$$$

Seçime kadar dolar ... olur.

• 4-4.5

Kullanılan: 6 6.5%
  • 4.5-5

Kullanılan: 14 15.1%
  • 5-5.5

Kullanılan: 35 37.6%
  • 5.5-6

Kullanılan: 16 17.2%
  • >6

Kullanılan: 22 23.7%

• Kullanılan toplam oy
    93
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Emekliyi onu bunu bırakalım. Yıllarca çalışan insanlara 1500-1600 lira para veriliyor zaten.

M.İnce bugünkü mitingde 2017 örtülü ödenekten harcananları söylemiş. 11 ay boyunca aylık 30 milyon lira, Aralık ayı 300 milyon liraymış. 2018'de de 4 ayda 747 milyon lira harcanmış. Söylenenler eğer doğruysa çözümü uzakta aramaya gerek yok. Örtülü ödenekten harcama yapılmazsa refaha ulaşırız zaten. :)

Hep diyorum yine diyeceğim. Çözüm için öncelikli olarak kamudaki israf kesilmeli, gereksiz harcamalar yapılmamalıdır.

"Audilerin yanına passat mı çekeyim?" diyen kişinin passat'ına borçtan dolayı el koyulmuştu haberlerde gördük hepimiz. O kişinin olduğu yerin passat almaya gücü yok, audi peşinde (ki kamunun parası, gücü olsa bile alamamalı)...
İtibar falan değil lüks araba, gereksiz harcama. Cumhurbaşkanı ve bakanlara eldeki araçlar tutulur, alt kademelere ya makam aracı yok yada olacaksa "Türkiye'de üretilen" arabalar (Megane, Corolla, i20, Accent vs.) verilmeli. Milletin parasıyla, elin üretip sattığı arabalarla, mallarla ne itibarı?

Düzenleme: İmla.

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
"Audilerin yanına passat mı çekeyim?" diyen kişinin passat'ına borçtan dolayı el koyulmuştu haberlerde gördük hepimiz. O kişinin olduğu yerin passat almaya gücü yok, audi peşinde (ki kamunun parası, gücü olsa bile alamamalı)...
İtibar falan değil araba, gereksiz harcama. Cumhurbaşkanı ve bakanlara eldeki araçlar tutulur, alt kademelere ya makam aracı yok yada olacaksa "TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN" arabalar (Megane, Corolla, i20, Accent vs.) verilmeli. Milletin parasıyla, elin üretip sattığı arabalarla, mallarla ne itibarı?

Çok anlayamadım ben bu dediğinizi. Yani tabii ki ben de israfa karşıyım ama koskoca milletin seçtiği, itibar göstererek seçimle getirdiği milletvekilleri neden düşük sınıf otomobillere binsinler? Tamam kemer sıkmak önemli, her türlü israfran kaçınılmalı fakat 500 milletvekilinden elde edilecek tanesi 50 bin TL tasarruftan gelecek 25 milyon TL ekonomimizi düzeltmeye yetecek mi?

Türkiye Cumhuruyeti'nin millet vekilinden bahsediyoruz, toplumu temsil edecek adamlar yani. Tabii ki iyi otomobillere binmeye hakları var. Derseniz ki, bir konvoyda 25 tane passat olmasın. Bir tane makam aracı olsun eli yüzü düzgün, 2-3 tane de eskortluk edecek düşük sınıf araçlar olsun, sonuna kadar hak veririm.

Aslında tüm paragrafımın özeti şudur: Çalmasınlar, çırpmasınlar da bunun yerine Audi'ye binsinler, sorun yok!

kekum34

Emirhan KEKUM
Panpa
8 Eyl 2016
2,347
5,331
4,270
22
İstanbul
Çok anlayamadım ben bu dediğinizi. Yani tabii ki ben de israfa karşıyım ama koskoca milletin seçtiği, itibar göstererek seçimle getirdiği milletvekilleri neden düşük sınıf otomobillere binsinler? Tamam kemer sıkmak önemli, her türlü israfran kaçınılmalı fakat 500 milletvekilinden elde edilecek tanesi 50 bin TL tasarruftan gelecek 25 milyon TL ekonomimizi düzeltmeye yetecek mi?

Türkiye Cumhuruyeti'nin millet vekilinden bahsediyoruz, toplumu temsil edecek adamlar yani. Tabii ki iyi otomobillere binmeye hakları var. Derseniz ki, bir konvoyda 25 tane passat olmasın. Bir tane makam aracı olsun eli yüzü düzgün, 2-3 tane de eskortluk edecek düşük sınıf araçlar olsun, sonuna kadar hak veririm.

Aslında tüm paragrafımın özeti şudur: Çalmasınlar, çırpmasınlar da bunun yerine Audi'ye binsinler, sorun yok!
Milletvekili mecliste bizi temsil ediyor onlar dünyaya açılmıyor fazla gerek yok diyor. Ama cumhurbaşkanı,başbakan bakanlar kullansın demek istiyor @sputnik

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Milletvekili mecliste bizi temsil ediyor onlar dünyaya açılmıyor fazla gerek yok diyor. Ama cumhurbaşkanı,başbakan bakanlar kullansın demek istiyor @sputnik
İşte ben de aslında hak veriyorum, yine de bunu pek problem olarak görmüyorum.
Eğer kemer sıkmaya bir yerden başlanacaksa, bizi 25 milyon TL kurtarmayacak. Çok daha etkili tasarruflar yapabilir diye düşünüyorum.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Vekil olmak demek lükse ulaşmak olmamalı.
Ulaşmak istiyorsa maaşından artırıp, varsa parasını verip yoksa kredi çekip gidip alsın, ona kimsenin karışmaya hakkı yok, kişinin kendi tercihidir.
25 milyon lira ile düzelmeyecek elbette ama o kadar para cepte kalmış olacak. 25 milyon mu düzeltecek, 15 milyon mu düzeltecek, şu mu düzeltecek diye diye vazgeçersek, en sonunda onları üst üste koyunca çok ciddi tutarlar elde edilecektir. O 25 tane passat konusuna girmeye gerek yok zaten, o arabalarda, onların yakıtları da israf.

Ülke ekonomik olarak iyi değilken vekiller de lüks araca binmeyi versin. Ne çektiysek şu malı mülkü saygınlık zannetmekten çektik. Cebinde 10 bin lira nakiti olmayan adam prestijli marka, itibar kazanacağım vs. diye düşünüp krediyle 150 binlik araba alıyordu. Bir kaç ay kullanılıp satılan çok BMW vs. vardı bir aralar, eminim hâlen vardır.
Bir olaya şahit olmuştum, yıllardır yazarım. Prestij kazanacağını zannedip iphone alan ama kontör alamayanların ülkesi olduk. Prestij kazanmıyorlar, trajikomik oluyorlar.

Doğrudur yanlıştır demiyorum, diyemem de. Görüşlerim bu şekilde.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/...ci_saltanati_icin_CHP_den_kanun_teklifi.html#
Geçen yıl böyle bir haber de görmüştüm. Makam araçlarının lüks olmasını geçtim, çok çok çok fazla makam aracı var.

İşte ben de aslında hak veriyorum, yine de bunu pek problem olarak görmüyorum.
Eğer kemer sıkmaya bir yerden başlanacaksa, bizi 25 milyon TL kurtarmayacak. Çok daha etkili tasarruflar yapabilir diye düşünüyorum.

İşte bu 25 milyonluk (diyoruz ama öyle mi bilmiyorum tutarı) tasarruf adımı da ufakta olsa bir şeydir. Ufak adım atmak hiç adım atmamaktan iyidir.

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Vekil olmak demek lükse ulaşmak olmamalı.
Ulaşmak istiyorsa maaşından artırıp, varsa parasını verip yoksa kredi çekip gidip alsın, ona kimsenin karışmaya hakkı yok, kişinin kendi tercihidir.
25 milyon lira ile düzelmeyecek elbette ama o kadar para cepte kalmış olacak. 25 milyon mu düzeltecek, 15 milyon mu düzeltecek, şu mu düzeltecek diye diye vazgeçersek, en sonunda onları üst üste koyunca çok ciddi tutarlar elde edilecektir. O 25 tane passat konusuna girmeye gerek yok zaten, o arabalarda, onların yakıtları da israf.

Ülke ekonomik olarak iyi değilken vekiller de lüks araca binmeyi versin. Ne çektiysek şu malı mülkü saygınlık zannetmekten çektik. Cebinde 10 bin lira nakiti olmayan adam prestijli marka, itibar kazanacağım vs. diye düşünüp krediyle 150 binlik araba alıyordu. Bir kaç ay kullanılıp satılan çok BMW vs. vardı bir aralar, eminim hâlen vardır.
Bir olaya şahit olmuştum, yıllardır yazarım. Prestij kazanacağını zannedip iphone alan ama kontör alamayanların ülkesi olduk. Prestij kazanmıyorlar, trajikomik oluyorlar.

Doğrudur yanlıştır demiyorum, diyemem de. Görüşlerim bu şekilde.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/...ci_saltanati_icin_CHP_den_kanun_teklifi.html#
Geçen yıl böyle bir haber de görmüştüm. Makam araçlarının lüks olmasını geçtim, çok çok çok fazla makam aracı var.

İşte bu 25 milyonluk (diyoruz ama öyle mi bilmiyorum tutarı) tasarruf adımı da ufakta olsa bir şeydir. Ufak adım atmak hiç adım atmamaktan iyidir.
Hocam genel olarak görüşünüze katılıyorum. Gösteriş yapılması için binsinler demiyorum zaten, diyorum ki milletin itibar gösterip meclise yolladığı insan önemli bir insandır. Bu insan eğer ''makam'' araçlarına binmeyecekse kimler binecek?

Avusturya için konuşayım, milletvekilini metroda da görebilirsiniz fakat tabii ki çoğunun otomobili S-Klasse. Tabii ki ekonomik ve refah düzeyi açısından Avusturya ile Türkiye'yi kıyaslamamak lazım, yine de durum böyle.

Cumhurbaşkanının konvoyunda yaklaşık olarak 30-40 araba oluyor genellikle; 3 GMC, 2-3 S serisi, 20-30 fluence, 10-15 passat. Bu bence israf. Fakat milletvekilinin bindiği 1 otomobilin israf olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu insanların iyi korunması da gerekiyor, malum terör denilen illet var başımızda. Hepsinin kurşun geçirmez otomobillere binmesi bence şart. (Şu anki Türkiye durumu için konuşuyorum)
Bu kurşun geçirmez otomobiller ise genellikle lüks otomobiller oluyor.

Çalmasınlar, çırpmasınlar da lüks otomobillere binsinler sorun yok :)

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Olay sadece kendileri için harcama olsa keşke.

25 yıllık, tecrube üstüne tecrube sahibi olan X sektöründe faaliyet gösteren şirket ile 4 ay önce kurulmuş şirket kapalı zarf uslulü ihale girerler. İhaleyi nasıl oluyorsa 4 ay önce kurulan şirket kazanır (en düşük teklifi vererek)...

Aynı iki şirket bu ihaleden 7 ay sonra, yıllık mali hacimleri taban tabana zıt olmasına rağmen her nereden para bulunduysa açık arttırma usülü ihaleye girerler. 11 aylık ömründeki mali portföyü belli olan şirket o parayı artık nereden bulduysa yine ihaleyi kazanır.

Sadece bir örnektir bu. Audilere, harcamalara sıra gelene kadar neler gördük neler geçirdik... hey yavrum hey....

Devran değişecek nasılsa..

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Olay sadece kendileri için harcama olsa keşke.

25 yıllık tecrube üstüne tecrubesi olan X sektöründe faaliyet gösteren şirket ile 4 ay önce kurulmuş şirket kapalı zarf uslulü ihale girerler. İhaleyi nasıl oluyorsa 4 ay önce kurulan şirket kazanır (en düşük teklifi vererek)...

Aynı iki şirket bu ihaleden 7 ay sonra, yıllık mali hacimleri taban tabana zıt olmasına rağmen her nereden para bulunduysa açık arttırma usülü ihaleye girerler. 11 aylık ömründeki portföyü belli olan şirket o parayı artık nereden bulduysa yine ihaleyi kazanır.

Sadece bir örnek. Audilere, harcamalara sıra gelene kadar neler gördük neler geçirdik... hey yavrum hey....

Devran değişecek nasılsa..
Bahsetmeye çalıştığım buydu...

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,025
1,996
2,770
Marka
Subaru
Bundan sonrası daha kritik. Faiz arttırımının sonrasında yükselmeye devam ederse halimiz nicedir.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Şunu söylerken troll olduğunuzu düşünmek istiyorum cidden.

biraz vicdansız davranmıyor musun? Yıllarca insanlar çalıştırılıp maaşlarından yüksek kesintiler yapılarak sömürüldü, sırf emekli olunca elden ayaktan düşünce çalışmak zorunda kalmayayım diye. Emekliden önce kesilmesi gereken çok daha fazla yer var.

Bu forumda gördüğüm en saçma yorumlardan biriydi.

İnşallah trollemek adına söylüyorsunuzdur.

Şaka? Kimsesi olmayan emekliler ne yapacak?

Tamam vurmayın öldüm :)
Yorumu yapmadan kısa süre önce kayınpederi bıçaklama noktasına gelmiştim bu konuları konuşurken. Onun etkisiyle gaza gelmişim :)
Ayrıca başbakan falan değilim, ben dedim diye yapacak da değiller. Benim sözüm kimsesi olmayan emekliye ya da tek maaşla geçinmeye çalışan garibana değil. Hemen yükselmişsiniz tabi haklı olarak, ben de muğlak bırakmışım oruç kafayla.

Ben düşündükçe içinden çıkamayacak hale geliyorum. Babam da, kayınpederim de, ninem de kuş kadar maaşlarla geçinmeye çalıştıkları halde oturdukları yerden destekliyor ve kendi habitatlarında (cami çay ocaklarına 5 dk uğrayın ne demek istediğimi anlarsınız.) desteklemeyenleri de resmen aralarından atıp dışlıyorlar. Maaş kesilmesi tabi işin sinirle söylenmiş yanı. Ama sosyal medyada dakika başı gördüğümüz Sinop'lu dayı gibilerin "siz 2000 öncesini hatırlamazsınız" edebiyatına bir son vermek gerek.

Bu kafa ülkenin ileri gitmesini engelliyor. Hanelerde farklı konu konuşulmuyor. Ben 2 üniversite bitirmiş insanım, okuduğumu hayatıma tatbik edip sürekli dinç kalmaya çalışıyorum. Ama eve geldiğimde sabahtan akşama kadar oturup haber kanalı izlemiş babam, benim dünyada olup bitenleri ev halkına anlatmama izin vermiyor. Birbirimizi bıçaklayacak konuma geliyoruz, en son ben küçük olduğum için susuyorum. Adam kuş kadar maaşıyla övünüyor, şükredip kenara oturuyor. Dolar 5 lira da olsa yine oy verecek, 10 lira da olsa yine oy verecek. Ben bunu hazmedemiyorum. 30 sene önce tüp kuyruğuna girdiler diye beni 5 sene sonra tüp kuyruğuna sokacaklar. Sinirden deliriyorum.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Şu başlıkta bile güldürdün hocam :D

Eyvallah o zaman bir işe yaramışım. :)
Ben gülmeyi güldürmeyi seven insanımdır hocam, inanın şu 4-5 senedir eşimle anne babamızın yanında bir ağız tadıyla oturamıyoruz ya. Okuyan, çalışan, memleket için üretmeye çalışan hep iyisini düşünen biziz, patron onlar. Büyükler tabi sesimiz çıkmıyor ama bizimki de can yani.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,203
45,791
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Eyvallah o zaman bir işe yaramışım. :)
Ben gülmeyi güldürmeyi seven insanımdır hocam, inanın şu 4-5 senedir eşimle anne babamızın yanında bir ağız tadıyla oturamıyoruz ya. Okuyan, çalışan, memleket için üretmeye çalışan hep iyisini düşünen biziz, patron onlar. Büyükler tabi sesimiz çıkmıyor ama bizimki de can yani.
Estagfurullah hocam :) Ama sıkıntınızı anlıyorum. Anneler babalar baş tacımız eyvallah ama evlenip bir arada yaşamak kolay değil. Hatta bunu cidden huzurlu şekilde başarabileni pek görmedim. Allah kolaylık versin inşaallah.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
4.6 ya düşmüş seçime kadar 4.5 tutturulursa sonra 4 e iner aşağısıda olmaz zaten,bence herşeye rağmen iyi geçiyoruz bunlar olmasa türk halkı çok rahat geçinir

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Bu karmaşada araç satışa çıkarıyoruz benimki de ayrı bir kafa neyse büyük ihtimalle kalır zaten elimde .

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Nihat Zeybekçi'nin gözleri çekik olsaymış şimdiye hiç düşünmeden harakiri yapardı kendine

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti

sizin gibiler oldukça burnumuz boktan kurtulmaz kardş alınma ama durum bu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım