Assetto Corsa oynayanlar

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Pedallar için altına plastik malzeme sıkıştırıp birazda olsa geri tepki almak istiyorum en azından belli noktada sabit tutabilirim dive indikçe de sertleşir absye daha az girmeye çalışırım. G27 şuanki piyasada dfgt nin tam iki katı fiyatına satılıyor ona çıkmam ne yazık ki çok zor.
Çeşitli modlarla daha da güzelleştirebilirsiniz elbet. Böyle bir niyetiniz varsa bence çok beklemeyin alın kullanmaya başlayın. Ekonomik olarak müsait olduğunuzda satıp G27-29'a geçmek mantıklı olabilir çünkü nakit para ile beklemek bu devirde zarar bence.

Simulasyona başlangıç videolarını izlemeni öneririm özellikle de Yiğit Tezcan'ı, çok pahalı bir direksiyon seti almak sizi çok hızlı yapmaz diyorlar hep. Bu işin başlangıç aracı DFGT'dir eğer alışıp simulasyonun dinamiklerini iyi çözerseniz iyi süreler çıkartabilirsiniz, uygun direksiyon aldım yarışlarda yapabilir miyim diye düşünmeyin.

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
fiyat farkı ne kadar DFGT ile G27 arasındaki? DFGT çok eski bir direksiyon (G27 de çok güncel sayılmaz ama daha sağlam bence) alacağınız DFGT çabuk bırakabilir kendini. Ben hem pedal hissiyatı, hem daha iyi force feedback hem de vites de olması açısından G27 almanızı öneririm.
DFGT-G27-G29 kullandım, şu an da T300RS kullanıyorum, DFGT biraz sesli ama gayet güzel bir direksiyon, ama pedalları başarısız. Temiz bir G27 benim önerim olur.

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Çeşitli modlarla daha da güzelleştirebilirsiniz elbet. Böyle bir niyetiniz varsa bence çok beklemeyin alın kullanmaya başlayın. Ekonomik olarak müsait olduğunuzda satıp G27-29'a geçmek mantıklı olabilir çünkü nakit para ile beklemek bu devirde zarar bence.

Simulasyona başlangıç videolarını izlemeni öneririm özellikle de Yiğit Tezcan'ı, çok pahalı bir direksiyon seti almak sizi çok hızlı yapmaz diyorlar hep. Bu işin başlangıç aracı DFGT'dir eğer alışıp simulasyonun dinamiklerini iyi çözerseniz iyi süreler çıkartabilirsiniz, uygun direksiyon aldım yarışlarda yapabilir miyim diye düşünmeyin.
fiyat farkı ne kadar DFGT ile G27 arasındaki? DFGT çok eski bir direksiyon (G27 de çok güncel sayılmaz ama daha sağlam bence) alacağınız DFGT çabuk bırakabilir kendini. Ben hem pedal hissiyatı, hem daha iyi force feedback hem de vites de olması açısından G27 almanızı öneririm.
DFGT-G27-G29 kullandım, şu an da T300RS kullanıyorum, DFGT biraz sesli ama gayet güzel bir direksiyon, ama pedalları başarısız. Temiz bir G27 benim önerim olur.
Dfgtyi çok yakınımda buldum aynı semtteyim desem yeridir bugün en geç yarın elimde olacak malum salgın var. Dfgtye rağmen turnuvalarda bişeyler yapabileceğime inanıyorum tabi elime geçince alışma sürecim nasıl olur bilmem. G27 1200 1300 tl altında yok o fiyatlara çıkabilsem cidden zorlar g29 almaya çalışırdım ancak arada iki katlık bir fiyat var. Yorumlarınız için teşekkürler.

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
590
1,137
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
İstanbul Park'ta Focus RS Turum: Video açtığımda pc kastığı için mecbur düşük çözünürlük aldım da başka video çekersem ayarlarıyla oynarım biraz. Şu camtasia illetinden de kurtulurum.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Pedallar için altına plastik malzeme sıkıştırıp birazda olsa geri tepki almak istiyorum en azından belli noktada sabit tutabilirim dive indikçe de sertleşir absye daha az girmeye çalışırım. G27 şuanki piyasada dfgt nin tam iki katı fiyatına satılıyor ona çıkmam ne yazık ki çok zor.

Evet maalesef G27 piyasası sadece Türkiye değil Dünya genelinde baya yüksek. Sebebi de G29'un çok büyük bir yenilik getirmemesi.

Hiçbir ekipman sizi bir anda hızlı yapmaz. Ancak ve ancak siz elinizdeki tüm yeteneği sergiledikten sonraki aşamada ekipman kendi farkını ortaya koymaya başlar. Çünkü daha iyi hissetmek ve aracı daha iyi yönlendirmek, daha ince gaz ve fren ayarı yapmak istersiniz.

DFGT o yüzden her halükarda işinizi fazlasıyla görecektir. Pedallara yapacağınız uygun fiyatlı modifikasyonlarla çok daha iyi sonuç alırsınız. Benim hatırladığım kadarıyla pedalları o kadar da kötü değildi. G29'da mesela frende ekstradan bir kauçuk var, freni bir noktadan sonra çok sertleştiriyor. Öyle bir düzenleme yaparsanız zamanla kas hafızanızda oturunca çok iyi frenlemeler yapabilir hale gelirsiniz.

Yıllar sonra halen hevesiniz ve isteğiniz olursa o zaman G29 veya başka bir marka direksiyona terfi edersiniz. Ekipmanın sonu yok, firmaların gözü aç :) Bir yerde dur demek lazım.

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
590
1,137
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
Bugün de Seat Leon'la döndüğüm turu paylaşmak istedim. Direksiyonla daha iyi bir süre kesin çıkar ama mouse ile anca bu kadar olabiliyor. Klasik Leon işte kafadan kayıyor arada :D

ezkimopolice

Baybars Öztürk
Düz Yol Gazcısı
11 May 2020
6
82
110
49
Istanbul
Marka
Seat
3 ay kadar önce sim racing konusunda sistem kurayım dedim. Sim sevip sevmeyeceğimi bilemediğim için G29 alıp kendimi denemek istedim. 1 ay kadar direksiyonu masada kullandım. G29 masaya montaj konusunda çok çok iyi bir direksiyon, klavyeyi ileri it, pedalı önüne çek, direksiyonu masaya tuttur 40 saniye içinde oyuna geçebiliyorsunuz. Masada oynarken 2 sorunla karşılaştım, birincisi koltuk ile pedal yükseklik farkı çok. Minibüs kullanır gibi bir pozisyon var. İkincisi ise, G29 fren pedalı oldukça sert, frenlerde sandalyemi milim milim arkaya ittirdiğinden her tur sandalyemi 2 kere düzeltmek zorunda kalıyordum. Rig kurayım dedim. Playseat, Ortombo derken özelleştirilebilir yapısı ile aliminyum sigma profile yöneldim. Çizdim, sipariş, kurulum, direksiyonu taktım ve bir anda oyun kalitem değişti. Akabinde su testisi su yolunda kırılır diyip ekipmanı da değiştirdim.

G29'a dönersek; pedalları muhteşem. Fren pedalı bu fiyat segmentindeki bir ürün için olası en iyi süreyi çıkartabileceğiniz kadar iyi. G29'dan sonra üst seviye kabul edilebilecek Heusinkveld Sprint'e geçtim. Kalite, hissiyat ve ayarları daha iyi ancak süre olarak ahım şahım artısı yok. G29'un gaz pedalı iyi; fren çok iyi olarak özetleyebiliriz. G29'un ve benzer G27, DFGT'in tek problemi direksiyon aşırı güçsüz. Viraj içinde olan biteni anlatabilecek bir gücü yok. Çoğu yerde clippinge giriyor, yani direksiyona yansıyan feedback motorun tam gücünde iken, kerbden yada kaymadan gelen tepkiler için gerekli ek güce yer kalmıyor. Ancak Logitech sahipleri için üzücü bir durum değil; bu eksiklik süreyi olumsuz etkilemiyor. Araca alışma süresini veya limitlerdeki kopmalardaki tepkiyi geciktiriyor sadece. G29 sonrası Fanatec CSW 2.5 kullanıyorum, fark detaylarda muazzam ancak en iyi sürelerimde yine ahım şahım değişiklik olmadı. (her detayı anlamamak süreyi iyileştiren bir algı yaratıyor, ironik bir durum)

Özetle, bütçe çerçevesinde bence G29 olağanüstü iyi bir direksiyon. Daha smooth ve dişli sesinden uzak (dişli yok ancak kayış sesi var) bir alternatifi freni modlanmış T300RS GT olabilir, ancak son vergilerden sonra aradaki fiyat farkına değer mi değmez mi bilemiyorum. Bu markanın daha üst verisyonlarını da deneme imkanım oldu, güzel dreksiyonlar ancak TS-PC, T-GT vs. yerine direk Fanatec CSL Elite veya CSW 2.5 alınmalı. Fiyat farkı var mı bilmiyorum ama bu mertebede parayı hobisine veren fark varsa o farkı da öder zaten, yada ödemeli.

Bütçe çoksa, her hobide olduğu gibi bu işin de dibi yok. Ancak daha pahalı ekipman sizi daha hızlı yapmıyor, sadece aldığınız zevki ve antreman sürenizi değiştiriyor. Süreyi getiren şey fren pedalıdır, trailbrakingdir. G27/29 da hani neredeyse loadcelle en yakın işi bu bütçelere yaptığından, benim nazarımda en iyi fiyat performans ürünüdür.

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
3 ay kadar önce sim racing konusunda sistem kurayım dedim. Sim sevip sevmeyeceğimi bilemediğim için G29 alıp kendimi denemek istedim. 1 ay kadar direksiyonu masada kullandım. G29 masaya montaj konusunda çok çok iyi bir direksiyon, klavyeyi ileri it, pedalı önüne çek, direksiyonu masaya tuttur 40 saniye içinde oyuna geçebiliyorsunuz. Masada oynarken 2 sorunla karşılaştım, birincisi koltuk ile pedal yükseklik farkı çok. Minibüs kullanır gibi bir pozisyon var. İkincisi ise, G29 fren pedalı oldukça sert, frenlerde sandalyemi milim milim arkaya ittirdiğinden her tur sandalyemi 2 kere düzeltmek zorunda kalıyordum. Rig kurayım dedim. Playseat, Ortombo derken özelleştirilebilir yapısı ile aliminyum sigma profile yöneldim. Çizdim, sipariş, kurulum, direksiyonu taktım ve bir anda oyun kalitem değişti. Akabinde su testisi su yolunda kırılır diyip ekipmanı da değiştirdim.

G29'a dönersek; pedalları muhteşem. Fren pedalı bu fiyat segmentindeki bir ürün için olası en iyi süreyi çıkartabileceğiniz kadar iyi. G29'dan sonra üst seviye kabul edilebilecek Heusinkveld Sprint'e geçtim. Kalite, hissiyat ve ayarları daha iyi ancak süre olarak ahım şahım artısı yok. G29'un gaz pedalı iyi; fren çok iyi olarak özetleyebiliriz. G29'un ve benzer G27, DFGT'in tek problemi direksiyon aşırı güçsüz. Viraj içinde olan biteni anlatabilecek bir gücü yok. Çoğu yerde clippinge giriyor, yani direksiyona yansıyan feedback motorun tam gücünde iken, kerbden yada kaymadan gelen tepkiler için gerekli ek güce yer kalmıyor. Ancak Logitech sahipleri için üzücü bir durum değil; bu eksiklik süreyi olumsuz etkilemiyor. Araca alışma süresini veya limitlerdeki kopmalardaki tepkiyi geciktiriyor sadece. G29 sonrası Fanatec CSW 2.5 kullanıyorum, fark detaylarda muazzam ancak en iyi sürelerimde yine ahım şahım değişiklik olmadı. (her detayı anlamamak süreyi iyileştiren bir algı yaratıyor, ironik bir durum)

Özetle, bütçe çerçevesinde bence G29 olağanüstü iyi bir direksiyon. Daha smooth ve dişli sesinden uzak (dişli yok ancak kayış sesi var) bir alternatifi freni modlanmış T300RS GT olabilir, ancak son vergilerden sonra aradaki fiyat farkına değer mi değmez mi bilemiyorum. Bu markanın daha üst verisyonlarını da deneme imkanım oldu, güzel dreksiyonlar ancak TS-PC, T-GT vs. yerine direk Fanatec CSL Elite veya CSW 2.5 alınmalı. Fiyat farkı var mı bilmiyorum ama bu mertebede parayı hobisine veren fark varsa o farkı da öder zaten, yada ödemeli.

Bütçe çoksa, her hobide olduğu gibi bu işin de dibi yok. Ancak daha pahalı ekipman sizi daha hızlı yapmıyor, sadece aldığınız zevki ve antreman sürenizi değiştiriyor. Süreyi getiren şey fren pedalıdır, trailbrakingdir. G27/29 da hani neredeyse loadcelle en yakın işi bu bütçelere yaptığından, benim nazarımda en iyi fiyat performans ürünüdür.
Dediğiniz gibi G29 şu an F/P anlamında en iyi direksiyon denebilir. Ciddi anlamda e-spor seviyesinde yarışılmayacaksa (ki bence bi noktaya kadar onu da kaldırır) bozulana kadar iş görür. Ben G29'dan T300RS'e geçtim, bence pedallar G29'da daha iyiydi mesela. Ben aldığımda T300 ile G29 arasındaki fark çok azdı, G29'u sattığım fiyatın üzerine 700 lira koyup Ferrari Alcantara + 3 pedal T300 alabilmiştim. Fanatec ve üzerine çıkmak biraz keyif meselesi bence, dediğiniz gibi G29'dan atıyorum Fanatec DD1'e bile atlasanız o parayı hakedecek süre iyileşmesi gelmeyebilir.

Sigma da çok yerinde olmuş bence, hem kurması o tip işleri seviyorsanız çok zevkli, hem tamamen özelleştirilebilir (ben hala bazen yarışırken rigle ilgili ufak bişey farkedip yarıştan sonra söküp değiştiriyorum mesela :D) hem de maliyet en yakın hazır rakibinin yarısı. Bence ekipman upgrade'inden önce rig kurmak daha mantıklı sürüş pozisyonu ve stabiliteyi sağlamak açısından. Yeni ekipmanlarınızla iyi gazlamalar :)

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Sanırım benim G29 bozuluyor direksiyon çevrilirken garip bir ses gelmeye başladı gıcır gıcır. Bilgisi olan var mı?

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
PC sistem gereksinimleri neler ? Bide fiyatı ne kadar acaba ?
Sanırım benim G29 bozuluyor direksiyon çevrilirken garip bir ses gelmeye başladı gıcır gıcır. Bilgisi olan var mı?
Benden de sesler geliyor ama dişliler çok yağsız kalmış gibi bir ses birde gaz kendi kendine basıyor falan bi sökülüp bakılması lazım.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda

Ara ara değişik ince sesler çıkarttığı oluyor. Elektrikten çıkartıp birkaç kez hızlıca tam tur sağa sola şiddetli bir şekilde çevirin. Bende düzelmişti.

Fonksiyonel ve hissiyat olarak bir sıkıntı yoksa problem yoktur, zaten dişliler oluşan bir sistemi olduğu için çok sesli G29.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda

Benden de sesler geliyor ama dişliler çok yağsız kalmış gibi bir ses birde gaz kendi kendine basıyor falan bi sökülüp bakılması lazım.
Pedalları söküp temizlemek lazım bende de bu sorun var. Yeni G29 alan varsa mutlaka kullandıktan sonra bir örtü vs. ile pedalların üstünü örtsün. İçeriye toz girip kontakları etkilemeye çok müsait.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Ara ara değişik ince sesler çıkarttığı oluyor. Elektrikten çıkartıp birkaç kez hızlıca tam tur sağa sola şiddetli bir şekilde çevirin. Bende düzelmişti.

Fonksiyonel ve hissiyat olarak bir sıkıntı yoksa problem yoktur, zaten dişliler oluşan bir sistemi olduğu için çok sesli G29.
bu videodaki sesin kesik kesik gelen hali bendeki problem. Deneyeceğim, teşekkürler.

sinan

Yönetici
Yönetici
Admin
8 Eyl 2016
415
4,115
4,095
37
İstanbul

Bende de T300rs var. Freni sadece yay değiştirerek mi iyileştiebilirim? yoksa g29'un freni uyarlanabilir mi ?

ezkimopolice

Baybars Öztürk
Düz Yol Gazcısı
11 May 2020
6
82
110
49
Istanbul
Marka
Seat
Sinan, T3PA pedalların altına kauçuk bir parça ekleniyor. Yay ve akabinde bu kauçuğu sıkıştırmaya başlıyorsun. Pedal sertleşiyor, pedalın basma yolu da kısalıyor. Amaç %100 fren ile %70 arasındaki modülasyonu daha iyi yapabilmek.

Loadcelli pedallarda fren pedalında potansiyometre yok, yani pedala kaç cm bastın bunu ölçmüyor. Bir metal var, buna ne kadar güç (kuvvet aslında) uyguladın da büktün o ölçülüyor. Loadcelli pedalda %100 ile %90 arasında belki 1 mm oynuyor pedal, ancak ayağınla uyguladığın kuvveti sen ayarladığın için modülasyon kolay. Hiç loadcelli fren kullandın mı bilmiyorum ama genel olarak bilgi de yazayım dedim.

G29'un da fren hadisesi, bir kauçukla dip noktada frene uyguladığın kuvveti çok artırıp, bir nevi loadcelli simule ediyor. Thrustmastera da benzer şekilde mod yapmak mümkün. T3PA conical mod diye aratınca çıkıyor. Alışması zahmetli ve doğru brake gamma ayarını bulması zaman alıyor, ancak alıştıktan sonra trailbraking kolaylaştığından süre gelir.

G29 pedalını Bodnar dongle ile standalone çalıştırmak mümkün ancak Thrustmaster pedalını modlamak kolay iş. Topla bile yapan var. Foto ekledim.

Ekli dosyalar

• J0NxR1q.jpg
    J0NxR1q.jpg
    718.7 KB · Görüntüleme: 0
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım