umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Arkadaşlar selamlar 2012 Fb7 Civic aracımla mıcırlı yolda spin attıktan sonra yaklaşık 30 km/h hızla yol kenarındaki kayaya çarptım. Sadece tamponun önü kırıldı sanırım sensör bölgesine darbe aldığım için maalesef sürücü ve yolcu airbag açıldı. Tamponumu aldım monte ediyoruz ancak airbag ile alakalı ne yapabilirim yardımcı olabilecek arkadaşım varsa yardım istiyorum. yenisinin fiyatı 17 bin TL civarı şu an için oldukça pahalı, güvenlikten ödün vermeyecek şekilde yenileme yada tamirat şansım var mıdır? Manisa'da yaşıyorum.
4a864f34-a507-4509-854c-000c685c05c8.jpg

Son düzenleme:
  • Üzgün
Tepkiler: g.c. ve Mt.Akina

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Arkadaşlar selamlar 2012 Fb7 Civic aracımla mıcırlı yolda spin attıktan sonra yaklaşık 30 km/h hızla yol kenarındaki kayaya çarptım. Sadece tamponun önü kırıldı sanırım sensör bölgesine darbe aldığım için maalesef sürücü ve yolcu airbag açıldı. Tamponumu aldım monte ediyoruz ancak airbag ile alakalı ne yapabilirim yardımcı olabilecek arkadaşım varsa yardım istiyorum. yenisinin fiyatı 17 bin TL civarı şu an için oldukça pahalı, güvenlikten ödün vermeyecek şekilde yenileme yada tamirat şansım var mıdır? Manisa'da yaşıyorum.
Öncelikle geçmiş olsun. Kasko var mı acaba ?

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,350
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Öncelikle geçmiş olsun kaskonuz yok herhalde. Güvenlikten ödün vermek istemiyorsanız yapacağınız tek şey, patlayan tüm emniyet kemerlerini ve airbagleri orijinaliyle değişmek. Çıkma temiz parça kovalayabilirsiniz uyguna halletmek istiyorsanız.

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Sanırım emniyet kemerimde bi problem yok, emin değilim o konuda. Airbag patladığında muhakkak emniyet kemeri de patlar mı? Kesin doğru bilgisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Emniyet kemerleri patlayınca gergin halde kilitli kalır sizinki muhtemelen patlamamıştır.
Gergin kalmadı gayet rahat şekilde eskisi gibi çalışıyor hızlı çekince kilitleniyor yani fiziksel anlamda bir prolem söz konusu değil.

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Airbag tamir olmaz, çıkma almak konusunda kaza yapmış bir aracın airbag'in almak bana hep saçma gelir. Yenisini alıp mümkünse serviste montajlatmak en mantıklısı olur.
Çok geçmiş olsun Allah beterinden saklasın.
Arkadan darbe almış airbaglari açılmamış bir aracın airbaglerini almak hata mıdır?

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
Airbag tamir oluyor tamir olmaz diye bir şey yok ama kesinlikle merdiven altı yapılmaması, işçiliği iyi olan yerlerde yaptırılması gerekiyor. Çıkma airbagde alabilirsiniz bağlantıları düzgün yapıldığı sürece sıkıntı olmaz

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Airbag tamir oluyor tamir olmaz diye bir şey yok ama kesinlikle merdiven altı yapılmaması, işçiliği iyi olan yerlerde yaptırılması gerekiyor. Çıkma airbagde alabilirsiniz bağlantıları düzgün yapıldığı sürece sıkıntı olmaz
Ben de aynen sizin gibi düşünüyorum teşekkürler.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Arkadan darbe almış airbaglari açılmamış bir aracın airbaglerini almak hata mıdır?
Değildir, modelden modele değişiyordur tabii ama çoğu araç açmıyor arkadan darbe alınca ön airbag'i. Dediğim gibi sadece mantıksız geliyor :) Gerçekten düzgünse alınabilir, Allah korusun az bir ihtimal bile olsa parçanın düzgün çalışmaması cana gelebilir.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,490
1
4,756
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Büyük geçmiş olsun. Sadece airbag ile maalesef iş bitmiyor. Airbag beyni denen elektronik bir parça var. Eski meganelarda bir kez tetikledimiydi yenisini almak zorundaydınız güvenlik amaçlı aynı kutuyu tamir edip kullanmayı kesinlikle önermiyordu servis. Yani olaya sadece airbag olarak yüzeysel bakmayın. Allah beterinden saklasın.

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Ya bu kadar küçük hızlardaki, küçük hasarlı kazalarda airbag açması saçma değil mi? Pert muamelesi görecek. Bu araç pert mi şimdi? Yeni airbag çok pahalı, tamir olmaz, çıkma takılmaz peki ne yapsın araç sahibi?
Çok geçmiş olsun, Allah daha büyük kazalardan korusun.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ya bu kadar küçük hızlardaki, küçük hasarlı kazalarda airbag açması saçma değil mi? Pert muamelesi görecek. Bu araç pert mi şimdi? Yeni airbag çok pahalı, tamir olmaz, çıkma takılmaz peki ne yapsın araç sahibi?
Çok geçmiş olsun, Allah daha büyük kazalardan korusun.

Sokak arasında giderken (bu araç ile benzer hızlarda) diğer bir sokaktan hızlı gelen araçtan kaçarak bahçe duvarına hafifçe çarpan bir aracın dikiz aynasının düşüp ön yolcu koltuğunda oturan hanımefendinin yaralanmasına sebep olduğuna bizzat şahit oldum. Hava yastığı her ne şartta olursa olsun siz yaralanmayın diye var. Gayet basit bir mekanizma o, kazanın durumunu değerlendirip sizin yara alıp almayacağınızı tespit ederek hareket etmiyor neticede.

Bu durumda çarpık olan ülkemizdeki sigorta sistemleri ve ekonomik durum. Otomobilin güvenlik sistemleri işini düzgün bir şekilde yapmış. Yapmayanlar yüzünden arkadaşımız zor günler geçiriyor. Geçmiş olsun.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Geçmiş olsun hocam. Hava yastığı dikilir, şişirme tüpünün yenisi yerleştirilir, airbag beyni sökülüp üzerinde açıldığına dair bildirimler, hata kodları silinir, airbag bölgeleri yama yapılarak tekrar çalışır hale getirilebilir. Bunların bir çoğu merdiven altı yerlerde yapılır. Yine bir çoğu çin malı, ucuz ürünler kullanıldığından sağlıksız olur. Çoğu kaza esnasında tekrar açılmaz ya da hiç bir kaza yokken bile açılma riskiyle karşı karşıya kalınır. Kalitesiz işçilik ve malzeme kullanımı yüzünden düzenli aralıklarla araçta hata kodları oluşabilir. Yine kalitesiz işçilik ve malzeme yüzünden airbag'lerin tekrar patlaması sırasında hizalama düzgün yapılamamışsa patladığında durması gereken noktadan daha ileride durup yolcuda yaralanmaya sebebiyet verebilir. Airbag tamiri kolay gibi görünse de işçiliği ve kullanılan malzeme kalitesi çok önemlidir. Sonuçları sıkıntılı olabileceğinden tamiri de pek tavsiye edilmez. Hava yastığı açmamış kazalı araçlardan çıkma airbag araştırması yapmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım