KAPALI Son Karar - Golf TDI DSG - Ceed CRDI DCT

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hadi sıkın dişinizi.. az kaldı alacam arabayı :)

Arkadaşlar,

Burada güzel güzel, bazen hararetli hararetli tartışıyoruz lakin benim aracı alma vaktim geldi.
Aklımda iki araç var, (iki tanede yedek model var, onlarıda en son yazıcam).

Öncelikle hafta içi sabah akşam ortala günde 120km yol yapacağım için dizel olmalı diye düşünüyorum. İstanbulda yaşadığım, trafikle cebelleştiğim içinde tıpkı eşimin şirket arabası gibi (Polo TDI DSG) otomatik vites var aklımda.

Diğer olası modelleri çeşitli nedenlerden ötürü eledim (V40, 308 ve Astra).
Tercihlerimde ilk önceliğim sürüş konforu, izolasyon, ikinci önceliğim, yol tutuş (özellikle yüksek hızlarda güven vermesi, biraz da çeviklik), performans, son önceliğim ise teknolojik oyuncaklar. Ceed in 0.5lt fazla yakması çok problem değil. Neticede biraz daha iyi gideceğini düşündüğümden o açığı kapatıyor diye düşünüyorum.

Otopark testinde And her iki aracıda öncelikli kriterlerime oldukça beğenmişti ancak karşılaştırma yapılmadığı için benim için havada kaldı biraz bu konular.

Tabiki VW nin ölüsü bile daha kıymetli 2nci elde ki bende 2nci el düşünüyorum. Bütçeyi düşürdüm malum koşullarda
Baktığım modeller 2015 VW Golf TDI DSG (euro 6 motor olanlar), 2015 - 2016 Kia Ceed Concept Plus veya denk gelirse Premium. Aralarında çok ciddi bir donanım farkı ve çokta az olmayan (ancak araç değerini koruduğundan çok takılmıyorum) bir fiyat farkı var. Premium Ceed zaten donanım olarak başka boyutta. Golf ise malum.. fakir resmen...

Çılgın kartlar ise Skoda Octavia ve Renault Megane. Octavia yı düşünüyorum çünki Style donanım ile çok dolu ve arka taraf ve bagaj devasa... Polodan sonra küçük araba istemiyorum ama bahsettiğim araçlarında arka bölümü Poloya göre oldukça geniş olduğundan devasa büyüklüğe ihtiyacım ne kadar olur bilemiyorum. Megane ise test etmediğim bir araç (hoş ben testlerden pek birşey çıkaramıyorum, çok kısa oluyorlar) çok fazla söven yok... sadece biraz ağır olduğu için hantal deniyor... şirket aracı olarak Fluance EDC kullandığım için performansını kestirebiliyorum ... ama Fluance kadar ruhsuz, kopuk ve leylek bir sürüş deneyimi olma olasılığı beni korkutuyor.

Evet, siz ne dersiniz ?
"Golf den şaşma, dünya şaşmıyor...",
"Sürüden kurtul Ceed candır, gırtlak dolu, garantiside uzun"
"Aile babası ve kocaman bir adamsın(öyleyim), al Octavia püfür püfür gez"
veya
"Sadece farları için bile alınır bu Megan"

Şimiden youmlarınız için teşekkürler

efaykac

Profesör
24 Eyl 2016
102
80
1,035
İstanbul
Yeni Megane hakkında asla kötü bir eleştirim yok her şeyiyle çok diri bir araba, performans/tüketim olarak ben gayet başarılı buluyorum. ayrıca yol tutuşu da öyle fluence ile falan karşılaştırılamaz.

BEN BU ARABAYLA YOKUŞTA CLA180d TOKATLADIM ağır falan değil gayet atak :D :D

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Yeni Megane hakkında asla kötü bir eleştirim yok her şeyiyle çok diri bir araba, performans/tüketim olarak ben gayet başarılı buluyorum. ayrıca yol tutuşu da öyle fluence ile falan karşılaştırılamaz.

oda reno motoru zaten farkeden bırsey yoktur basmayı bılmemıstır kafa kafaya ıkı arabada cunku

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770

Cla 109 bg lik motoru ise bunu yapman gayet normal.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

cla'yı tokatlamayanı dövüyorlar zaten hocam. 1600 kg'lık araç 260 torklu 109 hp'lik dizel motor var. 80'den sonra o araç düz yolda bile tıkanıyor :)

efaykac

Profesör
24 Eyl 2016
102
80
1,035
İstanbul

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Tamamen şanzımana dikkat çekmek için yazdım. motorlar tabiki de aynı, hatta biraz da megane'ın hafif olma avantajı var.
yıl olmus 2017 artık ıyı bır sanzıman yapsınlar bı zahmet yahu. bu arada gecen yolda gordum guzel araba allah kaza bela vermesınde arkadakı kör oluyor o ledlerle. bıde benım camda garıp bır yansıtma var ısıtmadan dolayı herhalde carpı 2 masallah o nasıl led uzunlugu :D

efaykac

Profesör
24 Eyl 2016
102
80
1,035
İstanbul
yıl olmus 2017 artık ıyı bır sanzıman yapsınlar bı zahmet yahu. bu arada gecen yolda gordum guzel araba allah kaza bela vermesınde arkadakı kör oluyor o ledlerle. bıde benım camda garıp bır yansıtma var ısıtmadan dolayı herhalde carpı 2 masallah o nasıl led uzunlugu :D
Allah razı olsun, O ledler evet baya acımasız :D
Bir de şöyle bir şey ekleyeyim cla renault motoru kullanıyor ancak renault edc koyduğu modelin torkunu 260 tan 250 ye düşürüyor, mercedes 7g-dct kullanırken öyle bir işlem yapmıyor :D

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bende geçen geceleyin gördüm birde insafsız sislerini yakmış. Gündüz güzelde geceleyin çok abartı gözüküyor.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Hocam siz de dsg sahibisiniz zaten olayı iyi kötü biliyorsunuzdur. Misal bir edc şanzıman henüz yeni çıktı fakat bazı araçlarda arıza çıkarabiliyor. Bunu görüyoruz nadir de olsa. Dsg de en fazla bu düzeydedir. Kaldı ki edc den daha sorunsuz bir durumda şu anda. VW grubu olduğu için insanlar klima düğmesi bozulsa hemen yazıyor her yere. Ya da atıyorlar bilemem. O da yanlış bir algı oluşturuyor haliyle
edit: hakıkaten oyle bır arızası varmıs tam olarak dugme degıl ama klıma olarak bır yasıma daha gırdım tesekkurler :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Abi biraz abartmıyor musun? Biz Golf'ü sattığımızda 18k km de idi ve DSG'den falan çok memnunduk sadece model yükseltmek için sattık. O yüzden bence genelde sıkıntıdan satılmıyor.
@atoprak doğru söylüyorsunuz, mobilden yazıyordum. Biraz eksik yazınca çok acımasız duruyor gerçekten. =)
Haklısın Ceyhun'um. Eksik yazdım, bu vesileyle hemen düzelteyim:
"2.el alımda hiçbir zaman dsg önermem. Çünkü memnun olanlar genelde satmadan kullanıyor, memnun olmayanlar ve gizli ayıpları kullanıcı hatası diye araç sahiplerine yüklenen araç sahipleri mecburen satarak kurtulmaya bakıyor....." diye yazmıştım. Buraya düşük km genellemesi de eklemem gerekir. Tutup 100.000 km'yi hatasız devirmiş bir arabayı bu genellemeye sokmak kesinlikle çok yanlış olur.
@gtepro sizin araba olumlu örneğidir. Ama daha önce birkaç kez 2. el vw alıp ilk 1-2 ayda dsg'si elinde kalan veya elektronik arızaları yaşayan insanları okudum farklı yerlerde. Çünkü servisler çoğu arızada kullanıcı hatası deyip iyi niyet garantisinde işçilik indirimiyle onarım öneriyorlar. Servislerde "Aracınız ayıplıymış, alıp yenisini verelim" yaklaşımları olsa 18k deki arabaya ben de balıklama atlarım :) Bugün dsg dediğimiz şey 500TL bir bütçe içerisinde halledilebilen bir şey olsa kesinlikle göz ardı edilmesi gerekir derim. Çünkü 2. el araba her yeriyle risktir. Ben sizinki gibi bir araba alacak olsam 60k km yapmış arabadan daha çok incelerim, inceletirim yalan yok :)
Ben öneri olarak Cee'd yazmıştım. Eğer onlarda da yüklü maliyeti olan ve sık karşılaşılan bir arızası varsa bu önerim dikkate alınmasın derim =)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
yahu arkadaşlar o kadar sık arızalanan bir şey değil bu korkmayın bu kadar :) bu kadar arızaya rağmen çok satıyor değil; bu kadar algı kadar arıza çıkarmadığı için çok satıyor
Hocam çok arızalanmasından ziyade arıza yaparsa dişlilerin arasına nereden baksanız bir lada samara sıkışıyor. Rus ruletinde de ihtimal düşük ama... :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Valla doğruya doğru...bu gün test sürüşüne çıktığım Octavianın Dsg si, her gün kullandığım şirket aracımızın (polo 1,4 tdi) DSg si gibi değildi... tam vites atma anında az bir bekleme olup, motor devri sabit kalıyor ve öyle vites atıyordu.. eşimin aracını sürekli kullandığım için farkettim durumu... satış temsilcisi birşey yok demeye getirdi ama aklımada acaba kavramada bir problemmi var diye sordum kendi kendime...

Bu arada DSG arızaları ile ilgili duydugum kadarıyla uzmanlaşmış ustalar var sanayide...kavrama ve mekatronik arızaları öyle korkunç rakamlara çıkmıyor, servise gitmek zorunda kalmıyorsun dedi bu işlerin içinde olan arkadaşım...tabiki sorun daha büyükse belki servise gidiliyor ve o zaman lada samara sıkışıyor olabilir...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,

Bu gün İstanbul Anadolu yakasında üç KIA bayisi gezdim...
Sadece birinde en baz paketli Ceed var, diğerlerinde o bile yok... tarih veriyorlar VW gibi :)
Bu kadar çok mu sattı .. yoksa yeni bir Doğuş türevimi ortaya çıkıyor anlamadım :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Arkadaşlar,

Bu gün İstanbul Anadolu yakasında üç KIA bayisi gezdim...
Sadece birinde en baz paketli Ceed var, diğerlerinde o bile yok... tarih veriyorlar VW gibi :)
Bu kadar çok mu sattı .. yoksa yeni bir Doğuş türevimi ortaya çıkıyor anlamadım :)
İstanbulu bilemem ama bizim burada bsya stokta araba vardı hatta ötv den önce sportage ve ceed bakmıştık 10 güne hazır demişlerdi :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım