Otomatik Şanzıman dan Manuel e geçiş fikri...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,451
6,788
4,270
27
Denizli
Marka
Fiat
Arkadaşlar,

Beklenmedik birşey oldu.
Genelde start-stop u kullanmasamda, kullandığım zamanlarda nadirende olsa çalıştırma anında bir takılma sesi yapardı aracım.
Cumartesi günü aracımı servise bıraktım 75k bakımı için ... Start Stop için test sürüşü yaptık lakin beklendiği gibi o sesi yaklayamadık... Biraz inceleyecekler... bu arada ikame araç aldım ... veeee bindo .. Jetta TSI Manuel geldi..

Ben daha önce 2 kez Manuel TSI sahibi oldum ... bunun çekişi biraz düşük geldi... sonra ruhsata baktım ve 1.2 TSI olduğunu anladım ... normaldir diyip o muhteşem benzinli konforunu yaşamaya başladım :) Jetta kısmını bir kenara koyarsak, motor dizel bir araçtan sonra gerçekten kuş gib....

Bu sabah evden biraz geç çıkmam ve Pazartesi sabahı olması yoğun denebilecek trafikte kendi aracım olan Golf TSI DSG ile aynı güzergahta tamamen benzer sürüşü göstererek manuel 1.2 TSI ı kullandım ... kullanımda hiç bir zorluk olmadı ... lakin araç 18k km de, debriyajı falan kuş gibi.. motor zaten "fıtı fıtı"... tüketimi de 0 layıp, yanlış yönlendirme yapmasın diye yolculuk sırasında hiç açmadım....

Neyse, en sonunda işe geldiğimde "bu koşulda benim TDI DSG 5-5.2" yakmıştı diyip tüketimi kontrol ettiğimde 6.1 rakamını gördüm .. Muhtemelen araç yarın sabah ta bende olacak .. tekrar aynı güzergahı gideceğim ve doğruma yapacağım... bakalım bu akşam otoban ağırlıklı sabit hızlı kullanımda ne çıkacak ... bana bu değer (6.1) çok düşük gibi geldi.. Akşam trafikli kısımlarda TDI gibi kullanıp, otobanda 120 ye sabitleyip gittiğimde 5.5-6 arası yakarsam gerçekten şaşırıcam

Piskolojik olarak yavaş gitmişsindir durumuda yok .. aynı yerlerde, aynı gazlamaları birazda Jettayı tanımak için yaptım diyebilirim ... ama 1.2 bile olsa TSI ın işini 2k rpm civarında görüyor olması gerçekten iyi ...
Eğer 120 ye sabitleyip trafiğe fazla takılmadan giderseniz büyük ihtimal bahsettiğiniz değerleri yakalar belki altına bile düşebilirsiniz. Bizde 2012 jetta 1.2 tsi manual var. Daha sömestr tatilinde dört kişi ve dört kişinin bagajıyla beraber denizli-ankara yaptık. Genel seyir hızı 120-140 km arasındaydı ve kontağı kapatmadan önce ortalama tüketime baktığımda 6 litre gösteriyordu.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,147
7
51,587
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Çok samimi bir test yapıyorum.
İnşallah araç yarın da bende kalır. eğer 1.2 TSI ile 1lt civarında bir fark çıkıyorsa gerçekten, bence değmez...
Değemez derken, 1.0 TSI ile amortisi yıllık 25-30k km e dayanır...

Not : (düşük hacimin MTV, trafik ve kargo avantajlarını hesap etmiyor... yıllık faizi %14 den hesaplayarak yapıyorum bu çıkarımı)
Hocam bizde de 1.2tsi Leon var. Araba basmayınca hakikaten çok az yakıyor. Sakin aile kullanımı için tsi motorlar gayet mantıklı. TSI motorun tüketimi de, dayanıksızlığı da, güçsüzlüğü de gaza yüklenip sert kullanıldığı zaman ortaya çıkıyor. Özellikle şehir içinde C sınıfı dizel ortalamaları 6-7lt, 1.2 tsi yoğun ş.içi trafiğinde yaklaşık olarak aynı değerleri yakalıyor. Yeterince inanılırsa İstanbul ş.içinde benim 1.2 atmosferik Corsa C arabamdan daha az yakabilen bir Leon'umuz var :D Gözlemleriniz tesadüf değil, birebir yaşadık ve tamamen katılıyorum.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,

Birebir aynı yolda neredeyse tamamen aynı koşulları yaratarak döndüm bu akşam eve.. otobanda Cc açık 130, bir kere 140-150, bİr kerede daha yüksek hıza, "sadece aynı koşulları yaratmak" için çıktım. Yolum çok belirli, trafiği neredeyse hep aynı olduğu için, benzer hava koşullarında, "benim tdi 5-5.5 arası yakmıştı diyerek eve geldiğimde yol bilgisayarına baktım ve 6.2 yi gördüm.

Gerçekten şaşırdım. Ben bu rüzgarlı havada, rüzgardan bu kadar etkilenen, zaman zaman yağışlı bölgelerden geçen Jetta dan 7-7.5 arası bekliyordum...

Tabiki vitesleri çabuk yükseltip, süsett hızlanmaları gerekli olmadıkları durumlarda yapmıyorum....

Yılda 45k yapan için belki dizel yinede avantajlı ama ayağına sahip, normal km ler yapanlar için 1.0 tsi herhalde biçilmiş kaftan olur..onun tüketimi daha düşük deniyor...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hocam bizde de 1.2tsi Leon var. Araba basmayınca hakikaten çok az yakıyor. Sakin aile kullanımı için tsi motorlar gayet mantıklı. TSI motorun tüketimi de, dayanıksızlığı da, güçsüzlüğü de gaza yüklenip sert kullanıldığı zaman ortaya çıkıyor. Özellikle şehir içinde C sınıfı dizel ortalamaları 6-7lt, 1.2 tsi yoğun ş.içi trafiğinde yaklaşık olarak aynı değerleri yakalıyor. Yeterince inanılırsa İstanbul ş.içinde benim 1.2 atmosferik Corsa C arabamdan daha az yakabilen bir Leon'umuz var :D Gözlemleriniz tesadüf değil, birebir yaşadık ve tamamen katılıyorum.

Aynen öyle ..

Bu sabah daha akıcı bir trafikte "benim tdi 4.5-4.7 gibi yakardı" dediğim güzergahta aynı sürüş stili ile 5.7 yaktım ... benim TSI sürüş kültürüm var, neticede yıllarca TSI kullandım, ama DSG ile daha da düşer mi emin değilim.

Neyse, bu da böyle bir tecrübe oldu şimdilik ... benim için 1lt fark ediyor tüketim değeri...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım