S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Evet tüm otopark aileme selamlar , uzun zaman sonra sanayiye dönüş yaptık ve bir daha eve gelemedik :D. Yardımcı su pompasının patlamasından bahsetmiştim amacım değişmek değildi aslında ama ustam sağ olsun değişelim tehlikeli bir iş bu, başka bir iş almayalım kendimize deyince değiştik ama bununla bitmedi Omeganın bize sürprizleri vardı , ilk olarak dükkandan çıkarken araç gaza dokunduğumda ABS-TC-Otomatik Vites arızalar zinciriyle bana selam verdi , hoppa ne alakası var yardımcı su pompası değiştik başka sistemlerde arıza meydana geldi :D. Bilgisayarı bağla cihaz bağla sonra tekrar başka cihaz bağla sorun yok , abs tc vites sağlam , arıza vermiyor ama gel gelelim araç gitmiyor :D, şaşkınlıkla bayağı bir şeyler denedik ama arıza kaydı bulamadık bu sistemlerde , sorunsa normalde 14.4 ile güç sağlaması gereken alternatör bize 17.4 18.8 sağlıyordu :D sorunu keşfettikten sonra araç çalışmaz oldu ve bir çok kez marş denememize yanıt vermedi , en son ben binip severek okşayarak iltifat ederek bastım ve araç çalıştı fakat motordan dumanlar gelmeye başladı :D. İlk şüphemiz dinamonun yanıyor olması kararına varsak bile sorun kayışın (V kayışı) yanıyor olup duman çıkarmasıydı , kafanızı çok patlattım keşke sesli anlatabilseydim ama her neyse diyelim , işin özü araç sanayide kaldı yardımcı su pompası değişti ve bir çok parçanın değişimine de başladık , herkese teşekkürler. ( Yanıyor derken alev almıyor bu arada :D )

20 senedir hizmet veren pompaya vedamız böyle oldu ve yakın zamanda 20 senedir diğer hizmeti sağlayan amortisörler ile vedalaşacağız , ben görür yada görmez miyim bilmiyorum ama alternatör ilede vedalaşıyoruz 20 senenin getirdiği yorgunlukla iyi geldi buralara diyorum :( ( Fotoğraflara büyük boyut için tıklayabilirsiniz)

WhatsApp Image 2020-05-28 at 23.30.52 (1).jpegWhatsApp Image 2020-05-28 at 23.30.52.jpegWhatsApp Image 2020-05-28 at 23.30.53 (1).jpegWhatsApp Image 2020-05-28 at 23.30.53.jpegWhatsApp Image 2020-05-28 at 23.30.54.jpeg

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
593
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
Evet tüm otopark aileme selamlar , uzun zaman sonra sanayiye dönüş yaptık ve bir daha eve gelemedik :D. Yardımcı su pompasının patlamasından bahsetmiştim amacım değişmek değildi aslında ama ustam sağ olsun değişelim tehlikeli bir iş bu, başka bir iş almayalım kendimize deyince değiştik ama bununla bitmedi Omeganın bize sürprizleri vardı , ilk olarak dükkandan çıkarken araç gaza dokunduğumda ABS-TC-Otomatik Vites arızalar zinciriyle bana selam verdi , hoppa ne alakası var yardımcı su pompası değiştik başka sistemlerde arıza meydana geldi :D. Bilgisayarı bağla cihaz bağla sonra tekrar başka cihaz bağla sorun yok , abs tc vites sağlam , arıza vermiyor ama gel gelelim araç gitmiyor :D, şaşkınlıkla bayağı bir şeyler denedik ama arıza kaydı bulamadık bu sistemlerde , sorunsa normalde 14.4 ile güç sağlaması gereken alternatör bize 17.4 18.8 sağlıyordu :D sorunu keşfettikten sonra araç çalışmaz oldu ve bir çok kez marş denememize yanıt vermedi , en son ben binip severek okşayarak iltifat ederek bastım ve araç çalıştı fakat motordan dumanlar gelmeye başladı :D. İlk şüphemiz dinamonun yanıyor olması kararına varsak bile sorun kayışın (V kayışı) yanıyor olup duman çıkarmasıydı , kafanızı çok patlattım keşke sesli anlatabilseydim ama her neyse diyelim , işin özü araç sanayide kaldı yardımcı su pompası değişti ve bir çok parçanın değişimine de başladık , herkese teşekkürler. ( Yanıyor derken alev almıyor bu arada :D )

20 senedir hizmet veren pompaya vedamız böyle oldu ve yakın zamanda 20 senedir diğer hizmeti sağlayan amortisörler ile vedalaşacağız , ben görür yada görmez miyim bilmiyorum ama alternatör ilede vedalaşıyoruz 20 senenin getirdiği yorgunlukla iyi geldi buralara diyorum :( ( Fotoğraflara büyük boyut için tıklayabilirsiniz)

Ekli dosyayı görüntüle 26618Ekli dosyayı görüntüle 26619Ekli dosyayı görüntüle 26620Ekli dosyayı görüntüle 26621Ekli dosyayı görüntüle 26622
😯 geçmiş olsun reis inşallah tez zamanda kavuşursunuz :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,533
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

Ekli dosyayı görüntüle 26618Ekli dosyayı görüntüle 26619Ekli dosyayı görüntüle 26620Ekli dosyayı görüntüle 26621Ekli dosyayı görüntüle 26622

haydaa geçmiş olsun :S

böyle sürprizleri hiç sevmiyorum ya :S

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
inş minimum maliyetle maksimum kazançla çıkarsın

Ustama çok güveniyorum ama işte alternatör vb. konular elektrikçiye kalmış durumda , tamam her türlü benim ustam yaptığından (yaptırdığıdan) garantim oluyor fakat onlar ne fiyat verirse boyun eğmek durumunda kalmak canımı sıkıyor , bakalım daha işimiz çok detayları konuda paylaşırım :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Güncelleme yapalım :)

Gidip bugün aracımı aldım :D Alternatör-Şarj Dinamosu ne dimek isterseniz artık komple revizyona girdi , 0 km olarak artık aramızda bu işlem bana 500TL ye patladı.
Araç tabiri uygunsa saat gibi çalışmaya devam ediyor , motordan kuş sesi geliyordu devirdaim olduğuna karar verdik , garantiden değişim yapacağız , devirdaimle birlikte kayışlara bir göz gezdirip özellikle duman atan V kayışının tekrar kontrolü gerekiyorsa değişimini yapacağız , beklemedeyiz haftanın dönmesini :)

Hiç hak etmese bile zalim omegacığın karnını doyurup güzelcede yıkattım :D 50 LPG 100 BENZİN - 12 YIKAMA ; 162 tl keyfine yedi bugün benden :D

WhatsApp Image 2020-05-30 at 00.57.17.jpegWhatsApp Image 2020-05-30 at 00.57.30.jpeg

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Klima sistemi nedir yenilemek gerekir mi ?

En çok merak ettiğim sorunlardan birisi buydu eski bir araçta klima sisteminin bakımı revizyonu nasıl yapılır yada böyle bir durum gerekli mi ?

Evet gerekliymiş klima sistemi içinde dönen yağ , klima gazı ve kurutucu filtre zamanla yıpranmaya uğrar ve performansı düşürürmüş , bunları öğrendikten ve araştırdıktan sonra omega klima bakımına nihayet geldi , tüm işlemleri yapılacak gerekli tüm parçalar yenilenecek boruları kontrol edeceğiz yıpranmış yada yıpranmaya yüz tutan her hortum , conta ve boru değişecek böylelikle , bize geçmiş olsun diyelim artık :)

E179A5B1-2ACD-40CD-A27B-76FFCD93A557.jpeg

Ekli dosyalar

• 1878C747-6770-423A-AD37-6C8E5A3796F8.jpeg
    1878C747-6770-423A-AD37-6C8E5A3796F8.jpeg
    313.1 KB · Görüntüleme: 0

futureclassic

Huseyin
Düz Yol Gazcısı
24 Haz 2020
28
107
160
İstanbul
Marka
BMW

kötü olmuş geçmiş olsun atlatılmasına sevindim

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Satıyoruz diye bakmayacak değiliz ya Omega hala benim omegam :p Boyayı biraz canlandırıp korumak istedim , ben aldığımda güneş yanığı olmayan araçta yanıklar başlamıştı hallettik ve korumamızı da eksik etmedik olduğu kadar artık :) 254.000 Kmdir yolların kahrına ortak olmuş 20 yaşında bir araç olarak taşlarla arası hiç iyi olmamış :)

WhatsApp Image 2020-07-16 at 10.45.11.jpgWhatsApp Image 2020-07-16 at 10.45.11 (1).jpg
WhatsApp Image 2020-07-16 at 10.45.13.jpgWhatsApp Image 2020-07-16 at 10.45.12 (1).jpgWhatsApp Image 2020-07-16 at 10.45.15.jpg

WhatsApp Image 2020-07-16 at 10.45.13 (1).jpg

achelik

Abdullah ÇELİK
Senkromeççi
23 Ağu 2020
7
1
70
43
istanbul
Marka
Opel
Selamün aleyküm hocam.
Omega ile ilgili olan paylaşımınızı merakla okudum sonuna kadar , haftaya nasipse bende satın alıcam experde bişey çıkmaz ise.
2003 2,6 150 binde. Gerçi herşeyi yazmışsınız ama dikkat etmemiz gereken neler var en önemlileri nelerdir ?
Arabada baya bi güneş yanığı mevcut onu bi şekil halledicez artık.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Selamün aleyküm hocam.
Omega ile ilgili olan paylaşımınızı merakla okudum sonuna kadar , haftaya nasipse bende satın alıcam experde bişey çıkmaz ise.
2003 2,6 150 binde. Gerçi herşeyi yazmışsınız ama dikkat etmemiz gereken neler var en önemlileri nelerdir ?
Arabada baya bi güneş yanığı mevcut onu bi şekil halledicez artık.

Hocam öncelikle camlarına dikkat edin değişmişse kapıların içi paslanmıştır yüksek ihtimalle , triger çok önemli maliyeti yüksek bir parça, antifriz kullanılmamışsa araçta oda başınızı ağrıtır , ekstra olarak söylebileceğim amortisör sistemi parça bulmak zor oluyor ve yüksek fiyatlı parçalar , boyanma işine ben pütürle beraber 4000 tl fiyat almıştım , elektronik bir sıkıntısı olmamasına ve far sisteminede dikkatlice göz atın , klima bozuksa kompresör bulmak samanlıkta iğne aramak gibi oluyormuş duyduğum kadarıyla , yani her parçasına ayrı ayrı bakmak lazım çok nazlı bir araç çoğu parçası pahalı yada bulmak zaman istiyor , şimdiden kolay gelsin diyorum :)

achelik

Abdullah ÇELİK
Senkromeççi
23 Ağu 2020
7
1
70
43
istanbul
Marka
Opel
Hiç girmesekmi diycem ama :)

Hocam dediklerinize göre bizi üzecek gibi görünüyor belkide üzmez bakalım hayırlısı cuma görmeye gidicez aracı.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Araç yine satılık :)

Detaylı bilgi vereyim buradan :D alan adamda bunları bilerek almıştı bunu da belirteyim :)

-Motorda 2 keçede yağ kaçağı vardı , ben motulun yağ katkısını alıp döktüm araç kesmişti en son adam baktığında da görememişti
-Arka amortisör sisteminin kesinlikle değişmesi lazım virajlarda ölüme gidiyorsunuz
-Lastikler hala bendeki lastikleri , son 1000 km falan kullanılırdı bitikleri oynuyorlardı hala aynı lastiklerle satışta
-Yanında 4 adet lassa kış lastiği vermiştim onuda belirteyim dişleri 4ö-5a MM
-Kliması ne yapsam çözülmedi bir sorun var klimasıyla ilgili kafasına göre takılmaya bayılıyor ve kaputtan çalıştırmak gerekiyor.
-Diff & Vites yağlarının değişmesi ve bakım yapılması şarttır , özellikle diff keçesinde hafif bir terleme başlamıştı.
-Direksiyon kaplama zamanı gelmişti ama görüyorum ki içine sıçılmış korna tuşu bile içine göçmüş
-LPG sistemi komple sıfırlanmalı 1 sene içerisinde hem ömrünü tamamlamış hemde zaten tank değişimi gelecek 2 seneye
-Egzoz sistemi değişmesi lazım , muayenede büyük sıkıntı çıkarır bir daha ki sefere çünkü değerleri tutturamıyor çok yüksek
-Arka perdeni motoru falan aktifti rayı çıkmıştı , alan adama fiyatını düştüm hala yapılmamış duruyor
-Adam almaya geldiğinde aracı kilitleyip bagajı vurdu bagaj kilidinin tutan plastiği kırdı onuda düştüm fiyatından
-Bir çok şeyi bahane etti fiyattan düştüm ayak üstü , alacak kişiler olur soran olur eden olur bilgilensin . bu araç 35 bin civarı bir fiyata satıldı ve alındığı günden bu zamana tek yapılan görünürde egzoz ucu oda çok gerekli değildi.

aklıma geldikçe eklerim buraya :D

Kokular bile benim taktığım kokular bari onları sökeydin dayı sen ne yaptın ya :D Bu aracı alan adam opel servisiyim dedi ve o şekilde aldı , masrafları sorunları anlatıldı geldi yine biz hiç bir şeyi atladığımızı düşünmüyoruz ama geldi bir şeyler daha buldu fiyat düştü eyvallah dedik verdik gitti , toplamak için aldığını beyan etti , sadece egzoz ucu değişmekle olmaması lazım bu işin :D kendilerine iyi insan yemeler diyorum.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Valla @S.Asil seni severim sıkıntı yok da bence ikiniz de birbirinizi yemişsiniz :) sen katkılı şekilde okutmuşsun, o da beleşe aldım kafasıyla yalanlarla fiyat indirip hebele hübele araç almış, şimdi de aldığı fiyatın aşırı üstüne satıyor.

Çok değişik bir alışveriş olmuş :S. Alana da hayırlı olsun satana da :)

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım