saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Arkadaslar yaklasik 3-4 aylik bir sure icin arac temin etmem gerekti, oncelikle kiralama opsiyonunu dusundum ama toplam maliyetin en azindan 10-12 bin tl gibi bi rakam olacagini dusununce, 2. el bi araba alip daha dusuk zararla hatta belki zarar bile etmeden elden cikarabilecegimi dusundum.
Kriterlerim cok basit: Otomatik ve kolay satilacak ve cok zarar ettirmeyecek, premium olmasa da kaliteli bir arac. Fiyat konusunda zarar etmeyecegime ikna oldugum surece limit yok.
Oncelikle en cok satan arabalardan Megane sedana baktim, cok icime sinmese de hala opsiyon olarak kenarda bekliyor. Egea yi direk eledim, ama Clio hala olabilir.
Bu arada simdilik bi arkadasimin sirketi icin aldigi 0 km Kadjar i kullaniyorum, eywallah arac cok teknolojik ve donanimli ama konfor, izolasyon ve kalitede vasatin uzerine cikamiyor.
Aslinda cok sevmesem de yeni Corolla yi da merak etmiyor degilim, fakat piyasasi oturana kadar biraz riskli diye dusunuyorum.
Butun bu nedenleri goz onunde bulundurunca aklima PASSAT geldi,
Sizden ricam benimle goruslerinizi paylasip bana yardimci olmaniz, yeni arac tavsiyesi olur, es dost tanidik arac tavsiyesi olur vs vs

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Valla Golf te hiç sıkıntı yaşamadım, otomatük vites almak için satmıştım. Yani hızlı piyasası olan araba isteniyorsa 1.4 125 comfortline dsg golf en mantıklısı bence, eğer küçük gelir denilirse aynı kombin passat alınabilir. Son kasa tüplü civicte düşünülebilir. Veya veya veya octavia dizel otomatik, beklentileri tam karşılar. Ama arabanın yalıtımı kötüymüş ya diye gelme :)

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Valla Golf te hiç sıkıntı yaşamadım, otomatük vites almak için satmıştım. Yani hızlı piyasası olan araba isteniyorsa 1.4 125 comfortline dsg golf en mantıklısı bence, eğer küçük gelir denilirse aynı kombin passat alınabilir. Son kasa tüplü civicte düşünülebilir. Veya veya veya octavia dizel otomatik, beklentileri tam karşılar. Ama arabanın yalıtımı kötüymüş ya diye gelme :)
Ben yine sanirim 2016 sonrasi Golf - Passat arasinda kalicam ama cok alternatif var. Saatlerdir midem bulandi resmen :D
Passat ta Comfortline mi? Impression mi?
Golf te Allstar mi? Highline mi?

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Japonları ciddi düşünün derim fiyatlari makul piyasası da hızlı sorun çıkarma olasılığı da az ki bence en önemli kriter bu
Hiç unutmuyorum komşumuz yazın 3 4 aylığına gezmek için kiralamak yerine gidip Tiguan almıştı. Araç 2.5 ay sonra şanzıman hatası verdi 6.000tl civarı bir fatura ile karşılaştı astarı yüzünden pahaliya geldi. Derdim 12.000 tl den az zarar etmekse bunu da düşünürdüm.
Noter devri, bakıma girme ihtimali (yapacağınız km ye göre değişir), Satarken ve Alırken aradaki fark ki bu sahibinden de harcayacaginiz zamana göre 5.000tl olması muhtemel tabi hiç zarar etmemek hatta kar etmek de düşük de olsa mümkün, sigorta poliçesi vs derken Kiralamakdan uyguna gelir mi Evet fakat unuttuğumuz şey bağlayacağıniz paranin da bir karşılığı var.
3 4 aylığına bir Megane 10.000tl ye kiralanır ve binilir hatta ben günlük 120 tl ye C segmenti rahatlıkla kiralıyorum 3 ay olunca Aylık 2500 e kiralamak da mümkündur araştırın derim

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
894
1,631
2,320
İst.
Marka
Ford
Kompakt segment için söylüyorum en mantıklı araçlardan biri yeni Corolla olabilir. Olumlu yönleri şunlar: Yakıt tüketimi turboşarjlı bi makineden alınan verim kadar artık verim alınıyor araç hafifledi ve yakıt tüketimi makul seviyelere düştü buna bağlı olarak hızlanma verileri iyileşti ve kalite namına çok şey geliştirdiler (bkz.tok kapı sesi :)) şu an bu sesi veren tek doğulu Corolla benim gözümde iki olumsuz yönü var: 1)Yalıtım: Araba hala bi japon ve bunu 120 üzeri hızlarda anlayacağınız tek nokta yol sesi. 2)İç mekan hacmi: Bagajı gayet yeterli fakat iç hacminde özellikle Civic'in gerisinde kaldı hatta öyleki eğer siyah döşeme alırsanız içinde boğuluyorsunuz. Benim size naçizane önerim gidin kullanın sonra karar verin ama kısa vadede alıp satmak için Vag grubuda iyi bir alternatif ama uzun vadede kesinlikle keseye zarar.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Japonları ciddi düşünün derim fiyatlari makul piyasası da hızlı sorun çıkarma olasılığı da az ki bence en önemli kriter bu
Hiç unutmuyorum komşumuz yazın 3 4 aylığına gezmek için kiralamak yerine gidip Tiguan almıştı. Araç 2.5 ay sonra şanzıman hatası verdi 6.000tl civarı bir fatura ile karşılaştı astarı yüzünden pahaliya geldi. Derdim 12.000 tl den az zarar etmekse bunu da düşünürdüm.
Noter devri, bakıma girme ihtimali (yapacağınız km ye göre değişir), Satarken ve Alırken aradaki fark ki bu sahibinden de harcayacaginiz zamana göre 5.000tl olması muhtemel tabi hiç zarar etmemek hatta kar etmek de düşük de olsa mümkün, sigorta poliçesi vs derken Kiralamakdan uyguna gelir mi Evet fakat unuttuğumuz şey bağlayacağıniz paranin da bir karşılığı var.
3 4 aylığına bir Megane 10.000tl ye kiralanır ve binilir hatta ben günlük 120 tl ye C segmenti rahatlıkla kiralıyorum 3 ay olunca Aylık 2500 e kiralamak da mümkündur araştırın derim
Dogrusu usd bozup 130 bin tl ye passat alcak oldugumu dusunursek, aylik 2 bin tl den fazla getirisi olacak paranin, dolarin muhtemel yukselisi de var tabi. Fakat dedigin rakamlara ancak megane clio tarzi araclar kiralanabilir. bende eger 10-12 bin tl yi illaki cope atacaksam konforlu, guvenli bi arabaya binerek atmayi tercih ederim.
Bu konuda yapabilecegim sey su, bakimina en az 10 bin km olan, lastikleri iyi durumda, muayenesi 4-5 ay icerisinde bitmeyecek bir arac bulmak :D

godofwar

Asfalt Kurutucu
13 Mar 2019
75
113
535
Bence bu yorumu dikkate almayın. “Hiç unutmuyorum komşumuz ...” diye başlayan bir cümlenin zaten inandırıcılık payı bellidir.

Sorunuza gelirsek elden hemen çıkarmayı düşünüyorsanız bence bütçenizi düşürmeniz sizin için daha iyi olabilir. Ülkenin alım gücü düştü ve pazar payı ciddi daraldı. Artık vw bile o kadar çok satmıyor. 100 bin bandına alacağınız bir golf, octavia, civic tarzı araçlar işinizi fazlasıyla görecektir bana göre

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ben yine sanirim 2016 sonrasi Golf - Passat arasinda kalicam ama cok alternatif var. Saatlerdir midem bulandi resmen :D

Satış kısmında Passat’ta Comfortline, Golf için ise Highline öneririm.
Edit: Highline Golf alırsanız sunrooflu alın derim. Sunrooflu Highline arayan çok oluyor.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Dogrusu usd bozup 130 bin tl ye passat alcak oldugumu dusunursek, aylik 2 bin tl den fazla getirisi olacak paranin, dolarin muhtemel yukselisi de var tabi. Fakat dedigin rakamlara ancak megane clio tarzi araclar kiralanabilir. bende eger 10-12 bin tl yi illaki cope atacaksam konforlu, guvenli bi arabaya binerek atmayi tercih ederim.
Bu konuda yapabilecegim sey su, bakimina en az 10 bin km olan, lastikleri iyi durumda, muayenesi 4-5 ay icerisinde bitmeyecek bir arac bulmak :D
Konfor konusunda Passat daha iyi lakin güvenlik artık her araçta iyi Megane vb de konfor da 3 4 aylığına sorun çıkarmayacaktır. Burada aslolan bağladığınız para ki siz onu zaten hesaba katmışsınız artık gerisi size kalmış fakat ben hesap yaptığımda size Passat in maliyeti 20.000tl ye çıkıyor hatta doların durumuna göre üzülme ihtimaliniz de var ben son kez söylemiş olayım

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Hadi Golf neyse Passat nasıl hemen satılacak anlamadım açıkcası. Piyasada deli gibi zibil gibi Passat var hem normal kullanıcıdan hem de kiralama şirketinde kullanılmış. Kiralama opsiyonu ilk tercihim, sonrasında Golf alır geçerim sanırım. Aslında sahibinden.com hangi araçların en hızlı satıldığı konusunda kesin analiz yapıyordur, keşke böyle bilgiler elimizde bulunsa.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Hadi Golf neyse Passat nasıl hemen satılacak anlamadım açıkcası. Piyasada deli gibi zibil gibi Passat var hem normal kullanıcıdan hem de kiralama şirketinde kullanılmış. Kiralama opsiyonu ilk tercihim, sonrasında Golf alır geçerim sanırım. Aslında sahibinden.com hangi araçların en hızlı satıldığı konusunda kesin analiz yapıyordur, keşke böyle bilgiler elimizde bulunsa.
Cogunlugunun filo satisi oldugunun farkindayim ama gecen sene Golf 6 bin satarken, passat 11 bin den fazla satmis.
Ayrica malum sitede 2016 uzeri 1700 golf varken 2500 tane passat var satilik.
Bana da garip geliyor ve bu veriler passatin 2. elinin daha hizli oldugunu da kanitlamaz biliyorum ama araba bi sekilde hizli satilanlar arasinda...

Son düzenleme:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Cogunlugunun filo satisi oldugunun farkindayim ama gecen sene Golf 6 bin satarken, passat 11 bin den fazla satmis.
Ayrica malum sitede 2016 uzeri 1700 golf varken 2500 tane passat var satilik.
Bana da garip geliyor ve bu veriler passatin 2. elinin daha hizli oldugunu da kanitlamaz biliyorum ama araba bi sekilde hizli satilanlar arasinda...
Rakamlar doğru değil. Geçen sene 22.322 Passat satılırken, 8.707 Golf satılmış. Satılan Passatların bir sürüsü devlete ve kiralama şirketlerine ait. Tabi bireysel kullanıcının standart D segmenti aracı da Passat. Golf dememiş sebebi şu, Golf'ün her yaştan alıcısı var ama Passat'ın kullanıcı kesimi daha dar bence.
http://www.odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/2333/Model Dokumu Aralık'2018 .pdf
Ayrıca bayileri de bir sorgulayın bence 2017-2018 0 km araç bile çıkabilir ayrıca kiralama yapan bayiler de var. Bu ekonomik durumda güzel indirim yaparlar :D

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok

Passat ve Golf’te ikinci eli kuvvetli olan kısım comfortline, golf te highline da alınabilir, çok fiyat farkı yok ama millet pahalıdır diye genelde bakmıyor bile.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,791
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam Golf'ü hariç tutarsak senin yerinde olsam 120-125 liralara Passat alacağıma sıfır Corolla kovalarım. Fiyatları oldukça cazip. Satmak istediğinde muhtemelen henüz ilk bakımına bile gelmemiş yepyeni bir araç olacağından taliplisi de olacaktır. Boyası, değişeni, cartı curtu var mı diye kafa ütüleyen tiplerden uzak olursun. Corolla'nın piyasası zaten Türkiye'de her zaman var. Yeni kasanın iyi bir araç olması, uygun fiyatlı olması ve sen satacağın zaman da fazla kullanılmamış olması 2.el konusunda elini güçlendirir. Açıkçası Passat yerine 3-4 aylık süreç için Corolla daha mantıklı geliyor bana.

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen

1. ve 4. ilan gayet güzel duruyor. Golf’te Allstar donanım pek bilinmiyor o yüzden elerdim.
1.ilanın çekiciliği hem renk hem sunroof
2.ilanın çekiciliği ise hem high passatlara göre baya ulaşılabilir olması ve discover pro ekran

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
@saracer merhaba, tam olarak aynı durumdaymışız... bende aynı koşullar sahiptim ve neredeyse aynı amaç ve doğrultuda bir araç arıyordum ve tercihimi de bu yönde yaptım.

Gerek forumdan, gerek piyasanın içinde olan bir kaç arkadaşımın ve kendi analizlerim doğrultusunda Türkiyede 2nci el en hızlı olan araçlar, VAG gurubundan özellikle otomatik şanzımanlı ve terichen dizel, Golf, A3, Passat, Superb , octavia, leon .... Renault Clio ve Megane, Toyota Corolla, Peugeot 301 ve Citroen Elysee ... bunlar kadar olmasa sa çok dolu olmayan Opel Insignia....crossover olarak VAG da özellikle Tiguan ve Skoda modelleri, Nissan QQ, Peugeot 3008 ilk anda aklıma gelenler ....

Özellikle büyük şehirlerde tercih otomatik şanzımanlı araçlardan yana..

ben de çok çok sıkılmış olmama rağmen, yurtdışı planımdan dolayı, 2nci eli hızlı sayılan Leon aldım... benim de bütçe limitim biraz daha yüksekti ama buna denk geldik... kusurlarıyla da olsa sevmiştim Leon u .. siz daha önce kullanmadıysanız ve bütçenize uyarsa Golf 7 veya 7.5 deneyebilirsiniz

Son düzenleme:

alianil

Elit Apaçi
23 Mar 2019
158
158
885
29
Tekirdağ
Marka
Toyota
Volkswagen'de DSG haliyle çift kavrama olduğundan dolayı bu sıkıntılar fazla yaşanıyor. Markalarında çift kavrama sistem kullanmalarına anlam veremiyorum. Sonuç olarak bunların hepsi aile araçları aile araçlarındaki temel 3 unsur yakıt ekonomisi,konfor ve sorunsuzluk kullanması güzel bir şanzıman ama yoğun trafikte otomatikte kullanmak sıkıntı ben bunu sürekli viteste kullanacaksam neden 7.000 lira yatıralım ki ? Bu aracın bana sorunsuzluk ve ekonomi yaratması gerekirken üstelik. Bu yüzden volkswagen artık pes etti tam otomatik şanzımana geçiş yapıyor.
Diyeceğim o ki şanzıman konusunda CVT candır.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım