KAPALI Ne Alırdım? D Segmenti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

VolvocuPanpa

Elit Apaçi
1 Nis 2017
76
128
760
36
Eskişehir
Değerli panpalar,
D Segmenti genel anketi ile karşınızdayız.
Fiyat aralığı, donanım, motor vs gibi detaylara bilinçli olarak girilmedi ki o detayları yorum kısmında konuşup tartışabilelim :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Ben Mondeo'yu beğeniyorum ama çok pahalı sanki 1.5 ecoboost titanium otomatik 150 000 TL :D Ayrıca 1.5 ecoboost'un yakıt tüketimi fazla sanırım.

Offf o da fiyat olarak kafayı yemiş... he bence o fiyata biraz zor satarlar... o ne ya.. 150bin .. Arabayı test edipte tüketimi fazla demeyen yok gibi birşey..

Dizelin de de otomatik yok (1.6 için) .. kasa ağırlığıyla beraber D segmenti, 1.6 dizel ne kadar giderse, o kadar gidiyor..
Güzeli 2.0 Dizel ... ama siz 15 benzin için 150 yazınca, buna bakmaya korktum

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Nereye giderseniz gidin, en fullünü de alsanız sıradan bir araç gibi algılanacak ancak satacağınız zaman 2. elim olsun diyorsanız passat... Hem 2. elim olsun hem de farklı hissedeceğiniz hissettireceğiniz bir aracım olsun diye düşünüyorsanız passat cc (gerçi isim değiştirecek şimdilerde) Hem özgün hem verdiğim paraya göre uygun olsun derseniz insignia.. Ama alırsanız 2.0 bi turbo bakın derim...Flexride mutlaka olsun...Talisman da çok iyi bir otomobil aslında ama Türk halkının zihnindeki zincirleri kırmak atomu parçalamaktan daha zor olduğu için, bir passattan daha ekonomik daha ucuz daha donanımlı da olsa o hep bir fransız olarak kalacak..Suber B yi ben tavsiye etmiyorum, çok klasik bir havası var...Bilmiyor belki de diğer yüzünün passat olmasındandır..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Talisman da çok iyi bir otomobil aslında ama Türk halkının zihnindeki zincirleri kırmak atomu parçalamaktan daha zor olduğu için, bir passattan daha ekonomik daha ucuz daha donanımlı da olsa o hep bir fransız olarak kalacak
Vallahi Talisman'a ne koyarsan koy passat dahil hiç bir d segment otomobilin yanına yaklaşamaz. D segmentinde torsiyonlu araç üretmek bir tek fransızların aklına gelirdi sanırım ki onu da yapmışlar. Bu cümleyi bir vw modeli için kuracağımı düşünmezdim ama Talisman'ın 4 control ile artırmaya çalıştığı viraj limtini passat hiç bir donanım eklemeden, saf mekanik alt yapısıyla başarabiliyor. Şuan ki Talisman'ın 4 control donanımlı halinden bile daha iyi yapıyor. Vw, Ford, Opel veya Renault'un da değilim ama Talisman gibi altyapı yoksunu bir aracı diğer d segmenti modellerle kıyaslamam.

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Vallahi Talisman'a ne koyarsan koy passat dahil hiç bir d segment otomobilin yanına yaklaşamaz. D segmentinde torsiyonlu araç üretmek bir tek fransızların aklına gelirdi sanırım ki onu da yapmışlar. Bu cümleyi bir vw modeli için kuracağımı düşünmezdim ama Talisman'ın 4 control ile artırmaya çalıştığı viraj limtini passat hiç bir donanım eklemeden, saf mekanik alt yapısıyla başarabiliyor. Şuan ki Talisman'ın 4 control donanımlı halinden bile daha iyi yapıyor. Vw, Ford, Opel veya Renault'un da değilim ama Talisman gibi altyapı yoksunu bir aracı diğer d segmenti modellerle kıyaslamam.

Ben aynı fikirde değilim..Söylediklerinizde haklılık payı olsa da yol tutuş konusunda en iddalı markalardan biri ford diğeri opeldir... Ki mesele biraz da bununla ilgili..Bana kalırsa siz biraz fazla dışlıyorsunuz talismanı :) yani fransız olarak bakarsak, ds4 te arka camların açılmaması örn, çok saçma ama bu adamlar oturup düşünüyor olmalı..Yani ar - ge , biz arka camı açmamız, aracın tasarım ya da ifadesine + mı getirir yoksa - mi ya da talisman için konuşursak arka tekerlere de dönüş açısı mı tercih etmeliyiz yoksa 4c desteği mi gibi...Ona bakılırsa da talisman donanımları passat'da yok .. Bunlar güzel şeyler, mesela suber b'de şemsiye gözü pek çok kişi için bir şey ifade etmeyebilir ancak bence çok güzel..Her tercih bir vazgeçiştir.. O halde bazı şeylerden de ödün kaçınılmaz.. :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben aynı fikirde değilim..Söylediklerinizde haklılık payı olsa da yol tutuş konusunda en iddalı markalardan biri ford diğeri opeldir... Ki mesele biraz da bununla ilgili..Bana kalırsa siz biraz fazla dışlıyorsunuz talismanı :) yani fransız olarak bakarsak, ds4 te arka camların açılmaması örn, çok saçma ama bu adamlar oturup düşünüyor olmalı..Yani ar - ge , biz arka camı açmamız, aracın tasarım ya da ifadesine + mı getirir yoksa - mi ya da talisman için konuşursak arka tekerlere de dönüş açısı mı tercih etmeliyiz yoksa 4c desteği mi gibi...Ona bakılırsa da talisman donanımları passat'da yok .. Bunlar güzel şeyler, mesela suber b'de şemsiye gözü pek çok kişi için bir şey ifade etmeyebilir ancak bence çok güzel..Her tercih bir vazgeçiştir.. O halde bazı şeylerden de ödün kaçınılmaz.. :)
Yeni neslinde mondeo'nun rakiplerinden daha dinamik bir surus ya da yuksek viraj limiti gibi bir iddiasi yok. Daha konforlu ve daha sessiz yolculuk uzerine yapilmis bir arac. O yuzden onceki nesil Ford'larin uretimiyle benzerlik gostermiyor.

Bir otomobile istenildigi kadar donanim koyulsun hic fark etmez. Neticede bu bir otomobil. Yuruyen aksam mumkun oldugunca kaliteli tutulmali. Kolonlarini, kirislerini kaliteli uretimden yapmadigin bir binanin laminantlarini altindan da dosesen o bina yikilir. Semsiye, arka cam mevzusu v.s gibi seyler fazlasiyla kisiseldir ama bir arka suspansiyon kalitesi otomobilin konfor, viraj limiti, surus zevki, direksiyon netligi, agirlik merkezi, aerodinami gibi cok hayati ve surusun her asamasinda bu isi bilen bilmeyen tum soforlerin maruz kalacagi etkiye sahiptir. B ve c segmentte bunu belki goz ardi edebilirsin ama d segment gibi siradan markalarin en tepedeki urunlerinde bunu gecistiremezsin diye dusunuyorum.

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Valla söz uçar yazı kalır derler :)
Gün gelir tıpı Golf gibi Passatta Torsyon çubuğuna dönerse mahçup oluruz :)
Bu arada ben bilmiyordum Talisman ın torsyon olduğunu ... sanırım bu sayede bagaj hacmi ciddi anlamda büyümüş .. 600lt civarı diye biliyorum..

Neticedir asıl olan ..eğer Talisman bu haliyle sınıf ortalamasında bir yol tutuş ve konfor sağlıyorsa (özellikle arka tarafta) altt ne olduğuna ben pek bakmıyorum ... sürüp görmek lazım ..

ama güzel ya... araba şık be arkadaşlar.. sıkıldım bu VW muhafazakarlığından

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Cenk bey, söylediklerinize katılıyorum ancak mesele aracın yere basması ya da yol tutması olursa, iş o zaman büyük ölçüde lastiklere ve kalitesine gelir. Hatta motorun konum ve ağırlığı, arkadan itiş önden çekiş, hatta en boş ile en full olan aynı aracın donanım farkından ağırlıkla birlikte savrulma, durma veya hızlanma konularına da girmek gerekir. And ve sinanın pek çok otomobil testinde araç mı tutuyor yoksa lastikler mi iyi ya da lastiklerden şüphe etmedikleri ama test ettikleri aracın yol tutuş karakterinden beklemedikleri kadar kötü ya da iyi olması fikirlerini duyduk.. Doğal olarak eğer tersiyle kullanmışlarsa ve bu yeni nesil bir araç ise bence anormal değil normal bir şey olmalı. Talisman her ne kadar latitude yerine çıkan bir model olsa da ikisi arasında yakından uzaktan ilgi alaka yok.. Vectra c ile insignia gibi..

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Valla söz uçar yazı kalır derler :)
Gün gelir tıpı Golf gibi Passatta Torsyon çubuğuna dönerse mahçup oluruz :)
Bu arada ben bilmiyordum Talisman ın torsyon olduğunu ... sanırım bu sayede bagaj hacmi ciddi anlamda büyümüş .. 600lt civarı diye biliyorum..

Neticedir asıl olan ..eğer Talisman bu haliyle sınıf ortalamasında bir yol tutuş ve konfor sağlıyorsa (özellikle arka tarafta) altt ne olduğuna ben pek bakmıyorum ... sürüp görmek lazım ..

ama güzel ya... araba şık be arkadaşlar.. sıkıldım bu VW muhafazakarlığından

4 control ve elektronik süspansiyon diye 2 opsiyon var bunlar ile torsiyon eksiğini kapatmak için ama ne kadar etkili bilmiyorum. Ben ufak bir sürüş yapmıştım içi-dışı beni en çok etkileyen d sınıfı araba olabilir ama sürüşünü çok beğenmemiştim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Cenk bey, söylediklerinize katılıyorum ancak mesele aracın yere basması ya da yol tutması olursa, iş o zaman büyük ölçüde lastiklere ve kalitesine gelir. Hatta motorun konum ve ağırlığı, arkadan itiş önden çekiş, hatta en boş ile en full olan aynı aracın donanım farkından ağırlıkla birlikte savrulma, durma veya hızlanma konularına da girmek gerekir. And ve sinanın pek çok otomobil testinde araç mı tutuyor yoksa lastikler mi iyi ya da lastiklerden şüphe etmedikleri ama test ettikleri aracın yol tutuş karakterinden beklemedikleri kadar kötü ya da iyi olması fikirlerini duyduk.. Doğal olarak eğer tersiyle kullanmışlarsa ve bu yeni nesil bir araç ise bence anormal değil normal bir şey olmalı. Talisman her ne kadar latitude yerine çıkan bir model olsa da ikisi arasında yakından uzaktan ilgi alaka yok.. Vectra c ile insignia gibi..
Boyle bir alt yapiya sahip aracin rakiplerinden daha iyi olabilme potansiyeli yoktur. Istedigin lastigi koyabilirsin bi sey fark etmez. Girilen her bozuk yolda fiziksel olarak o suspansiyon handikap gosterecektir ki yukarida saydigim etmenlerin cogu oyle lastikle falan giderilmez.

Passat, insigna, mondeo, superb.. Talisman bu rakiplerinden daha mi konforlu, daha mi iyi surus zevkine sahip, daha mi iyi konfor-tutus dengesine sahip, daha mi iyi mekanik alt yapiya sahip ? Bu sorularin hepsinin cevabi hayir. Talisman daha fazla oyuncak ve tasarim ( kisiseldir ) sunuyor gerisi yok. Yukarida saydigim 3 modelden de suruse dair konularda ustun degil. O zaman buna niye para veriyorum diye sormak gerek.

Son düzenleme:

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Zaten talisman daha iddialı, daha iyi değil.. Talisman öneri, sıradanlıktan aynılıktan sıkılanlar için bir alternatif. Ancak ben hala o kadar kötü olduğunu düşünmüyorum.. Hatta super b den daha iyi yol tutuşa sahip.. Ben de araçta ilk önceliğim, yol tutuş olmamıştır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Zaten talisman daha iddialı, daha iyi değil.. Talisman öneri, sıradanlıktan aynılıktan sıkılanlar için bir alternatif. Ancak ben hala o kadar kötü olduğunu düşünmüyorum.. Hatta super b den daha iyi yol tutuşa sahip.. Ben de araçta ilk önceliğim, yol tutuş olmamıştır.
Maalesef otomobil fiyatları öyle fahiş rakamlara geldi ki bu sektör her zamankinden daha acımasız bir hale büründü tüketicilerin cebindeki parayı sömürmek açısından. Bugün şu saydığımız araçların eli yüzü düzgün bir modelini almak istediğimizde 150 bin lira gibi bir parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Hal böyle olunca beklentilerimiz artıyor, isteklerimiz genişliyor. Seçenekler arasında Passat, insignia, mondeo, superb gibi kuvvetli rakipler olunca bunların arasından sıyrılıp direkt tercih sebebi olacak bir potansiyele erişmesini bekliyor insan.

Otomobilin tasarım ve donanım açısından bir fark yarattığı su götürmez bir gerçek. Bunu tercih edecek ya da birinci önceliğe koyacak bir tüketici açısından tercih edilesi bir model olacaktır fakat altyapısal anlamda gerçekten daha kaliteli rakipleri varken bu iş biraz zor. Fransızların yıllardır elinin eksik kaldığı kısım altyapı kalitesi oldu. Ben de zamanında tasarım ve oyuncaklarına heves edip bir fransız aldım ve bu tecrübeyi direkt yaşadım. Benim aldığım model kadar kötü bir otomobil olacağını zaten zannetmiyorum ama dediğim üzere daha kaliteli rakipleri varken kolay kolay servet değerindeki bu paraları çıkarıp vermez herkes. Mesela vw arteon'a hepimiz pahalı dedik, bu parayı hak etmiyor dedik. Bunları söylerken otomobil kötü olduğu için değil, aksine gerçekten güzel bir üretime sahip olduğunu biliyorduk. Ama rakipleri arasında daha iyilerinin olduğu bilince insan o paraları çıkarıp veremiyor. Benim en başından beri anlatmaya çalıştığım kötü bir otomobil olduğu değil, rakiplerinin gerçekten iyi olduğuydu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım