Geyik Başlığı 3

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Son dakika… MTV’ye zam geliyor

Maliye Bakanı Ağbal OVP basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor:

1 Ocak 2018’den itibaren MTV’de sistem değişiyor. Binek otomobilin değerini kapsayan bir sisteme geçiyoruz.

Maliye bakanı dahi bu vergiler artık fazla, daha fazla değişiklik yapılmayacak diyordu. Suriyeli mültecilerin Avrupa Birliğince verilmeyen paralarını paşa paşa ödüyeceğiz anlaşılan.

MTV %40 zam yapılacak iddası var. doğrumudur..
Maliye Bakanı Naci Ağbal binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisinin yüzde 40 oranında artırılacağını açıkladı. Sarma tütün kağıdına da ÖTV geliyor.

Maliye Bakanı Ağbal OVP basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor:

1 Ocak 2018’den itibaren MTV’de sistem değişiyor. Binek otomobilin değerini kapsayan bir sisteme geçiyoruz.

Enerji içecekleri vergi kapsamına alındı.

2018 yılında 74 bin personel alınacak.

2017, 2018 ve 2019 yıllarında özelleştirmede 10 milyar TL özelleştirme geliri hedefleniyor.

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/son-dakika-mtvye-zam-geliyor-2027238/

10 milyar tl özelleştirme geliriymiş.. 10 milyar liralık daha işletme yabancı ortaklara ve sermayeye peşkeş çekilecek. Sata sata bitiremediler. 4-5 milyar liralık saray yaptır, sonra özelleştirme diye vatanın işletmelerini sattır.

Maliye bakanımız MTV'nin %40 artacağını resmen duyurmuş. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun
Sadece motor hacmi ve yıl üzerinden değil aracın değeri üzerinden de vergilendirme yapılacağı yazıyor

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-haberi-bakan-acikladi-mtv-yuzde-40-artacak-40592090

Bu arada elmas ve gemide ÖTV %0
Yabancılara gayrimenkul satışının vergisi yok
Yat ve teknelerdeki KDV oranı %1

Sizleri yat ve gemi almaya davet ediyorum
Kulağımın arkası acımaya başladı

Son düzenleme:
Ben eski araçları kapsayacağını düşünmüyorum sistemin..Yeni alınacak otomobiller diye bir ibare var
Zaten eski otomobilleri de kapsaması mantık hatası olur.. Hoş devlet cebindeki parayı almak istiyorsa bir yolunu mutlaka bulur ayrı mesele :D

Son düzenleme:
Screenshot_2017-09-27-15-08-55.png

konuyu ilk gördüğümde oha bu ne biçim iş desem de pek çok markada görülüyormuş bu durum. Pek çoğumuzun aracı böyledir büyük ihtimalle, hatta o kartonun olmadığı bile vardır :D
https://forum.donanimhaber.com/rena...n-talisman-sahipleri-cok-kizacak--129105909-6
Sıkıntı olmaz, benim arabada hiç yok :) Panelvan gibi yağmur sesi var içerde. :D Ama yedek parça fiyatları büyük trollük gibi duruyor. Yalnız o yalıtımın üzerindeki kaplamanın esnek olmamalı veya araya koruyucu sert bir katman daha konması lazım. O karton bir şekilde ezilirse bütün özelliğini kaybeder.
Efsane test ef-sa-ne :D Ne motorlar tutuyor, ne şanzımanlar tutuyor, ne lastikler tutuyor, ne donanımlar tutuyor :) Vereyim benim arabayı da koysunlar karşılaştırmaya, Golf önde çıksın :D Bir de fiyattan bağımsız olarak bütün premium'ları harcamışlar. :)

Senin ebatlarinda arkadasim clio kaputunu oturarak yamulttu. Hani arabanin herhangi bir yerine elinle bastir icine gocuyor bosuna reno yermiyorum ben mesela. Yeni kadjar aldi arkadas reno hastasi konsol zangir zangir daha 8 bin km olmadi alali.gecen bi su girmis bisi olmus servis oluyor bole sey deyip cagirmis yahu bide 148 bin gibi bisi verdiler valla
Aga o ebatta kimse araba kaputuna bir zahmet oturmasın. Volvo kaputu da yamulur. Kazalarda arabayı kaporta sacı korumuyor ki. Hatta hep söylerim, keşke bütün arabaların çamurluklarını Renault'daki gibi esnek tampon malzemesinden yapsalar.
Konsolun zangırdamasıyla gel bana. İşte Renault'yu Renault yapan detaylar :D Eşşek yüküyle para verip zangırdayan arabaya binmek. O zaman diyorsun ki trimi yerden yere vurulan Seat'ı niye almadım :D

4-5 yıl önce bir tanıdık söylemişti, şöyle şöyle bir ev var diye. Sofya yolu üzerinde, 55 bin euroya müstakil. Tadilat falan gerekliydi ama o zamanın kuru 2 küsurdu. Net hatırlamıyorum 2.30-2.50 arası diyelim.
Bir süre önce sahibinden'e bakmıştım, biri Dobriç'in oralarda köy gibi bir yerden ev koymuş 70 bin euro istiyordu. Kur 4 civarı. Bulgaristan'da değer artışı pek yok bildiğim kadarıyla yatırım için çok daha mantıklı ülkeler var ama o günkü 55 bin euro 2.4'ten desek 132 bin lira. Değeri yerinde saysa bile aynı evin TRY maliyeti şuan 231 bin lira (euro 4.20). Maddi durumu ve git-gel yapabilecek gücü olana yurtdışında yatırım çok mantıklı ve büyük ihtimalle zarar ettirmeyecek bir seçenek.
Oncelikle tabiki gayrimenkul alacaginiz ulkeyi, sehri ve bolgeyi iyi secmek lazim. Mesela Batum icin gelecegin Mini Vegas i olacagi yonunde yorumlar var. Inanilmaz hizli gelisiyor, iklimi cok guzel, cok turist cekiyor.
Herseyi bir kenara biraktim, ev deger kazanmasa da TR de evinizi kiraya verdiginizde 25-30 yilda kendini amorti ederken, orada 9-10 yilda ediyor.

Oncelikle tabiki gayrimenkul alacaginiz ulkeyi, sehri ve bolgeyi iyi secmek lazim. Mesela Batum icin gelecegin Mini Vegas i olacagi yonunde yorumlar var. Inanilmaz hizli gelisiyor, iklimi cok guzel, cok turist cekiyor.
Herseyi bir kenara biraktim, ev deger kazanmasa da TR de evinizi kiraya verdiginizde 25-30 yilda kendini amorti ederken, orada 9-10 yilda ediyor.
Aynen öyle. Dün bir konuda yazmıştım, mantıklı yatırımın geri dönüş süresi diye. Kabul görmüş süre azami 15 yıl iken İstanbul'da bu süre 25 yıldan aşağı değil hatta Boğaz civarında 45 yıla çıkmış durumda (gayrimenkul haberlerinde yazan süreler bunlar, özel bir ilgim yok konuya karşı, ama çevremde gördüğüm satış fiyatı-kira bedeli oranları doğruluyor).

Aynen öyle. Dün bir konuda yazmıştım, mantıklı yatırımın geri dönüş süresi diye. Kabul görmüş süre azami 15 yıl iken İstanbul'da bu süre 25 yıldan aşağı değil hatta Boğaz civarında 45 yıla çıkmış durumda (gayrimenkul haberlerinde yazan süreler bunlar, özel bir ilgim yok konuya karşı, ama çevremde gördüğüm satış fiyatı-kira bedeli oranları doğruluyor).
Ayni fikirde degilim caddede 8 milyardan asagi kira yok yahu.
Simdi soyle anlatayim bunu abiylede konusmustuk hatta @saracer
Bankada 1 trilyon paraya en yuksek yapi kredi faiz veriyor oda aylik 6 milyar. Simdi bu para bankada 1 senede 1 trilyon arti 72 milyar olacak. Ama ev alinmis olsa idi aylik en az 2.5 milyar kira arti evin degeri yillarca artacak ustune paraniz enflasyon yuzundende deger kaybetmeyecek.

Aga o ebatta kimse araba kaputuna bir zahmet oturmasın. Volvo kaputu da yamulur. Kazalarda arabayı kaporta sacı korumuyor ki. Hatta hep söylerim, keşke bütün arabaların çamurluklarını Renault'daki gibi esnek tampon malzemesinden yapsalar.
Konsolun zangırdamasıyla gel bana. İşte Renault'yu Renault yapan detaylar :D Eşşek yüküyle para verip zangırdayan arabaya binmek. O zaman diyorsun ki trimi yerden yere vurulan Seat'ı niye almadım :D
Abi valla gecen v40 vardi bizim serviste arka tamponu soktuler arkada olan demirle yeni clio yapilirdi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...