Pedallara basarken, topuğun yerde mi oluyor hava da mı?

Pedallara basarken, topuğun yerde mi oluyor hava da mı?

• Yerde

Kullanılan: 29 76.3%
  • Havada

Kullanılan: 9 23.7%

• Kullanılan toplam oy
    38

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Debriyaj arabaya göre değişiyor mesela net hatırlıyorum corolla 2006 civarı olan kasasında topuğumu kaldırmadan direkt kullanabiliyordum. Ama megane 1 olsun, focus 2 olsun, focus 3.5 manuel olsun hep havada kullanıyorum galiba.
Gaz ve fren içinse genelde sakin kullanışta topuğum yerde ama gazlıyorsam havada oluyor.
Hiç düşünmemiştim bunu nereden aklına geldi eyyyy @MAYFA AYUU
Otomatik vitesleri ekleyim onları eklemeyi unutmuşum.
Vag grubunda ayağım sürekli yerde yanılmıyorsam.
Audi a6-a8L da da yerdeydi ama gazlarken fren ve gaza aynı anda basmak gibi apaçilikler yaparken havada oluyordu.
Focus 3.5 otomatik genelde yerde idi ama frene basarken havada.
Eklemeyi unuttuğum bir de accent vardı 1.6 dizel ve 1.4 atmosferik motorda da debriyaj dahil yerdeydi yanılmıyorsam.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Debriyaj arabaya göre değişiyor mesela net hatırlıyorum corolla 2006 civarı olan kasasında topuğumu kaldırmadan direkt kullanabiliyordum. Ama megane 1 olsun, focus 2 olsun, focus 3.5 manuel olsun hep havada kullanıyorum galiba.
Gaz ve fren içinse genelde sakin kullanışta topuğum yerde ama gazlıyorsam havada oluyor.
Hiç düşünmemiştim bunu nereden aklına geldi eyyyy @MAYFA AYUU
Bilmiyomki ben hep düşünüyodum bunu.
Bir gün benim arabayla tanıştırayım da sol topuğun yerde kalkışı bir dene :D @Munferit denedi, olmadı :) Sert debriyaj pedallarında topuğu yerde tutarsak kısa sürede bilek sakatlanır.

Yeni nesil araçlarda sürüş pozisyonu iyiyse sağ topuk yerde araba kullanmak mümkün olabiliyor. Çünkü tüm pedallar konfor amaçlı yumuşatılmış durumda. Eski araçlarda ise hissiyat çok farklı. Kendimden örnek vereyim: Orijinal GM balatalarım sertti, tam güç fren için topuğu yerden kaldırmam gerekiyordu. Şu an üzerindeki balatalar ise helva gibi, hemen frenin sonu geliyor; istesem topuk yerde tam güç freni yapabilirim. Eski araba alışkanlıklarından ötürü topuklar havada oluyor bende.
abi sanki sert debriyajda yerde daha iyi oluyor, yani ben rahat ediyom. Zaten debriyajı ben yarıya kadar bi çekiyorum, gaz verip yarıdan yukarısını hafif hafif çekiyorum çok yğk olmuyo ayağa.

alper1001

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2019
52
96
560
38
Kocaeli
Marka
Honda
gaza yerde, frene ve debriyaja havada basıyorum, heel and toe öğrenmek isterken arabada olması mutlu etti

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,732
6,825
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Bir gün benim arabayla tanıştırayım da sol topuğun yerde kalkışı bir dene :D @Munferit denedi, olmadı :) Sert debriyaj pedallarında topuğu yerde tutarsak kısa sürede bilek sakatlanır.

Yeni nesil araçlarda sürüş pozisyonu iyiyse sağ topuk yerde araba kullanmak mümkün olabiliyor. Çünkü tüm pedallar konfor amaçlı yumuşatılmış durumda. Eski araçlarda ise hissiyat çok farklı. Kendimden örnek vereyim: Orijinal GM balatalarım sertti, tam güç fren için topuğu yerden kaldırmam gerekiyordu. Şu an üzerindeki balatalar ise helva gibi, hemen frenin sonu geliyor; istesem topuk yerde tam güç freni yapabilirim. Eski araba alışkanlıklarından ötürü topuklar havada oluyor bende.

Suleyman bronz baskı gibi tepki veriyor. Baskı balata degisecegi zaman bronze baskı çıkarsa gram şaşırmam.

Stilonun pamuk debriyajinda topuğum yerde şekilde basıyordum aynısını aliskanlik @bt abinin arabada yaptım bileğimi geriye büktü pedal :D Ayak sakatlar :D

O yuzden arabasına gore değişir diyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,865
26,224
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Sizin topuk yerde dediğiniz topuğu kaydırarak basmak mı? Ben gaz frene basarken topuğu milim kıpırdatmıyorum yerde dediğim o benim :D debriajın yolu uzun öyle yapamıyosunuzdur herhalde yerde topuğu kaydırıyosunuzdur diye düşünüyorum. Öyleyse onu da yapamıyorum ben paspasa takılıyor sürekli

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Sizin topuk yerde dediğiniz topuğu kaydırarak basmak mı? Ben gaz frene basarken topuğu milim kıpırdatmıyorum yerde dediğim o benim :D debriajın yolu uzun öyle yapamıyosunuzdur herhalde yerde topuğu kaydırıyosunuzdur diye düşünüyorum. Öyleyse onu da yapamıyorum ben paspasa takılıyor sürekli
Aynı böyle kullanıyom işte

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,557
1
5,978
4,270
Ben de pek anlamadım açıkçası ahahahs sanırım topuğu kaydırmadan ayak ucunu kaldırılarak,

Kullandığım araçlarda hiç topuk yerde denemedim ama benzinli egeanın debriyaj bayağı yumuşak gelmişti öyle araçlarda belki olabilir.
Connectte de mesela debriyaj sert ve mesafesi uzundu kavrama da ortalardaydı ayağı kaldırmadan kullanmak mümkün değildi
Yani arabaya bağlı sanırım, bazı araçlar buna müsaade edebilir.

Bir de açıkçası konuyu ilk açıldığında biraz garipsemiştim benim bildiğim debriyajda ayak kalkar, diğer ikisinde topuk yerde olur, ani frende falan zaten refleks olarak bacaktan güç alınıp fren yapılır, farklı cevaplar da gelmiş şaşırdım biraz.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,865
26,224
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Aynı böyle kullanıyom işte
Ben de pek anlamadım açıkçası ahahahs sanırım topuğu kaydırmadan ayak ucunu kaldırılarak,

Kullandığım araçlarda hiç topuk yerde denemedim ama benzinli egeanın debriyaj bayağı yumuşak gelmişti öyle araçlarda belki olabilir.
Connectte de mesela debriyaj sert ve mesafesi uzundu kavrama da ortalardaydı ayağı kaldırmadan kullanmak mümkün değildi
Yani arabaya bağlı sanırım, bazı araçlar buna müsaade edebilir.

Bir de açıkçası konuyu ilk açıldığında biraz garipsemiştim benim bildiğim debriyajda ayak kalkar, diğer ikisinde topuk yerde olur, ani frende falan zaten refleks olarak bacaktan güç alınıp fren yapılır, farklı cevaplar da gelmiş şaşırdım biraz.
Ortalıh çoh garıştı yeğenim yauw

Herkes nası rahatsa öyle sürsün en iyisi :D

Ben zaten uzak sürdüğümden topuk yerde kalırsa yetişemiyorum debriaja. Yaklaşınca da direksiyona yapışıyo gibi oluyo öyle hiç rahat edemem

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım