Otomobil fiyatları ve sektörün geleceği

Otomobil sektörünün geleceği sizce ne olur?

• 0 km satışı oldukça azalır. Genellikle niteliksiz, boş araçlar satılır. 2. el piyasası artar.

Kullanılan: 37 75.5%
  • Bizim milletimiz lüksü sever, paraya kıyar aynı arabalara binmeye devam eder.

Kullanılan: 8 16.3%
  • Yabancı firmaların fırsatçılığı var. Yerli araba üretilince, yabancıların hepsi havayı alır.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Firmalar ciddi kampanyalar yaparak, sektördeki satışlarını devam ettirirler.

Kullanılan: 4 8.2%

• Kullanılan toplam oy
    49

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Satışlardan haberiniz yok herhalde. Satışlar geçen yıla göre %20, geçen ağustosa göre %50 düştü. 80 milyonluk ülkede 34 bin araç satılmış, ki daha da düşecek. Fiyat artışının insanların araç almasıyla alakası yok.
Satışlardan haberim yok ama sokaklarda sürekli yeni plakalar görüyorum.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Ben gözlem değil rakamları yazdım. Satışlar düştü daha da düşecek. Belki aralık ayında biraz yükselir ama geçen aralık ayının yine altında kalır
Şu anda fiyatlarda aşırı bir fırsatçılık var. Doları bahane ederek fiyatlara dolar ve euronun 2 katı zamlar yaptılar. Araba satılmazsa 2019 modeller olmasa da 2018 modellerde çok büyük indirimlere gidilecek. 100 bin liranın biraz üstü araçlar 90 bin liralara gerileyecek. Bence beklemekte fayda var.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Şu anda fiyatlarda aşırı bir fırsatçılık var. Doları bahane ederek fiyatlara dolar ve euronun 2 katı zamlar yaptılar. Araba satılmazsa 2019 modeller olmasa da 2018 modellerde çok büyük indirimlere gidilecek. 100 bin liranın biraz üstü araçlar 90 bin liralara gerileyecek. Bence beklemekte fayda var.
30 mayıs 2018 aracın kaporasını gönderdiğim de dolar kuru 4.48 , 20 eylül 2018 dolar kuru 6.27 fark oranı %40
30 mayıs 2018 aracın liste fiyatı 135.000 TL, 20 eylül 2018 aracın liste fiyatı 185.000 TL zam oranı %37
yani adamlar az bile zam yapmış, buda dediğim gibi bir süre karlarından kısacaklardır. hazır üretilmiş stoktaki araçlardan biraz indirim yapabilirler. Farkı absorbe edemedikleri zaman çekilmeye başlayacaklardır.
Üniversitedeki bir hocamızın dediği gibi; matematik yanılmaz!

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
3 ay öce 1.18 faiz oranı ile 70.000 TL kredi çektim 4 yıl sonunda 96.000 TL ödeyeceğim. araç bana 138.000 TL ye gelmiş oldu. Şu an aldığım bankada faiz 2.80 70.000 TL kredinin 142.000 TL toplam ödemesi var. Araç liste fiyatı dediğim gibi şuan; 184.000 TL hadi 165. 000 TL ye verdiler diyelim, bu durumda alamazdım ama hadi peşinatım daha fazla idi aldım diyelim; aynı araç bana 237.000 TL ye gelecekti. Akıl mantık alacak gibi değil. (hamdolsun istikrar devam ediyor!)
AYnısını biz yaşadık elimizde 40 bin ile yola çıktık 2016 benzinli pololara bile 70 fiyat çekince insanlar sıfır poloyu sorduk önceden birisinin ayırtmış olduğu full donanımlı ekstraları olan bir polo aldık 41 bin artı 50 bin sıfır faize aldık .şu an liste fiyatl 160 bin bizim arabanın bayilerde iste 125-135 bandında bulunuyor.ama yinede 2017 model bence temizleri 85 lere bulunur diye düşünüyorum sonuçta polo bulunan mazda bulunmayan bir araba.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Bizim milletimiz lüksü sever, paraya kıyar aynı arabalara binmeye devam eder.

Seçeneğinden %100 emin olmakla birlikte,başka hiçbir durumu düşünemiyorum,tam olarak bu maddeler gibi de olmayabilir.Firmaların yapabileceği kampanya belli.Firma zaten 55.000 TL'ye araba üretiyorsa bunu 58-60'dan satıyor.120 bin lira vergi eklenince bunun fiyatı 180 bin oluyor.TL'nin değersizliği fiyatları arttıracak,firmalar kampanya yapamayacak.Ekstra olarak 2. elde bizim kendini kurnaz zanneden milletimiz fahiş fiyatlar koyacak.Sonuç olarak 0 ya da 2. el araba satışları duracak,herkes elindekini koruyacak.Benim kişisel öngörüm bu şekilde.

TheTurkishStig

Asfalt Kurutucu
18 Ocak 2018
66
35
520
Yabancı firmaların fırsatçılığı var. Yerli araba üretilince, yabancıların hepsi havayı alır.

Komiğime gitti bu seçenek

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Bence ikinci eldekiler fahiş fiyat koymuş tabiri yanlış.Sonuçta bunu satan adam yenisini almak istiyor ve yenisi çok pahalı oda arabasına değer biçiyor.ve şunu farkettim sahibinden.comda bir kadın terörü var yani 2016 seat şeon 1.2 tsi a 120 istiyen mi dersiniz 2017 poloya 120 istiyen mi dersiniz genelde hep kadın-bayan-xx satıcı

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,208
45,800
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
TOFAŞ’ın Bursa fabrikası yurt içi pazarında yaşanan daralma nedeniyle üretime 9 gün ara verecek. TOFAŞ’tan alınan bu karar KAP’a da bildirildi. KAP’ yapılan açıklamada “Yurt içi pazarda son dönemde yaşanan daralma nedeniyle Şirketimiz Bursa fabrikasında Ekim ayında farklı günlerde toplam 9 iş günü üretime ara verilecektir” ifadeleri kullanıldı.
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/tofas-daralma-nedeniyle-uretime-9-gun-ara-veriyor-2648098/

Üretime ara vermeler de başladı. Bunun bir sonraki seviyesi işçi çıkarma, sonraki seviyesi ise bazı modellerin üretimini kaldırmadır. Bu işin sonu iyiye gitmiyor haberiniz olsun ki zaten demiştik. Tofaş gibi Türkiye'de leblebi muamelesinde araç satan bir marka da bunu yapıyorsa varın gerisini siz düşünün.

Ayrıca Ford da yeni Focus'un Ekim'de yapılacak Türkiye lansmanını erteleme kararı aldı.

Son düzenleme:

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
TOFAŞ’ın Bursa fabrikası yurt içi pazarında yaşanan daralma nedeniyle üretime 9 gün ara verecek. TOFAŞ’tan alınan bu karar KAP’a da bildirildi. KAP’ yapılan açıklamada “Yurt içi pazarda son dönemde yaşanan daralma nedeniyle Şirketimiz Bursa fabrikasında Ekim ayında farklı günlerde toplam 9 iş günü üretime ara verilecektir” ifadeleri kullanıldı.
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/tofas-daralma-nedeniyle-uretime-9-gun-ara-veriyor-2648098/

Üretime ara vermeler de başladı. Bunun bir sonraki seviyesi işçi çıkarma, sonraki seviyesi ise bazı modellerin üretimini kaldırmadır. Bu işin sonu iyiye gitmiyor haberiniz olsun ki zaten demiştik. Tofaş gibi Türkiye'de leblebi muamelesinde araç satan bir marka da bunu yapıyorsa varın gerisini siz düşünün.
Sözün bittiği yer bile daha başlamadı sanırım hakkımızda hayırlısı olsun

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,208
45,800
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sözün bittiği yer bile daha başlamadı sanırım hakkımızda hayırlısı olsun
Düşünün ki banttan tek bir otomobilin inmesinin maliyetini ' saniyeler ' ile ölçen otomotiv sektöründe ne krizler yaşıyorlar ki tam tamına 9 gün ara vermek zorunda kalıyorlar üretime..

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40

Ayrıca Ford da yeni Focus'un Ekim'de yapılacak Türkiye lansmanını erteleme kararı aldı.
Zaten asıl olarak kriz, kapasite kullanımlarının düşmesi ile hissedilir. Bundan sonra dediğiniz gibi işten çıkarmalar, model düşme sonrasında tamamen çekilmeler gelir.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Adam euro ile alınan malın fiyatının artmasını fırsatçılık olarak görüp bize sövüyo. Aldığı malın adı bile almanca ama ikna edemiyoruz
Bu konuşmalara göre yapılan ÖTV güncellemesinin kur ile hiç bir ilgisi yokken fırsatçılık olmadı, sesimizi bile çıkaramadık. Şimdi tuvalet kağıdına kadar zam yemişken kur artışı bahane oldu. İnanılır gibi değil.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Adam euro ile alınan malın fiyatının artmasını fırsatçılık olarak görüp bize sövüyo. Aldığı malın adı bile almanca ama ikna edemiyoruz
Türkiye'nin ortalama IQ seviyesi 90 yani çokta şeetmemek lazım. https://www.targetmap.com/viewer.aspx?reportId=2812 bu arada bu sitede başka enteresan sıralamalarda bulabilirsiniz. Neyse geyik bir yana eğitim seviyesi düşük, verilen eğitiminde içi boş olunca bunlar normal, adamlarda bu şekilde gemilerini pardon gemiciklerini yürütmeye devam ediyorlar işte. olanda senin benim gibi normal bir hayat sürmek isteyenlere oluyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım