte.
Özgür madem plasebo, sen neden bi dünya para verip Motul yağlar filan alıyorsun? Git sanayiden veya leş akaryakıt istasyonlarından açık yağ al :)

Eski Fiesta'mıza kötü benzin aldık, iki kez ateşleme bobini yaktık. Sonrasında yıllardır asgari kaliteyi sunan bir markadan benzin almaya başladık, 3 arabada da bir kez olsun sorun yaşamadık. Kendi aracıma 6 yılda iki kez kötü benzin aldım, birinde depo bitene kadar araba eşşek oldu, diğerinde de kalkarken stop eder hale geldi =). Yakıt ne alaka dersen, plasebo denen başka bir konu olduğu için onunla başladım.
Forumda motoru en basit sisteme sahip arabalardan birine sahibim. Ona rağmen arabamda farklı markalarda yağ denediğimde, motorun çalışma sesinin de hissinin de hepsinde değiştiğini gördüm. Bu da mı plasebo :D Yalıtımı düşük araçta hissedilen hiçbir şey plasebo değildir :p

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Kendimi biraz yanlış ifade etmişim öncelikle sorry :) sonrasında, ben yağa önem veriyorum mevcut durumda çünkü arabam acayip yağ seçiyor ve piste giriyorum, iyi bir korumaya ihtiyacım var. Standart kullanırsam arabamı ne yağ yakıyor ne de yağ seçiyor, emin olabilirsiniz.

Ben sadece işte şunun 5w30 unu kullandım, öbürünün 5w30 undan daha iyiydi gibi seçenekler standart arabasını zorlamayan bir kullanıcı için önemsiz. Üreticinin önerdiği yağı kullanıp fazlasına gerek olmadığını, kafa patlatmanın çok anlamlı olmadığını söylüyorum. Yağ farkını ısındığı zaman gösteriyor. Isıtmayan, hiç zorlamayan bir kitle için bu dediklerim, tekrar edeyim.

Ayrıca, 6-12 ay önce yağ değiştiğin zamanki hissi imkanı yok hatırlayamazsın. Yağ değiştikten hemen sonra “araba rahatladı yav” demek bana saçma geliyor. Ben de diyodum ama saçma yani :) Diyorum ki elbette rahatlayacak, arabadan kirlenmiş bir şey aktı ve yenisi konuldu. Bu hissiyat yöntemiyle yağın iyi veya kötü olduğunu ilk günden anlayamazsın.

Plasebo kelimesine gelirsek, yağ değişiminden sonra +10 beygir gibi bir hissiyat geliyor, aslında öyle bir şey yok.

Daha önce de yazdığım gibi, şu yağın alt spesifikasyonlarına çok takılınıyor ve bunun için yağa ekstra 100-150 tl veren insanlar görüyorum, verebilirsin tabi, para senin ama x2 fiyat vermek baya mantıksız oluyor bu durumda.

Ben artık bir yağa iyi kötü derken:

Isınınca kendini ne kadar çabuk soğuttuğuna

Görebiliyorsam ısınıncaki yağ basıncına

Bakım vakit yaklaşınca yağın durumuna ve yağ filtresinin ne düzeyde balçık topladığına

Yağ eksilme durumuna bakarak yorum yapıyorum.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Valla söylediklerin kendi düşüncelerine göre şeyler. Genel geçer şeyler değil.

Aracını standart şekilde kullanan iki farklı arkadaşın aynı marka ve model araca sahip oluşu ve her ikisininde zincir sesinden şikayetçi olup zincir değiştirmeye karar verdikleri bir zamanda, motorlar açıldığında biri Castrol yüzünden kurum temizliğine gitmek zorunda kalıyorsa, diğerinin Motul sayesinde neredeyse yarı oranında kurum topladığını görüyorsam kendi gözümle (100k+ km E90 20d), konuyu aracını standart kullananlar için geçerli değil diyerek kapayamazsın.

Yağ değiştirdikten sonra oluşan daha sarsıntısız çalışma, belki toplamda yarım litre daha azalan yakıt tüketimi konularınında teknik açıklaması eskiyen yağın yağlayıcı özelliğinin azalmasından ileri geliyor. +10 bg hisseden görmedim bende.

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645

Ben yanlış anlaşıldım sanırım. Yağla beraber değişen filtrelerin, eskimiş yağın yerine markası ne olursa olsun taze yağın koyulmuş olmasının yapacağı etkiyi de tahmin etmiştim oysa ki.
Ya da Önceki bakımdan hemen sonra buna benzer bir değişim hatırlamıyorum. Motuldan Önceki bakımını yaptıran eski sahibi ne yağ koymuş bilmiyorum ama petronastaki gibi bir değişim hissetmedim. Önceki değişimini anımsayabildiğimi nasıl ispatlayacağımı da bilemedim. :)
Kaldı ki sırf petronas olsun diye 2x ücret ödemedim de.. Aldığım yerde elf vardı petronasla aynı paraya, castrol 50 lira pahalıydı. Petrol ofisi vardı sanırım bunlardan daha ucuza.
Nasıl gidip de castrol almadıysam kimse beğenmediği için, kalitesine güvenemediğim petrol ofisi de almam bırakın açık yağ koydurmayı...
Ayrıca ben düzgün üslupla konuşuruz, benim yağı deneyen başkaları da varsa onlar da yazar düşüncesindeyken açtım okuyorum, "ulan" kelimesini görünce üzerime alındım. kusura bakmayın da mahalle ağzıdır bu.
Standart kullanıcı olarak deneyimlerim bu şekilde. İyi forumlar, kazasız belasız sürüşler herkese...

serkan7621

Taklacı Güvercin
4 Nis 2019
20
12
295
50 bin bakımında motulda ısrar etsemde usta castrol kullanalım bmwde kullanıyor abi diyerek motul kullanmadı.sarsıntısız şuan için motul hiç kullanmadığım için bilgim yok maalesef.ama castrolden memnunum şuan için(5-30 edge)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım