Sanziman yag degisimi ne zaman?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
@fksarall

Sordum. Benim şasiden baktı.

8.5 lt yağ alıomuş şanzıman (ZF'nin orjinal yağı mı bilmiyorum?) ve litre başı 80 € + KDV. Yani;

KDV Dahil 802 €. O daaa bugünün kuruyla 3200 ₺ gibi bir fiyat tutuyor ama 8.5 lt bana pek mantıklı gelmedi.

Şimdi Uzlar BMW'ye soracağım.
Oha deseydiniz o paraya yenisini alırım direk ya soygun resmen

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Borusan'daki yedek parça yetkilisi. O yüzden tam cevap verememe olayı normal.

Uzlar BMW'den cevap geldi. Şanzıman yağı 9 lt (markayı sormadım), artı pan denilen yağ kabı ve sanırım filtre + işçilik her şey dahil 1.500 ₺ dediler.

En kötü yağımızı biz alır gideriz o sorun değil.

Zaten sanayi ile Borusan arasında 2 ya da 3 kat fiyat farkı oluyor.
Orası öyle de hem arabanın garantisi devam ediyor şu anda hem de bakım paketi var. 60k bakımını yaptırdıktan sonra yaptırayım madem, o zamana garantim de dolmuş olur.

Teşekkür ederim zaman ayırıp da bilgilendirdiğin için hocam.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Bi sanziman yag bakimi eksikti, simdi bide onun masrafi cikti, neyse 1000 liraya falan cozerim buyuk ihtimal.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Fiyatı yükselten şu kab olsa gerek
ZF_Imag_Product_OCK_PC_8HP_01_ART_1087298361_bw_RGB_corporate_textimage_small_ar.jpg

Batuone1

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2016
33
39
595
çorum
şanzıman yağının değişmesine gerek yok diyen yetkili servis bile olsa bir daha adımımı atmazdım oraya zaten yetkili servislerdeki elemanların çoğu özel servislerde çalışanlardan bilgisiz...
Geçen hafta annemin arabası 2003 yaris şanzıman yağı değişti özel serviste araba 95 binde şanzıman yağı ne zaman değişmiş bilmiyorum ama servis kitapçığında 60bin km de değişir yazıyor neyse yağ boşaltıldı ve sonuç motor yağı gibi simsiyah olmuş yağ yeni yağ olarak internetten getirttiğim eneos eco atf konuldu 2 litre litreside 37 tl idi
işçilik dahil 85 tl ye maloldu bana arabanın gidişi daha akıcı oldu sanki belkide psikolojiktir ama araba giderken 2000 deviri geçtikten sonraki sesi azaldı.

En iyi tamir bakım derler zaten bu otomatik şanzımanların ömürlerinin kısa olmasındaki en büyük etken bilinçsizce bakımlarının yapılmaması yada aksatılması.Yağı ve filtresi değiştikten sonra tork konvertörlü şanzımanlar uzun ömürlüdür dual clutchlara göre her zaman.

Yanlız şanzımanda efsaneymiş ha 9 lt yağ ne demek benim arabanın motor+şanzımanından daha çok yağ alıyor :D

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Hmmm ben son zamanlarda öğrendiklerimi iletmedim, Hasan abi var bizim, 130i E87 si var, ben 40 bin km de bir değiştiriyorum dedi, değişimi çok karmaşıkmış, vakum makinesi falan gerekiyormuş ve yapan kişinin işini bilen biri olması kesinlikle gerekli dedi, shell veya orijinal zf yağı önerdi. Biz Gökçe abinin 1 in yağını ilk aldığında 32 bindeyken 2cr de değiştirttik, 5 litresini mi değişmişler, filtreyi temizleyip geri takmışlar, yağ olarak bmw uyumlu motul atf-ii kullanmışlar, biz korktuk ulan onunda ağzına mıçmasınlar diye, sorduk soruşturduk, sıkıntı olmaz dediler, ben şu an 4 gündür gökçe abinin arabayı sürüyorum, gerçekten şanzıman daha akıllı tepkiler veriyor ve geçişler daha rahat, daha sarsıntısız.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Motor yağı ve şanzıman yağlarında kalite de çok önemlidir. Dişliler, miller arasında bildiğiniz üzere mekanik sürtünmeler ve aşınmalar mevcut.
Stribeck eğrisi diye aratıp incelerseniz bu dişli ve millerin yağ kalitesine göre yataklarla arasında gerçekleşen sürtünmeyi diyagram üzerinde inceleyebilirsiniz.
Motor yağı olsun şanzıman yağı olsun yük altında çalışan parçaların minimum sürtünmeye maruz kalması için sıvı sürtünmeyi yakalamak gerekir. Bu da yağ kalitesine bağlı bir durumdur. Motul, eneos, mobil, gulf gibi yağları kullanabilirsiniz.
Yağların da bir ömrü olduğunu zamanla özelliğini yitirip yağ filmini kaybedip sıvı sürtünmeden katı sürtünmeye doğru işlerin kötüleştiğini unutmayın
Saygılar

dizelci

Profesör
8 Eyl 2016
112
144
1,185
Eğer bir servis size şanzıman yağı ömürlük derse bir daha o servisin kapısından geçmeyin, 40 binde bir şanzıman yağı değişmesi gerekmektedir, değişmez demelerinin nedeni hem cahillik teknik bilgi yoksulluğu ve para kazanmak... otomatik şanzımancılar ne güzel ekmek yiyor ZF den otomatik şanzımancılarla konuşun
Manuellerde durumlar nasıl
Onlarda değişim vs nasıl oluyor?

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Dsg'lerde ıslak/kuru olmasına göre değişiyor durum, 7 ileri kuru tipte bir değişim gerekliliği yok diyor kaynaklar. Ama 2014 başında şanzımanlara mineral-sentetik yağ değişim için geri çağırma yapmışlardı, demek ki değişebiliyor.
Ama hangi servise sorduysam değişmediğini belirtiyor.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
ford fiesta manuel 1.25 benzinli model için şanzıman yağ değişimini öneriyor musunuz? Birisi gerek yok diğeri gerek var diyor. Bence de değişmeli. Ancak kararsız kaldım. Aracımda şanzıman alt kulağı denen bir parça varmış. O değişecek. Değişim yaparken şanzıman yağını da değiştireceğiz mecburen dedi servisteki arkadaş. Başkaları da aman yağı değiştirme diyor. Valla anlamadım gitti.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
ford fiesta manuel 1.25 benzinli model için şanzıman yağ değişimini öneriyor musunuz? Birisi gerek yok diğeri gerek var diyor. Bence de değişmeli. Ancak kararsız kaldım. Aracımda şanzıman alt kulağı denen bir parça varmış. O değişecek. Değişim yaparken şanzıman yağını da değiştireceğiz mecburen dedi servisteki arkadaş. Başkaları da aman yağı değiştirme diyor. Valla anlamadım gitti.
Aracınız kaç bin kmde? Yağ değiştirme diyenlerden uzak durun.
Edit: Her sıvının bir ömrü vardır. Direksiyon hidrolik sıvısı, fren hidrolik sıvısı bunlar her 40bin km veya 4 yılda bir. Manuel şanzıman yağları 80-100 bin kmde bir, otomatik şanzıman yağları 50-60 bin kmde bir değişmelidir

Son düzenleme:

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Aracınız kaç bin kmde? Yağ değiştirme diyenlerden uzak durun.
Edit: Her sıvının bir ömrü vardır. Direksiyon hidrolik sıvısı, fren hidrolik sıvısı bunlar her 40bin km veya 4 yılda bir. Manuel şanzıman yağları 80-100 bin kmde bir, otomatik şanzıman yağları 50-60 bin kmde bir değişmelidir
Aracım 168 bin km de. Ancak daha önceki sahibinin değiştirip değiştirmediği konusunda da bir fikrim yok.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kesinlikle değiştirmeniz iyi olur. Babamın Fiesta 180.000'e yaklaştı, sanırım hiç yağ değişimi yapmadı servis. 190binde hala bizde olursa servisin başına bizzat çökeceğim nasıl değişmez diye. Çünkü özellikle son 1-2 yıl içerisinde lokum gibi olan vites değişimi hafiften kemikli bir hal aldı. Başka arabadan binen insan anlamaz ama ilk sahibi olunca farkı anlıyoruz.
Şanzıman VW veya Opel'deki gibi hafif kemikli bir yapıda olsa muhtemelen değiştirmek zorunda bırakmıştı bile :) Kendi aracım 130.000'e yaklaşan Corsa, ilk bakımda şanzıman yağını değiştireceğim.

Son düzenleme:

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Kesinlikle değiştirmeniz iyi olur. Babamın Fiesta 180.000'e yaklaştı, sanırım hiç yağ değişimi yapmadı servis. 190binde hala bizde olursa servisin başına bizzat çökeceğim nasıl değişmez diye. Çünkü özellikle son 1-2 yıl içerisinde lokum gibi olan vites değişimi hafiften kemikli bir hal aldı. Başka arabadan binen insan anlamaz ama ilk sahibi olunca farkı anlıyoruz.
Benim araçta da var bu kemikli olma olayı. Yavaşlarken 1. vitese taktığımda vites baya zorlanıyor geçerken. 3-4-5 de problem yok ama 1-2 geçişleri baya sıkıntılı. Yağdan mıdır bilemedim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benim araçta da var bu kemikli olma olayı. Yavaşlarken 1. vitese taktığımda vites baya zorlanıyor geçerken. 3-4-5 de problem yok ama 1-2 geçişleri baya sıkıntılı. Yağdan mıdır bilemedim.
Üstteki mesajımı zaten düzenledim. =) Evet. Özellikle düşük viteslerde başlıyor kendisini göstermeye.

Genel olarak durma hızları olacak 3-5 km/h hızlara düşmedikçe 1. vitese takmadan kullanmaya alışkınız. Genel olarak arabaların 1'e geçmekte zorlandıkları için o vitesi hiç zorlamamaya özen göstererek araba kullanmayı öğrendim. Ford'ların 1. vites dişlisi biraz gariptir. Biz bir sıkıntı yaşamadık. Ama bu tarz kullanım alışkanlıkları olmayanlar ve acımasızca 20-30'la ara gaz bile vermeden 1'e takmaya çalışanlar 3 aylık Ford'un bile 1. vitesini garç diye bağırmadan geçemez hale getirebilir. Sizin de özellikle şanzıman böyle hassas hale gelmişken 1. vitesi her zamankinden daha narin kullanmanızı tavsiye ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım