Yeni Honda civilerde Kronik Göcme sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Mazda alüminyum alışverişi yaparak nispeten kurtarmış :D
Hatalı üretilen alüminyumun hatadan kasıt edilen sorunu nedir bilemiyoruz hocam. Honda'nın aksine, mazda bu alüminyumu şasi ve gövdede karışık olarak kullanmış. Hadi gövde neyse de şasi sürüşe direkt etki eder. İnşaallah Honda'da kullanılan malzeme gibi direkt fiziksel bir zarara uğramıyordur bu alüminyum malzeme. Yoksa şaside oluşması muhtemel böyle veya benzer bir sıkıntı büyük soruna yol açar. Araç perte kadar gider kazasız halde.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Hatalı üretilen alüminyumun hatadan kasıt edilen sorunu nedir bilemiyoruz hocam. Honda'nın aksine, mazda bu alüminyumu şasi ve gövdede karışık olarak kullanmış. Hadi gövde neyse de şasi sürüşe direkt etki eder. İnşaallah Honda'da kullanılan malzeme gibi direkt fiziksel bir zarara uğramıyordur bu alüminyum malzeme. Yoksa şaside oluşması muhtemel böyle veya benzer bir sıkıntı büyük soruna yol açar. Araç perte kadar gider kazasız halde.

Şasi hiç aklıma gelmemişti..Ben daha çok kozmetik parçalarda, yardımcı ve tamamlayıcı malzemelerde vs.. kullanılmıştır diye mantık yürütmüştüm
Eğer şaside kullanıldıysa, Mazda da hapı yutmuş demektir

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şasi hiç aklıma gelmemişti..Ben daha çok kozmetik parçalarda, yardımcı ve tamamlayıcı malzemelerde vs.. kullanılmıştır diye mantık yürütmüştüm
Eğer şaside kullanıldıysa, Mazda da hapı yutmuş demektir
Vallahi takdir edersin ki alüminyumda kullanılan hatalı üretimin nasıl bir yan etkisi olduğunu bilemiyoruz. Belki kısa zamanda direkt fiziksel bir zarar oluşmuyordur Honda gibi ama Mazda, yeni nesil şaside kullanılan bu alüminyumun aracın mukavemetini arttırdığını söylese de ki öyle, belkide etkileri uzun dönemli kullanım sonucu ortaya çıkacaktır. Bilemiyoruz. Neticede mikronluk işlemlerle şasi geliştirildiği için parmak ucu yahut avuç içi kadar bir bozulma bile şasiyi mahveder. İnşaallah böyle bir şey olmaz çünkü hepsi bir yana Mazda'ya karşı ayrı bir sevgim var.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Vallahi takdir edersin ki alüminyumda kullanılan hatalı üretimin nasıl bir yan etkisi olduğunu bilemiyoruz. Belki kısa zamanda direkt fiziksel bir zarar oluşmuyordur Honda gibi ama Mazda, yeni nesil şaside kullanılan bu alüminyumun aracın mukavemetini arttırdığını söylese de ki öyle, belkide etkileri uzun dönemli kullanım sonucu ortaya çıkacaktır. Bilemiyoruz. Neticede mikronluk işlemlerle şasi geliştirildiği için parmak ucu yahut avuç içi kadar bir bozulma bile şasiyi mahveder. İnşaallah böyle bir şey olmaz çünkü hepsi bir yana Mazda'ya karşı ayrı bir sevgim var.
Abi gidiyor gonlumun efendisi :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Anlamadigim birsey var aracin sase bilesenleri icin kullanilmissa nasil kaza testlerinde yuksek yildiz alabildiler killandim ben simdi
Dediğim gibi hocam çelik ve alüminyumda yapılan hatalı üretimin doğuracağı sonuçlar benzerlik gösteriyor mu bilemiyoruz. Belki uzun vadede ortaya çıkacak bir sorundur. Mazda açıklama yapar illa ki zamanla. Yapmalı da.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Dediğim gibi hocam çelik ve alüminyumda yapılan hatalı üretimin doğuracağı sonuçlar benzerlik gösteriyor mu bilemiyoruz. Belki uzun vadede ortaya çıkacak bir sorundur. Mazda açıklama yapar illa ki zamanla. Yapmalı da.
Turkiyede yapmazlarda yurtdisi kaynakli haberlere bakmak lazim

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sole dusunebiliriz ama mazda skyactive sase kullanmaya baslayali kac sene oldu hatta mazda 3 cikti makyajlisi cikti simdi yeni kasa haberleri var piyasada herhalde bole bi sorun olsa duyulurdu
Öyle tabii ki ama skyactive şaseyi tasarlarken kullandıkları ilk zamanlar ki alüminyum malzeme ile son zamanlarda kullanılan alüminyum malzeme arasında fark olabilir. Neticede, çok yüksek ihtimal Honda'da bu çelik üreten firmadan ilk defa malzeme alıp gövde yapmıyordur. Ama ne hikmetse 2017 üretimlerde böyle bir sorun oluştu. Benim kafama yatmayan; bu hatalı üretim çelikten kaynaklı bir sıkıntı olduysa, bu hatalı üretim çeliği sadece sedan kasalarda mı kullandılar ki bir tek onlarda göçme oluyor. Hatchback kasalarda farklı bir çelik mi kullanıldı. Kafamda deli sorular :D

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot

Söylediklerinize katılıyorum ancak bir yandan da şöyle düşünüyorum ;
Olayın bu kadar dramatik sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum Mazda için
Şöyle ki ; Bu adamlar ürettikleri malın dayanıklılık rakamlarını manipüle etmişler. Hani o kadar da çıt kırıldım bir malzeme üreteceklerini düşünmüyorum. Gene belli kalitede üretim yapan bir firma ki ; müşterileri dünyaca ünlü çok büyük markalar. Neticede Euro Ncap'e giriyor bu araç. Ha ne olmuştur dayanıklılık derecesi 5 olan ürüne 6 yazmışlardır veya tam tersi..Tabi bahsettiğiniz üzere uzun dönemde sonuçları neler olur orasını kestirmek güç
Mazda'nın dış kozmetik parçalarında bu malzemeyi kullanmaması bir yandan avantaj. Çünkü Honda gibi görünürde bir problemi yok
Geniş çaplı bakıldığında malzemenin dayanıklılığının otomobilin sürüşünü ve güvenliğini etkilemesi de dezavantaj

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Söylediklerinize katılıyorum ancak bir yandan da şöyle düşünüyorum ;
Olayın bu kadar dramatik sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum Mazda için
Şöyle ki ; Bu adamlar ürettikleri malın dayanıklılık rakamlarını manipüle etmişler. Hani o kadar da çıt kırıldım bir malzeme üreteceklerini düşünmüyorum. Gene belli kalitede üretim yapan bir firma ki ; müşterileri dünyaca ünlü çok büyük markalar. Neticede Euro Ncap'e giriyor bu araç. Ha ne olmuştur dayanıklılık derecesi 5 olan ürüne 6 yazmışlardır veya tam tersi..Tabi bahsettiğiniz üzere uzun dönemde sonuçları neler olur orasını kestirmek güç
Mazda'nın dış kozmetik parçalarında bu malzemeyi kullanmaması bir yandan avantaj. Çünkü Honda gibi görünürde bir problemi yok
Geniş çaplı bakıldığında malzemenin dayanıklılığının otomobilin sürüşünü ve güvenliğini etkilemesi de dezavantaj
Öyle tabii. Neticede burada biz de tabiri caizse şeytanın avukatlığını yapıyor gibi olduk :) Elimizde hiç bir bilgi ve veri olmadığı için hep afaki fikirler, yorumlar üzerinden konuşuyoruz. Hiç bir şey de çıkmayabilir. Zaman gösterecek artık bakalım açıklamalar nasıl olacak ? Dava açılacak mı nasıl sonuçlanacak ? Aradan biraz zaman geçsin ortaya çıkar her şey.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Öyle tabii. Neticede burada biz de tabiri caizse şeytanın avukatlığını yapıyor gibi olduk :) Elimizde hiç bir bilgi ve veri olmadığı için hep afaki fikirler, yorumlar üzerinden konuşuyoruz. Hiç bir şey de çıkmayabilir. Zaman gösterecek artık bakalım açıklamalar nasıl olacak ? Dava açılacak mı nasıl sonuçlanacak ? Aradan biraz zaman geçsin ortaya çıkar her şey.
Takata gibi olursa kimsede para mara alamaz

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Takata gibi olursa kimsede para mara alamaz
Vallahi bu işi Takata konusundan daha çetrefilli. Neticede o sorunda araçları çağır, parçayı değiş mevzu bitti. Ama bu sıkıntı parça falan değişimi söz konusu değil. Ya yeni bir teknikle hatalı üretim düzeltilecek ya da araçlar geri alınacak. Honda için tabii bu mevzu. Bu konu bayağı su götürür.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot

Valla ne olursa olsun diğer markalara nazaran ben Honda'nın çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu düşünüyorum
Böyle bir skandal patlarsa altından da kalkamazlar kolay kolay. Tıpkı dieselgate skandalında olduğu gibi ciddi tazminat rakamları ödemekle karşı karşıya kalabilirler. Toyota'nın bilmem kaç milyon aracı parça değişimi için geri çağırması gibi bir durum değil bu
Aracın değişimi mümkün olmayan bir parçası ve bunu kabulleneceklerini hiç sanmıyorum

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Valla ne olursa olsun diğer markalara nazaran ben Honda'nın çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu düşünüyorum
Böyle bir skandal patlarsa altından da kalkamazlar kolay kolay. Tıpkı dieselgate skandalında olduğu gibi ciddi tazminat rakamları ödemekle karşı karşıya kalabilirler. Toyota'nın bilmem kaç milyon aracı parça değişimi için geri çağırması gibi bir durum değil bu
Aracın değişimi mümkün olmayan bir parçası ve bunu kabulleneceklerini hiç sanmıyorum
Ben de oldukca sıkıntılı oldugunu dusunuyorum. Benim daha once bildigim yahut duydugum herhangi bir yontem yok bu tarz bir sorunla ilgili cozum olusturabilecek. Mantiken de bir secenek gelmiyor aklima. Ya yepyeni bir tamir teknigi gelistirecekler ya da araclari geri alacaklar. Sahsen geri alacaklarini da dusunmuyorum ama gorecegiz bakalim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım