Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Yarın ilk test sürüşü gerçekleştirilecek olan yerli otomobil projesinin iç tasarım detayları ortaya çıktı. Önemli ayrıntılara sahip olan paylaşım ile ilgili bilgiler haberimizde!
Yerli otomobil projesinin iç mekânı ve yan profili göründü!
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üstlendiği yerli otomobil projesi, yüzünü ilk kez yarın gösterecek. Kocaeli/Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde yapılacak olan ön gösterimin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, prototip araçlardan biriyle Osmangazi Köprüsü’nden geçecek.

Ortaklığın sahip olduğu Twitter hesabı ise tanıtıma sayılı günler kala araç ile ilgili merak uyandırıcı görseller paylaşıyor. Her gün 1 detayının paylaşıldığı yerli...

[url=https://otopark.com/2019/12/26/yerli-otomobil-projesinin-ic-tasarimi-da-ortaya-cikti/]Okumaya devam et...

Son düzenleme:
T

Talha

Ziyaretçi
Bu yarınki tanıtım halka açık mı olacak acaba, yakın sayılırım oraya, gidesim var ama emin değilim şimdi

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,529
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Hayırlısı vede uğurlusu olsun :D EuroNcap - IIHS gibi büyük test merkezlerinde araçları görmek dileğiyle bakalım fiyatlandırma ne olacak :)

B

Bunyamin

Ziyaretçi
Vatana millete hayirli uğurlu olur inşallah. Yapamazlar yerli olmaz şu olmaz bu olmaz gibi elestirilerdense insallah biz bunu nasil daha yerli nasil daha milli yapariz ortak dusuncesinde olurlar insallah.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Umarım ülke olarak artık 100 de 100 yerli otomobilimize kavuşabiliriz.Her ne kadar C suv ve elektrik kelimelerini sevmesem de burada mesele ben değilim.

Haydi hayırlısı :)

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Köprüden kimse geçmiyor diye araba yaptılar. Bari şöyle birkaç bin tane de bot serpiştirin yerli ve milli otomobilimizle sürekli köprüden geçip dursunlar

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu araç hakkında detaylı bilgiler bulabilen var mı ? Motor, şanzıman, piller, yürüyen, kaporta aksamı, elektronik tesisatı, üzerinde ki yazılımlar ve donanımlar v.s bunların ne kadarı yerli ne kadarı ithal bilen var mı ? Yani şimdi aracın %70-80'ini know how ile yapıp sadece ismini mi yerli yapıyorlar yoksa F-Max'te olduğu gibi büyük oranda yerli mühendisler tarafından mı geliştiriyorlar. Yerli otomobil ne kadar yerli forumlarda, haberlerde dolaşıyorum bir kaç gündür ama ya detay vermiyorlar ya da ben bulamadım.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bu arabanın ülkenin geneline yayılacağını düşünmüyorum. Yüksek fiyatlı araba, elektrikli araba ülkemizin gerçekleriyle uyuşmuyor.

Günümüzdeki hangi marka model olursa olsun sundukları menzil nedeniyle elektrikli araçlar Türkiye gibi coğrafyalarda uzun yola uygun değil.
Eğer kaliteli bir şeyler ortaya çıkarılırsa maliyeti yüksek olur, satış fiyatı yüksek olur, genele yayılmaz.
Eğer kalitesiz bir şey yapılırsa ülke dışına satamazlar, ülke içinde kalitesiz diye talep düşük olur yine genele yayılmaz.
Her şeyin iyi gittiğini varsayarsak karşımıza çıkan sorun ülkenin böyle bir altyapısının olmadığıdır. Norveç elektrikli araç konusuna önem veriyor, dizeller daha kaç yıl önce yasaklandı vs. Milyonlarca kron harcadılar, harcıyorlar ki 2025'e kadar ülkedeki herkes arabasını elektrikli çevirirse ona yetecek altyapıları olsun diye.
Bizim böyle bir çalışmamız var mı? Yok. Ülkede hâlen yer yer elektrik kesintileri olabiliyor... Güçlendirmek için yeterli kaynağımız var mı? O da yok.

Bu yapılmak istenen yerli Tesla gibi bir şey, bu ülkede şu an karşılığı yok. Esas hedef kitlesi yurtdışı olacaktır diye düşünüyorum. Yüksek fiyatlı araç alacak ama tek atımlık kurşunu olan kişilerde gidip yüz binlerce lira bu araca vermez diye düşünüyorum.

Umarım üretildiğini, satıldığını, yaygınlaştığını görebiliriz ama şu an olası gözükmüyor.

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Bu araç hakkında detaylı bilgiler bulabilen var mı ? Motor, şanzıman, piller, yürüyen, kaporta aksamı, elektronik tesisatı, üzerinde ki yazılımlar ve donanımlar v.s bunların ne kadarı yerli ne kadarı ithal bilen var mı ? Yani şimdi aracın %70-80'ini know how ile yapıp sadece ismini mi yerli yapıyorlar yoksa F-Max'te olduğu gibi büyük oranda yerli mühendisler tarafından mı geliştiriyorlar. Forumlarda, haberlerde dolaşıyorum bir kaç gündür ama ya detay vermiyorlar ya da ben bulamadım.
Resmi bilgi yok ama bildiğim kadarıyla Bosch ve Benteler'in geliştirdiği modüler platform kullanılacak deniliyordu. Piller için Vestel Çin'de fabrika satın almıştı, motor da hakeza Bosch üretimi olabilir. Motor kontrol yazılımı ve içerisindeki elektronik yazılımlar Türkiye'de yapılıyor. İlk etapta işçilik hariç %30-40 civarında yerlilik oranı bekliyorum, piller yurt içinde üretilirse bu oran rahatça 2 katına yükselir.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Resmi bilgi yok ama bildiğim kadarıyla Bosch ve Benteler'in geliştirdiği modüler platform kullanılacak deniliyordu. Piller için Vestel Çin'de fabrika satın almıştı, motor da hakeza Bosch üretimi olabilir. Motor kontrol yazılımı ve içerisindeki elektronik teknoloji Türkiye'de yapılıyor. İlk etapta işçilik hariç %30-40 civarında yerlilik oranı bekliyorum, piller yurt içinde üretilirse bu oran rahatça 2 katına yükselir.
Cevap için teşekkürler hocam. Aracın elektrikli bir model olarak seçilmesi yerlilik oranını ilk etapta bu kadar düşürüyor maalesef. Böyle bir yerlilik yüzdesiyle uygun fiyattan bu aracı beklemek zor gözüküyor anladığım kadarıyla.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,349
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
İstanbul haricinde elektrik altyapımız yetersiz (İstanbul da çok yeterli bir altyapıya sahip değil). Kocaeli için konuşursam ancak evde şarj ederiz ki bu da dayanılmaz bir hal alır. Altyapıyı geliştirmeden elektrikli işine girmek bana çok saçma geldi. Aracın kaderi nasıl olacak göreceğiz.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Genel olarak tüm otonom teknolojileri nesne tanıması lane detectionı ve motor kontrol yazılımları yerli. Harici bilgim yok
Otomobille ilgili paylaşılan detayların hepsi beklentimin çok üzerinde. Projede geçen isimler de uluslararası anlamda kendini kanıtlamış Türk mühendislerimiz. Ama kafamda hala soru işaretleri var. Elektrikli otomobillere hazır mıyız, yetkili servis ağı nasıl oluşturulacak, taksiciler cemiyeti 16bin araç alabileceğini açıkladı fakat sizin de bildiğiniz gibi tesla dahi yeni yeni hatrı sayılır sayıda üretim yapabiliyor.
Umarım bunca emek sonucu ortaya uluslararası anlamda başarılı bir iş çıkar

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Bu araç hakkında detaylı bilgiler bulabilen var mı ? Motor, şanzıman, piller, yürüyen, kaporta aksamı, elektronik tesisatı, üzerinde ki yazılımlar ve donanımlar v.s bunların ne kadarı yerli ne kadarı ithal bilen var mı ? Yani şimdi aracın %70-80'ini know how ile yapıp sadece ismini mi yerli yapıyorlar yoksa F-Max'te olduğu gibi büyük oranda yerli mühendisler tarafından mı geliştiriyorlar. Yerli otomobil ne kadar yerli forumlarda, haberlerde dolaşıyorum bir kaç gündür ama ya detay vermiyorlar ya da ben bulamadım.

Motorlar Tübitak tarafından geliştirilen motorlar olabilir diye düşünüyorum. Onun harici yerlilik oranı konusunda yarını beklemek zorunlu gibi duruyor. Çünkü an itibarıyla hala üretim yeri bile belli değil.

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,856
4,020
İstanbul
Marka
Yok
Keşke önce hibrit motor üzerinde çalışsalardı elektrikli motorun menzili az ve her yerde şarj yeri yok batı neysede doğuda hiç yok hibrit motor bizim için daha iyi bir seçenek olurdu

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım