Herkese geçmiş olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
O söylediğine katılıyorum. 50 bin ile 300 bin aynı parayı ödememeli. Ama nasıl bir sistem olacak? Dünyadaki sistemler nasıl acaba?
Bence MTV sistemi beygire veya araç fiyatına göre olmalı. Gerçi fiyat sistemi bizim ülkemize uymaz. 50-70 bin arası arabalar ilk kademe derler, 5 yıl sonra 70 bine boşline sandero alınır hâle gelir. Beygir sistemi olabilir 50-100 bg ilk kademe, 101-150 bg ikinci kademe, 151-200 bg üçüncü kademe vb.

BatuhanSks

Profesör
9 Kas 2016
179
186
1,185
İnsanlar, araç gruplarında benim arabam pahallancak tribine girmiş . Astra 1.3 araca herif bu saatten sonra 50 bin tl demiş, biride yok ne yaptın ? 60 bin yazmış .Şu işe bak ya.

BatuhanSks

Profesör
9 Kas 2016
179
186
1,185
Beyler bu arada şaka sandığım niyet vergisi üzerinde çalıştıklarını okudum. Noluyor yav :O
İnternet vergisine de %50 zam ...

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,258
45,881
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O söylediğine katılıyorum. 50 bin ile 300 bin aynı parayı ödememeli. Ama nasıl bir sistem olacak? Dünyadaki sistemler nasıl acaba?
Bence MTV sistemi beygire veya araç fiyatına göre olmalı. Gerçi fiyat sistemi bizim ülkemize uymaz. 50-70 bin arası arabalar ilk kademe derler, 5 yıl sonra 70 bine boşline sandero alınır hâle gelir. Beygir sistemi olabilir 50-100 bg ilk kademe, 101-150 bg ikinci kademe, 151-200 bg üçüncü kademe vb.
Vergilendirme konusunda tek bir kriter olmayacak aslında.. Gerçekçi gelir ve mal, mülk tespiti yapacaksın, alacağı otomobilin vergisiz fiyatına bakacaksın, otomobilin emisyon derecesine bakacaksın, kullanim amacina bakacaksin v.s bir çok kriter olacak ve bunların ortalamasına göre bir fiyat çıkarılması gerek. Beygir gücü, silindir hacmi falan bunlar eskide kalmalı artık. Yukarıda saydığım kriterler her döneme uyar cinsten. Devlet bizden daha akıllı olsun diye var ama bunların aklı ancak kendi ceplerine, şeytanlığa çalışıyor.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Vergilendirme konusunda tek bir kriter olmayacak aslında.. Gerçekçi gelir ve mal, mülk tespiti yapacaksın, alacağı otomobilin vergisiz fiyatına bakacaksın, otomobilin emisyon derecesine bakacaksın, kullanim amacina bakacaksin v.s bir çok kriter olacak ve bunların ortalamasına göre bir fiyat çıkarılması gerek. Beygir gücü, silindir hacmi falan bunlar eskide kalmalı artık. Yukarıda saydığım kriterler her döneme uyar cinsten. Devlet bizden daha akıllı olsun diye var ama bunların aklı ancak kendi ceplerine, şeytanlığa çalışıyor.

Bu kriterlere bence ülke olarak çok uzağız. Beygir gücüne göre vergi uygulanabilir diye yazmıştım.
O zaman adaletsizlik olmayacak mı? Yine olacak. Dün yazmıştım 292 bin liralık e180 1.6 amg ile aynı vergiyi ödüyorum diye, 150bg o araç. Honda Civic rs 182 bg. 50-100, 101-150, 151-200 diye gitse vergilendirme Civic rs fazla ödemiş olacak bu durumda. O durumda da onlar diyecek, 292 bin liralık arabaya binen bizden az vergi ödüyor bu nasıl iş diye.
Aracın net fiyatı üzerinden her yıl güncellenen vergi sistemi şuan için en uygulanabilir ve mantıklı gibi duruyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,258
45,881
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu kriterlere bence ülke olarak çok uzağız. Beygir gücüne göre vergi uygulanabilir diye yazmıştım.
O zaman adaletsizlik olmayacak mı? Yine olacak. Dün yazmıştım 292 bin liralık e180 1.6 amg ile aynı vergiyi ödüyorum diye, 150bg o araç. Honda Civic rs 182 bg. 50-100, 101-150, 151-200 diye gitse vergilendirme Civic rs fazla ödemiş olacak bu durumda. O durumda da onlar diyecek, 292 bin liralık arabaya binen bizden az vergi ödüyor bu nasıl iş diye.
Aracın net fiyatı üzerinden her yıl güncellenen vergi sistemi şuan için en uygulanabilir ve mantıklı gibi duruyor.
O sebeple söylüyorum giydirilmemiş yani vergisiz fiyat üzerinden belirlenmeli ki aracın gerçek değerine göre bir vergilendirme yapılabilsin. Ayrıca motor gücü v.s bunlar eskide kaldı. Şimdi premium otomobillere yakın güç değerleri sunan normal araçlar var. Motor teknolojileri artık çoğu segmentte standart hale geldi. Bu da haksızlık doğuruyor. Ayrıca aylık 6 bin lira geliri olan adam golf alınca da aynı vergiyi alıyorsun, aylık 2.5 bin lira geliri olan adamdan da aynı vergiyi alıyorsun bu olmuyor. O zaman az para kazanan adam diyor ki ' ben dişimden tırnağımdan ayırıp cefa çekip bu otomobili aldım hak mı bu ' diyor. Dediğim gibi tek bir kriter üzerinden vergilendirme adaletli olmaz.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Eu Energy Label sisteminin ülkemize uyarlanması gerek. Havayı daha çok kirletetn daha çok yakıt tüketen arabaların vergisi yükseltilebilir. Madem arac sayısı ülkenin petrol bağımlılığını artırıyor. Çok yakan çok vergi ödesin, 7 litre benzin yakanın ne suçu var..

2000px-Irish_Car_CO2_Label.svg.png
,

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Az yakan, az vergi ödesin. Az kirleten, az vergi ödesin. Beygir gücüne göre vergilendirmeyi de doğru bulmuyorum. Petrol alımını azaltmaya teşvik olur işte. Hee çok yakan çok ödesin derken, bir tane de devlete araba alsın demiyorum.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Beyler 10 litre ve ustu yakan atmosferik sahiplerini uzmeyelim lutfen ne istiyorsunuz benden simdi :( yakit sarfiyatina gore vergi mantiksiz emisyon degeri derseniz ceza vw ye cikar. En guzeli arabanin ulkeye giris fiyatina gore yapilmasi.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bu yakıtli vergi sistemi hizmete girerse, 3000 cc hybrid arabayı ucuza alırız. Vergiden korkmayız. Böyle bir güzelikte var.
Amerikaya giden doblolar 2400 cc, ve 9 ileri otomatik. Türkiyede ise 1,3 ve 5 ileri manual..
Biz niye 2400 cc doblo sürmeyek

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Beyler 10 litre ve ustu yakan atmosferik sahiplerini uzmeyelim lutfen ne istiyorsunuz benden simdi :( yakit sarfiyatina gore vergi mantiksiz emisyon degeri derseniz ceza vw ye cikar. En guzeli arabanin ulkeye giris fiyatina gore yapilmasi.
Yok, benim lafım şu an kullananlara değil, alacak olanlara. Artık kimse 10 litre yakan yeni otomobil almayı tercih etmesin, elektriğe yönelsin. Petrol alımını azaltabiliriz böylece. Hee kimse mi 10 litre yakan otomobil almasın? Hayır, isteyen alsın. Fakat daha çok vergi ödesin.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,027
1,998
2,770
Marka
Subaru
Tr de adam arabayı hanımın veya oğlunun üstüne kaydırır daha az öder.

Az yakan, az vergi ödesin. Az kirleten, az vergi ödesin. Beygir gücüne göre vergilendirmeyi de doğru bulmuyorum. Petrol alımını azaltmaya teşvik olur işte. Hee çok yakan çok ödesin derken, bir tane de devlete araba alsın demiyorum.
Dizellerin kirletme miktarı ortada e 2016 satışlarının %61 i dizel. Ama 0 satışında değin yapılmalı bence.

Dünde dediğim gibi 0 araç satışı oluşan çevre kirliliğinden trafik cezaları ve vergiler aracın ederine göre oranlanmalı

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Benim anlamadığım arabayla güvenlik ne alaka. Git gemi taşımacılığı yapandan al yok ona ötv 0 .
E git yabancıdan al. Yok Gayrinmenkul satışında onlara vergi yok.
Belli bir potansiyelin üstündeki milyarderlerden al , milyonerlerden al, niye işçi ? niye herkesi işin içine sokuyorsun?. Ya hadi orta kesim bi şekilde yırtar. Hiç çaresiz olan Tek başına asgari ücret alan biri nası kalksın altından ayağı yerden kesilsin acil bişeyde lazım olur vs diğe düşünüp ortalama bi araç alan adam ne yapsın. Vergisi muaynesi mazotu bakımı hepsinde bi vergi var, mutlaka ... fakirler ölsün ?.
Saydiklarinin cogu ihracat yapip ulkeye dolar sokan organlar, bunu engelleyecek bir yaptirim ekonominin direk cokusu demektir.
Bunu sadece iceriye yansitiyor, cunku otomobil en buyuk ithalat kalemlerinden birisi, dolayli olarak otomobil sahibi olanlar da en buyuk ithalat kalemi olan akaryakiti tukettigi icin, ekonomiyi zora sokanlara biz de boyle saplariz seklinde bakildigini dusunuyorum.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
O sebeple söylüyorum giydirilmemiş yani vergisiz fiyat üzerinden belirlenmeli ki aracın gerçek değerine göre bir vergilendirme yapılabilsin. Ayrıca motor gücü v.s bunlar eskide kaldı. Şimdi premium otomobillere yakın güç değerleri sunan normal araçlar var. Motor teknolojileri artık çoğu segmentte standart hale geldi. Bu da haksızlık doğuruyor. Ayrıca aylık 6 bin lira geliri olan adam golf alınca da aynı vergiyi alıyorsun, aylık 2.5 bin lira geliri olan adamdan da aynı vergiyi alıyorsun bu olmuyor. O zaman az para kazanan adam diyor ki ' ben dişimden tırnağımdan ayırıp cefa çekip bu otomobili aldım hak mı bu ' diyor. Dediğim gibi tek bir kriter üzerinden vergilendirme adaletli olmaz.
Bence de yakit, emisyon, beygir gucune gore vergilendirme cok mantikli degil.
Yakit ve emisyonda kesinlikle buyuk dolaplar doner, markalar yedirirler bi yerlere islerini gorurler.
Beygir daha da sakat, butun turbo motorlu arabalarin yazilimlari sifirlanir, stock sekilde ornegin 120 bg olarak satilir, satis sonrasi yine yetkili bayi, gelin yazalimi guncelleyelim, HOOOOOOP 170 bg oldu :D Gecmis olsun.

Adaletsizlik denince benim aklima ilk gelen sey istanbuldaki ogretmen ile anadolu da bi ilcede calisan ogretmenin ayni maasi almasi geliyor !!! Tabi farkli memuriyet guruplari ile coklandirilabilir...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,258
45,881
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bence de yakit, emisyon, beygir gucune gore vergilendirme cok mantikli degil.
Yakit ve emisyonda kesinlikle buyuk dolaplar doner, markalar yedirirler bi yerlere islerini gorurler.
Beygir daha da sakat, butun turbo motorlu arabalarin yazilimlari sifirlanir, stock sekilde ornegin 120 bg olarak satilir, satis sonrasi yine yetkili bayi, gelin yazalimi guncelleyelim, HOOOOOOP 170 bg oldu :D Gecmis olsun.

Adaletsizlik denince benim aklima ilk gelen sey istanbuldaki ogretmen ile anadolu da bi ilcede calisan ogretmenin ayni maasi almasi geliyor !!! Tabi farkli memuriyet guruplari ile coklandirilabilir...
Degismesin gereken cok sey var hocam da burada anlatsak vaktimiz yetmez maalesef

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,258
45,881
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tr de adam arabayı hanımın veya oğlunun üstüne kaydırır daha az öder.
O sebeple dedim ya devlet bizden daha akilli olsun diye var. Ozel saglik sigortasi icin prim belirleyecekleri vakit evde ikamet eden ogrenci olsun, calisan olsun, ev hanimi olsun hic fark etmez gelir ve mal mulk tespiti yaptiriyorlar. Bir toplu ignen bile varsa onu deger gosterip primi yukseltiyor devlet. Yani istendigi vakit her bireyin gelir, mal mulk tespitini olabildigince tespit edebiliyorlar. Ama iste soz konusu vatandastan alinan verginin adaletli olmasi oldugunda hic isine gelmiyor yoneticilerin bu takipleri yapmak.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Daha çok yakıt tüketen zaten daha çok vergi veriyor aldığı yakıtta. Bir de extra extra vergi ödeyecek. Bu tek kriterler değil bir çok kriter ile belirlenmesi gereken bir şey. Eskiden arabaların hacimleri büyük kalıyordu. Şimdi düşük hacim turbo besleme çıkarttılar hop madem öyle aracın geliş fiyatına göre olsun dediler. Çok büyük olaylar dönüyor ama elimiz kolumuz bağlı yapacak hiç bir şey yok maalesef. Türkiye resmen bir şeyin bug ını bulup nereden para kaçırırım mantığıyla dönmeye başladı.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Ben yorum yapmicam asagidaki sacmaliga soyle bir goz atin lutfen !!!
A1 Sportback 1.6 TDI 116 hp Dynamic S tronic : 133.347 ₺ (MTV: 1,450 TL)
A3 Sportback 1.0 TFSI 116 hp Design Line S tronic : 152.657 ₺ (MTV: 910 TL)
Yeni A5 Coupé 1.4 TFSI 150 hp Design S tronic : 222.606 ₺ (MTV: 1,450 TL)

A4 2.0 TDI 190 hp Dynamic S tronic : 261.786 ₺ (MTV: 4,029 TL)
A8 L 2.0 TFSI 252 hp quattro tiptronic : 781.604 ₺ (MTV: 4,029 TL)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım