KAPALI Sıfır Otomobil Alabilcek Gücümüz Varmı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Okul bitti, mezun oldunuz, ilk iş tecrübeniz, şimdiden araba hayelleri kurmaya başladınız. Üstelik Sıfır km araba almak istiyorsunuz. Hiç birikiminizden yok. Kendimce araba sahip olmanın bedelini hesapladım..

Bana göre alınan bir otomobilin kıymeti olabilmesi için yılda en az 15000 km yapıyor olmanız gerekir. Zaten yılda 15000 km yapmayacaksanız arabada almayın. Bu nedenle seçtiğim en ucuz 5 sıfır km otomobilin, size kasko sundan, sigortasına, benzinine kadar hesapladım..

pGgLaJ.png

Sallıyorum, bir mc donnald şübesinde full zamanlı işe girdiniz, ayda 1500 tl maaş alıyorsunuz. Nasıl olsa baba evinde olmanız her türlü yeme içme masrafından sizi kurtarıyor.
Sandero 1,0 modeli şu an 45500 tl satılıyor. Peşinatı 13650 tl geriye kalan 31850 tl ise 36 ay vade ile aylık 1156 tl rakam çıkarıyor. Fakat arabanın kaskosu sigortası bakımı ve yıllık 15000 km yol yapmanın size maliyti 7528 tl . Bunun maaşınıza aylık yükü 627 tl . Yukardaki tabloda diğer ucuz modellerinde sizler için sıraladım .
EyYZj9.png

Yukardaki tabloda peşinatı biriktirmek için kaç ay çalışmanız gerekitiği, ödeödiğiniz vade sonrası elinizde kaç para kaldığı , elinizdeki parayıda arabanın bakım yakıt ve sigortasından sonra geriye ne kaldığı , yıllık ne kadar borç ettiği gösteriyor.

Mc donnald kasasında çalışarak aylık alacağınız 1500 tl maaş ile 36 ay vadeli bir araba alamaz, üstüne borç borç yaparsınız. En ucuz sandero bile yıl sonunda 3400 tl borca sokar. Yada arabayı alırsınız el freni çekik kapıda yatacaktır . Daha fazla birikim yapıp önden daha fazla peşinat verirseniz, daha az kredi faizi ve daha düşük vadeler yaparak bu sorunu aşabilirsiniz..

Bir yıl bekleyip, işinizde yükseldiniz, kıdemizin arttı . Maaşınız 1800 tl çıkarıldı. O zamanda tablo aşağidaki gibi olcaktır ..

3pDdb2.png

Maaşınızda 300 liralık artış en azından sandero 1,0 için yeterli olucaktır. Yılda 15000 km yol yapmış, dertsiz tasasız arabanızın masraflarını ödemiş olurdunuz.

Peki işinizde biraz daha yükselirseniz mesela ayda 2000 tl olursa, bakın tablo nasıl değişiyor.
kXkl4W.png

Ayda 2000 tl maaş alırsanız, sadece arabaya para harcayarak, 8+36 ayda tamamen size ait bir Skoda Fabia Ambiti 1,0 olabilir. Tabi, eğer, Sanderoda kalırsanız yıl başına 2600 liradan, 3 yılda 7800 tl paranız cebinizde kalır. Artık kışlık jant lastik yada yılda 15000 yerine 30000 km yaparak ülkeyi gezersiniz.

Peki ,listenin en pahalı arabası 1,0 Seat ibiza almak isterseniz, minimum kaç para kazanmanız lazım..
Ayda sadece 2200 tl maaş almanız sayesinde, sabırsız ve birikim yapmaz iseniz, sadece peşinat olan %30 biriktirip 36 ay vade ile Seat İbiza 1,0 mpi rahatlıkla alabilirsiniz..

NOqmVa.png

Uzun lafın kısası, para biriktirip, kredi ve faizini yemeden çok daha ucuza araba almak mümkün. Yeterki birikim yapın. Arabayı aldığınızda, kredisi bittiğinde her ay 1200 ile 1500 tl arası paranız cebinizde kaldığında, çok rahat bir aile geçimini sağlayabilirsiniz. Bunla beraber hiç kaza yapmaz ve kasko sigorta basamak puanlarınız yükseldikce çok çok daha ucuza sigortalarınızı yaptırabilirsiniz.

Bu 4 yıllık süre çok çalışıp azmedip kendi arabanı aldığında, kredinin ilk yılı zor , ikinci yılı kolay, üçüncü yılında dahada kolaylaşacağını da unutmayın. Herşeyden önce peşinat için yatırılan para ne kadar yüksek olursa sizin için hayat okadar rahat olacaktır.

Saygılarımla

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Ben size yatırımın hassını söylüyeyim.. Çalışan eş bulmak... :)) şaka tabi..
Benim eşimin çalıştığı şirkette İt uzmani eşi ile ortak hybrid chr aldılar :). Hanimda o arabanin hastası.. :)
Kesinlikle katiliyorum, aslina bakarsaniz esimin calismasina ihitiyacim yok, hatta cocuk olduktan sonra (3 yil once) secim senin istersen birak yada daha rahat bir ise gec diyordum (ki bunu hala diyorum) . Fakat son 10 yildir, 5 farkli sirkette ayni maaslarla calisan 4 arkadasiz :D (TURKISH MAFIA diyolar bize), benimle beraber esi calisan arkadasimin bu gune kadar yaptigi birikimle esleri calismayan arkadaslarin yaptigi birikim arasinda ucuruuuuum var.
Sen bilin bence. Şu evler satılmıyorya fiyatlar düşermi..
Walla fiyatlar dusse de aslinda verdigim paralar, yaptigimizi sandigimiz primlerin hepsi yalan.
6 yil once yarisini kredi cekerek (5 yillik) aldigim evin USD karsiliginda bugunki degerinin ayni oldugunu soylersem ne dersiniz? TL olarak bakinca "oooo 2 katindan fazla kar ettim diyordum, iyi ki evi satin almisim". Sirf bu yuzden yatirimimi Gurcistan a yonlendirdim, en azindan USD bazinda deger kazanacak evim ;)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Beyler, bende 2 yıl düşünüp biriktirerek araba alan biriyim. Bende kendi araç alma hikayemi anlatayım..
Arabayı almak için 20 bin tl birikmişim vardı. Arabayı 32500 tl aldım. 15000 tl kredi çektim 36 ay vade ile. Ayda 400 400 ödüyorum .
Krediyi fazla çekmemdeki sebeb, arabanın kasko ve sigortasınıda ordan ödemek içindi. Zatende öyle oldu. Anca yetti.

Hyundai i10 1,0 LPG aldığım yıl, 8800 tl parayı sarf malzemesi olarak harcadım. Buna yaptığım 25000 km yolun gaz parası, muayenesi, lastiği, bakımı, mtvsi, hepsi dahil.

Şimdi bu rakamları ayrıştırısak, arabanın el freni çekik kapıda beklerken bile 4400 tl işletim maliyeti için üçret ödemişim. Mayıs 2016 - Mayıs 2017 tarihleri arasında ise yaptığım 20868 km için 650 liralık benzin., 3400 liralık gaz yakmışım..

Arabanın yaptığı her 1 km için bana maliyeti 40 kuruşa vurmuş...

Ayda 1500 lira maaş alan bir askeri ücretlinin Yıllık maaşının toplamının %48 gibi bir rakamı sadece araba için harcanmış oluyor.

Peki 2017 yılı içindeki harcamalar ne alemde..
Şu ana kadar arabanın işletim maliyeti için 2331 tl para harcadım bile.. Mayısdan beri yaptığım km ise 5400 km olarak duruyor. Henuz Eylül hesabını çıkarmadım.. Bu da bana şimdilik 911 liralık yakıt maliyeti demek.

Araba sayesinde, bu yıl 3300 tl param çoktan uçup gitti. Ama ben bir aile babasıyım, Annemi Babami, Kayın validemi, Kayın babamı, Kızımı, Eşimi hep bu vasıta ile taşıyoum, iş görüyorum.. Acaba iett, taksi, minibüse en az 3 kişilik aile için ulaşım maliyeti ne kadar çıkardı onunda çeteresi yapıldığında aradaki farkın hiç bişey olduğunu düşünüyorum.. Zaten her hafta Annemim kızıma bakması sayesinde içimize verdiği rahatliğin tarifi yapılamaz. Her hafta Annemi hafta içi kızıma bakması için 40 km yoldan alıp getiriyorum. Her Perşembe akşamı evine bırakıyor, Her pazar akşamı alıyorum. Arabam olmasa 3 vesaret binip gelmesini istesem, yaşlı kadın patlar :)

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
800 ediyor da bugün satışa çıksa 800 veren var mı? Önemli olan o.
Püf nokta burası işte. Son kullanıcıyı kandırdıkları nokta burası.

Ataşehir Brandium'da o 1+1 eve 800bin TL verecek adama bir teklifim var. Kendisi 4 ay beklerse aha BURADA aynı fiyata 11-16. katlar arasında batı ya da güneybatı cepheli 72mkare net kullanım alanlı 2+1 daire vereyim. 12 km daha öteye gitmiş olacak. Ama kira geliri daha fazla olacak, oturursa manzarası daha iyi olacak, kapısının önünden metro geçecek, bölgenin en büyük devlet hastanelerine ve havaalanına daha yakın olacak. Emlak piyasası kurtlar sofrası gibi şu an.

Ben uzun vadede çözümü imkan olursa ülkeden, olmazsa İstanbul'dan uzaklaşmak olarak görüyorum.
- Burada 2+1 ev ancak alabildiğim parayla memleketim Balıkesir'de 3+1, yepyeni bir daire alabiliyorum.
- Memleketim olduğu için baldı börekti, zeytindi peynirdi dertlerim olmayacak, bim peyniriyle uzun vadede kanser biriktirmektense köylü pazarından organik besleneceğim.
- Her izne çıktığımda gidiş geliş Osmangazi köprüsü+otoyola 180 TL artı 150 TL yakıt masrafını hesaplamama gerek kalmayacak. Balıkesir merkezde oturursam herhangi bir tatil beldesine ortalama 1 saat mesafede olacağım. Haliyle izinlerimde pansiyon masrafım da olmayacak.
- Trafik sıkıntım olmayacak.

İşi bırakıp @İstanbullu 'nun dediği gibi McDonalds'da 1500 TL ile çalışsam bile burada olduğumdan daha mutlu olacağım. Çözüm gerçekten imkanı olanın İstanbul'dan kaçması. Gerçekten.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Püf nokta burası işte. Son kullanıcıyı kandırdıkları nokta burası.

Ataşehir Brandium'da o 1+1 eve 800bin TL verecek adama bir teklifim var. Kendisi 4 ay beklerse aha BURADA aynı fiyata 11-16. katlar arasında batı ya da güneybatı cepheli 72mkare net kullanım alanlı 2+1 daire vereyim. 12 km daha öteye gitmiş olacak. Ama kira geliri daha fazla olacak, oturursa manzarası daha iyi olacak, kapısının önünden metro geçecek, bölgenin en büyük devlet hastanelerine ve havaalanına daha yakın olacak. Emlak piyasası kurtlar sofrası gibi şu an.

Ben uzun vadede çözümü imkan olursa ülkeden, olmazsa İstanbul'dan uzaklaşmak olarak görüyorum.
- Burada 2+1 ev ancak alabildiğim parayla memleketim Balıkesir'de 3+1, yepyeni bir daire alabiliyorum.
- Memleketim olduğu için baldı börekti, zeytindi peynirdi dertlerim olmayacak, bim peyniriyle uzun vadede kanser biriktirmektense köylü pazarından organik besleneceğim.
- Her izne çıktığımda gidiş geliş Osmangazi köprüsü+otoyola 180 TL artı 150 TL yakıt masrafını hesaplamama gerek kalmayacak. Balıkesir merkezde oturursam herhangi bir tatil beldesine ortalama 1 saat mesafede olacağım. Haliyle izinlerimde pansiyon masrafım da olmayacak.
- Trafik sıkıntım olmayacak.

İşi bırakıp @İstanbullu 'nun dediği gibi McDonalds'da 1500 TL ile çalışsam bile burada olduğumdan daha mutlu olacağım. Çözüm gerçekten imkanı olanın İstanbul'dan kaçması. Gerçekten.
Hemfikirim. Bundan cok degil 10 sene oncesine kadar goztepede 300 kusurlara satilan 4 arti 1 su an 1 trilyon 300 milyar. Hayir altin varakli degil ozgurluk parki manzarasi var diye itekliyorlar millete.yok oraya yakin yok suraya yakin diye de susluyorlar. Yahu yakinda trafikten nereye gidebiliyorsun ? Goztepe maltepe arasi gecen yarim saatten fazla surdu.her yerde insaat calismasi tren metro yol calismasi var. Hangimiz bir yere 30 dk dan kisa bir surede ulasabiliyor ? Ha belki yapildiklarinda trafik bi nebze rahatlarda metrobus kalabaligi gibi bir durum olursada ben gene binmem kusura bakmasinlar zaten arabayi tek kisi hic surmuyorum genelde kalabalik oldugumdan araba daha efektif ailem oluyor metrobus yolculugundan sonra ya.veriyorlar buyrun cocugunuz oldu diye. 2 sene once bitecekti tren ne oldu ? Hepsi yalan dolan.
Brandium icinde durum ayni yok caprazinda acibadem hast var yok karsisina okul kenarda metro diye afedersinizde kopek kulubesi kadar yeri utanmadan 800 e satar oldular.kafami kesseler ben vermem acikcasi.
Birde su durum var insaata giden her ev yapildiginda yok imardi yok yoldan bilmem kac geride olacak su olacak bu olacak 4 arti 1 oluyor 3 arti 1 hep bir kucugunu teslim ediyorlar evin utanc verici durum bu gercekten. Biz sirf bu yuzden evimizi insaat sirketlerine vermiyoruz. Cakalliklar ve tanidiklarla curuk raporu almaya kalkisan uyanik olursada pompali evde bekliyor valla.

Kutay Altunordu

Profesör
8 Eyl 2016
78
72
1,060
İstanbul
Marka
Volkswagen
Herşey iyide yılda 15000 km yapmayan araba almasın zaten mantığını anlamadım :D Biz Türk milleti olarak biraz keyfimize düşkünüz ama büyük sıkıntılar çekmek istemeyen biride gidip ilk arabasını sıfır almasın ikinci el alsın öyle yükseltsin mesela bundan 5 6 sene önce 2000 model bir focus almıştık o zaman tanıdık falan derken 17 bin liraya bağlamıştık sıfır peşinatla tamamı kredi o arabaa 1-1.5 sene bindik 18.500 e sattık ufak tefek kredi derken elimizde 10-13 bin lira falan nakit para kaldı gittik bu sefer 2010 model focus aldık sıkı pazarlıkla 78 binde 36.250 ye 10 bin nakit gerisi kredi 3 sene kadarda buna bindik geçtiğimiz temmuz ayı 94 binde 44.500 e sattık elimizde 33 bin lira nakit kaldı bu seferde dedik elimizde senelerce 10 15 tane araba geçti şimdi iyi bir 2. el araba almak istesek rakamlar cok yükseliyor madem o kadar çıktık battı balık yan gider sıfır bakalım dedik 2-3 araca baktık şartlarımıza baktık çok fazla yol yapmıyoruz haftaiçi araba yatıyor haftasonundan haftasonuna bayramdan bayrama uzun yola cıkıyoruz benzinli alalım dedik ve jetta da karar kıldık 33 bin nakitle 86 bin liraya 1.5-2 ay önce comfortline donanımı aldık allah utandırmasın yavas yavas hiç peşinat yokken büyülte büyülte sıfıra çıktık gezdik tozduk tatillerde memlekete gittik otobüsmüs ucakmıs hiç biriyle ugraşmadık sonucta araba her zaman lazım olan birşey artık lüks değil ihtiyaç oldu kapının önünde bir 4 tekerin olucak yoksa kenara para atıp almaya kalksak o para hayatta birikmez kesin biryerden birşey cıkıyor ve oraya ödeniyor ama arabayı aldıgın zaman o para birşekilde aysonu ayrılıyor :D

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Çare bu ücretlerle İstanbulda yaşanmaz, küçük bir anadolu şehrinde yaşamak daha mantıklı.
İmkanlarından yararlanmadıktan sonra İstanbulun sadece çilesi çekilmiş nasıl geçti anlaşılmadan ömür tüketilmiş olur
PS:
Askeri ücreti>> asgari ücret
vesaret>> vesait >> vasıta

redcorvettec5

Taklacı Güvercin
21 Eki 2017
23
81
335
54
Muğla / DALAMAN
Aslında bir de işin " attığımız taş ürküttüğümüz kurbaya değermi " kısmı var , Sıfır bir araç aldığımızda elbette ilk sahibi olmanın gururu , aracın geçmişinde hiç bir pürüz olmadığını bilmenin huzuru var , Fakat ödenen miktar o kadar fazla ve aşırı ki , bir hayli can sıkıcı , 2011 de anneme 0 km bir Juke platinium otomatik araç aldım , araç yanlış hatırlamıyorsam Shireo gibi bir donanım ismi ile satılıordu ki full full dü . O zaman 60.800Tl ödedim ve arabada ki opsiyon listesininde olduğu bir fatura verdiler ( vergilerden evvel ) Benim 60.800 TL ödediğim aracın fiyatı 38.000 Tl idi . Kabul bu vergi olayı " 0 " araç almak isteyen her faninin tadacağı bir zillet . Benim üzerinde durmak istediğim konu bu değil. Aracı 6 ay sonra annem kullanmadığı için 3000 km de iken satışa çıkardım . Her hangi bir kaza yok , çizik yok , tertemiz bir araba , dükkanı 58.000Tl den açtık ve 2 ay sonra 52.000 Tl ye anca bir alıcı bulduk. Şimdi ben daha baştan bu sıfır aracı alacağıma , benim sattığım gibi az kmli temiz ve kazasız bir aracı neredeyse 10.000 tl ucuza alsaydım daha mı mantıklı olurdu ? yani 0 araç almak ne derece mantıklı ?

Ekli dosyalar

• 1413024044350.jpg
    1413024044350.jpg
    20.7 KB · Görüntüleme: 210

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Aslında bir de işin " attığımız taş ürküttüğümüz kurbaya değermi " kısmı var , Sıfır bir araç aldığımızda elbette ilk sahibi olmanın gururu , aracın geçmişinde hiç bir pürüz olmadığını bilmenin huzuru var , Fakat ödenen miktar o kadar fazla ve aşırı ki , bir hayli can sıkıcı , 2011 de anneme 0 km bir Juke platinium otomatik araç aldım , araç yanlış hatırlamıyorsam Shireo gibi bir donanım ismi ile satılıordu ki full full dü . O zaman 60.800Tl ödedim ve arabada ki opsiyon listesininde olduğu bir fatura verdiler ( vergilerden evvel ) Benim 60.800 TL ödediğim aracın fiyatı 38.000 Tl idi . Kabul bu vergi olayı " 0 " araç almak isteyen her faninin tadacağı bir zillet . Benim üzerinde durmak istediğim konu bu değil. Aracı 6 ay sonra annem kullanmadığı için 3000 km de iken satışa çıkardım . Her hangi bir kaza yok , çizik yok , tertemiz bir araba , dükkanı 58.000Tl den açtık ve 2 ay sonra 52.000 Tl ye anca bir alıcı bulduk. Şimdi ben daha baştan bu sıfır aracı alacağıma , benim sattığım gibi az kmli temiz ve kazasız bir aracı neredeyse 10.000 tl ucuza alsaydım daha mı mantıklı olurdu ? yani 0 araç almak ne derece mantıklı ?
Bu devirde zaten sıfır araç almak bir hayal. Fakat ülkemizde de ikinci ellerde öyle çakallıklar dönüyor ki insanlar korkuyor. İnce eleyip sık dokumak lazım ikinci elde. Yoksa ikinci el çok mantıklı ve ekonomik.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım