Oktan Arttırıcı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
ya bu toluen ve ethanolü normal bilidiğmiiz standart 1.4 motor corsaya koysak ne olur tabi oranı dahada azaltarak, araba kullanım klavuzunda 95 oktan minimum istiyor fakat 97 oktan veya 98 oktan ile daha verimli çalışı yazıyor, en son würth depo katkısı koyduğumda depoma arabanın çekişi bile değişmişti tabi o katkılı yakıt bitince o artı çeviklikte gitti

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Toluen o kadar pahalı değil yahu, geçen gün 3-4 litre benzin kalmıştı depoda, 45 litre benzin aldım, üstüne 5 litre toluen koydum, toluene verdiğim para 45 lira idi ama benzine verdiğim para 230 lira falandı galiba. Ben faydasını göremedim açıkçası, zaten temel amacı depoyu temizlemek. 5 litre ethanolüde 50 liraya aldım, biraz azalmıştı yakıtım 3-4 litre kadar koydum. 2-3 gün sonra etkisini gösterdi işin işginç tarafı. Benzin alınan istasyon ile ilgili fikrim de şu, günden güne karışımın kalitesi değişiyor. Ben Ümitköy'e gelip benzin alamam açıkçası, Atakule'nin orada oturuyorum, sık sık geliyorum o taraflara ama çok nadir denk geliyor yaşamkent bp den yakıt alma durumum. Daha çok konya yolu bp ve opel reis bp(pek iyi değil) kullanıyorum.

El atından bir iş değil, direk kimyacılar var, ben oradan alıyorum. Ethanol'ü yazılımcımdan aldım çünkü kimyacılar kaşesiz vermiyor. %10 oranını depoya koyarken geçme yeter.
%20, %25 karışım olması gerekirken %10 civarı koyduğun için hissedememişsindir farkını. Bir de 1 gün civarı depoda durması lazım ki benzinle tam etkileşime girsin. 4'te bir karışım yaptığında 15 litre benzin, 5 litre toluen alıyorsun, benzine 80 toluene de 45 lira veriyorsun 125 oluyor işte. Temel amacı da depoyu temizlemek değil, fakir karışımı zenginleştirmek gibi bir amacı var. %33'lük orandan sonra bir halta yaramamaya, hatta ters tepmeye başlıyor bu arada. Kısacası arabanın ARF'sini olması gereken seviyelere getirmeye uğraşıyorsun. Malum, ülkedeki benzinin oktanı düşük olduğu için biraz zenginleştirmek lazım, bunun için de %20-25 oranında toluen koyarak 90-91 oktan benzini 95-96 civarlarına çekiliyor. Bir dahakine dediğim oranı dene, farkı hissedersin muhtemelen. Cold starttaki tireşimi/vuruntuyu bile alıyor.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
%20, %25 karışım olması gerekirken %10 civarı koyduğun için hissedememişsindir farkını. Bir de 1 gün civarı depoda durması lazım ki benzinle tam etkileşime girsin. 4'te bir karışım yaptığında 15 litre benzin, 5 litre toluen alıyorsun, benzine 80 toluene de 45 lira veriyorsun 125 oluyor işte. Temel amacı da depoyu temizlemek değil, fakir karışımı zenginleştirmek gibi bir amacı var. %33'lük orandan sonra bir halta yaramamaya, hatta ters tepmeye başlıyor bu arada. Kısacası arabanın ARF'sini olması gereken seviyelere getirmeye uğraşıyorsun. Malum, ülkedeki benzinin oktanı düşük olduğu için biraz zenginleştirmek lazım, bunun için de %20-25 oranında toluen koyarak 90-91 oktan benzini 95-96 civarlarına çekiliyor. Bir dahakine dediğim oranı dene, farkı hissedersin muhtemelen. Cold starttaki tireşimi/vuruntuyu bile alıyor.

Hmmm, %10 diye biliyordum onuda, önerin için teşekkürler. Ama ethanol fiyat/fayda dengesi olarak daha mantıklı gibi.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,603
18,389
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Hocam tolueni depoya eklediğimizde yakıt göstergesinde değişim oluyor mu?Yani 5 litre benzin eklemiş gibi oluyor mu?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Konuyla biraz alakasız ama shell nitro+ 'ın bir faydasını gören var mı?

Benim tecrübeme göre v-power, fuel save'den daha atik yapıyor arabayı. Kimisi onlar kandırma, anlayamazsın diyor ama arabadan arabaya fark var herhalde, fark gayet anlaşılıyor. Ama fuel save'e göre menzil biraz düşüyor, kullanımı etkilediği için normal.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Shell de nitro+ reklamını yaparken vaad ettiği şey performans değil, motor koruması. Sonuçta hepsi 95 oktan.

Standart olarak, 95 oktandan daha yüksek oktanlı satan bir yer var mı bildiğiniz?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Konuyla biraz alakasız ama shell nitro+ 'ın bir faydasını gören var mı?
Sürekli Opet kullanırım. Standart benzindir. 1 kez arabam şımarsın diye Vpower nitro almıştım, maalesef benim arabada çok net şekilde performans düşüklüğü yaşatmıştı. Ama her araçta aynı şeyi yaşatacağını düşünmüyorum. Yoksa satamazdı :)

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Torcoyu deneyen olmadı mı şimdi? Alıp deneyesim geldi.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Sürekli Opet kullanırım. Standart benzindir. 1 kez arabam şımarsın diye Vpower nitro almıştım, maalesef benim arabada çok net şekilde performans düşüklüğü yaşatmıştı. Ama her araçta aynı şeyi yaşatacağını düşünmüyorum. Yoksa satamazdı :)

Opet in benzinide çok iyi, opet ve bp den şaşmayacaksın.

Millet benzinden anladığı için istasyon seçmiyor, tamamen istasyonun tipine bakıyor, reklamına bakıyor, sunulan hizmetin kalitesine bakıyor, e bunu en iyi yapan shell, bende eskiden hep shell den alırdım, sonra anladım ki mazotu da benzinide ne kaliteli ne kalitesiz, başka seçeneklere yöneldim.

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Shell de nitro+ reklamını yaparken vaad ettiği şey performans değil, motor koruması. Sonuçta hepsi 95 oktan.

Standart olarak, 95 oktandan daha yüksek oktanlı satan bir yer var mı bildiğiniz?

Daha önce de demiştim galiba, şu an türkiye de benzinin oktanını ölçsek, en iyi ihtimal 91 oktan çıkacaktır.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
deneyince yazacağım. henüz vaktim olmadı yaz sezonu tatiller vs toparlayamadım. mutlaka yazacağım deneyince

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım