Umut fakirin ekmeği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Otomobil bir tutkudur. Risk almazsam istediğim araca sahip olamayacağım. :) Peki 2014 model civarı Astra 1.6 cdti 136 bg nasıl bilirsiniz ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@Ozgur Gunes yanlıs hatırlamıyorsam o arabaya bakmıştı, yardımcı olabilir umarım

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1.6 tdci bir aracım var, 30 bin bakımına yetkili servis 960 lira aldı benden. Sonraki bakıma daha uyguna gelecek dendi ama onda da 1070 liradan öptüler beni. Kalemlere bakıyorum da hepsi değişmesi gereken parçalar ama her şey gibi bunlara da zam gelmiş. Kasko fiyatları düzenlendi, seviye zımbırtısı getirildi. Fakat bir sigortacıdan duyduğum kadarıyla bu süreç geçici. Sene sonu gibi rakamlar tekrar eskisi gibi yükselişe geçecekmiş. Yani hocam, sıfır arabanın masrafları ve banka kredisi sizi zorlar. illa sıfır alacağım diyorsanız da bu meblağlara çıkmayın. Ülkenin hali iyi değil, yarın öbür gün ne olacağı da belli olmaz kendinizi böylesine bir maddi yükün altına sokmayın.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Anlıyorum . İkinci el bakmaya devam edeyim o zaman :(

En güzeli. Yaşınız tahmin ettiğim üzere genç. İleride elbet sıfır araba için birikim yapma imkanınız olur. Siz şimdilik fazla yük altına girmeyeceğiniz, ayağınızı yerden kesecek ve biraz da sevebileceğiniz uygun yollu 2.el bir otomobil almaya çalışın. Kendinizi büyük borçlar altına sokmayın dediğim gibi ülkenin ekonomik durumu gelecek için iyi sinyaller vermiyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yaş 31 malesef :)

31 bir şey değil hocam :) Bir kaç sene güzelce birikim yapmaya çalışırsınız, hem ' umut fakirin ekmeği ' dediniz bakarsınız otomobil fiyatlarında ileriki zamanlarda dönemsel bile olsa bir uygunluk söz konusu olur ve istediğiniz aracı alabilirsiniz. Hem o sırada birikiminiz de olmuş olur. Şimdilik ayağınızı yerden kesecek, işinizi görecek temiz bir 2.el sizi fazlasıyla mutlu eder bence :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Siz bir bütçe planı çıkarabilirdim, fakat benim bütçe planlarım insanları rahatsız edici ve hayal kırıcı oluyor. Bir kere ucuz araba alıp kullanmaya başlasan , hayalindeki arabayı alacak birikimi yapamazsın. Çünkü birikim yapacak para bırakmaz. Pahalı araba alırda kredi yükene girsen, bu seferde arabayı ikame edecek vergi , kasko , trafik bakım gibi unuttuğun bazı giderler seni benzin alacak parayı bile bırakmaz.
En güzel para biriktirme yöntemi, araba almamaktır. Allah sabır versin.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
İçime sinmeyecek, sürmekten zevk almayacağım bir araba almayacağım. Benzin alacak para bırakmayacak bir şey alacağım büyük ihtimalle.

furkan duman

Profesör
8 Eyl 2016
144
242
1,235
Ankara
Marka
Volvo
Yeni konu açmadan buraya sormak istiyorum: almayı hayal ettiğim araba 100bin tl ve benim elimde sadece 10 bin tl peşinat var. Aylık gelirim 2700 tl . Banka bana kredi verir mi ? Bu işler nasıl oluyor bilen var mı arkadaşlar ?

Hocam bu sorunuza cevap verilmemiş galiba. Taşıt kredisi maximum 4 yıl olabiliyor. Ancak alaağını araç 100 bi tl ise size 70 bin tl civarında br kredi verirler. Yani alacağınız aracın fiyatının yaklaşık %70' i verilir. Ayrıca verecekleri kredi miktarı da aylık gelirinize göre değişiyor diye biliyorum. Onun dışında ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. İhtiyaç kredisinde istediğiniz miktar kadar kredi verirler ancak onda da yüksek rakamda kredi alamazsınız.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Aklımda Golf 1.2 tsi dsg var

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
İşsizdim borçlarım vardı

LvntDmr67

Levo
Panpa
Beta Programı
27 Eki 2016
1,693
5,498
4,070
38
Ankara
Marka
Peugeot
100.000-TL'lik araç için zaten taşıt kredisi olarak fatura tutarının %70'inden fazlasını çekemezsiniz, ara ödemeli firmaların kendi kredi planlamaları oluyor ama onlar da illaki başlangıçta belli bir ödeme istiyorlar. Genel giderleriniz sonrası kalan paranızın hepsini de krediye yatırmanız çok sağlıklı bir karar olmayacaktır. Benimle aynı yaştasınız ve ben de şu an Sıfır birikimle araba aramaktayım varımı yoğumu sıfır araba alacağım diye krediye gömmeyi uygun görmedim. @alfhonso dediği gibi 25bin-30bin bandında bir kredi çekip araba almanız en ideali

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Madem bu kadar çok araba almak istiyorsunuz 10 bin peşinat verip gerisini kredi ile tamamlayıp temiz bir fiesta alabilirsiniz. Belki donanım olarak full olmaz ama görüntü itibariyle çokta eski kalmaz. Sonuçta bu segmentte her türlü araba alabilirsiniz. (30-40 bin civarı) Hepsi de elinizden çabuk çıkarılabilecek araçlardan olur diye düşünüyorum. Borcu bittiğinde satıp istediğiniz arabanın peşinatına kullanabilirsiniz. Sonuçta bütün hayatınızı araba için yaşamıyorsunuz. Golf alırsınız 1-2 yıl tatmin eder sonra kredi borcundan bıkıp nerden aldım bu arabayı bile dedirtebilir. O yüzden kendinizi bu kadar sıkmayın :)

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Hocam başka bir gelir ya da hane geliri yoksa 100.000 TL kredi çekemezsiniz. Kredilerde aylık taksit aylık gelirimiz en fazla yüzde 70 i olabiliyor. Ama banka o kadarını da vermeyebilir.

Lenovo A6020a46 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
En iyisi ucuz bir şey alıp iki üç yılda bir bir yukarıya çıkmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım