Optimus Prime / Toyota C-hr 1.2 turbo dynamic cvt

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Merhaba arkadaşlar Otopark.com u 4 yıldır takip edenlerdendim.Since 2013 misali.. Yani üniversiteye başladığımdan bu yana.Araba sevgim herhalde 16 yaşımda falan başladı.Tabi ailem bu sevgimi suistimal edip beni kandırdılar da . Normalde Marmara yazacağıma İzmir de kal sana araba alırız diyip Dokuz Eylül yazdırdılar.Okula başladıktan sonra babam acemi olduğumu düşünüp bana uno-tipo-palio teklifinde bulundu.Ben de şerefimle otobüse binerim onlara binmem diye bir tribe girdim ne de olsa sözü vardı böyle kapatamazdı.
Neyseki tercih etmemişim 4 yıllık inatçı bir serzeniş ve bekleyiş ardından 3 gün önce C-hr ıma kavuştum.
C-hr hakkında:
-Bence araç B - C suv arası bir büyüklüğe sahip kendini C suv diye nitelendiren bir araç fakat tasarımı dolayısıyla verdiği ödünler onu dışardan C suv içerden B suv yapıyor(konu kilit)
-Tasarımı göreceli onu geçiyorum ama şunu söylemem lazım yol boyunca bir çok kez insanlar arabama bakıyor spotlar üzerimde.:)
-Elmas tasarımı derken haklıymış adamlar abartma yok.Baktığınız açıya göre gölge oyunları sayesinde araç uzayıp kısalıyor, yükseliyor alçalıyor gözünüzde(David Copperfield)
-İç tasarım:Ön tarafta premium hissediyorsunuz şaka değil gerçekten toyota önü efsane yapmış dashboard mükemmel,kullanılan malzemlerde sertlik yok.Yer yer deri.Simli piyano blackler vs.Ama gel gelelim arkaya..
Hafif ticari araç kalitesi..dokunduğunuz heryer sert plastik,küçük camlar,alçak koltuklar..(öğrenci arabası olduğundan takılmadım arkaya)
-Arkada şaft tüneli var(aman dikkat)
-Bagaj 295 lt bu da baya küçük..
-Motor: 1.2 turbo 90 a kadar vay be olum ne yapıştırıyormuş seri laaan bu araba dedirtiyo ama sonra 90-92-94-100-101-102 şeklinde hızlanmaya devam ediyor..Yani nefesi oraya kadar.Sabırla beklemeniz gerekiyor üst hızlar için.
Şanzıman: CVT şanzıman var.Geçiş diye birşey olmadığı için sarsıntı yok.Oranlarını iyi seçiyor.Eski cvt ler gibi bağırıp gitmeme durumunu halletmişler.Önceden belirlenen oranlar sayesinde
Tüketim:150 km dir bende.7.2 lt/100 km yazıyor.Bence bu biraz daha düşer 150 km hep şehir içiydi çünkü.
Konfor:Araba gergin abi. 18 inch lastiklerle ve sert ayarlı süspansiyonla gergin hissettiriyor.Ama rahatsız etmedi süspansiyonlar iyi sönümlüyor dan dun yok yani.
Sürüş:TNGA platformundan mıdır nedir araba çok rijit.testlerde de görmüştüm viraj kabiliyetini de kendim test edince bi acayip geldi.Savrulma yok normalde corollayla 40 la girdiğim bir viraj vardı esp hep devrede dönerdik yiğidimle.Fakat bunla 50 yle girdim esp devreye girmedi.Bir daha dönüşte 65 le girdim esp devreye yine girmedi.Sonra 75 le girdim esp o zaman devreye girdi işte:)

Özet: 3 kişiden büyük aileyseniz almayın sığmazsınız abi.Verdiğim paraya çok rahat cx3 dizel,500x dizel,renegade boş dizel,qasqhai alabiliyordum.Romantiklik yapıp aldım sanırım.Mantık değil duygunun ön planda olduğu bir araba benim için.Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG_4361.JPG
    IMG_4361.JPG
    185 KB · Görüntüleme: 375

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Hayırlı olsun. Dışarıdan bakınca dönüp tekrar baktığım arabalardan. Kazasız belasız kullanın inşallah.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler diliyorum. Daha detaylı fotoğraflarla ve yeni tecrübelerinle bu başlığı süslersen aynı zamanda güzel bi arşiv olarak kalacaktır :)

Teşekkürler bizlerle paylaştığın için. Güzel İzmir'e selam :)

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Sıradan gözüken arabalardan degil. Pahalı ve kaliteli hissettiribiliyor görünümü ile
Hayırlı ugurlu olsun güle güle kullan :)

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Çok sevdiğim bir araba hayırlı uğurlu olsun keşke biraz daha büyük olsaydı.Açıkçası üzüldüm 3 kişiden fazlasını kaldırmaz dediğiniz için :):).Tekrardan Güle Güle kullanmanız dileğiyle.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler diliyorum. Daha detaylı fotoğraflarla ve yeni tecrübelerinle bu başlığı süslersen aynı zamanda güzel bi arşiv olarak kalacaktır :)

Teşekkürler bizlerle paylaştığın için. Güzel İzmir'e selam :)
Ben teşekkür ederim.Çat pat yazdığım şeyleri dikkate aldığınız için

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Çok sevdiğim bir araba hayırlı uğurlu olsun keşke biraz daha büyük olsaydı.Açıkçası üzüldüm 3 kişiden fazlasını kaldırmaz dediğiniz için :):).Tekrardan Güle Güle kullanmanız dileğiyle.
Teşekkürler.. Şöyle diyim abi küçüklüğü hakkında.Dün akşam 4 kız arkadaşımı evlerine bıraktım.Arkada hem camların küçüklüğü hem de şaft tüneli sebebiyle çok rahat seyahat edemediler.Belli etmediler ama anladım ben.Gerçekten aile arabası değil

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hayırlı uğurlu olsun hocam, Allah kaza bela vermesin,CHR çok dikkat çekiyor binme fırsatım olmadı ama ön yargılıyım şu sıralar belki bir otopark testi sonrası değişir.:)Rengi çok güzelmiş,beyaz ya da gri tercih etmediğinize sevindim.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Hayırlı uğurlu olsun hocam, Allah kaza bela vermesin,CHR çok dikkat çekiyor binme fırsatım olmadı ama ön yargılıyım şu sıralar belki bir otopark testi sonrası değişir.:)Rengi çok güzelmiş,beyaz ya da gri tercih etmediğinize sevindim.
Sevene lafım yok ama galeri dayatmalarından dolayı alınan beyaz-siyah-gri arabalara aşırı soğuğum.Size başımdan geçen ufak trajikomik bi olay aktarmak istiyorum. Romanya'dan staj için gelen 3 adamı havaalanından aldım Hastaneye götürüyordum.Hava çok sıcakmış dedikten sonra 2.tespitleri neden heryerde beyaz araba var oldu.. 2.eli kuvvetli diyemedim tabi.Beyaz-sıcak bağlantısıyla kapattım konuyu. 3.tespitleri ise heryerde Atatürk resimleri gördükleri için siz çok seviyorsunuz galiba Atatürkü oldu.Biraz olsun göğsüm kabardı:)

Son düzenleme:

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Hayırlı olsun, tekerinize taş değmesin :) Geçende bizim evin sokağında arkadaşı bekliyorum, şahit olduğum olayı anlatmak isterim. 2 tane güzellik kraliçesi gibi ablamız sokaktan aşağı yürürken bizim sokaktaki C-HR'ı gördüler ve resmen tutuldular araba, etrafında döndüler, çok güzel, bayıldım gibi sözcükler döküldü ağızlarından. Sonra 2016 model X6'larına binip oradan uzaklaştılar. Sonuç, 1 trilyonluk araç sahiplerini bile kıskandıracak bir tasarım yapmış demekki Toyota.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım