Vergiler ve araç fiyatları nereye kadar gidecek ?

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
İyi forumlar ben 21 yaşımda bir üniversite öğrencisiyim. Allah'ın izniyle ömrüm uzun olursa sonuçta bu ülkede yaşayacağız. Tabi imkanım olursa giderim orası ayrı. Şuan biliyorsunuz vergiler denen bir şeyle başımız belada. 500 bin TL'lik aracın aslında net fiyatı 200 bin TL. Bu sizce böyle devam edicek mi ? Veya düzelicek mi ? Öğrenmek istediğim ben umutlanmalı mıyım ? Yoksa kardeşim sen bu ülkeden umudunu kes o yüzden bu vergilere alışmaya bak mı diyorsunuz ? Tamam vergilere bağlıyız, pek üretim yok vs. ama bu devlet bu vergilerin ülkenin insanlarına inanılmaz yüksek geldiğini görmüyor mu ? Ben neden bu yaşımda avrupada ki yaşıtlarımın 1-2 ay çalışarak burda kısa vadede asla alamayacağımız arabalara binmelerine imreneyim ki ?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
TR'de otomobile yatırım gözüyle bakıldıkça ve insanların gözünde araç değil amaç-ulaşılması istenen bir hedef- oldukça yüksek kalmaya devam edecek. Mesele sadece üretimin olmaması veya ekonomik sebeplerden dolayı fiyat yüksekliği değil. Mesele insanların otomobile bakış açısı.

İlla bir çözüm aranıyorsa da yıllardır söylüyorum bunu yapabilecek babayiğit bu balonu söndürür, çözüm basit, kotalı bir şekilde Avrupa'dan ikinci el araç ithal edilmeli. Böylelikle kimse tutup da 90 model araca 40 bin tl, 2000 model araca 80 bin tl vermeyecek.Devlet vergi alacaksa yine alsın 500-1000 euroluk araca vergi gelse ne gelmese ne, vatandaş mutlu, devlet mutlu vin-vin. Mutsuz olan mı ? Ülkedeki 0 araç üreten kodamanlar.😉

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,064
3
15,330
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Sorduğunuz soruların cevabı bilinse herkes ona göre pozisyon alır. Maalesef cevapların yanıtı bilinmiyor.

Sadece Dünya'nın her yerinde olduğu gibi, ekonomik sıkıntı olduğu dönemde sahip olduklarınızı iyi korumaya ve tüketimi mümkün mertebe azaltmaya çalışın.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Sorduğunuz soruların cevabı bilinse herkes ona göre pozisyon alır. Maalesef cevapların yanıtı bilinmiyor.

Sadece Dünya'nın her yerinde olduğu gibi, ekonomik sıkıntı olduğu dönemde sahip olduklarınızı iyi korumaya ve tüketimi mümkün mertebe azaltmaya çalışın.
Evet özellikle pandemiden dolayı dünyanın her yerinde küçülme var fakat ben kendimi bildim bileli bu vergi ve yaşamak bu ülkede pahalı.

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Kazanan vergi kacirmayacak, kurumlar vergisi, gelir vergisi tam verilecek. Ondan sonra devlet arabadan, sigaradan, alkolden, benzinden neden vergi aliyor, zaten gelirimden de veriyorum diye sorgulariz ( bordrolu calisan ve vergi kacirmayanlari disinda tutarak soyluyorum). Cogunlugun geliri uzerinden vergi vermedigi veya vergi kacirdigi bir duzende, toplanamayan vergiler otv ile aractan vb dolayli vergilerle aliniyor malesef. Herkes vergisini verse aractan yine otv yuksek alinir mi? Bence alinir, alistik bir kere
Ozetle denildigi gibi, tuketimi kisip eldekini korumak lazim. 1-2 yilda arac degistirecek kadar zengin bir millet degiliz ama herkesin kendi parasi tabi ki, istedigi yere harcar...

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Geçen sene 100 bin oldu symbol diye başlık açıldı şimdi satılsa 160-170 olucak.(dizeli.)
Malumun ilanı oluyor her seferinde

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Öncelikle kısa vadede bence fiyatlarda sky is the limit :) tüm ekonomik göstergeler gelişmekte olan ülkelerde daralma bekliyor hem de Türkiye bu ülkeler arasında da negatif olarak ayrışıyor. Faiz yüksek, döviz yüksek, korona her gün sıkıştırıyor ve yazın turizmi AB’nin aşı pasaportu görüşmelerine girmeyerek şimdiden kaybettik. Yani bir süre enflasyon ya da dövizde düşüş beklemek hayal olur. Bu ortam yatırımcıyı da kaçırıyor. Yatırımcı bu kadar riskli bir ülkede parasını işletmez. Tüsiad da zaten homurdanmaya başladı. Bu üretimin düşmesi ya da en iyi ihtimalle yerinde sayması demek. İşsizlik de cabası. Hal böyleyken cari açığı toparlamak imkansız. Cari açık toparlanmadıkça da vergi düşmez aksine artar. Çünkü devletin geliri giderini karşılamıyor, dolayısıyla borcu vergi yoluyla bölüştürüyor devlet. Arabalardaki vergi ise ithalatı dolaylı yoldan kesip cari açığı kapatma çabasının sonucu. Yılda 1 milyon adet yabancı araç satılsa 30bin Euro ortalamadan 30milyar Euro eder. Bunun karşılığında 30milyar Euro’luk satış yapacaksın ki denge olsun. Çok büyük bir kalem bu. Satışı ama 200bin adete düşürsen bu para 6 milyar Euro’ya düşüyor.

Vergiyi düzgün toplamamak da var bir yandan. Büyük şirketler dünyanın her yerinde olduğu gibi vergi muafiyetleri alıyor. Türkiye’de bu durum büyük şirketler lehine çok abartı, kantarın topuzu yok, o derece. Bu nedenle yeni ekonomik pakette ikinci ele dahi %0.5 vergi geleceği konuşuluyor. Benim gördüğüm tüm göstergeler en az 5-10 sene için çok kötü. Çok karamsar bir tablo çizdim ama umarım yanılan benimdir :/

Son düzenleme:

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Öncelikle kısa vadede bence fiyatlarda sky is the limit :) tüm ekonomik göstergeler gelişmekte olan ülkelerde daralma bekliyor hem de Türkiye bu ülkeler arasında da negatif olarak ayrışıyor. Faiz yüksek, döviz yüksek, korona her gün sıkıştırıyor ve yazın turizmi AB’nin aşı pasaportu görüşmelerine girmeyerek şimdiden kaybettik. Yani bir süre enflasyon ya da dövizde düşüş beklemek hayal olur. Bu ortam yatırımcıyı da kaçırıyor. Yatırımcı bu kadar riskli bir ülkede parasını işletmez. Tüsiad da zaten homurdanmaya başladı. Bu üretimin düşmesi ya da en iyi ihtimalle yerinde sayması demek. İşsizlik de cabası. Hal böyleyken cari açığı toparlamak imkansız. Cari açık toparlanmadıkça da vergi düşmez aksine artar. Çünkü devletin geliri giderini karşılamıyor, dolayısıyla borcu vergi yoluyla bölüştürüyor devlet. Arabalardaki vergi ise ithalatı dolaylı yoldan kesip cari açığı kapatma çabasının sonucu. Yılda 1 milyon adet yabancı araç satılsa 30bin Euro ortalamadan 30milyar Euro eder. Bunun karşılığında 30milyar Euro’luk satış yapacaksın ki denge olsun. Çok büyük bir kalem bu. Satışı ama 200bin adete düşürsen bu para 6 milyar Euro’ya düşüyor.

Vergiyi düzgün toplamamak da var bir yandan. Büyük şirketler dünyanın her yerinde olduğu gibi vergi muafiyetleri alıyor. Türkiye’de bu durum büyük şirketler lehine çok abartı, kantarın topuzu yok, o derece. Bu nedenle yeni ekonomik pakette ikinci ele dahi %0.5 vergi geleceği konuşuluyor. Benim gördüğüm tüm göstergeler en az 5-10 sene için çok kötü. Çok karamsar bir tablo çizdim ama umarım yanılan benimdir :/
Kafamıza sıkalım :)

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Devletin alkol ve araç konusunda ki politikası şu:

Beklenen vergi 1000 birim

Bunu 10 araçlamı 1000 araçla mı elde ettiği önemli değil ya da alkol tüketimi 40 milyon ton mu yoksa 20 milyon ton mu sıkıntı değil.

Alkol tüketimi geçen yıla göre 19 milyon ton azalmış ama alınan vergiden kazanç %12 artmış. Demek ki daha su kaldırır diyip bir ötv zammı daha koyacaklar. Ne zaman ki elde edilen vergi kazancı bir önceki yıldan düşük olacak işte o zaman yine devlet dur diyecek buna.

Lafın özü, 1 yıl kimse araç almasın 1 ay kimse alkol sigara tüketmesin, işte o zaman bu düzene çomak sokulmuş olacak ama ne yazık ki insanımız lansmandan araç alıp kapalı otoparkta bekletip 3 ay sonra 50 bin tl üzerine koymanın derdinde olduğu için düzen ve düzülen değişmeyecek..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İyi forumlar ben 21 yaşımda bir üniversite öğrencisiyim. Allah'ın izniyle ömrüm uzun olursa sonuçta bu ülkede yaşayacağız. Tabi imkanım olursa giderim orası ayrı. Şuan biliyorsunuz vergiler denen bir şeyle başımız belada. 500 bin TL'lik aracın aslında net fiyatı 200 bin TL. Bu sizce böyle devam edicek mi ? Veya düzelicek mi ? Öğrenmek istediğim ben umutlanmalı mıyım ? Yoksa kardeşim sen bu ülkeden umudunu kes o yüzden bu vergilere alışmaya bak mı diyorsunuz ? Tamam vergilere bağlıyız, pek üretim yok vs. ama bu devlet bu vergilerin ülkenin insanlarına inanılmaz yüksek geldiğini görmüyor mu ? Ben neden bu yaşımda avrupada ki yaşıtlarımın 1-2 ay çalışarak burda kısa vadede asla alamayacağımız arabalara binmelerine imreneyim ki ?
Kendin için ümidi kes de, belki çoluğun çocuğun güzel yaşar.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Kafamıza sıkalım :)

Bugünün görüntüsü. Maalesef yapacak bir şey yok, fiyatlar arşa çıktıkça parası olan, kredi taksidi ödeyebilen hemen herkes arabalara saldırmaya devam edecek. Parasını korumanın tek yolu, hatta kar edebileceği en kolay şey haline geldi araç satışları. Bu da cari açığın düşmesini engelliyor. Devlet de madem alıyorsunuz ben vergimi alır gerisine karışmam deme noktasına geliyor.

1617254532866.png

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Devletin alkol ve araç konusunda ki politikası şu:

Beklenen vergi 1000 birim

Bunu 10 araçlamı 1000 araçla mı elde ettiği önemli değil ya da alkol tüketimi 40 milyon ton mu yoksa 20 milyon ton mu sıkıntı değil.

Alkol tüketimi geçen yıla göre 19 milyon ton azalmış ama alınan vergiden kazanç %12 artmış. Demek ki daha su kaldırır diyip bir ötv zammı daha koyacaklar. Ne zaman ki elde edilen vergi kazancı bir önceki yıldan düşük olacak işte o zaman yine devlet dur diyecek buna.

Lafın özü, 1 yıl kimse araç almasın 1 ay kimse alkol sigara tüketmesin, işte o zaman bu düzene çomak sokulmuş olacak ama ne yazık ki insanımız lansmandan araç alıp kapalı otoparkta bekletip 3 ay sonra 50 bin tl üzerine koymanın derdinde olduğu için düzen ve düzülen değişmeyecek..

Sadece beklenen vergi değil ithal malı olabildiğince azaltma çabası. Her şeye tahammül edilebilir ekonomide ama her sene cari açık katlanırsa kontrolü tamamen kaybedersin. Bu nedenle konsola kadar ek vergi getiriyorlar, bu da zaten düşük olan alım gücünü daha da düşürüyor, insanları ve özellikle gençleri de mutsuz edip karamsarlığa itiyor.

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
Valla kimse kusura bakmasın bizim ülkemizde kazan-kazan değilde kazan-aşırı kazan mantığı olduğu sürece ne araç fiyatları nede hiç birşey düşmez. He birde meeelemeyi 🚗 kesersek azcıkda olsun boğazından geçene fiyat olarak aydan aya değişen sisteme dur diyemezsek 70 modele 200 bin verir dururuz...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
30 yaş grubunun üstüne çoktan toprak atıldı. 20'li yaş grubu ise önümüzdeki en az 10 yılını unutsun. Planı programı buna göre yapın. Yönetimdeki zihniyet değişirse ancak ilerisi için bir ışık görünür. Mevcut düzende hiç bir şeyin düzelmeyeceği, düzeltilecek adımların atılmayacağı da aşikar. Hiç ekonomi, vergi, strateji yorumlamaya lüzum yok. Çünkü ortada yönetim şekli açısından yapılan bir hata yok, zihniyet bozukluğu var. Sen, ben bir kısım siyasi kodamanın ve onların yandaşlarının daha zengin olabilmesi için sömürülüyoruz olay bundan ibaret. Zihniyet değişirse ancak mevcut durum süreç içerisinde değişir.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Üretim, üretim, üretim... Üretim olmadıkça ne kadar zaman geçerse geçsin, hangi hükümet olursa olsun vergiler sırtımıza binmeye, TL değer kaybına devam edecek. Ne yazık ki... Kendi üretimimiz, dışarıya pazarladığımız mallar olmadıkça en ufak hareketlenme büyük sorunlara yol açacak. Avrupadaki yaşıtlarımızın 1 2 ay çalışıp aldıkları arabaları yıllar yıllar öncesinden beri üretiyor, pazarlıyor ve kullanıyorlar... Ekonomik kalkınmaları, sanayileşmeleri rayına oturmuş, enflasyonu ortadan kaldırmış adamlar. Şu dönemde ülkenin başına kim, hangi zihniyet gelirse gelsin kendi adamlarına yedirmeye devam edecek. Kaldı ki bir dönemde, iki dönemde olacak işler değil bunlar, zamanında yapılması, sanayileşmenin önünün kesilmemesi lazımdı... Biz anca hala yok o bunu demiş, yok bu bunu demiş yok bu bunu yapmaya kalkmış imkanı yok yapamaz diye diye dedikodu derdinde olduğumuz sürece hiç bir şey değişmez. Toplum olarak üretim odaklı olmamız lazım ama bizim toplumumuz en kısa yoldan en çok parayı kazanma derdinde maalesef.

BekirY

Bekir
Taklacı Güvercin
5 Ocak 2021
8
18
295
66
polonya
Marka
Fiat
turkiye'de vergi adaletsizligi var, vergi cok degil adaletsiz, parasi cok olan az vergi oderken, geliri az olan gelirinin cogunu vergi olarak oduyor. Maasli calisanlarin odedigi vergi kalemlerin bir cogunu holdingler gider gosteriyor dolayli olarak o vergiyi birsekilde cikariyor. neden bircok zenginin kendi vakfi bulunuyor cok mu hayirseverler acaba diye bir soru isareti birakiyorum.
Ayni miktar vergiyi adil sekilde toplasalardi orta ve dusuk gelir grubu bu kadar etkilenmezdi. Ilk ev ve ilk arabadan vergi alinmasa, emlak zenginlerinden bu acik kapatilsa hem ulke ekonomisi etkilenmez hemde halkin refah seviyesi artar ama bu ulkedde banka hesabinda 7 hane bulunan zenginlere kimse dokunamiyor.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Devletin vatandaşa veremediği güvenin vergilendirmeye etkisi bu; aşırı ve vasıfsız personel çalıştırma, üstüne rüşvet alma gibi meseleler, mevzu vergilendirme olduğunda vatandaşın devlete aynı şekilde karşılık vermesi sonucunu doğuruyor.
Bu yüzden de bizim memlekette herkes ama cidden herkes laf söyleyip, işine gelince ise toplanan vergiden kaçmak için yüz takla atıyor. Ve devlet gerektiği kadar vergi toplayamiyor.
Devlet vatandaş güven bağlantısını kuramadigimiz sürece işimiz zor. Bunu kimse beceremedi, ömrümüz yeter de yapanı görür müyüz bilmem.
Aynı zamanda kayıt dışı ekonomiyi de bitirmek gerekiyor, veya azaltmak. Bu kayıt dışı ekonomi ile kim savaşır ise o kadar kişinin ve sektörün canını yakması gerekecek ki, muhtemelen ülkeyi tekrar yönetme şansı da olmayacak, o yüzden yönetimler oldum olası bu işlerden uzak durup mevcut vergi verenlere yüklendikçe yükleniyor.
Moral bozacak bir durum gibi görünüyor ama hiçbir zaman Avrupa'ya bu konuda yaklaşamadık ki şimdi çok uzağız diye üzülelim.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
turkiye'de vergi adaletsizligi var, vergi cok degil adaletsiz, parasi cok olan az vergi oderken, geliri az olan gelirinin cogunu vergi olarak oduyor. Maasli calisanlarin odedigi vergi kalemlerin bir cogunu holdingler gider gosteriyor dolayli olarak o vergiyi birsekilde cikariyor. neden bircok zenginin kendi vakfi bulunuyor cok mu hayirseverler acaba diye bir soru isareti birakiyorum.
Ayni miktar vergiyi adil sekilde toplasalardi orta ve dusuk gelir grubu bu kadar etkilenmezdi. Ilk ev ve ilk arabadan vergi alinmasa, emlak zenginlerinden bu acik kapatilsa hem ulke ekonomisi etkilenmez hemde halkin refah seviyesi artar ama bu ulkedde banka hesabinda 7 hane bulunan zenginlere kimse dokunamiyor.

Vergi adaletsizliği sadece Türkiye değil Dünya'da da büyük sorun. ABD'li şirketlerin İrlanda'ya merkezlerini taşıması gibi yöntemlerle vergi kaçırıyorlar. Yine verginin çoğu çalışanın vergisinden elde ediliyor. Türkiye'nin bu anlamda negatif ayrıştığı ise temelde iki nokta var:
  1. Vergiyi verip karşılığını alamamak. Avrupa'dan örnek verirsek maaşının %40'ından fazlasını alıyor devlet vergi olarak ama karşılığında dünyanın en iyi eğitimlerinden birini veriyor, sokakları güvenli ve temiz, hastaneleri daha hızlı olmasa da çok daha iyi ve ucuz hizmet veriyor, hukuk çoğu zaman işliyor, pasaportu değerli, sosyal hakları daha iyi vs.
  2. Yüksek vergi ödeyen çalışan da vergisi çıktıktan sonra rahat yaşayabileceği bir para kazanıyor ve stabil bir ekonomik özgürlük sunuyor. İşi olan herkes Dünya ortalamasının üstünde temel ihtiyaçlarını karşılıyor, tatiline çıkıyor, çocuklarına bir gelecek sunabiliyor, iyi eğitim alıyor vs. İşsizlik de az olduğundan herkes güzel bir standartta yaşayabiliyor. Az kazanan ile çok kazanan arasında gelir farkı da Türkiye kadar yüksek değil bu da bir mutsuzluk yaratmıyor insanlar arasında. Türkiye'de 5 senelik mühendis minimum marketteki kasiyerin 3 katı maaş alıyor. Avrupa'da maksimum %50 fazla alır. Bu sistem az kazananı da korumuş ve mutsuz etmemiş oluyor.

Piramitin en altındaki insanların standartları yüksek olduğundan bu nedenle verdiğin vergi gözüne batmıyor. ABD gibi senden neredeyse hiç vergi almayan ama bunun yanında maaşların yüksek olduğu ve yine çalıştığın vakit eğitimine, sağlığına cebinden harcasan dahi çok rahat yaşabileceğin yerler de var. Türkiye'de ise hem vergiyi neredeyse Avrupa düzeyinde hatta daha yüksek veriyorsun yüzdesel olarak hem de ne bir gelecek ne bir ekonomik stabillik var. Özel ile devlet okulu, özel ile devlet hastanesi arasında çok ciddi uçurumlar var. Sokaklar yeterince güvenli değil, hukuk çalışmıyor, sosyal ve iş hakları iyi değil vs. vs. Yani hem vergi verip hem karşılığında bir şey alınmıyor.

Son düzenleme:

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Vergi adaletsizliği sadece Türkiye değil Dünya'da da büyük sorun. ABD'li şirketlerin İrlanda'ya merkezlerini taşıması gibi yöntemlerle vergi kaçırıyorlar. Yine verginin çoğu çalışanın vergisinden elde ediliyor. Türkiye'nin bu anlamda negatif ayrıştığı ise temelde iki nokta var:
  1. Vergiyi verip karşılığını alamamak. Avrupa'dan örnek verirsek maaşının %40'ından fazlasını alıyor devlet vergi olarak ama karşılığında dünyanın en iyi eğitimlerinden birini veriyor, sokakları güvenli ve temiz, hastaneleri daha hızlı olmasa da çok daha iyi ve ucuz hizmet veriyor, hukuk çoğu zaman işliyor, pasaportu değerli, sosyal hakları daha iyi vs.
  2. Yüksek vergi ödeyen çalışan da vergisi çıktıktan sonra rahat yaşayabileceği bir para kazanıyor ve stabil bir ekonomik özgürlük sunuyor. İşi olan herkes Dünya ortalamasının üstünde temel ihtiyaçlarını karşılıyor, tatiline çıkıyor, çocuklarına bir gelecek sunabiliyor, iyi eğitim alıyor vs. İşsizlik de az olduğundan herkes güzel bir standartta yaşayabiliyor. Az kazanan ile çok kazanan arasında gelir farkı da Türkiye kadar yüksek değil bu da bir mutsuzluk yaratmıyor insanlar arasında. Türkiye'de 5 senelik mühendis minimum marketteki kasiyerin 3 katı maaş alıyor. Avrupa'da maksimum %50 fazla alır. Bu sistem az kazananı da korumuş ve mutsuz etmemiş oluyor.

Piramitin en altındaki insanların standartları yüksek olduğundan bu nedenle verdiğin vergi gözüne batmıyor. ABD gibi senden neredeyse hiç vergi almayan ama bunun yanında maaşların yüksek olduğu ve yine çalıştığın vakit eğitimine, sağlığına cebinden harcasan dahi çok rahat yaşabileceğin yerler de var. Türkiye'de ise hem vergiyi neredeyse Avrupa düzeyinde hatta daha yüksek veriyorsun yüzdesel olarak hem de ne bir gelecek ne bir ekonomik stabillik var. Özel ile devlet okulu, özel ile devlet hastanesi arasında çok ciddi uçurumlar var. Sokaklar yeterince güvenli değil, hukuk çalışmıyor, sosyal ve iş hakları iyi değil vs. vs. Yani hem vergi verip hem karşılığında bir şey alınmıyor.
Abd’de nerdeyse hic vergi alinmadigini neye dayanarak soylediniz bilmiyorum ama vergi kacirmak amerika’da ciddi suctur ve amerika’da ciddi oranda vergi vardir. Turkiye’de ise vergiyi calisan kesim kesinti yoluyla verir, vrgi kacirlanlarin vergisini de tuketiciler arac sigara alkol benzin yoluyla oderler temel olarak

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım