bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ankara'da mola yerinde başka arabayı yıkarlarken hortumu benim plakaya takıp koparmışlar. Geldiğimde plakayı kaputun üstünde buldum. Özür dilediler, tebrik ettim, benim arabayı da yıkatıp helalleştim, ne diyeyim o_O
Ekli dosyayı görüntüle 11941
Bugün çift taraflı bant (kalın etli olanlardan) + soğuk tüp silikonla plakanın montajını yaptım. Özellikle ön tamponda kavisli tasarımlar nedeniyle plakalık pişmanlıktır. Herkese öneririm, çiçek gibi oluyor. Neden daha önce yapmamışım dedim.

Hazır girişmişken açıp hava filtresini çıkardım, biraz üfledim silkeledim. Kaput içi genel temizlik, yağ su kontrolleri yaptım. Asayiş berkemal. Geçen pazar motoru zorlayacak şekilde 600km otoyol sürüşlü uzun yol yapmıştım, sorun yok.
upload_2018-3-16_21-22-35.png

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,449
6,787
4,270
26
Denizli
Marka
Fiat
Bugün çift taraflı bant (kalın etli olanlardan) + soğuk tüp silikonla plakanın montajını yaptım. Özellikle ön tamponda kavisli tasarımlar nedeniyle plakalık pişmanlıktır. Herkese öneririm, çiçek gibi oluyor. Neden daha önce yapmamışım dedim.

Hazır girişmişken açıp hava filtresini çıkardım, biraz üfledim silkeledim. Kaput içi genel temizlik, yağ su kontrolleri yaptım. Asayiş berkemal. Geçen pazar motoru zorlayacak şekilde 600km otoyol sürüşlü uzun yol yapmıştım, sorun yok.
Ekli dosyayı görüntüle 11977
41 kere maşallah abi:p

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Pazartesi sabahı erkenden evden çıkıp arabayı İstanbul'da tanıyıp güvendiğim bir ustama bakıma götürdüm. Kartal Oto Sanayi girişindeki Star Oto. Saat 2'den sonra ancak benim arabaya sıra geldi. Malum Opel servisi :p

Sabahtan sanayide yağımı kendim alırım demiştim. Üzerinde Motul yağ vardı. Koca sanayi sitesinde Motul satan bir yer bulamadım. Ben de muadili olabilecek Mobil'in yarı sentetik yağını aldım. Her ihtimale karşı götürüp yine ustamın onayını aldım. Fiyatı Motul'a göre bir tık daha uygun.
upload_2018-5-2_21-38-14.png

Standart 15bin bakımına ek olarak değişmesi gereken benzin filtresi ve bujiler vardı. Normalde daha uygun fiyata sahip Bosch marka buji kullanıyorlarmış. Özel ricamla orijinal GM buji getirttiler.
upload_2018-5-2_21-35-0.png

Hava filtresi birkaç kez çıkarıp silkelediğim için temizdi de, polen filtresini görünce yüzüm ekşidi.
upload_2018-5-2_21-40-17.png

Araba lifte kalktığında aşağıda benzin filtresi, kampana bakım&temizliği gibi işlerle uğraşılırken ben de fırsatını bulmuşken lastiklere batan bazı tehlikeli parçaları temizledim ve tamponda lip onarımı yaptım. Sanayiye gittiysem o eller kirlenecek :D
upload_2018-5-2_21-42-33.png

Son olarak kaç zamandır aklımdaydı, karter koruyucu taktırdım. Artık Mad Max gibi gezebilirim :D
upload_2018-5-2_21-43-57.png

Kapsamlı bir fren bakımı yaptırmak istiyordum ama ustam ısrarla hiç elletme dedi. Piyasada kaliteli yedek parça bulma sıkıntısı yaşanıyor dedi. Orijinal sistemde sorun yoksa sıkıntı olmadıkça elletme dedi, şu anki kadar sağlam olmaz dedi. İkna oldum =)
Aks kafalarıyla ilgili bir sıkıntısı var ama hayati bir sorun değil şimdilik. 2 gün içerisinde yetişmeyecekti. O yüzden başka zaman dedik, bakımımızı tamamladık. Rot&balans ve lastikleri ön-arka yaptırma işlerini Aks kafalarının onarımından sonraya bıraktım.

Özel servis olmasına rağmen hava filtresi bile orijinal GM marka takıldı. Polen filtresi Alman malıydı ama GM veya Bosch değil, yan sanayi bir üründü. Çıkanıyla aynı olabilir. Onun dışında yağ ve benzin filtreleri de Bosch marka takıldı. Özel servis için bence gayet yüksek bir standart. :) İşçilik konusunda gösterilen özen de içime sindi. Fiyatlar da geçen yıl İzmit'te verdiğimden daha uygundu.

İlk 150km'lik izlenimlerim gayet olumlu. Arabanın marşı alması buji değişimiyle toparladı. Yarım marşta çalışıyor :) Genel gidişi de değişen yağ ve filtrelerle çok daha akıcı hale geldi. Çekişten çok fazla düşmemiş ama arada güç kesintilerini ben de hissediyordum artık. Şimdi çok daha pürüzsüz devirleniyor. İğrenç bir hal alan polen filtremiz de değişince klimanın verimi de arttı. Yağ konusunda daha net yorumlarımı birkaç bin km yaptıktan sonra yaparsam daha doğru olur.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
abim güle güle bin severim aydın abiyi ustalıkları güzeldir, kendiside hoşsohbettir :D

kubilayevis

Profesör
Yayın Yönetmeni
7 Eyl 2016
378
699
1,895
İstanbul
Geçtiğimiz Pazar Bursa'da çevreyolunda ilk kez çok güzel rüzgarsız elverişli koşullar denk geldi. Ben de arabanın kondisyonunu deneyeyim dedim.
Toplam 240kg yolcu + full bagaj ile düz yolda 185'i geçmiyor. Stabilitesine bayıldım. =) 160'la giderken bile 70 ile gidiyor gibiydi. (rüzgar sesi hariç:p) 180'den sonra çok hafif titremeye başlıyor, ona da kızamadım.

Ben bu arabayı aldığımda en iyi ihtimalle 140'ta yamuk janttan titremeye başlıyordu, 180'de ön tampon çatırdamaya başlamıştı :D Gelişme var. :)

4 kişi her biri 80-90 kilo bagajsız yarım depo tem üzerinden Uzunköprü’ye gidip gelmiştik. Gelirken 160-200 kmh arasında geldim ve hiç rahatsız edici değildi, yolda akıp gidiyordu. Arkadaşlarım o arabanın gidişini unutamazlar. Ben zaten halen şoktayım [emoji23]

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İçinde buji karter koruyucu rot balans derken 430+yağ iyiymiş
Yok rot balansı aks işlemlerinden sonraya attım, o dahil değil. Vaktimiz kısıtlıydı, yetişmedi işte. Rot balansçı da şimdi git 1 saat sonra gel yapınca zaten iyice... Neyse :D
İçimden bir 400 tutmuş demiştim. Bide orijinal gm parça kullanılmış. Fiyatlar bizim burayla hemen hemen aynı
Karter koruma da dahilse mükemmel fiyat bence.
Parçaların GM ve Bosch olduğunu düşününce ucuz kalıyor. Bujiler olmasa 100₺ daha ucuz olacak.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Yok rot balansı aks işlemlerinden sonraya attım, o dahil değil. Vaktimiz kısıtlıydı, yetişmedi işte. Rot balansçı da şimdi git 1 saat sonra gel yapınca zaten iyice... Neyse :D

Parçaların GM ve Bosch olduğunu düşününce ucuz kalıyor. Bujiler olmasa 100₺ daha ucuz olacak.

Sonunda adam gibi bir yer bulmuşsun bence o daha önemli :D

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Parçaları kendiniz toplayıp giderseniz daha ucuza çıkar. Ben Astra H CDTI için en son bakımı 260 tlye yaptırmıştım. Tüm filtreler bosch, (polen,hava,yağ,mazot) yağ castrol edge 5w40. Bu sene euro'nun artmasıyla bi 50 tl daha üzerine ekler.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Parçaları kendiniz toplayıp giderseniz daha ucuza çıkar. Ben Astra H CDTI için en son bakımı 260 tlye yaptırmıştım. Tüm filtreler bosch, (polen,hava,yağ,mazot) yağ castrol edge 5w40. Bu sene euro'nun artmasıyla bi 50 tl daha üzerine ekler.
Bujiler ve karter koruyucuyu çıkarsam geriye 200₺ kalıyor zaten. :) Yağ ile birlikte 280₺ civarı bir fiyata gelirdi. Muhtemelen küçük bir indirim de yapmıştır. Açıkçası aynı parçaları dışarıdan (dışarıdan dediğim de ancak internetten) toplasam en fazla 20-30₺ kâr ederdim. O kadar fark için değmez diye düşünüyorum. :) Kendi arabalarıymış gibi temiz işçilikle çalıştılar. Bir tarafta ben de kendi işlerime baktım, liftten indirmek için beni beklediler :D Nazımı çekip özenli çalıştıkları için de küçük maliyet farkı feda olsun diyorum şimdi düşününce.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Geçen cumartesi sol stopun altını basit bir geri manevrada kör noktada kalan konteyner kulbunun köşesine hafif bir dokundurdum. Ertesi gün uzun yola gidecektim kafam çok doluydu, o yüzden park ederken tedbir amaçlı 1 metreden fazla mesafe bırakıp öndeki araca yanaştım. Binerken de göre göre bindim. Ama işte dalgınlık, geri geri yavaşça arabayı yarım debriyaj oynatıp saldım, aynalardan hiçbir şekilde açık kapağı bile gözükmeyen konteynere yavaşça dokunup ittirmiş bulundum. Ama çıkan ses sonrasında olası sonuçları sezmiştim. "Konteynerin-tutacak yerinin-yumru köşesi" nden ittirmiştim. Kahrolarak indim baktım, küfrederek geri bindim.
Şimsi o iz çok gözüme batıyor ama ilgileneceğim. Pops-a-dent seti var bir tane zamanında almıştım. Sanırım onu kullanacağım gün bugündür. Çok da sert köşe bir yer ama deneyeceğim.
Ekli dosyayı görüntüle 13024

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Geçen cumartesi sol stopun altını basit bir geri manevrada kör noktada kalan konteyner kulbunun köşesine hafif bir dokundurdum. Ertesi gün uzun yola gidecektim kafam çok doluydu, o yüzden park ederken tedbir amaçlı 1 metreden fazla mesafe bırakıp öndeki araca yanaştım. Binerken de göre göre bindim. Ama işte dalgınlık, geri geri yavaşça arabayı yarım debriyaj oynatıp saldım, aynalardan hiçbir şekilde açık kapağı bile gözükmeyen konteynere yavaşça dokunup ittirmiş bulundum. Ama çıkan ses sonrasında olası sonuçları sezmiştim. "Konteynerin-tutacak yerinin-yumru köşesi" nden ittirmiştim. Kahrolarak indim baktım, küfrederek geri bindim.
Şimsi o iz çok gözüme batıyor ama ilgileneceğim. Pops-a-dent seti var bir tane zamanında almıştım. Sanırım onu kullanacağım gün bugündür. Çok da sert köşe bir yer ama deneyeceğim.
Abi aman once bir isit yoksa boyayi eline alirsin.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,350
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen

Geçmiş olsun abi en büyüğü böyle olsun.Boyasız düzelir orası zamanın olunca yaparsın.Yanlız gözüme bir şey takıldı abi senin arka plakalık çok yamuk duruyor ya [emoji1] Düzeltelim onu bi ara

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Abi aman once bir isit yoksa boyayi eline alirsin.
E zaten sıcak silikon kullanılıyor bu alette, o yetersiz mi gelir?o_O
Geçmiş olsun abi en büyüğü böyle olsun.Boyasız düzelir orası zamanın olunca yaparsın.Yanlız gözüme bir şey takıldı abi senin arka plakalık çok yamuk duruyor ya [emoji1] Düzeltelim onu bi ara
Onu düzeltmek için 5 senedir tamponumun inmesini bekliyorum :D

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
E zaten sıcak silikon kullanılıyor bu alette, o yetersiz mi gelir?o_O

Onu düzeltmek için 5 senedir tamponumun inmesini bekliyorum :D
Yok abi sicak silikon o cekme aleti icin. Yani sicak silikonu gocuk noktasina koyuyorsun sonucta.o bolge sicak olmadigi surece eski boya birde boyada ya catlama yada kabarma yapar sahit oldum daha once.
Ya bi kac litre sicak su ile bi orayi guzelce isit yada isi tabancasi varsa o daha iyi olur.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım