Haberler

Golf GTI hybrid mi olacak?
Yeni Golf ne zaman geliyor?

Makyajlı Golf GTI ile ilgili haberler daha durulmamışken, Volkswagen gelecek nesil hothatch’i için hazırlıklara başladı bile. Alman üretici Mk8‘i geçtiğimiz 12 aydır geliştirmeye devam ederken otomobilin çıkış tarihi olarak, tahminen, 2019 yılı işaret edilmekte. GTI’ın ise 1 yıl sonra yani 2020’de tanıtılması bekleniyor. Tanıtıldığı zamansa Wolfsburg cephesinden GTI’ın hybrid sistemine sahip motor kullanması gibi bir sürprizle karşılaşabiliriz. Hybrid araçların “normal” versiyonlara göre, biraz, daha güçlü ve ekonomik olduğu piyasadaki modeller sayesinde biliyoruz.

Bizi neler bekliyor?

Volkswagen’ın Ar-Ge şefi Frank Welsch‘e yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre yeni GTI marş motoruyla aynı hat üzerinde yer alacak 48V’luk elektrik sistemine sahip olacak. Kaputun altındaki bir diğer değişim ise egzoz gazları yerine elektrikle çalışan bir turbo kullanılması ile yaşanacak. 2.0 litrelik motor üzerinde yapılan bu değişiklikle birlikte üretilen güç çok daha geniş bir bantta kullanıcıya sunulmaya başlanacak.

Şu an manuel şanzımanın kesin olarak kullanılıp kullanılmayacağı belli değilken 7 ileri DSG şanzımana kesin gözüyle bakılmakta. GTI Clubsport’ta olduğu gibi overboost ile gücünü 10 s boyunca arttırabilecek olan GTI’ın bunu sahip olduğu elektrik motorları ile yapması bekleniyor.

Hybrid GTI mı?

Hybrid sistem ile gelen ek ağırlıkların otomobili olumsuz yönde etkilemesi yeni MQB platformu ile söz konusu değil. Optimize edilmiş MQB ile Golf 50 kilo daha hafif hale gelecek.

Proje henüz bir netlik kazanmamış olsa da GTI ailesine tamamen elektrikli bir üye de gelebilir. Bu “sıra dışı” fikir EV yani elektrikli model gamını genişletmek isteyen VW için olumlu bir hareket haline dönüşebilir.

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Bahsedilen elektrikle çalışan turbo "kompresör" olmuyor mu? Yoksa ben mi kompresör olayını çok yanlış anladım? Biri aydınlatabilir mi :')

  1. Audi SQ7'de kullanılmaya başlayan yeni bir teknoloji 🙂 Turbo gücünü egzoz gazlarından alırken e-turbo tamamen elektrikle çalışan bir sistem ama ortak amaçları motora ekstra hava göndermek. Bir çeşit kompresör aslında 🙂 Amacı ise turbo lag'ı ortadan kaldırmak ve dolayısıyla direkt bir gaz tepkisi sağlamak.

 2. abidinkofficial demiş ki:

  Bahsedilen elektrikle çalışan turbo "kompresör" olmuyor mu? Yoksa ben mi kompresör olayını çok yanlış anladım? Biri aydınlatabilir mi :')Hepsini görüntüle…

  Kompresör(süperşarj)krank miliyle çalışıyor elektrikli turbo gecikmeyi engellemek için .benim bildiğim hiçbir motorda kullanılmıyor yeni birşey

 3. Kompresör supercharger dir Krank mili ne mekanik olarak bağlıdır yani motor ile beraber lineer olarak bir basınç artışı sağlar. Alt devirlerde canlıdır. Turbo ise egzoz gazı ile çalışır gecikme (lag) vardır e-turbo da elektrik ile hava gönderecek yani teorik olarak turbo lagi engellemesi gerekir. Artık nereye gidiyoruz merak ediyorum 1.6 400 beygir falan mı olacak. E turbo için söylemiyorum da Bence artık asıl yatırımın verimlilik olmasi lazim. Hybrid teknolojisine kassınlar. 1.6 hybrid araç sakinde 3 litre basınca 8 yaksın motoru da overheat yapmasınlar 800k yol gitsin. Dayanıklı olsun dayanıklı

 4. HamzaFurkan demiş ki:

  Kompresör(süperşarj)krank miliyle çalışıyor elektrikli turbo gecikmeyi engellemek için .benim bildiğim hiçbir motorda kullanılmıyor yeni birşeyHepsini görüntüle…

  Hee yani şu süperşarj ile kompresör aynı şey oluyor? Ben kompresörü elektrikli falan sanıyodum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu