Bedelli Askerliğe gidecek var mı ?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Ben bedelliye karşı değilim profesyonel ordu olması kesinlikle elzem onu geçtim milli savunma üniversitesinden gelen subay astsubaylar daha tornavida tutmasını ismini söylemeyi beceremiyorlar şuara gelenler bizi çok yoruyor :) bizim zamanımızda önümüzde savaş harekat ekranının klavyeleri sökülür torbaya atılır ezbere çekip yerleştirirdik şimdiki adam alo diye Gemide telefon açıyor içimi döktüm sizede :oops::eek:
Meslek ne?

ayazoglu

Profesör
3 Kas 2017
61
67
1,010
BULGARIA/ISTANBUL/ANKARA
Marka
Audi
Yok ben gidip gitmemeyi elestirmiyorum. Sonucta hukumet boyle bir yasa cikariyor, sen yasa disi bir is yapmiyorsun ki :) Neticede bundan faydalanmak belli kosullar dahilinde tum ulke vatandaslarini kapsayan bir durum..
Ama ailemden arabamdan 21 gun ayri kalacagim nedir ya :D ? Dramatize etmekten kastim o
Aga iyi diyorsun da ailesinden kalacaklar dedim 21 gün ayrı aile ayrılığı dersen, (ben senelerdir ayrı yaşıyorum) "kalacağımdan demedim" neyse bu iş uzar gider de konu nerden nereye gelmiş [emoji38] ben maksat aynı zamanda gidecek olanlar varsa denk gelsinler diye konu açmıştım

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Vallahi askerlik konusunda çok fazla platformda fikirlerimi belirttim. Bu fikirlerime ' vatan haini, savaş olsa ilk sen kaçarsın v.b ' geri dönüşler aldım sürekli. Yani hiç de umursamam açıkçası. Allah insana akıl vermiş, mantık vermiş.. Demagoji yapmayı hiç sevmem o yüzden. Sıkça eleştirdiğim, mantıksız bulduğum, parçası olmam dediğim düzene uymak zorunda kalıyorum çoğu zaman. Askerlik sistemi de bunlardan biri.

Ne para verip askerliği tamamlamak içime siniyor ne de 6 - 12 ay gitmek.. Söyleyecek çok şeyim var, bu mevzuda oldukça doluyum ama yeni bir tartışma kapısı açmamak adına susuyorum. Netice itibariyle sevmediğim ve uymak zorunda olduğum şu askerlik sisteminin bir parçası olan bedelli ile ilgili celp dönemim belli olduğunda buradan paylaşırım. Bakarsın benimle aynı yere gelen olur. Sivilde tanışamadık askerde tanışırız :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Vallahi askerlik konusunda çok fazla platformda fikirlerimi belirttim. Bu fikirlerime ' vatan haini, savaş olsa ilk sen kaçarsın v.b ' geri dönüşler aldım sürekli. Yani hiç de umursamam açıkçası. Allah insana akıl vermiş, mantık vermiş.. Demagoji yapmayı hiç sevmem o yüzden. Sıkça eleştirdiğim, mantıksız bulduğum, parçası olmam dediğim düzene uymak zorunda kalıyorum çoğu zaman. Askerlik sistemi de bunlardan biri.

Ne para verip askerliği tamamlamak içime siniyor ne de 6 - 12 ay gitmek.. Söyleyecek çok şeyim var, bu mevzuda oldukça doluyum ama yeni bir tartışma kapısı açmamak adına susuyorum. Netice itibariyle sevmediğim ve uymak zorunda olduğum şu askerlik sisteminin bir parçası olan bedelli ile ilgili celp dönemim belli olduğunda buradan paylaşırım. Bakarsın benimle aynı yere gelen olur. Sivilde tanışamadık askerde tanışırız :D

benim bi 30-40 tanıdığım var başvuran :D illa ki denkgelirim dedim :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
benim bi 30-40 tanıdığım var başvuran :D illa ki denkgelirim dedim :D
İnşaallah denk gelirsin / geliriz. Öyle daha zevkli ve hızlı geçer vakit. Ama ben forumdan arkadaşlarla beraber askerde yeni kişiler de tanımak istiyorum. Yeni insanlar tanımayı hep sevmişimdir :D

ayazoglu

Profesör
3 Kas 2017
61
67
1,010
BULGARIA/ISTANBUL/ANKARA
Marka
Audi

Kessinlikle aklımdakileri yazmışsın her cümleye katılıyorum hani konuyu açma amacımda buydu zaten hani olurda forumdan aynı iki üye denk gelirde birbirimizden haberimiz olsun diye yoksa eleştirisel hiç bir düşünce yok aklımda

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kessinlikle aklımdakileri yazmışsın her cümleye katılıyorum hani konuyu açma amacımda buydu zaten hani olurda forumdan aynı iki üye denk gelirde birbirimizden haberimiz olsun diye yoksa eleştirisel hiç bir düşünce yok aklımda

Eyvallah hocam iyi oldu zaten başlık. Benim celp dönemim belli olduğunda geyik başlığından falan söyleyecektim ama orada kaynar giderdi. Şimdi bedelli gidecekler buradan celp dönemlerini yazarlar, duruma göre dediğin gibi aynı yere denk düşen olursa askerlik daha zevkli geçer :)

BSR34

Senkromeççi
23 Eyl 2018
4
2
95
Marka
Chevrolet
Yerinizde olsam 15 bin verip üstüne 2 ay askerlik yapmaktansa uzun dönem asteğmen olur aylık 4 bin maaşı cebe koyar askerlik bitince de güzel bir araba alırdım.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yerinizde olsam 15 bin verip üstüne 2 ay askerlik yapmaktansa uzun dönem asteğmen olur aylık 4 bin maaşı cebe koyar askerlik bitince de güzel bir araba alırdım.
4binden az bile kazansa düzenli işi olan insanın düzenini bozmak istememesi çok doğal ve bedelli askerlik 2 ay değil 3 hafta

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda

Zaten askerlik şubesine gittiğinde sıramatikten önce mod seçiyorsun. Asteğmen modu (4bin tl tl maaş), Albay modu (askerlik şubesi başkanlığı + lojman + emir subayı), azıcık aşım ağrısız başım modu (er), bedelli modu (15bin TL ödeme + 2 ay eşşek gibi sürünme), astsubay modu (başçavuş eşeği, +1 tl karşılığında 2 pırpır daha) gibi seçenekler arasından istediğini seçebiliyorsun. Bunlar zorluk derecelerine göre beginner seviyesinde birinin seçebileceği modlar. İleride bölğm sonu canavarı olarak Paşa modu açılıyor (+ölümsüzlük) ve darbeleri önlemeye çalışıyorsun. Eğlenceli bence ama vaktim olmadığı için ben bedelli modunu seçtim. Üzüldüğümü görünce albay bi tur jipini kullandırttı bana

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bedelli askerlik mi paralı askerlik mi bilmem ama ben kafası karışık olanlardanım. @Cenk ben kilo ile askerlikten muaf olmayı düşünüyorum sen kilo vermişsin :) 180 boyundayım kaç kilo olursam erteleme alıyorum biliyor musun?
Arkadaş 120'ye yakındı 1.78 civarı bir boyla, sınır kiloda gitmişti. En az 120 küsür gerekir, belki 130. O formu da 5 yıl boyunca korumak gerekir. Çünkü 6 ayda bir veya yılda bir tekrar muayeneye çağırıyorlar, kilo verildiyse gel diyorlar. Boyum 179, kendimden biliyorum. Ben 145'le bir muayeneye girmiştim, okul tecilleri nedeniyle 6 yıl sonra 150 ile bir daha girmiştim, tamam dünya yansa (barışta ve seferde) sen bir daha gelme demişlerdi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yalnız onu her isteyen istediği şekilde yapamıyor. Belirli koşullar ve sınavların üstüne bir de atanma durumları var. Arkadaş üni. bitti kafamı dinlerim diye uzun dönem gitti, dediğiniz planı uygulama şansı oldu. Şanssızlığı ise Muş'a gönderilmesiydi. Tam yeni gittiği dönemde de ilçe jandarma komutanı silahlı saldırıda şehit edilince teyakkuza geçilmişti, adamın uzun dönem memur tarifesi diye umduğu askerliği çile halini almıştı.

Tutar.1903

Anıl Tutar
Profesör
22 Ara 2016
507
981
1,970
ankara
Marka
Citroen
uzun dönem tamamen şans işidir ihtiyaca göre alınmaktadır. 12 ay uzun diye başvurup 6 ay kısa dönem er çıkma ihtimali yüksektir. Asteğmenlik alımı gitgide azalmakta olup yakın gelecekte tamamen kalkacaktır, ayrıca kara kuvvetleri çok zordur 10 yaş küçüğüne bile üst rütbe ise ayağa kalkıp esas duruşa geçersin hava ve deniz kuvvetleri ise şef veya ismi ile hitap edilir daha rahattır, bu arada doğuda 6 bin liraya kadar maaş yükselir azalır duruma göre ama sınır karakollarında sosyal hayat sıfırdır. Benim tavsiyem kesinlikle bedelli yapıp hayata atılmaktır, lakin artık polislik ve askerlik mesleği durumu olmayanların düşük puanla girdiği ve çok sıkı göz testi bile yapılmadığı gözden düşmüş 2 meslektir bunu çalışan biri olarak söylüyorum. Kesinlikle girişimci olunup kendi işini kurmak bence en güzeli biraz uzun oldu kusura bakma :)

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Ben acemiliği 1ay samsun sıhhiye birliğinde, iç güvenlik eğitimi 21gün eğirdirde, kalan 9ay da Tunceli'de yaptım askerliği.
Komando birliğinde tabip asteğmen olduğum için de taburuma ilişik olarak onlar nereye gittiyse gittim. 3ay sadece helikopterle gidilebilen ovacıkta 2500mtde bir karakolda kaldım kışa doğru yaş sebze meyve bitti, hazır lavaş ve konserve yedik aylarca, suyumuz dereden çekiliyordu bazen gelmiyordu, uzun zaman duş alamıyorduk. Günler tavla oynayarak, kitap okuyarak geçiyordu ama bazen gece taciz ateşi ile uyandığımız da oldu, sonra 3 ay nazimiyede bir karargahda durdum. Çarşıya kar kızağı ile gidiyorduk ama yakın karakollara gece intikal için 15-20km elde tüfek karanlıkta yürüdüğüm de oldu, hayatımda hiç o kadar yorulduğumu bilmem. Arazide sakatlanan askeri zırhlı araçlarla almaya gittiğimiz zamanki gibi gerilim de hiç hayatımda olmadı.
Neyse konuyu uzatmayayım şansınıza ne çıkacağı belli olmaz, askeriyede başınızda bela bir komutan olursa zaten günler geçmez, elinize imkan geçerse hiç düşünmeden bedelli yapın ama askere gitmemek için kilo alma vs gibi yollara girmeyin. Dedem hep derdi ''oğlum her işin doğrusunu yapın, yalan dolan illa ki bir yerden çıkar''.

Son düzenleme:

BSR34

Senkromeççi
23 Eyl 2018
4
2
95
Marka
Chevrolet
Zaten askerlik şubesine gittiğinde sıramatikten önce mod seçiyorsun. Asteğmen modu (4bin tl tl maaş), Albay modu (askerlik şubesi başkanlığı + lojman + emir subayı), azıcık aşım ağrısız başım modu (er), bedelli modu (15bin TL ödeme + 2 ay eşşek gibi sürünme), astsubay modu (başçavuş eşeği, +1 tl karşılığında 2 pırpır daha) gibi seçenekler arasından istediğini seçebiliyorsun. Bunlar zorluk derecelerine göre beginner seviyesinde birinin seçebileceği modlar. İleride bölğm sonu canavarı olarak Paşa modu açılıyor (+ölümsüzlük) ve darbeleri önlemeye çalışıyorsun. Eğlenceli bence ama vaktim olmadığı için ben bedelli modunu seçtim. Üzüldüğümü görünce albay bi tur jipini kullandırttı bana

4 yıllık fakülte mezunu olmak yedek subay olmak istenildiğine dair talepte bulunmak ve kurada seçilmek yeterli.Eskiden sınavla alınıyordu fakat sonradan kaldırıldı, 4 yıllık fakülteye ve not ortalamasına bakılıyor.Eğer şartlar sağlanılıyorsa askerlik şubesine gidildiğinde zaten bir form veriliyor her askere gidene verilen bir form.Sadece bu formda yedek subay olmak istediğinizi belirtiyorsunuz o kadar.Cevap yazarken bu kadar laubali ve boş bir mesaj yazmanıza gerek yoktu.

uzun dönem tamamen şans işidir ihtiyaca göre alınmaktadır. 12 ay uzun diye başvurup 6 ay kısa dönem er çıkma ihtimali yüksektir. Asteğmenlik alımı gitgide azalmakta olup yakın gelecekte tamamen kalkacaktır, ayrıca kara kuvvetleri çok zordur 10 yaş küçüğüne bile üst rütbe ise ayağa kalkıp esas duruşa geçersin hava ve deniz kuvvetleri ise şef veya ismi ile hitap edilir daha rahattır, bu arada doğuda 6 bin liraya kadar maaş yükselir azalır duruma göre ama sınır karakollarında sosyal hayat sıfırdır. Benim tavsiyem kesinlikle bedelli yapıp hayata atılmaktır, lakin artık polislik ve askerlik mesleği durumu olmayanların düşük puanla girdiği ve çok sıkı göz testi bile yapılmadığı gözden düşmüş 2 meslektir bunu çalışan biri olarak söylüyorum. Kesinlikle girişimci olunup kendi işini kurmak bence en güzeli biraz uzun oldu kusura bakma :)

Şansa kalmış evet ama zaten beş altı ay kısa bir süre askerlik görevi için.Tamamen profesyonel kişilerce yapılması gereken bir iş bu o yüzden zorunlu askerliğe ve bedelliye her ikisine de karşıyım.Bedelliye hele kökten karşıyım, tamamen haksızlık eşitsizlik adaletsizlik.Keşke benimde 15 bin lira param olsaydı da gözümün önünde sivillerin nasıl bombalandığını görmeseydim.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
4 yıllık fakülte mezunu olmak yedek subay olmak istenildiğine dair talepte bulunmak ve kurada seçilmek yeterli.Eskiden sınavla alınıyordu fakat sonradan kaldırıldı, 4 yıllık fakülteye ve not ortalamasına bakılıyor.Eğer şartlar sağlanılıyorsa askerlik şubesine gidildiğinde zaten bir form veriliyor her askere gidene verilen bir form.Sadece bu formda yedek subay olmak istediğinizi belirtiyorsunuz o kadar.Cevap yazarken bu kadar laubali ve boş bir mesaj yazmanıza gerek yoktu.
Nasıl cevap vereceğime kurallar dahilinde ben karar veririm. Aynen devletin sunduğu imkanı kullanmak isteyip, belki buna mecbur kalıp fikir alışverişi yapan insanlara sizin verdiğiniz "onu yapacağınıza şunu yapın" ciddiyet seviyesindeki mesajınız gibi.

Cevabı kendi mesajınızda gizli. Askerlik-polislik gibi hiyerarşi ile yürüyen kurum veya mesleklerle alakadar olanlar bilirler. Hiçbir şey kesin değildir. Ben form doldurdum, araya da torpil koydum kesin asteğmen olacam deyip 5 ay paşa paşa patates soyan arkadaşım da var, kısa dönem gitmem lazım diyip dilekçe verip 12 ayını doğuda geçiren arkadaşım da.

Burada devletin verdiği imkanı değerlendirmeye çalışan herkesin kendine göre bir nedeni var. Adaletsizlik veya değil, bunun tartışılacağı yer burası değil, tartışacak kişiler de bizler değiliz. Bu yüzden isteyerek veya zorda kalarak böyle bir tercih yapmak durumunda kalmış insanlara akıl vermeye çalışmak yerine ilgili konu doğrultusunda fikir beyan etseydiniz böyle bir cevap da almazdınız.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım