Geyik Başlığı 3

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yahu artık yeter ya DSG aşağı DSG yukarı... Alın diye kimse kimsenin kafasına silah dayamıyor... Fark ettiyseniz artık dalga geçmek hariç DSG lafını özellikle ve özellikle bu forumda kullanmak istemiyorum çünkü orda gerçekleri söylesem bile ya diğer marka fanboyları saldırıyor yada diğer fanboylar senin dediğinden daha iyi diyor. Benim adımı şu DSG ile anmayın da ne yaparsanız yapın vallaha sıkıldım ya çünkü burada bu konu hakkında kimse birbirini dinlemiyor.

Genç yaşta , asgari ücretle nasıl sıfır km araba alınır konu başlıklı bir yazı yazmaya hevesim var. Ama millet dizel otomatik, adaptif hız kontrol ve en kötüsü açılır tavan penceresi gibi basit şeylere takıldığından, o iş olmuyor. Önce ne olduğunu bilmek gerekir.

THY'nin ekranlı, multimedya sistemli uçağına rast gelirsen iyi, onlar yoksa Pegasus'dan farkı yok. Pegasus'un yemek-içecek vermemesini de hiç dert etmedim açıkcası, 1-2 saatlik uçuşta kimse açlıktan ölmez.
Ben ayni fikirde degilim, oncelikle bir tiyo vereyim THY ucaklarinin ilk 8-10 sira koltugu arkadakilere gore daha genis diz mesafesi sunar. Ucus 1-2 saat olabilir ama oncesi ve sonrasini dusunursen 3-4 saati bulabiliyor. THY de ic hatlarda cok cesitli yada doyurucu yemek sunmayabiliyor ucus suresine bagli olarak ama en azindan istedigin kadar yiyip icebiliyorsun.
Ayrica THY ucaginin rotar yapmasi (sanirim 8 saatten fazla) veya iptal olmasi durumunda 400 Euro ( sanirim rakam degisti gecen aylarda ama bu civarlarda yine) tazminat alabiliyorsun ki, ben en az 3-4 kez aldim :D (Sisli hava nedeniyle)
Online check in ve koltuk secimi ucretsiz ve bence cok onemli. Bir de malum yurt disinda calistigim icin devamli ucuyorum, ilaveten yilda 4-5 defa da avrupa ve amerika seyehatlerim oluyor, bu sayede Elit kartim var ki avantajlarini buraya yazarsam cok uzun olur :D
Kisacasi THY den vazgecmem, en azindan fiyat farki 2 kat fln degilse ;)

Şu an piyasadaki en ucuz araba 1,0 motor Dacia Sandero , Oda 46500 tl.
Genç adam olsam ben bu arabayı almam, ama şu anki pozisyonumda seve seve alırdım.
Sıfır araba almak isteseniz, Sandero 1,0 mı yoksa İ10 1,0 mı tercih ederdiniz.

Şu an en ucuz iki araba sandero 46500 tl , Hyundai i10 50800 tl.

Şu an piyasadaki en ucuz araba 1,0 motor Dacia Sandero , Oda 46500 tl.
Genç adam olsam ben bu arabayı almam, ama şu anki pozisyonumda seve seve alırdım.
Sıfır araba almak isteseniz, Sandero 1,0 mı yoksa İ10 1,0 mı tercih ederdiniz.

Şu an en ucuz iki araba sandero 46500 tl , Hyundai i10 50800 tl.
Hacime ihtiyaç yoksa i10 alırım çünkü i10 is my favorite car

Genç yaşta araba sahip olmak isteyen 20 li ve minimum asgari ücretli ve tabiki sgk sı olan yurtaşlarımız için bunun nasıl mümkün olacağını hesaplayan bir yazı yazasım geldi. Biraz beyin jimlastiği yapmak istiyorum..
Asgari ücretle çalışan birisinin sadece bir dünya malı için bu kadar sıkıntıya girmesine, bu kadar maddi ve manevi eziyet çekmesine gerek yok diye düşünüyorum. Onun haricinde kendini pek de zora sokmayacak şekilde alabilecek maddi gücü olanlar için yol gösterici bir yazı olabilir. Ama dediğim gibi asgari ücretli adamın yapacağı mantıklı bir iş değil bu.

Asgari ücretle çalışan birisinin sadece bir dünya malı için bu kadar sıkıntıya girmesine, bu kadar maddi ve manevi eziyet çekmesine gerek yok diye düşünüyorum. Onun haricinde kendini pek de zora sokmayacak şekilde alabilecek maddi gücü olanlar için yol gösterici bir yazı olabilir. Ama dediğim gibi asgari ücretli adamın yapacağı mantıklı bir iş değil bu.

Baba evinde oturan üni yeni bitmiş minimum asgari ücretli için bir hesaplsma olcak. Sadece satın almak değil., vergi işletmesi vs vs.. Hepsini hesapliycam..

Baba evinde oturan üni yeni bitmiş minimum asgari ücretli için bir hesaplsma olcak. Sadece satın almak değil., vergi işletmesi vs vs.. Hepsini hesapliycam..
Kendi ayakları üstünde duran bir asgari ücretli zaten 80-90 bin liraya hiç birikim yapmadan ya da çok az birikim yaparak araba alamaz da hani dediğin gibi baba evinde oturup gideri minimum düzeyde olan bir asgari ücretlinin de yapacağı mantıklı bir iş değil. Getirisi götürüsünden çok daha fazla. Oturup birikim yapsın geleceği için. Sırf bir heves ve zevk uğruna sokağa para atmaya değmez. Ama yine de bu mantıksızlığı tercih edecekler için yönlendirici bir yazı olur tabii. Neticede herkesin kendi tercihi.

Ben ayni fikirde degilim, oncelikle bir tiyo vereyim THY ucaklarinin ilk 8-10 sira koltugu arkadakilere gore daha genis diz mesafesi sunar. Ucus 1-2 saat olabilir ama oncesi ve sonrasini dusunursen 3-4 saati bulabiliyor. THY de ic hatlarda cok cesitli yada doyurucu yemek sunmayabiliyor ucus suresine bagli olarak ama en azindan istedigin kadar yiyip icebiliyorsun.
Ayrica THY ucaginin rotar yapmasi (sanirim 8 saatten fazla) veya iptal olmasi durumunda 400 Euro ( sanirim rakam degisti gecen aylarda ama bu civarlarda yine) tazminat alabiliyorsun ki, ben en az 3-4 kez aldim :D (Sisli hava nedeniyle)
Online check in ve koltuk secimi ucretsiz ve bence cok onemli. Bir de malum yurt disinda calistigim icin devamli ucuyorum, ilaveten yilda 4-5 defa da avrupa ve amerika seyehatlerim oluyor, bu sayede Elit kartim var ki avantajlarini buraya yazarsam cok uzun olur :D
Kisacasi THY den vazgecmem, en azindan fiyat farki 2 kat fln degilse ;)
Benim seyahatler genellikle Almanya olduğu için Pegasus'tan ucuz bilet bulabiliyorum. Şimdi İtalya baktım Pegasus THY'den 2 kat pahallı, tabi ki pek mantığı yok. Ancak son 2 THY uçuşumun birinde 4 saat uçağın içinde bekledim, diğerinde de ekransız daracık uçakta gelince soğudum açıkcası. Ama sürekli uçan birisi için Thy'nin avantajları çok. Atatürk'ün CIP Lounge kısmını eski çalıştığım ofis yapmıştı, orası bile yeter.

Kendi ayakları üstünde duran bir asgari ücretli zaten 80-90 bin liraya hiç birikim yapmadan ya da çok az birikim yaparak araba alamaz da hani dediğin gibi baba evinde oturup gideri minimum düzeyde olan bir asgari ücretlinin de yapacağı mantıklı bir iş değil. Getirisi götürüsünden çok daha fazla. Oturup birikim yapsın geleceği için. Sırf bir heves ve zevk uğruna sokağa para atmaya değmez. Ama yine de bu mantıksızlığı tercih edecekler için yönlendirici bir yazı olur tabii. Neticede herkesin kendi tercihi.

İşte benimde maksadim biraz buna geliyor. Adamin parasi yok ise küllen zarar, adamin parasi varsa çok ucuzmuş benimde ihtşyacim vardi desin istiyorumm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...