Yeni kanun tasarısı ile ÖTV sistemi değişiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
İmkanı olan için merso c180 alıp 2 ay sonra satip 23-25 bin kâr yapma firsatı. ;)şu anda 39bin liralık bomboş dacia sandero 1.2 benzinli manuel ile 103 bin liralik bmw 1.18 in vergi oranı aynı. Bu adil degil bence de ama bunun çözümü bmw nin vergisini artirmak yerine, HALKÇI bir yaklasimla gariban arabasi dacianin vergi oranini dusurmek olabilirdi. adaletsizlik boyle de giderilebilirdi. ama demek ki hedefleri adaletsizligi gidermek degil devletin gelirini artirmak.:mad: bence 1.6 litrenin altinda olup bugün kü fiyatı 95 bin tl üstündeki arabalarin vergi oraninin 45, 60bin 95bin arası yüzde 40, 60 bin tl altındaki araclarin vergi orani ise 35 olmalı. Seçim vakti bu ve ya buna benzer birseyi vaadeden partiye oyumu verebilirim.:)

hilmiugur

Profesör
19 Eki 2016
202
409
1,535
Marka
Hyundai
İnsanları nereden sömüreceklerini şaşırdılar. Bu kadar insanın zamanını, emeğini, parasını çalıyorlar resmen. Yazık gerçekten. Ama olsun 2023'te dünya devi olacağız.

Koraykaya

Koray
İcracı
4 Kas 2016
1,977
6,025
5,270
Didim
Marka
Dacia
Ben ispanyayı gezdim Türkiyedekinin yarısı kadar bile lüks araç görmedim, devlet biraz da bu konuda haklı arkadaşlar, ayağımızı yorgana göre uzatmıyoruz.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bak şimdi senin lüks diye nitelendirdiğin araçlar avrupada herkesin ulaşabildiği orta seviye araçlar yani lüks değil kaliteli araç yani ne yapalım kaliteli güçlü araçlara binmeyelim mi her bmw mercede audi bize uygun değilmi haketmiyormuyuz

Koraykaya

Koray
İcracı
4 Kas 2016
1,977
6,025
5,270
Didim
Marka
Dacia
Kardeşim çoğu konuda haklısın bende barcelona ve madridi gezdim, hızlı trenede bindim bisikletlede gezdim. Türkiyedeki ulaşımın yetersizliğide doğrudur, ama bu bizim lüks araçlara olan düşkünlüğümüzü açıklayamaz yada haklı çıkaramaz. Sorun ulaşım ise A, B segment küçük motor araçları yada motorsikleti alırsın. Malesef kazandığımız ile orantılı araçlar almak istemiyoruz, lükse düşkünlüğümüz var aynı araplar gibi, araplar kadar paramız da yok durum daha vahim.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
zaten sorun şurda aslında kazandığımız paralarla çok daha iyi araçlara binebiliriz lakin bizim bu araçlara binememizin sebebi vergiler varıpta arapla gibi supercarlar peşinde koşmuyoruz koşamayızda bütçemiz ona el vermez ama varıpta bi 3.20 5.20 c180 bunlarla bir tutmamak lazım

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
İmkanı olan için merso c180 alıp 2 ay sonra satip 23-25 bin kâr yapma firsatı. ;)şu anda 39bin liralık bomboş dacia sandero 1.2 benzinli manuel ile 103 bin liralik bmw 1.18 in vergi oranı aynı. Bu adil degil bence de ama bunun çözümü bmw nin vergisini artirmak yerine, HALKÇI bir yaklasimla gariban arabasi dacianin vergi oranini dusurmek olabilirdi. adaletsizlik boyle de giderilebilirdi. ama demek ki hedefleri adaletsizligi gidermek degil devletin gelirini artirmak.:mad: bence 1.6 litrenin altinda olup bugün kü fiyatı 95 bin tl üstündeki arabalarin vergi oraninin 45, 60bin 95bin arası yüzde 40, 60 bin tl altındaki araclarin vergi orani ise 35 olmalı. Seçim vakti bu ve ya buna benzer birseyi vaadeden partiye oyumu verebilirim.:)

Bence değil.

Bu arabaya o parayı verecek adamlar zaten 0 km'sini alabilecek adamlar. Belki 10bin TL kar falan olabilir ama, gerisi için zor.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Cari açığın döviz ile alakası nasıl yok ya bana bi açıklar mısınız şuan ki durum siyasal ve çevremizde yaşanan olaylardan ama serbest piyasa ekonomi olan ülkelerde fiyatı arz talep eğrisi belirler ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı yatırımcı para getirmiyor bize bu da kuru fırlatıyor ve amerikanın parayı çağırmasından dolayı Dünya'da kıtlık var.
economics5.gif

Bu da arz talep grafiği bilmeyenler için.
Arz talep eğrisi ile cari açığın ne alakası var?

Cari açık ile dövizin ne alakası var?

Cari açık ile yabancı yatırımcının ülkeye gelmesi arasında nasıl bir bağ var? Bu durum kuru niye fırlatıyor?

1) Arz talep eğrisi cari açık, döviz gibi işlemler için kullanılmaz. İnsan istekleri sonsuz, dünya kaynakları sınırlıdır. Arz talep eğrisinin bir kolu fiyat bir kolu miktarı gösterir. Yani X fiyat ile Y kadar adette ya da miktarda ürün alınıp alınmaz mı gibi şeyler konuşulur.

2) Cari açık ile döviz arasındaki ilişkiyi yazdım. Ancak ve ancak bir kriz ortamında dövizin bir gecede fırlaması ile olur. Onun dışında dövizle cari açığın bir alakası yok. Türk Lirası konvertibl bir paradır yani yurtdışında karşılığı olan, dövize çevirebileceğin bir paradır. Dövizle uğraşmak istemiyorum dersen müşterinle TL ödeme üzerinden anlaşırsın.

3) Yabancı yatırımcının ülkeye gelmemesi ile kurların fırlaması arasında zerre kadar ilişki yok. Yabancı yatırımcının ülkeye gelmesini devlet neden istiyor? Vergi alacak çünkü. Babasının hayrına, cari açığı kapatacak ya da dövizi düşürecek diye değil. Ona bakarsan Renault'un fabrikası var Bursa'da. Böbürleniyor bazı sığırlar ihracat yapıyoruz bilmem ne diye. Ulan kazanan son kertede yine Renault. Sen ihracat yapıyorsun da o para benim ülkemde kalmıyor ki!

Cari açık ihracat miktarının ithalat miktarından az olmasıdır. Aradaki farkı TL bazında da ele alabilirsin, döviz bazında da ele alabilirsin. Senin dediğin olay atıyorum geçen sene iPhone 3.500₺ iken bu sene 4.000₺ oldu, döviz ile alakası var. Hiçbir alakası yok. Geçen sene aynı dönem dolar 2.95 falandı. Bu sene 2.99 idi.yani aradaki fark 500₺'ye sebep olacak bir fark değil. Devletinin yapmış olduğu vergi zamlarından kaynaklı.

Her neyse arkadaşlar burası ekonomi forumu değil. ÖTV sistemini vergileri eleştirin eleştirecekseniz. Biz neden devletin bu politikayı uyguladığını söylüyoruz.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,502
1
4,834
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Kulaktan dolma ve düşünmeden pek çok yorum yapılmış. Öncelikle oy vereyim vermeyeyim hiçbir siyasi partiyi savunmam benim işim siyaset değil. Ben olaya devlet gözüyle bakarım. Yapılan o malum köprülerde devletin kasasından 1 kuruş çıkmamış ve yap işlet devret modeliyle hayata geçirilmişlerdir. Yani bir firma buraya korkmadan milyon dolarları dökmüş ve bir hizmet sunulmuş. Fiyatı tartışılır. Neticede bir yere çok daha erken gitmek için uçak tercih eden insanlarız ve maliyetler ortada. Bu da onun gibi bir seçenek. Daha erken gitmek isteyen oradan geçer değilse de geçmez. Neticede düne kadar o yol ya da köprü yoktu değil mi? Buraya o yatırımın yapılacak durumda olması ülkemiz adına bir olumlu durum değil mi? Genel de teknoloji ve sermaye anlamında yabancı firmaların elinden çıkan işler bunlar. Ülke gündemine sadece arabanızın camından bakmayın arkadaşlar. Biri hükümete biri oy verip başa geçirenlere giydirmiş. Mercedes alamıyorum diye hükümet istifa diyenler var :) Yahu komik olmayın arkadaşlar, 15 sene evvel bindiğiniz en lüks arabalara bir baksanıza? Gerçi yorum yapanların pek çoğu o günleri bilmez ama buradan yazıp çizmesi çok kolay gelir. Arabaların (ikinci el dahil) markla dolarla satıldığı hani o zamanlardan bahsediyorum. Hani devalüasyon olurdu (gerçi çoğunuz onuda bilmezya) bir gecede 8000 marklık arabanın değeri 4000 marka düşerdi filan. Bunlar efsane değil yakın tarihte bu ülke insanının yaşadıkları. Burada bizim düşünüp yazabildiklerimizi devletin hesap edemediğini düşünmeyin. Bilmediğimiz olumlu ya da olumsuz neler vardır kim bilir? Ben eleştirilmesin demiyorum ama haksız ve insanları suçlar şeklinde yapmayın bunu. Oy kullanan ya da malum yere oy veren insanların yaş ortalamasını yapılan objektif anketlerden bir inceleyin. Allah bize abilerimizin babalarımızın dedelerimizin yaşadıklarını yaşatmasın inşallah.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,502
1
4,834
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
He birde düzeltme yapayım: ÖTV başlı başına bir soygundur. Umarım iş işten geçmeden bu yanlıştan döner devletimiz. Yasa konusundaki düzeltmeye gelirsek; ÖTV si %45 olan aracınki %0 a da düşebilir, %90 a da çıkabilir fatura değerine göre. Yasa bu şekilde.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Arz talep eğrisi ile cari açığın ne alakası var?

Cari açık ile dövizin ne alakası var?

Cari açık ile yabancı yatırımcının ülkeye gelmesi arasında nasıl bir bağ var? Bu durum kuru niye fırlatıyor?

1) Arz talep eğrisi cari açık, döviz gibi işlemler için kullanılmaz. İnsan istekleri sonsuz, dünya kaynakları sınırlıdır. Arz talep eğrisinin bir kolu fiyat bir kolu miktarı gösterir. Yani X fiyat ile Y kadar adette ya da miktarda ürün alınıp alınmaz mı gibi şeyler konuşulur.

2) Cari açık ile döviz arasındaki ilişkiyi yazdım. Ancak ve ancak bir kriz ortamında dövizin bir gecede fırlaması ile olur. Onun dışında dövizle cari açığın bir alakası yok. Türk Lirası konvertibl bir paradır yani yurtdışında karşılığı olan, dövize çevirebileceğin bir paradır. Dövizle uğraşmak istemiyorum dersen müşterinle TL ödeme üzerinden anlaşırsın.

3) Yabancı yatırımcının ülkeye gelmemesi ile kurların fırlaması arasında zerre kadar ilişki yok. Yabancı yatırımcının ülkeye gelmesini devlet neden istiyor? Vergi alacak çünkü. Babasının hayrına, cari açığı kapatacak ya da dövizi düşürecek diye değil. Ona bakarsan Renault'un fabrikası var Bursa'da. Böbürleniyor bazı sığırlar ihracat yapıyoruz bilmem ne diye. Ulan kazanan son kertede yine Renault. Sen ihracat yapıyorsun da o para benim ülkemde kalmıyor ki!

Cari açık ihracat miktarının ithalat miktarından az olmasıdır. Aradaki farkı TL bazında da ele alabilirsin, döviz bazında da ele alabilirsin. Senin dediğin olay atıyorum geçen sene iPhone 3.500₺ iken bu sene 4.000₺ oldu, döviz ile alakası var. Hiçbir alakası yok. Geçen sene aynı dönem dolar 2.95 falandı. Bu sene 2.99 idi.yani aradaki fark 500₺'ye sebep olacak bir fark değil. Devletinin yapmış olduğu vergi zamlarından kaynaklı.

Her neyse arkadaşlar burası ekonomi forumu değil. ÖTV sistemini vergileri eleştirin eleştirecekseniz. Biz neden devletin bu politikayı uyguladığını söylüyoruz.
Basitçe şöyle sen döviz arıyosun ama arz kısıtlı bulamadıkça fiyat artıyor. Normalde yabancı yatırımcının parasını kullanıyosun o da gelmeyince fiyatlar uçuyor.

beytuhan

Asfalt Kurutucu
19 Eki 2016
44
28
595
Beyler F10 kasa 5.20 d sahibiyim aracı 1 ay içinde satıp model yükseltmeyi düşünüyordum 5.25 xdrive yla şimdi bu kanun kafamı karıştırdı ne yapmalıyım konuya hakim biri yardımcı olabilir mi. Yorumların hepsini okuyamadım ama galiba 5.20i ler bayağı etkilencek bu durumdan peki 2.000cc lerde durum ne olacak ?

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,138
1
3,136
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
@PULAT aslında insanlar isyan etmekte haklılar. Siz de bence biraz sapla samanı karıştırmışsınız. Köprüleri savunurken "geçmişte yoktu şimdi var" diyorsunuz ama araba alırken "eskiden alamıyorduk ama şimdi alabiliyoruz" diyemiyorsunuz. Nedenini düşündünüz mü? O zamanlar bir gecede olan şeyler şu anda sürekli oluyor da ondan.

Yaşı genç olanlar hatırlamaz dediğiniz gibi, doğrudur. Ama biz hatırladığımız kadarıyla basit bir flashback yapalım:
Babam ortadirek diye nitelendirilen sınıfta şu an bir memurla aşağı yukarı aynı maaşı alan bir işçiydi. Biz 4 kişilik bir aileydik ve evde sadece babam çalışıyordu. Oturduğumuz ev kira değildi ama kooperatif taksitleri vardı. (bunu da yeni nesle kira ya da uzun vadeli ev kredisi olarak izah edebiliriz.) Bu halde babam 2005 yılında 4 yaşında C segmenti sedan full donanımlı bir almanı -kimseden borç almadan kendi birikimleriyle- alabilecek maddi güce sahipti. (Opel Astra)

Günümüze dönelim. Etrafınıza bakın. İstanbul'da kirada oturup tek maaşla ev geçindirmeye çalışan bir işçi, (ya da memur) babamın 2005 yılındaki haliyle aldığı Astra'yı 15 yaşına (ve yaklaşık 200bin kmye) geldiğinde ancak hayal edebiliyor. Onu da kredi vadesini ne kadar yapsam diye düşünerek.

Biraz daha detaya girelim: Çalıştığım yerde bir abim var, emeklisine az bir süre kaldı. 2000 yılında Kartal'ın kenar mahallelerinden birinde bir ev alabilmek için 2-3 yaşındaki VW polo'sunu satıp üzerine de o zamanki parayla 2-3 milyar TL koyarak bir ev aldığını söylüyor. (o zamanlar polo da 11-13 milyar TL civarıdır) Hesap ortada. Şimdi 2-3 yaşında bir VW polo (az da donanımlı olsun dersek) 50bin TL civarında. Bırak Kartal'ı Sultanbeyli'nin kenar mahallesinde bile bir ev almak için bu polo'dan en az 2 tanesine daha ihtiyacınız var.

Bir şey değil, çok şey değişiyor ve korkarım ki iyiye gitmiyoruz...

Son düzenleme:

renegallimard

Elit Apaçi
8 Eyl 2016
59
50
970
benim anladığım ülke dışına para çıkışı yavaşlatılmaya çalışılıyor..

bu ne demek, ülke artık zor dönüyor demek.. ekonomi rezalet demek, bittik okeye dönüyoruz demek..

bu vergilerin amacı devletin para kazanmaya çalışması değil, otomotivden bu vergilerle geçtiğimiz senelerde kazandıklarını zaten kazanamazlar, burda amaç vergi almak değil, paranın ülke dışına gidişini frenleyebilmek..

beton, vergi, herkesle sorunlu iç ve dış politika derken zaten ekonominin sağlam kalma ihtimali yoktu..

benim durumum iyi, o partiye oy verenler bir gün sokaklarda yaşıyor olucaklar.. bir lira verir, acır yardım eli uzatırsam allah belamı versin.. zevkle izlicem yok oluşlarını..

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,262
45,894
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İşin en vahim yanı da nedir biliyor musunuz ?
Tüm bu bozulan düzenin bugün ve gelecekte mağdur ettiği, edeceği tek kesim bizim gibi vatandaşlar olacaktır. Aldıkları rüşvetlerle yurt dışı banka hesaplarını dolduran, ölümüne savunulan, köprü-yol yaptı diye oy verilen bu yönetici topluluğu gün gelecek görevlerini bırakacaklar ve yurt dışında istifledikleri paralarla mutlu mesut bir hayat geçirecekler. Bizler hala bu ülkede olacağız, onların bozup yıktıkları şeylerin altında kalanlar ve katlananlar olacağız. Şuan oy verenlerin diyecekleri tek laf; biz de göremedik, bilmiyorduk, anlayamadık olacak. Ama hiç bir işe yaramayacak.
Ülkenin %50'si seçti diye övünen siyasiler, onları seçmekle övünen seçmenler, Kenan Evren'in bu ülkede %90 evet aldığını, bozduğu düzenin kendisinden başka herkese zarar verdiğini, 90 yaşına kadar yaşayıp 90'ın da hakkında göstermelik bir dava açıldığını herkes gördü. O gün %90 oy alan Kenan Evren'in cenazesinde 20 kişi bile yoktu ama milyonlar arkasından sövüyordu.
İşin özeti hepsi gidecek, yaptıklarının bedelini ödemeyecekler ve aldıkları rüşvetlerle sülalelerini bir ömür refah içinde yaşatacaklar ve yaşayacaklar. Geriye bizler kalacağız ve onların yaşadığı, yaşayacağı refah dolu ömrün bedelin ise burada hep beraber ödeyeceğiz. Ödemeye de devam ediyoruz.

Son düzenleme:

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
Kimse yanlış anlamasin.maliye lisans mezunuyum.mali hukuk bölumunde yuksek lisans yaptim.ben bu kadar adaletsiz vergilendirme görmedim.yillardir mtv deki adaletsizlik bir yana simdide ötv de kesinlikle iş bilmez kisilerce hazirlanmis akil ve mantik dışı .amacin devlete gelir getirmek degilde adaletsizlik yaratmak oldugu apaçık ortada olan bir düzen.aslinda cok daha adil ve kolay bircok yöntem varken amaclarini anlamak imkansiz..net fatura degeri 54999 tl ise %45 ötv olacak 55001 ise %74 olacak.birde ötv nin kdv si aliniyor diye kdv dende fark olusacak.gercekten mukemmel

Anayasamizin 73.maddesi aynen şöyle;

Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, malî gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.
Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.

Nerde adaletli ve dengeli dagilim,nerde mali gucume gore vergi hesabi.yaziklar olsun.ama hep diyorum.bu iş a partisi veya b partisi işi degil.tum haksizliklari sindiren sesini çikarmayan sinmiş bir halkimiz var.ben vergilerin cok daha fazla artmasinin bizim halkimiz adina daha yararli olacagini dusunuyorum.saygi ve sevgilerimle

yselimkaya

Profesör
8 Eyl 2016
69
120
1,060
Kocaeli
Şimdi ben 16'' jantlı net fiyatı 54.999 lık bir araba alıp 17'' jantlı olanı istediğimde yada başka en ufak bir opsiyonla 20.000lira fark mı ödeyeceğim? Yada boş araba alıp servisler sonradan mı ekler eklenebilecek tüm opsiyonları? Çok ilginç diyaloglar bizi bekliyor. 17'' ikinci el çıkma jant takıp abi ben bunu %74 (neden %75 değil) ötv ile aldım diyenler de olacaktır. Kapak jantlı highline golf aldık tam net fiyatı 54999 du filan.

Ben ötv nin düşmesinin de yükseltilmesi kadar aynı tepki alacağını düşünüyorum. Benim aracımın ikinci el değerini devlet düşürdüğü zaman direk benim cebimdeki parayı çalmış olacak diye düşünen de çıkacaktır. Piyasada olan 20 milyon aracın değerinin düşmesi satılacak 1 milyon aracının değerinin artmasından daha çok ses getirebilir. Hatta şimdiden 100k üstü ikinci el arabası olanlar ben bunun fiyatını arttırayım demeye başladı bile. Muhtemelen tüm ikinci el fiyatları da artacak. Bunu daha iyi arabayı daha ucuza alabilmek olarak görecek bakışa sahip çok fazla olmadığımızı düşünüyorum.

Tüm bunlara rağmen vatandaşın devleti yöneteceklerden daha çok devlete fayda sağlaması yazıktır. Bunların oralarda olmasının sebebi refahımızı sağlayabilecek halk düzeyinden üstün siyasi beceriye yada stratejiye sahip olması gerektiğinden. Ancak herşeyi vatandaş yapıyor tüm yük vatandaşın omzunda, bunlar niye o koltuklarda biz bu kadar politik toplum olacaksak? Teneke arabalarda ölenlerin hesabını vermeyeceklerini mi sanıyorlar?

Para çıkışını yavaşlatmak istediler. Tamam. Borçtur harçtır ödesinler. Tamam. Şimdiye kadar alınan ötv mtv ötv nin kdvsiyle yerli arabaya adam gibi yatırım yapılsaydı yerli araba firmalarıyla markalarıyla dolardı sokaklar. Ötv 200 de olsa eş değer kalitede yerli var derdik. Şu saatten sonra yeni araba alana bir tane de yerli araba hediye etseler yeri.

Son düzenleme:

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
Ben iyi niyetli düşünüp şöyle birşey yapabilirler diye düşünüyorum, misal bu %45 den %74 çekme olayını her firmada satılan her modeldeki araçların 1600cc ye kadar olan motorlu olanlarının baz donanımlı olanlarını esas alıp o aracın ötv sini o şekilde hesaplaya bilirler diyorum,çünkü diğer türlü donanım bazlı bir vergilendirme olur ve bu da eşitlik ilkesine ters düşer,yine devlet lüks sınıfın ötv sini arttırmış ama orta sınıf araçlara dokunmamış olur.bunu şöyle açıklayabiliriz aynı sitede olup içi farklı döşenmiş ama aynı metre kareye ve aynı yapı planına sahip evlerin ayı vergiyi vermesi gibi,iç donanım vergiyi etkilemez sadece muhit ve metrekare etkiler.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,502
1
4,834
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
@PULAT aslında insanlar isyan etmekte haklılar. Siz de bence biraz sapla samanı karıştırmışsınız. Köprüleri savunurken "geçmişte yoktu şimdi var" diyorsunuz ama araba alırken "eskiden alamıyorduk ama şimdi alabiliyoruz" diyemiyorsunuz. Nedenini düşündünüz mü? O zamanlar bir gecede olan şeyler şu anda sürekli oluyor da ondan.
Bunu söylememe gerek yok zaten şu an olan bu. Zaten cümlemden o anlam çıkıyor. Olabildiğince özet geçmekti maksadım. Sıfır araç satışları her yıl artıyor. 1 yıl evvel ondan önceki yıl alınan lar daha öncesi bunlar nereye gidiyor işte sokaklarda eski araba neredeyse kalmadı. İnsanlar bankalara borçlu halde. Sebebide faizler düşük ve banka batar korkusu yaşamadan kredi çekiyor varsa parası yatırıyor değerlendirebiliyor. Bu işi daha iyi yapacağına inandığım bir kişi göremiyorum çok kısır bir siyasetimiz var ama dediğim gibi ben siyasi parti gözüyle değil devlet olarak bakıyorum. imf den gelecek 500 milyon dolara sevinip bizleri sokaklara kutlamalara döken, memurunun maaşını ödeyemeyen bir hükümet varken de ben ya da ailem isyan etmedik. Yeterki devlet var olsun dedik. Zira artvinden ığdırdan ya da edirneden ötede bizi kabul edecek kimse yok. Ayrıca yineliyorum, olaylara hep arabanın penceresinden bakmayın. İnin bir çarşı pazar gezin. Meyve sebze fiyatlarına bakın. Almanyada yaşayan tanıdık bir ablam var tek başına 2 evlat büyütüyor. Ailevi sebeplerden dönemiyor buralara. 1 kilo meyve için (adını hatırlayamadım) 4 euro ortalama ücret ödediklerini, gelirlerinin yarısının gelir vergisi olarak kesildiğini, eve aldıkları ikinci televizyondan dahi vergi alındığını, kiraların bura ile kıyaslanamayacak kadar yüksek olduğunu ve ev satın aldığında arsasına sahip olamadıklarından filan bahsetti daha bir sürü şey. Ama tabi orda bmw ler ucuz yakıt ucuz. Bizde de bunlar ucuz olsa herşey güllük gülistanlık olmaz. Herkesin doğrusu farklıdır. Benim gibi düşünün demiyorum buna hakkımda yok. Ama devletinize isyan etmeyin isterim gönülden.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım