Herkese geçmiş olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
http://www.ntv.com.tr/galeri/otomob...markasi-kac-adet-satti,Fcz1mfuywk-pf2OD7n65Wg

ben buna ciddi azalma oldu diyemem.sadece otomobil bazında 438 bin den 423 bine düşmüş.
Normalde otomotiv pazari her gecen sene buyuyen bir pazar mesela binek aracta 2015-2016 arasinda %4.4 buyumus.
ayni hizla buyume olmasi durumunda bu rakam 423 bin yerine 457 bin olmasi gerekirdi.
Bu da beklenen degerin %7.5 altinda oldugunu gosterir ki, makro ekonomik duzeyde bakarsan bence ciddi bir rakamdir.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Kafa yormaya gerek yok beyler. Yaptıkları artışları geri alsınlar, o kafi :D

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Ben vergimi nereye kadar odemesem olur ? Onceden gider iki taksidi birden hemen yatirirdim simdi vermiyorum parayi . Nereye kadar dayanabilirim bilen varmi
Bir yerden sonra birileri çıkacak Taksim Meydanında kendini yakacak diye korkuyorum valla. Çok fazla gelmeye başladı çünkü.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,258
45,881
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben vergimi nereye kadar odemesem olur ? Onceden gider iki taksidi birden hemen yatirirdim simdi vermiyorum parayi . Nereye kadar dayanabilirim bilen varmi
Tam emin olmamakla beraber en fazla muayeneye kadar uzatabilirsin diye düşünüyorum. Mtv borcun varsa aracın muayenesini yaptıramazsın. Yakalandığın an da muayene olmadığı için önce cezayı yersin, sonra da aracı bağlarlar. Satmak istersen de yine mtv'yi ödemeden satış işlemlerini gerçekleştiremiyorsun. Ama tabii mtv'nin tahsil edilmesi hususunda hukuki bir süre var mı o konuda bilgim yok.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Tam emin olmamakla beraber en fazla muayeneye kadar uzatabilirsin diye düşünüyorum. Mtv borcun varsa aracın muayenesini yaptıramazsın. Yakalandığın an da muayene olmadığı için önce cezayı yersin, sonra da aracı bağlarlar. Satmak istersen de yine mtv'yi ödemeden satış işlemlerini gerçekleştiremiyorsun. Ama tabii mtv'nin tahsil edilmesi hususunda hukuki bir süre var mı o konuda bilgim yok.
Abi ben yeni yaptirmistim muaniye yi. Hadi bana eyvallah o zaman odemiyorum .

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bir yerden sonra birileri çıkacak Taksim Meydanında kendini yakacak diye korkuyorum valla. Çok fazla gelmeye başladı çünkü.
Arkadas odemiyorum ya. Kira geliri var diye daha fazla vereyim. Gelirim belirli limit ustu diye daha fazla vereyim 1.6 ya biniyorum diye daha fazla , yetmedi trafik sigortasindaki inanilmaz artisi gene verim cebimden yeter be

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,258
45,881
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
Normalde otomotiv pazari her gecen sene buyuyen bir pazar mesela binek aracta 2015-2016 arasinda %4.4 buyumus.
ayni hizla buyume olmasi durumunda bu rakam 423 bin yerine 457 bin olmasi gerekirdi.
Bu da beklenen degerin %7.5 altinda oldugunu gosterir ki, makro ekonomik duzeyde bakarsan bence ciddi bir rakamdir.
kendi dinamikleri içinde değerlendirirsek her zamdan sonra belirli bir azalma hep olmuştur zaten o sebeple sizin bahsettiğiniz dengeleri düşünerek yorum yapmadım. çünkü geçen sene yapılan ötv zammı başlı başına herkesi yeter artık dedirten zamdı. en azından türkiyede üretilen araçlar sabit kalıp ithal edilen araçlarda ötv zammı olsaydı tutar yanı olabilirdi. bugün kendi markamız olsun olmasın bir reno arabası aldığınızda türk malı yazıyor. yurt dışında üretilen araçlar en azından türkiye pazarını kaybetmemek için belki fabrika kuracaklardı buraya. sadece bütçe açığını kapatmak için yapılan bir zamın sonu yok.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Onu da düşünmüş olabilirler. Dur nereye kaçıyon, vereceksin o vergiyi :D
Yillarca bu odemeyen uyaniklara af cikmadimi ? Ben hala kacak elektrik kullanan insanlar yuzunden fazla para vermiyormuyum her ay ? Simdi baskalari benim odemeyecegim vergisini karsilasin banane ya kafa rahat

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Benim son zamlardan sonra, 2018 yılı için sağlam bir ödeme planı ile çıkarmam gerek. Amma velakin, Maaş kartımın esnek hesabının bile sıfırlamış olan biri olarak, çözüm bulamaz isem, arabayı kupon fiyata satarak bu işlerden elimi eteğimi çekeceğim :(

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Muhtemelen hukuki bir süresi vardır :D Hani en son raddede dediğim gibi muayeneye kadar kaçarsın. Muayeneyi yaptırmadan gezerim dersen onu bilemem :D
Yok abi 2 sene dayanirim ben avukat tanidikta var inadina en son gunu verecegim belki banada af cikar millet yillarca vergisini gunu gunune odeyenleri salak yerine koydu ben enayi miyim ya ?

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
En mantıklısı B sınıfı ehliyetin kullanabildiği 50 cc motor alıp binmek. MTV yok, sigorta yok. 70 km hız yapıyor. Sonra gelir aptalın bir tanesi çarpıp kaçar ölür kurtulursun.

candiyebilirler

Profesör
16 Eki 2016
138
435
1,885
İstanbul
Marka
Seat
O söylediğine katılıyorum. 50 bin ile 300 bin aynı parayı ödememeli. Ama nasıl bir sistem olacak?.

İşte olduğum için sohbeti detaylı okuyamadım ama şu cümleye bir katkı yapmak isterim. Bunun çok basit bir cevabı var aslında. Örneğin iş yerinde tescil fiyatlarını fatura fiyatlarına eklerken Bmw 5.20i ve Renault Symbol 1.5 DCI aracı aynı tescil üzerinden hesaplıyoruz. Symbol'ü indir, lüks aracı arttır. Ancak lüks tanımının hakkaniyetli yapılması, bu konuda en önemli kalem..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,047
7
51,404
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
http://www.ntv.com.tr/galeri/otomob...markasi-kac-adet-satti,Fcz1mfuywk-pf2OD7n65Wg

ben buna ciddi azalma oldu diyemem.sadece otomobil bazında 438 bin den 423 bine düşmüş.
Global pazarla karşılaştırılırsa zaten durum vahim. Bunun dışında satılan araç sayıları, filo satışlarıyla çok ciddi manipülasyona uğruyor. Uzun zamandır kalabalık bir bayii görmedim. Dahası, satış elemanlarında sayıca azalma da var. Yani satış birimlerinde küçülme de söz konusu.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Ticari araçlar için henüz bir vergi artışı yok, ticari satışları artar diye düşünüyorum. Babamın aracını yıl başında değiştirelim diyorduk ama 0 alınca MTV'si falan ciddi katlanıyor yahu. Bir yandan da bineğe bu artışı yapan hükümet ticarileri de boş geçmez diye düşünüyorum.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Global pazarla karşılaştırılırsa zaten durum vahim. Bunun dışında satılan araç sayıları, filo satışlarıyla çok ciddi manipülasyona uğruyor. Uzun zamandır kalabalık bir bayii görmedim. Dahası, satış elemanlarında sayıca azalma da var. Yani satış birimlerinde küçülme de söz konusu.

Kesinlikle..Bireysel satışlar hareketli değil, filoların sayesinde sektör ayakta duruyor

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,258
45,881
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Büyük ölçekli ticari işletmelerin, firmaların, filoların bu satış rakamlarında payı büyük. Bu işletmeler kullandıkları araçların hemen hemen hepsini gider gösterip yıl sonunda vergiden düşüyorlar. Bu ticari işletmelerin sahipleri arasında siyasilerin kendi hısım akrabası da var. Şimdi diyebilirsiniz ki vergiden düşürüyorlarsa devletin kasasına ne giriyor ? Onun da yolu şudur; devlet ahalisi bu ve buna benzer kolaylıkları yandaş işletmelere sağlıyor, kendi adamları olan bu işletmelere çeşitli ihaleleri veriyor, kazandırıyor. Bunun sayesinde de bu işletmeler siyasilerin oluşturduğu havuza para aktarıyor. Bu paraların bazılarını siyasiler şahsi olarak cebine indiriyor, bazılarını ise kullanılmak üzere fona aktarıyor. Yani ticari işletmelere vergi indirimi yapılması boşuna değil. Özellikle inşaat sektöründe yandaş firmaların siyasilere sağladığı maddi kazancın haddi hesabı yok. O yapılan köprü ihaleleri, otoyol ihaleleri hep kendilerini ve ihaleyi verdikleri firmaları zengin etmek için.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım