Yazılımı nerede yaptırmalı?

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
farklı yerlerde yazilim atılmış kagit üstünde ayni beygiri verdigi gozuken 2 Polo GTİ arasında 4 boy fark görmüştüm. Araca zarar vermeyecek ama hakkı kadar da geri dönüş alabilceğiniz bi yer olması çok önemli. İstanbul'da olsa önerilcek yerler belli fakat Ankara..

F20 116i araca yanlış bi yerde yazılım yapılırsa soğutma sisteminiz yetmeyebilir. 116i ile 118i'nin motorlari aynı olmasina ragmen yazilim farki var fakat bunun yaninda intercooler'lar da farklı. İnce sınırı kaçırırsanız başınıza dert olur. İyi ellerde yazilmasi şart.
intecooler durumu da çok önemli evet hatırlattığınız için teşekkürler@ardaserin . abimin aracı 2013 model 316i. intercooler'ları 320i ed ile farklı. Mart Nisan gibi yazılım yaptıracağız intercooler da değiştireceğiz. motorun harareti yapısı gereği oldukça yüksek ve yağ eksiltmeye müsait. Downpipe ya da intercooler bu arabalara bana göre neredeyse elzem bir durum. çok şıkıştırılmayan bir motor ise idare eder ama gazlamaya seven biri mutlaka motoru rahatlatacak bir hamle yapmalı yazılım yanında@Ozgur Gunes

Son düzenleme:

ardaserin

Profesör
19 Eyl 2016
246
669
1,835
29
İstanbul
Oncelikle sizi aradaki farklari net ve dogru olarak ogrenmeniz adina bu linke beklerim:
https://www.otopark.com/forum/threads/bmw-f20-116i-ve-118i-farklılıkları-detaylı.3454/

İyi ellerde yazilmasinin sart oldugunu biliyorum, fakat hangi yazilimciya baksaniz en iyi o, herkes ilk basta mutlu, ama 1 yil sonra mutlu mu bilmek istiyorum, bu konuda forumlar cok fakir, kimin gercekten ne oldugu belli degil. Yazilimi yaptirinca gokce abiyle yuruyecegiz bakalim.
Dediğim gibi 10 dakikalık sıkıştırmayla f20 nin kaputunu açtıgınızda kızaran boruları görebiliyorsunuz. Yanlış da bir şey söylediğimi düşünmüyorum eger çok sikistiran biriyseniz yazilimla sogutma problemi cekersiniz.

Size f30 316 i'ye yazılımdan sonra başına gelen sogutma problemlerini anlatması için bir kac arkadasimin numarasini verebilirim :)

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Arkadaslar link paylastim ama bakmamissiniz galiba, 316i ve 320i arasinda intercooler farki falan yok, sadece yag sogutucu ve egzoz boru capinda degisiklik var. Bmw'nin N13'ü zaten diger motorlara gore epey sicak calisiyor, standart motor calisma sicakligi 105 derece, sogutma konusunda sikinti cekenler ya cesme suyu koyuyor arabasina, ya gidiyor dandik Castrol yag koyuyor, ya gidip antifreeze koymuyor adam akilli, sonra benim arabam yag yakiyor su eksiltiyor. Eksiltir tabi abicim, gokce abinin arabasini o kadar sikistirmamiza ragmen(istanbul park a bile girdik), en ufak sikinti cikarmadi, sadece 1-2 tane sikinti cikardi(buji ve yag pompa contasi), o da yazilimla alakali degil gibi duruyor.

ardaserin

Profesör
19 Eyl 2016
246
669
1,835
29
İstanbul
Ben size yardimci olmaya calisiyorum, yag borusunun capinin buyuk olmasi sogutmaya daha cok ihtiyac oldugunun gostergesidir. Egzos çapini ayni tutun, filtre stock kalsın farketmez siz yine de bildiginiz gibi yapin :)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Ben size yardimci olmaya calisiyorum, yag borusunun capinin buyuk olmasi sogutmaya daha cok ihtiyac oldugunun gostergesidir. Egzos çapini ayni tutun, filtre stock kalsın farketmez siz yine de bildiginiz gibi yapin :)

Sizlik bir sikinti yok, ben sadece yasanilan sorunlarin arkadaslarinizla ilgili oldugunu dusunuyorum.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,715
1
6,449
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
316'dan 220hp, çok iddialı, çok iyiymiş. hiç mi yağ eksiltmiyor? kaç km'de bir bakıma gidiyor ki? bir de tam olarak hangi yağı kullanıyor?
Gerçekten merakımı cezbetti, ondan soruyorum.

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
F30 316 orjinalde 136 hp değil mi o_O sadece yazılımla 220 hp nasıl oluyor? Değerler maksimum seviyede mi açılmış? Maksimum seviyede açılsa bile o kadar güç yazılımla alınabiliyor mu? Yanlış anlamanızı istemem ilgim ve biraz bilgim var anlamak öğrenmek için soruyorum :)

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
2cr,megachips falan bunlar kim abi? arabanıza kastınız mı var sizin?

Eğer TSI ve BMW motorları ise sıralamam;
1.Superchips
2.RSA

Japon ise de Dr.Ecu'ya giderim.

başkasına da vermem arabamı. Verene hayırlı olsun
Megachips en son istanbulpark'a 1.6 poloyu 190 yaptık diye getirip arabaları dumanla siyaha boyamıştı.3.20d ile pistten atılmış bir kasap kültürü :)

cem

Asfalt Kurutucu
20 Eyl 2016
32
44
595
9 senedir her aracımı yazılımlı kullanırım her biriyle uzun km ler yaptım.(En az kullandığımla 70 bin km ) Ar-ge si olan, yol testleri yapan ve yazılımlaırnı oyle piyasaya sunan firmaları tercih edin.(Superchips,Revo gibi) Gidip o bu ustalara yaptırmayın. Bu firmalar 30-40 senedir yazılım işiyle uğraşıyorlar. Bir çok markaya dtm,vs kategorilerde yazılım hazırlıyorlar. Türkiyede ise insanlar motor kırarak,çeşitli zararlar vererek yazılım hazırlıyorlar. Arabanıza baktığınız sürece o da sizi üzmez. Bende stage 2 dp, custom filtreli poloyu(megachips), ve stage 2 dp li yine başka bir poloyu(maslakta x usta) stage 1 superchips li polomla 3-4 boy geçmiştim. Sağlam bir firmaya yönelin bu işlerde.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Megachips hakkinda bende iyi seyler duymadim fakat piste giren pololarin buyuk cogunlugu megachips, bu arada bilmeyenler icin 316i-320i veya 116i-118i(170) komple ayni motora sahip.

Sinasi

Profesör
18 Eyl 2016
154
107
1,135
Adana
Remaps dan memnun kaldıklarını duydum ilgilile ve garanti veriyorlarmış.
bizde arabayı değiştirince remapsta yaptırmayı düşünüyoruz.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Booster hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Gercekten yakın bir abim ve cok guveniyorum. Olumlu duydugum kadar olumsuz seyde duydum, olumsuzlari dinledim ama bana hepsi kullanici hatasi gibi geldi. Gokce abi yaptirdi 116i sini zaten 2cr de, her asamasinda sohbet ettigim icin biliyorum her detayini, ilk defa yaptiran o orda. Fakat kendileri beyini acamadigi icin 2cr cok pahali. İstanbul'a falan gonderiyolar beyni. 2cr serhat ve umit abi ile de zamaninda editorken burda paylastigim yazilardan dolayi epey yakinim. Kia aracim icin bana cok iyi bir fiyat verdiler(kesinlikle soyleyemem). G force u biliyorum, bmw forumunun sponsoru, ama İstanbul'da, yapacak bir sey yok.
Şöyle ki, dynoda yaptığını söylediğinden düşük değerler çıkmasından tut, diğer firmalara bok atmasına kadar onlarca şey duyduk. Pek kullanıcıyla alakalı şeyler değil anlayacağın. Ibiza Cupra'sını yazılımlayan bir arkadaşım bayağı uzak durulması gerektiğini falan söylüyor. Vmax de güzel bir alternatif olabilir bana kalırsa.

Ben 60k'yı devirdikten sonra İstanbul'a gidip yaptırmayı düşünüyorum açıkçası. Bir haftasonu gidip gezerim de azıcık. Win win :D

Fazla açmışlar önünü sanırım :p
Önünü fazla açmak değil ya, BMW'nin kendi aldığı güç zaten 170 hp, öyle aman aman bir güç artışı söz konusu değil. 136 hp'lik motorla aynı olduğu için 136'dan 210 biraz fazla gözüküyor ama sıkıntılı değil yani.

cem

Asfalt Kurutucu
20 Eyl 2016
32
44
595
Megachips hakkinda bende iyi seyler duymadim fakat piste giren pololarin buyuk cogunlugu megachips, bu arada bilmeyenler icin 316i-320i veya 116i-118i(170) komple ayni motora sahip.
Herseyi aynı değil malesef.. Bazı farklılıklar var. Stage 2 yazılım yapıp motor kıran birkaç kişi bilirim. O motorun limiti 210hp civarları üstü risk. Zaten 210 halide yeterli olur.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım