Oktan Arttırıcı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Bildiğim kadarıyla tsi motorlar ilk çıktığından beri öncelikli olarak 98 istiyordu. Benim şöyle bir sorum olacak: Bizim 2003 Ford'un atmosferik motorunda oktan değişeceği zaman serviste ecu üzerinden ayar yapılması gerekiyordu. Aynı durum senin arabada da var mı yoksa kendisi otomatik ayarı yapıyor mu?
bu markayı olmasa da oktan artırıcı kullanan insanlar var. otomatik sensör ayarlıyor onu ama metenol de olmaz. ona kit lazım.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Vallahi konuyu hortlatacağım ama şu son yazılım olaylarından sonra yakıt konusunda epey deneyimim oldu. Benim gördüğüm kadarı ile BP şu an en kaliteli benzini satan firma. Shell Vpower kullanırdım hep, yazılımdan sonra yüksek derecede retard verdiği için bıraktım. Şu an nerden yakıt alırsanız alın, bu ülkede realitede aldığınız yakıt 91 oktan!!! Evet taş çatlasın 91 oktan. Bunu oktanı arttırmak için çeşitli katkıları deponuza ekleyebiliyorsunuz, litresi 9-10 tl oluyor, bunlar toluen ve ethanol. Kimyacılardan temin edebilirsiniz. Toluen i elinizi kolunuzu sallayark alabiliyorsunuz fakat ethanol uyuşturucu üretiminde kullanıldığı için herkes vermiyor. Ben tanıdıktan aldım ethanolü. Yazılımı yaptırdıktan sonra pompa benziniyle birden arabaya yüklenince arabanın şiştiğini rahatlıkla hissediyordum. Piste gircem diye 5 litre toluen ve 5 litre ethanol aldım, toluen in faydasını göremesem de ethanol un ciddi faydası oluyor. Günümüz turbo araçlarında markaların verdiği statik sıkıştırma değerinin bence önemi yok, önemli olan dinamik sıkıştırmada ne oluyor, onu bilmek lazım. Tam verimi aracınız stock dahi olsa pompa benziniyle hiçbir şekilde alamıyorsunuz.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Vallahi konuyu hortlatacağım ama şu son yazılım olaylarından sonra yakıt konusunda epey deneyimim oldu. Benim gördüğüm kadarı ile BP şu an en kaliteli benzini satan firma. Shell Vpower kullanırdım hep, yazılımdan sonra yüksek derecede retard verdiği için bıraktım. Şu an nerden yakıt alırsanız alın, bu ülkede realitede aldığınız yakıt 91 oktan!!! Evet taş çatlasın 91 oktan. Bunu oktanı arttırmak için çeşitli katkıları deponuza ekleyebiliyorsunuz, litresi 9-10 tl oluyor, bunlar toluen ve ethanol. Kimyacılardan temin edebilirsiniz. Toluen i elinizi kolunuzu sallayark alabiliyorsunuz fakat ethanol uyuşturucu üretiminde kullanıldığı için herkes vermiyor. Ben tanıdıktan aldım ethanolü. Yazılımı yaptırdıktan sonra pompa benziniyle birden arabaya yüklenince arabanın şiştiğini rahatlıkla hissediyordum. Piste gircem diye 5 litre toluen ve 5 litre ethanol aldım, toluen in faydasını göremesem de ethanol un ciddi faydası oluyor. Günümüz turbo araçlarında markaların verdiği statik sıkıştırma değerinin bence önemi yok, önemli olan dinamik sıkıştırmada ne oluyor, onu bilmek lazım. Tam verimi aracınız stock dahi olsa pompa benziniyle hiçbir şekilde alamıyorsunuz.
bunu yavaş yavaş anlıyor olmamız güzel birşey. şu konuştuklarına ortalama kişiler çok kekoca bakacak biliyorsun ama sana katılıyorum. oktan arttırıcı alacağım deyince suratıma bön bön bakanlar bunları bilse ya da bunlar umurlarında olsa öyle bakmaktan vazgeçerlerdi. türkiye'deki benzinin verimi cidden çok kötü. adam akıllı benzin ile ya da güzel bir katkı ile araba şahlanıyor. tabi sürekli kullanılırsa benzinin litesi 9 10tl'ye geliyor ki ciddi bir maliyet. o sebeple drag,roll ya da pist merakı olan biri için arada kullanılacak birşey

Son düzenleme:

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
BP'nin hangi yakıtını alıyorsunuz?

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
bunu yavaş yavaş anlıyor olmamız güzel birşey. şu konuştuklarına ortalama kişiler çok kekoca bakacak biliyorsun ama sana katılıyorum. oktan arttırıcı alacağım deyince suratıma bön bön bakanlar bunları bilse ya da bunlar umurlarında olsa öyle bakmaktan vazgeçerlerdi. türkiye'deki benzinin verimi cidden çok kötü. adam akıllı benzin ile ya da güzel bir katkı ile araba şahlanıyor. tabi sürekli kullanılırsa benzinin litesi 9 10tl'ye geliyor ki ciddi bir maliyet. o sebeple drag,roll ya da pist merakı olan biri için arada kullanılacak birşey

Ortalama insanlardan farkımız olsun, iyi oluyor :) işin kötüsü araçlarımızın motor hacmi bu güçler için gerçekten çok az, bu yüzden yüksek oktan istiyor zaten araba, oktanı veremezsen kısıyor beyin, gücü. Çokta pahalıya gelmiyor yakıt katkısı, torco falan bizim arabalardan için biraz gereksiz, E60-E85 ile yürüyen arabalar var, onlar için çok önemli onlar. Zaten aldığımız katkılı benzinlerde eser miktarda da olsa ethanol ve toluen var. Ethanol ve toluen in litresi 9-10 lira, 50 litre benzine 3-4 litre ethanol eklendin mi araba zaten 100 oktan falan oluyor reelde. Gereğinden fazla koyarsan araba desteklemez zaten, falirde yürür gene güç alamazsın, bide arabana zarar verirsin. Bu katkılarda retardsız yürümesini sağlıyor arabanın. Valla para bulursam çakıcam methanol kit, sonra en ucuz yerden alcam benzini, oooh kafa rahat, hem düşük iat hem de 3 liraya bile benzin alsam yüksek oktan alıyorum, 6 aya komple bmw ye çökerim gibi, ver elini 250 hp :) zaten bizim 116i deki reel motor hacmi 1.8 imiş, 520i lerde 2.0 dan düşürdük dedikleride aslında halen 2.0 mış, dieselgate olayı gibi bir şey döndüğü için rahatlıkla bu güçler alınabiliyor zaten, 520i den stage 1 250-260 hp leri rahat alabiliyorsun, niye hacim var.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Geçenlerde arkadaş roll yapacağım diye stage 1 Cupra'sına toluen ekledi, hem rölantideki motor sarsıntıları gitti, hem araba hissedilir şekilde smooth yürümeye başladı. Egzoz sesi bile değişti. Bayağı işe yaradığını gözlemledik yani. Yalnız şöyle bir durum var, 80 liraya aldığı benzin tolueni de içine katınca 110-120'ye falan çıktı. Sürekli yapılmak istense biraz tuzlu oluyor.

Bir de yılbaşından sonra yakıtlardaki ethanol seviyesi arttırılacakmış diye bir duyum aldık. Ne kadar arttırılacak, ya da bir etkisi olacak mı emin değiliz.

@Ozgur Gunes Çayyolu sol ön pompa ve Eskişehir yolu Yaşamkent girişindeki BP'ler en iyi benzine sahip, tekrarlayayım bir daha. Oralardan almaya özen göster.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Yanlış görmediysem Shell 100 oktan Racing di sanırım öyle birşey gördüm geçen gün litre fiyatını göremedim ama ne kadar bilgisi olan var mı :D

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
BP ultimate

Abi gerek yok, tanıdıktan ethanol temin et, würth ten daha çok işe yarar, gelirken yanımda getirebilirsem sanada koyarız olmadı.
Bu ethanol ü boya işi yapanlardan falan mı almak lazım?
Doğrusu bu işlerden tırsıyorum biraz, çünkü ethanol diye el altından aldığın şey başka şey çıkıp motoru kucağa almak da var işin ucunda.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Doğrusu bu işlerden tırsıyorum biraz, çünkü ethanol diye el altından aldığın şey başka şey çıkıp motoru kucağa almak da var işin ucunda.
Hocam istersen toluen dene ilk etapta, hem bulması kolay hem riski yok. Az bir şey benzinle nasıl hissettirdiğine bakarsın, hoşuna gidersen ileride de kullanırsın.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,288
1
9,438
4,970
kocaeli
Yanlış görmediysem Shell 100 oktan Racing di sanırım öyle birşey gördüm geçen gün litre fiyatını göremedim ama ne kadar bilgisi olan var mı :D
Acilen Metin Çalışkanı takip etmeyi birakmalisin , Serres pisti civarinda almisti . İnstagramda story de paylasmisti :)

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Geçenlerde arkadaş roll yapacağım diye stage 1 Cupra'sına toluen ekledi, hem rölantideki motor sarsıntıları gitti, hem araba hissedilir şekilde smooth yürümeye başladı. Egzoz sesi bile değişti. Bayağı işe yaradığını gözlemledik yani. Yalnız şöyle bir durum var, 80 liraya aldığı benzin tolueni de içine katınca 110-120'ye falan çıktı. Sürekli yapılmak istense biraz tuzlu oluyor.

Bir de yılbaşından sonra yakıtlardaki ethanol seviyesi arttırılacakmış diye bir duyum aldık. Ne kadar arttırılacak, ya da bir etkisi olacak mı emin değiliz.

@Ozgur Gunes Çayyolu sol ön pompa ve Eskişehir yolu Yaşamkent girişindeki BP'ler en iyi benzine sahip, tekrarlayayım bir daha. Oralardan almaya özen göster.

Toluen o kadar pahalı değil yahu, geçen gün 3-4 litre benzin kalmıştı depoda, 45 litre benzin aldım, üstüne 5 litre toluen koydum, toluene verdiğim para 45 lira idi ama benzine verdiğim para 230 lira falandı galiba. Ben faydasını göremedim açıkçası, zaten temel amacı depoyu temizlemek. 5 litre ethanolüde 50 liraya aldım, biraz azalmıştı yakıtım 3-4 litre kadar koydum. 2-3 gün sonra etkisini gösterdi işin işginç tarafı. Benzin alınan istasyon ile ilgili fikrim de şu, günden güne karışımın kalitesi değişiyor. Ben Ümitköy'e gelip benzin alamam açıkçası, Atakule'nin orada oturuyorum, sık sık geliyorum o taraflara ama çok nadir denk geliyor yaşamkent bp den yakıt alma durumum. Daha çok konya yolu bp ve opel reis bp(pek iyi değil) kullanıyorum.

El atından bir iş değil, direk kimyacılar var, ben oradan alıyorum. Ethanol'ü yazılımcımdan aldım çünkü kimyacılar kaşesiz vermiyor. %10 oranını depoya koyarken geçme yeter.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım