KAPALI Son Karar - Golf TDI DSG - Ceed CRDI DCT

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hadi sıkın dişinizi.. az kaldı alacam arabayı :)

Arkadaşlar,

Burada güzel güzel, bazen hararetli hararetli tartışıyoruz lakin benim aracı alma vaktim geldi.
Aklımda iki araç var, (iki tanede yedek model var, onlarıda en son yazıcam).

Öncelikle hafta içi sabah akşam ortala günde 120km yol yapacağım için dizel olmalı diye düşünüyorum. İstanbulda yaşadığım, trafikle cebelleştiğim içinde tıpkı eşimin şirket arabası gibi (Polo TDI DSG) otomatik vites var aklımda.

Diğer olası modelleri çeşitli nedenlerden ötürü eledim (V40, 308 ve Astra).
Tercihlerimde ilk önceliğim sürüş konforu, izolasyon, ikinci önceliğim, yol tutuş (özellikle yüksek hızlarda güven vermesi, biraz da çeviklik), performans, son önceliğim ise teknolojik oyuncaklar. Ceed in 0.5lt fazla yakması çok problem değil. Neticede biraz daha iyi gideceğini düşündüğümden o açığı kapatıyor diye düşünüyorum.

Otopark testinde And her iki aracıda öncelikli kriterlerime oldukça beğenmişti ancak karşılaştırma yapılmadığı için benim için havada kaldı biraz bu konular.

Tabiki VW nin ölüsü bile daha kıymetli 2nci elde ki bende 2nci el düşünüyorum. Bütçeyi düşürdüm malum koşullarda
Baktığım modeller 2015 VW Golf TDI DSG (euro 6 motor olanlar), 2015 - 2016 Kia Ceed Concept Plus veya denk gelirse Premium. Aralarında çok ciddi bir donanım farkı ve çokta az olmayan (ancak araç değerini koruduğundan çok takılmıyorum) bir fiyat farkı var. Premium Ceed zaten donanım olarak başka boyutta. Golf ise malum.. fakir resmen...

Çılgın kartlar ise Skoda Octavia ve Renault Megane. Octavia yı düşünüyorum çünki Style donanım ile çok dolu ve arka taraf ve bagaj devasa... Polodan sonra küçük araba istemiyorum ama bahsettiğim araçlarında arka bölümü Poloya göre oldukça geniş olduğundan devasa büyüklüğe ihtiyacım ne kadar olur bilemiyorum. Megane ise test etmediğim bir araç (hoş ben testlerden pek birşey çıkaramıyorum, çok kısa oluyorlar) çok fazla söven yok... sadece biraz ağır olduğu için hantal deniyor... şirket aracı olarak Fluance EDC kullandığım için performansını kestirebiliyorum ... ama Fluance kadar ruhsuz, kopuk ve leylek bir sürüş deneyimi olma olasılığı beni korkutuyor.

Evet, siz ne dersiniz ?
"Golf den şaşma, dünya şaşmıyor...",
"Sürüden kurtul Ceed candır, gırtlak dolu, garantiside uzun"
"Aile babası ve kocaman bir adamsın(öyleyim), al Octavia püfür püfür gez"
veya
"Sadece farları için bile alınır bu Megan"

Şimiden youmlarınız için teşekkürler

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Vallahi bilemedim...
Yani test sürüşü yapmadan araç almak istemiyorum (gerçi Golf 6 yı öyle almıştım, o da güzel bir tecrübeydi :) ), 0 km sini test etmek lazım..
Yarın Avrupa yakasındaki 1 -2 bayiye daha gideceğim bakalım netice ne olacak ...

Bu arada gün içinde baktığım 2nci el bir araçta 225-45 17 jant vardı.. premium lar da standartı buymuş zaten ... Korktum desem yeri var... şimdi bakıcam lastik fiyatları ne diye :)

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar döndük başa... veya siz bana bir akıl verin ben acaba bişeyi mi atladım.

Bu gün Ceed ile test sürüşü yaptım. Araç 2016 model concept plus dct idi, 21k km de, üzerinde orjinal yaz lastikleri (hankook ventus prime) vardı.. özellikle tümsek, çukur ve mahalle aralarında rest sürüşü rica ettim, kırmadılar (teşekkürler KIA!) ...

Netice... daha ilk andan itibaren yol u, 2015 Polo TDI e kıyasla daha fazla hissettim ve duydum diyebilirim. Yani VW deki o kaymak gidiş hissini alamadım. Motoru ağırbaşlı ki bence bu gayet iyi idi.. ve kesinlikle tdi lardan saha sessiz olduğunu düşünüyorum. Yüksek sürate çıkmadığım için, rüzgar sesi duymadım ama öyle dışarıdan gelen sesleri hiç duymuyosun gibi bir durum yok. Süspansiyon sistemi ise konfor olarak bence iyi. Sessiz bir yapısı var ve sönümleme olarakta başarılı.

Şu yol sesi konusu canımı sıktı... o lastiklerin ekstra sert veya gürültülü olduklarını sanmıyorum. 21k km de çok değil, bitik olamazlar.

Hissiyatım böyleydi... ben birşey mi atladım acaba ?

Durum böyle olunca şimdi bari araba büyük olsun, ferah ferah olur diye Octavia ya yöneliyor gibi oluyorum... Golfler gerçekten anormal pahallı.. Comfortline parasına gırtlak dolu Octavia alınabiliyor..veya Golf den daha dolu Ceed alınıp 10bin cepte kalabiliyor...

Karıştık yine...

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Hocam makyajsız kasayı kullanmış gibisiniz şuan baya şaşırdım ben arabanın süspansiyon dengesine ve yalıtımına bayılmıştım eğer beğenmediyseniz siz en iyisi golf e bakın sizin içiniz onla rahat edecek bence :)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
@atoprak doğru söylüyorsunuz, mobilden yazıyordum. Biraz eksik yazınca çok acımasız duruyor gerçekten. =)
Haklısın Ceyhun'um. Eksik yazdım, bu vesileyle hemen düzelteyim:
"2.el alımda hiçbir zaman dsg önermem. Çünkü memnun olanlar genelde satmadan kullanıyor, memnun olmayanlar ve gizli ayıpları kullanıcı hatası diye araç sahiplerine yüklenen araç sahipleri mecburen satarak kurtulmaya bakıyor....." diye yazmıştım. Buraya düşük km genellemesi de eklemem gerekir. Tutup 100.000 km'yi hatasız devirmiş bir arabayı bu genellemeye sokmak kesinlikle çok yanlış olur.
@gtepro sizin araba olumlu örneğidir. Ama daha önce birkaç kez 2. el vw alıp ilk 1-2 ayda dsg'si elinde kalan veya elektronik arızaları yaşayan insanları okudum farklı yerlerde. Çünkü servisler çoğu arızada kullanıcı hatası deyip iyi niyet garantisinde işçilik indirimiyle onarım öneriyorlar. Servislerde "Aracınız ayıplıymış, alıp yenisini verelim" yaklaşımları olsa 18k deki arabaya ben de balıklama atlarım :) Bugün dsg dediğimiz şey 500TL bir bütçe içerisinde halledilebilen bir şey olsa kesinlikle göz ardı edilmesi gerekir derim. Çünkü 2. el araba her yeriyle risktir. Ben sizinki gibi bir araba alacak olsam 60k km yapmış arabadan daha çok incelerim, inceletirim yalan yok :)
Ben öneri olarak Cee'd yazmıştım. Eğer onlarda da yüklü maliyeti olan ve sık karşılaşılan bir arızası varsa bu önerim dikkate alınmasın derim =)
Bizim araba şirket arabasıydı:)
Vw Antalya Başaran bayisinin müdürlerinden birinin şirket arabasıymış kendisi 9 binde 0 gibi satıştaydı.Biz de Dod'dan almamıza rağmen uygun bi fiyata konduk.Piyasaya bakmadım valla kaç para olmuş diye:D

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hocam makyajsız kasayı kullanmış gibisiniz şuan baya şaşırdım ben arabanın süspansiyon dengesine ve yalıtımına bayılmıştım eğer beğenmediyseniz siz en iyisi golf e bakın sizin içiniz onla rahat edecek bence :)

Valla bilemedim...yani kesinlikle dct idi..yani makyajlı kasaydı... öyle abartılı bir ses yoktu ama örneğin o parke yollarda Polo daha rafİne ses bakımından..

İstemiyorum şu Golfu ya.. ağarıma gidiyor o kadar para verip bluetooth bile olmaması.... daha önce golf 6 sahibi oldum, mk3 leon sahibi oldum... şimdi her gün Polo tdi dsg kullanıyorum... değişik olsun ya... Octavia ya bindiğimde de her şey elimle koymuş gibi geliyor, cazibeli gelmiyor... Düşünün Golf 7 de ki durumu..:)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Valla bilemedim...yani kesinlikle dct idi..yani makyajlı kasaydı... öyle abartılı bir ses yoktu ama örneğin o parke yollarda Polo daha rafİne ses bakımından..

İstemiyorum şu Golfu ya.. ağarıma gidiyor o kadar para verip bluetooth bile olmaması.... daha önce golf 6 sahibi oldum, mk3 leon sahibi oldum... şimdi her gün Polo tdi dsg kullanıyorum... değişik olsun ya... Octavia ya bindiğimde de her şey elimle koymuş gibi geliyor, cazibeli gelmiyor... Düşünün Golf 7 de ki durumu..:)
2016 comfort bakın blutut usb ön arka park sensörü filan var

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Benden bir şey çıkmaz o zaman hocam insignia büyük ve içini beğenmediğiniz diye istemediniz,ceed de beğenmemişsiniz,octi ve golf ü monoton veve boş donanım diye istemiyorsunuz geriye kalıyor o zaman peugeot 308 o fiyata var mı dizel otomatiği bilmiyorum ama :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Yemin ederim zor adamım.. ya alıcaz artık birini.. yalıtım malıtım falan filan düzelticez olmadı .. zaten ceed in kapısını kapatırken "tok kapanmıyor bu, ama bir izolasyon yaptımmı olur Audi" diye geçirdim içinden... beni aslında Mondeo paklarda o bütçe olarak aşıyor..hoş manuel 2014-2015 e erişilebilir

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
85-90 bin lira gibi bir bütçeyle ikinci el düşük km'de style donanım mondeo bulabilirsiniz, titanium donanım da bulursunuz ama 1-2 boyası olur. 120 km günlük yol yapıyorum demişsiniz, dizelde otomatik olmadığı için manuele katlanırım derseniz aradığınız konfor ve yalıtımı mondeo sağlar.
Bana uymaz derseniz, 120 km günlük yol için dizel uygun gibi gözükse de sakin kullanım yaparsanız 1.2 tsi dsg golf alıp doldurabilirsiniz. Ben, fazla km yapsanız da sakin kullandığınız sürece 1.2 tsi motorun sizi üzeceğini sanmam yakıt tüketimi konusunda.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
85-90 bin lira gibi bir bütçeyle ikinci el düşük km'de style donanım mondeo bulabilirsiniz, titanium donanım da bulursunuz ama 1-2 boyası olur. 120 km günlük yol yapıyorum demişsiniz, dizelde otomatik olmadığı için manuele katlanırım derseniz aradığınız konfor ve yalıtımı mondeo sağlar.
Bana uymaz derseniz, 120 km günlük yol için dizel uygun gibi gözükse de sakin kullanım yaparsanız 1.2 tsi dsg golf alıp doldurabilirsiniz. Ben, fazla km yapsanız da sakin kullandığınız sürece 1.2 tsi motorun sizi üzeceğini sanmam yakıt tüketimi konusunda.

Aslında bu gün octavia nın 1.0 tsi ı içinde düşündüm...listesi 90k, indirim alınır ve bütçeyede girer.. daha güncel, hafif ve biraz dahada ekonomik olabilir 1.2 tsi dan..

Düz vites mondeo yu düşünücem...en baz doanımı dahi yeter bana lakin sınıf farkından dolayı baz donanımlı modeller bile makul dolulukta olabiliyor

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Aslında bu gün octavia nın 1.0 tsi ı içinde düşündüm...listesi 90k, indirim alınır ve bütçeyede girer.. daha güncel, hafif ve biraz dahada ekonomik olabilir 1.2 tsi dan..

Düz vites mondeo yu düşünücem...en baz doanımı dahi yeter bana lakin sınıf farkından dolayı baz donanımlı modeller bile makul dolulukta olabiliyor
Mondeo'da 2 donanım paketi olduğu için style pakette normal bir sürücüye yetecek dolulukta oluyor dediğin gibi hocam. Tek handikapı manuel olması işte. Artık o da sizin tercihinizle alakalı biraz da ama en azından bir test sürüşü gerçekleştirirseniz daha net fikirlere sahip olursunuz.
1.0 tsi octavia ile 1.2 tsi golf arasında yakıt tüketimi açısından büyük fark olacağını sanmıyorum. Yani 100 km'de 1,5-2 litreye yakın bir farklılık olacağını sanmıyorum en azından. Tabii golf'ün octavia'ya göre daha konforlu ve yalıtımlı olduğu gerçeğini de unutmamak gerek.

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
Mondeo'da 2 donanım paketi olduğu için style pakette normal bir sürücüye yetecek dolulukta oluyor dediğin gibi hocam. Tek handikapı manuel olması işte. Artık o da sizin tercihinizle alakalı biraz da ama en azından bir test sürüşü gerçekleştirirseniz daha net fikirlere sahip olursunuz.
1.0 tsi octavia ile 1.2 tsi golf arasında yakıt tüketimi açısından büyük fark olacağını sanmıyorum. Yani 100 km'de 1,5-2 litreye yakın bir farklılık olacağını sanmıyorum en azından. Tabii golf'ün octavia'ya göre daha konforlu ve yalıtımlı olduğu gerçeğini de unutmamak gerek.
2 litre fark olsa sat sat sat :D

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Örnek olsun diye yazayım 2016 Martta
2015 Tdi Dsg(110 luk euro 6)Comfort Golf'ü 9000 deyken 81000 tl ye aldık
Esktra sürüş konfor paket ve metalik renk var araçta
Şu an kaç isterler aynısına hiç bir fikrim yok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım