Karda Kaldık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Akstan emin değilim de sağ arka tekerlek çok net yamulmuş. En iyi ihtimal amortisörle jant doğrultma ister. Daha bunun diski var, kaliperi var bilmemnesi var. Maddi hasarı yüksek. Sahibine büyük geçmiş olsun.
Yalnız benim anlamadığım bir şey var. Geçen seferki kar furyasında babamın Fiesta ve üzerindeki aynı lastik SportContact'lar ile uzun yola çıktık. Çamurla karışık bahçeden çıkarkenki zorlanmam dışında bir sıkıntı yaşamadım, babam da yaşamadı. Hatta yol da aynı fotoğraflardaki şekilde hafif yokuş ve kar kaplıydı. Biz burada 1. olmazsa 2. viteste kalkarak gayet rahat ilerleyebildik. Hatta ben İstanbul'da çok daha ucuz ve az yol tutan lastiklerle Aydınevler'de 2 kış geçirdim. Bana sorarsanız yaz lastiğiyle de belli bir eğime kadar aracı kaldırıp ilerletmek mümkün. Biraz el ayak alışkanlığına bakıyor, biraz da arabanın ağırlık dağılımında çekişin olduğu akstaki oranına bakıyor. Muhtemelen Tiguan'da biraz arabanın müdahalesinden, biraz da ağırlık dağılımında ön tarafa %60 üstü ağırlık binmiyor o yüzden diye düşünüyorum.
Yokuş aşağı giderken ise yaz lastiğiyle bile kaya kaya bir arabaya vurmadan kurtulmanın yolları var. Yola girmeden aşağıya kadar iyice bakmak gerekiyor. Kurtulmanın ilk yolu bu :) Eğim yüksekse hiç girmemek gerekir zaten. Sonrasında da yol kenarlarında kar birikintisi var mı ona bakmak gerekiyor. Kar küreme aracı geçip yol kenarlarında kar biriktirdiyse o yolda başka arabalara vurmadan gerekirse kara saplayarak araba durdurulabilir. X1 ile bu kazayı yapmak ise affedilir gibi değil :(
Bu arada el alışkanlığı, tecrübe filan dedim ama yeni nesil araçlardaki çekiş kontrol sistemleri, ESP, ABS filan hep işi bozan unsurlar. Onlar yüzünden sürücüde tam inisiyatif kalamayabilir. Onu da şimdi düşündüm :)

Evet hocam, maalesef Skoda'nın parçaları da o kadar pahalı. Ben de 10-15 arası diyorum.
daha bile fazla cıkabliir abi o kasa süperblerin bagajı cift yönlü açılıyor, kaza durumunda sistemin değişmesi gerekirse maliyeti cok yüksek ve bir daha eskisi kadar güzel düzen tutturulamıyor eski bir süperb sahiib olarak içim acıdı resmen

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Valla Skoda hakkında pek bilgim yok ne kadar tutar bilememde X1 ön tampon sağ far kesin değişir bu ikisi 10 kağıt rahat tutar bence. Geçmiş olsun bu arada hocam riske atmayarak en mantıklısını yapmışsınız bencede @gtepro
Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Daha önce karda kalmıştık fakat büyükbabam kurtarmıştı fakat şimdi izakta oturuyoruz ve gelmesi neredsyse imkansızdı o yüzden riske atmayıp bırakmak en mantıklısı diye düşündük.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Daha önce karda kalmıştık fakat büyükbabam kurtarmıştı fakat şimdi izakta oturuyoruz ve gelmesi neredsyse imkansızdı o yüzden riske atmayıp bırakmak en mantıklısı diye düşündük.
Risksiz hareket etmek mantıklı. Bu kadarıyla geçmiş olsun :)

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
26
İstanbul
Bugün saat 19 suları kafeden çıktık arkadaşlarla 2 saatte karla dolmuş olan arabanın üstünü temizledik ve yola çıkacaktık geri geri gelin görün ki tam o esnada kış lastiği olmayan bir pejo 2008 tam arkamızda kaldı ve trafik tıkandı. Kış lastiğimiz olmasına rağmen olmayan biri yüzünden 10 dk vakit kaybettik. Milletimiz kış lastiği almayıp karda gideceğini düşünüp kendini kral sanıyor sözde usta şoför oluyor sonra yolun ortasında kalınca soytarıya dönüşüyor. Kendine saygın yok onu anladım da, para verip kış lastiği ekipman vs. almış insanların zamanını niye çalıyorsun? Üstüne birde para verip kış lastiği alırsın, lastiğini olmayanın teki gelip senin arabana girer. Yazık günah ya. Ne zorunuz var kış lastiğiyle? Takın işte kardeşim. Ne zorluyorsunuz. Takmıyorsanız da çıkarmayın arabanızı zor mu bunu anlamak? Burada yazdıklarım, yazdıklarımı düşünüp kış lastiği almayan kişiliklere...

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Bugün saat 19 suları kafeden çıktık arkadaşlarla 2 saatte karla dolmuş olan arabanın üstünü temizledik ve yola çıkacaktık geri geri gelin görün ki tam o esnada kış lastiği olmayan bir pejo 2008 tam arkamızda kaldı ve trafik tıkandı. Kış lastiğimiz olmasına rağmen olmayan biri yüzünden 10 dk vakit kaybettik. Milletimiz kış lastiği almayıp karda gideceğini düşünüp kendini kral sanıyor sözde usta şoför oluyor sonra yolun ortasında kalınca soytarıya dönüşüyor. Kendine saygın yok onu anladım da, para verip kış lastiği ekipman vs. almış insanların zamanını niye çalıyorsun? Üstüne birde para verip kış lastiği alırsın, lastiğini olmayanın teki gelip senin arabana girer. Yazık günah ya. Ne zorunuz var kış lastiğiyle? Takın işte kardeşim. Ne zorluyorsunuz. Takmıyorsanız da çıkarmayın arabanızı zor mu bunu anlamak? Burada yazdıklarım, yazdıklarımı düşünüp kış lastiği almayan kişiliklere...
Arabayı yeni almışız o kadar para vermişiz güç bela birde 2.500 lira kar lastiğine para verecek gücümüz kalmamıştı kusura bakma ayrıca kar yağacaği zaman veya yağdığında eğer kar lastiğimiz yoksa çıkarmıyoruz arabayı garajdan. Eğer kar 3 dakika sonra yağsaydı zaten annem yolda kalmamış arabayı garaja park etmis olurdu. Beklenmeyen bir anda bastırdı kar...

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
26
İstanbul
Arabayı yeni almışız o kadar para vermişiz güç bela birde 2.500 lira kar lastiğine para verecek gücümüz kalmamıştı kusura bakma ayrıca kar yağacaği zaman veya yağdığında eğer kar lastiğimiz yoksa çıkarmıyoruz arabayı garajdan. Eğer kar 3 dakika sonra yağsaydı zaten annem yolda kalmamış arabayı garaja park etmis olurdu. Beklenmeyen bir anda bastırdı kar...
Kardeşim lafım sana değil ki. Sonda belirttim neyin atarını yapıyorsun. Lafım kendini kral ilan etme çabasında olup soytarı durumunda kalanlara...

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Zaten bu kar olayından sonra Kodiaq gelsin 1.4 4X4 150 DSG ile Bizim Tiguan kafa kafaya geliyorsa satar veya takasa girer Kodiaq alırız. Tabi Kodiaq'da led far, büyük ekran, elektrikli bagaj kapağı ve cam tavan olması şartıyla.

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Çok geçmiş olsun. Ben de ısrarlarla bütçeyi zorlatıp 2700 TL'ye kış lastiği aldırdım bizim arabaya, şimdi iyi ki almışız diyorlar. Yola çıkmadan önce hava durumunu da kontrol etmek çok önemli. Umarım bir daha bu duruma düşmezsiniz, kazasız belasız kullanırsınız aracınızı.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Çok geçmiş olsun. Ben de ısrarlarla bütçeyi zorlatıp 2700 TL'ye kış lastiği aldırdım bizim arabaya, şimdi iyi ki almışız diyorlar. Yola çıkmadan önce hava durumunu da kontrol etmek çok önemli. Umarım bir daha bu duruma düşmezsiniz, kazasız belasız kullanırsınız aracınızı.
Aynen kesinlikle katılıyorum hava durumuna bakmak gerek ama annem baktığında Google hava kapalı veriyormuş her ne kadar bu gün kar göstersede annem ona güvenmiş fakat Google bize bi şaka yapmış gibi oldu ve kar yağdı. Neyse artık yapacak bişey yok. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim :).

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
ne bılım olum ben lastık almam dıyen ben varım bı :D
Yukarıda yarım sayfa mesaj yazdığım için otomatik ben oluyorum. :) Neyse ki yazının içinde belirttim, ayağı yorgana göre uzatmak gerek diye. Limitleri aşacak yokuşlara en baştan girmemek gerek. Çivili kar lastiği de olsa, zincir de olsa, yaz lastiği de olsa kilit nokta bu. Girilecek yola önceden bakıp iyice incelemek şart. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım