$$$

Seçime kadar dolar ... olur.

• 4-4.5

Kullanılan: 6 6.5%
  • 4.5-5

Kullanılan: 14 15.1%
  • 5-5.5

Kullanılan: 35 37.6%
  • 5.5-6

Kullanılan: 16 17.2%
  • >6

Kullanılan: 22 23.7%

• Kullanılan toplam oy
    93
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
sizin gibiler oldukça burnumuz boktan kurtulmaz kardş alınma ama durum bu
Nedir karşı çıktığınız onu açıklarsanız daha güzel tartışabiliriz. Eğer milletvekillerinin otomobillerini Renault Megane yaparak değiştirebiliyorsak ülkenin durumunu, hemen yapalım. Durmanın anlamı yok.

Bizim gibiler dediğiniz nedir mesela?

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Tüm sıkıntı makam otomobillerinde çünkü. Saraylarda değil, 1500 TL'lik bardaklarda değil, milletin seçtiği milletvekillerinin bindiği otomobillerde sıkıntı. Mesela 35 dolar geçiş ücreti olup yeterli araç geçmeyen köprüler üretmek de sıkıntı değil. İstanbul'un soluna yapay kanal açmak da israf değil.

İsraf sadece makam otomobilleri... Yahu Renault Megane'a binse ne olucak, Passat'a binse ne olucak, S'e binse ne olacak. Öncesinde düzelmesi gereken çoooooooooooooook şey var. @Iskender™

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Nedir karşı çıktığınız onu açıklarsanız daha güzel tartışabiliriz. Eğer milletvekillerinin otomobillerini Renault Megane yaparak değiştirebiliyorsak ülkenin durumunu, hemen yapalım. Durmanın anlamı yok.

Bizim gibiler dediğiniz nedir mesela?
Sanırım bahsedilen mevzu mercedes'e değil de megane'a bin, ekonomi düzelsin değil de bir zihniyet meselesi.. Bugün Türkiye maaş ortalamasının çok üstünde bir para olan 17 bin liralık milletvekili maaşına tam 1.158 lira zam yapılıp 18 bin küsür liralara çıkarılırken memura 160 lira, emekli işçiye 49 lira maaş zammı yapılıyor. Asgari ücreti 200 lira arttırmak için attıkları 40 takla da cabası.

Mevzu lüks arabaya binmekten ziyade, lükse alışan milletvekillerinin kendilerini bu ülkenin ve milletin sahibi gibi görüp hiç bir şey yapmadan devletin ve milletin kaynaklarını hunharca kullanıyor olmaları. Milletvekilleri sözde bizi temsil ediyor ama biz dediğimiz çoğunluğun hepsinden daha iyi şartlarda para kazanıp lüks içinde yaşayabiliyorlar. Birilerinin artık bunların altından lüksü ve saltanatı çekip alması lazım ki vatandaşı kullanıp rahat içinde yaşamak, nüfuz sahibi olmak için milletvekili olmaya çalışmasınlar.

Bu zihniyeti devlet kadrolarından sökemezsek ne ekonomi düzelir, ne vatandaşın devleti yönetenlere güveni yerine gelir, ne de çöken ahlaki zihniyet kendine gelir.

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Sanırım bahsedilen mevzu mercedes'e değil de megane'a bin, ekonomi düzelsin değil de bir zihniyet meselesi.. Bugün Türkiye maaş ortalamasının çok üstünde bir para olan 17 bin liralık milletvekili maaşına tam 1.158 lira zam yapılıp 18 bin küsür liralara çıkarılırken memura 160 lira, emekli işçiye 49 lira maaş zammı yapılıyor. Asgari ücreti 200 lira arttırmak için attıkları 40 takla da cabası.

Mevzu lüks arabaya binmekten ziyade, lükse alışan milletvekillerinin kendilerini bu ülkenin ve milletin sahibi gibi görüp hiç bir şey yapmadan Devletin ve milletin kaynaklarını hunharca kullanıyor olmaları. Milletvekilleri sözde bizi temsil ediyor ama biz dediğimiz çoğunluğun hepsinden daha iyi şartlarda para kazanıp lüks içinde yaşayabiliyorlar. Birilerinin artık bunların altından lüksü ve saltanatı çekip alması lazım ki vatandaşı kullanıp rahat içinde yaşamak, nüfuz sahibi olmak için milletvekili olmaya çalışmasınlar.

Bu zihniyeti devlet kadrolarına yaymazsak ne ekonomi düzelir, ne vatandaşın devleti yönetenlere güveni yerine gelir, ne de çöken ahlaki zihniyet kendine gelir.
Anlıyorum, zaten bu görüşe de katıldığımı belirttim yorumlarda. Benim söylemeye çalıştığım şey, bu lükse alışkanlık vs meselesinin Audi'ler altlarından alınıp Megane'a geçildiğinde sona ermeyecek olması. Milletin vekili milletin durumunu bilmelidir, bölgesinin sorunlarını tartıp meclise taşımalıdır. Eğer onun maaşı 1200 lira artıyorken memura 200 lira zam geliyorsa burada sorun olduğunu bilmelidir.

Benim katılmadığım kısım şu: Bugün biz vekillerin altındaki S serilerini alıp yerlerine Megane versek, bir anda düzelecekler mi?
Mesele otomobil meselesi değil yani hocam. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Hadi madem anlamayacaklar, en azından tasarruf ederiz ekonomiye katkı olur diye düşünsek 30 milyon TL kar ediyor. Tamam iyi para, kullanılabilecek bir para ama bu ekonomiyi düzeltmeye yetmez.

İtirazım buna. Millet açken milletin vergisiyle alınan lüks otomobile kızarım, fakat çalınan vergiye daha çok kızarım. Arabadan önce düzeltiecek çok şey var.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Anlıyorum, zaten bu görüşe de katıldığımı belirttim yorumlarda. Benim söylemeye çalıştığım şey, bu lükse alışkanlık vs meselesinin Audi'ler altlarından alınıp Megane'a geçildiğinde sona ermeyecek olması. Milletin vekili milletin durumunu bilmelidir, bölgesinin sorunlarını tartıp meclise taşımalıdır. Eğer onun maaşı 1200 lira artıyorken memura 200 lira zam geliyorsa burada sorun olduğunu bilmelidir.

Benim katılmadığım kısım şu: Bugün biz vekillerin altındaki S serilerini alıp yerlerine Megane versek, bir anda düzelecekler mi?
Mesele otomobil meselesi değil yani hocam. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Hadi madem anlamayacaklar, en azından tasarruf ederiz ekonomiye katkı olur diye düşünsek 30 milyon TL kar ediyor. Tamam iyi para, kullanılabilecek bir para ama bu ekonomiyi düzeltmeye yetmez.

İtirazım buna. Millet açken milletin vergisiyle alınan lüks otomobile kızarım, fakat çalınan vergiye daha çok kızarım. Arabadan önce düzeltiecek çok şey var.
Dediğin doğru hocam ama yukarıda da dediğim gibi mercedes'i al megane'ı ver meselesi ekonomiyi düzeltmek için değil, zihniyeti değiştirmek için sadece bir adım. Bu adım sadece altlarından lüks araçları almakla değil, devletin ve milletin kaynaklarını lüks içinde yaşamak yahut kendilerine çıkar elde etmek için harcamalarının da önüne geçilerek tamamlanmalı. Eski ABD başbakanı Clinton, kazandığı maaşın büyük bölümünü Beyaz Saray'da ağırladığı aile, akraba, eş dostlarının borçlarına ödüyor. Baktığında ABD gibi bir güç için bunu kısmak ülke ekonomisini iyiye götürmez. Ama ' sen ve senin hiç bir tanıdığın devletin ve milletin parasını kendi lüksüne kullanamaz ' zihniyetini oturtmak için olması gereken bir adımdır. Bu zihniyet, böyle küçük adımlarla başlar ve genele yayılırsa işte o zaman hem ahlaki yönden hem ekonomik yönden hem de hesap sorulabilirlik yönünden gelişme kaydedilir.

cingoz debriyaj

Panpa
Destekçi
8 Eyl 2016
559
1,118
2,520
23
Marka
Zirai Traktör

Mevzu lüks arabaya binmekten ziyade, lükse alışan milletvekillerinin kendilerini bu ülkenin ve milletin sahibi gibi görüp hiç bir şey yapmadan devletin ve milletin kaynaklarını hunharca kullanıyor olmaları. Milletvekilleri sözde bizi temsil ediyor ama biz dediğimiz çoğunluğun hepsinden daha iyi şartlarda para kazanıp lüks içinde yaşayabiliyorlar. Birilerinin artık bunların altından lüksü ve saltanatı çekip alması lazım ki vatandaşı kullanıp rahat içinde yaşamak, nüfuz sahibi olmak için milletvekili olmaya çalışmasınlar.

Bu zihniyeti devlet kadrolarından sökemezsek ne ekonomi düzelir, ne vatandaşın devleti yönetenlere güveni yerine gelir, ne de çöken ahlaki zihniyet kendine gelir.
bkz. Devletin malı deniz, yemeyen keriz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
bkz. Devletin malı deniz yemeyen keriz.
Bahsettiğim ahlaki çöküntü ve bu çöküntünün getirdiği zihniyet yüzünden her gelen milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı makam için, koltuk için, cebini doldurmak için, güç ve iktidar hırsı için geliyor. Devlet yetkilileri milletin kaynağını kullanıp lüks içinde yaşayamaz algısını oturttuğun vakit o koltuklara oturacaklar hizmet için gelmeye başlayacaktır. Asıl niyetin ülkeye hizmet olduğu yerde de ekonomi de düzelir, her şey de düzelir. Hülasa, senin de örnek verdiğin gibi hocam ' Devletin malı deniz yemeyen keriz ' mantığını söküp alırsak ilerleme kaydederiz.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,027
1,998
2,770
Marka
Subaru
300 çok oldu 10, 10 2 parti likid sürüp 200 arttırmaları gerekirdi tam memur işi bu yaptıkları.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,545
2,721
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Makam araçları mevzusunu yeniden açma niyetim yok ancak geçen gün Yunanistan'da darpa uğrayan belediye başkanı olayını hatırlattı bana. Türk dostu olarak bilinene Selanik Belediye başkanı Yiannis Boutaris haberleri tekrar denk gelirse sizde dikkat etmeye çalışın. Adamın makam aracı i20 idi.

Yerlilik oranı:
Hyundai’nin i20modeli %62 oranla ilk sıraya otururken, markanın diğer modeli i10 ise %61 ile ikinci sıraya yerleşti.
https://www.otopark.com/2018/02/turkiyede-uretilen-otomobillerin-yerlilik-oranlari-aciklandi/

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Beklenti 400 civarıydı. Bu müdahele yetmeyecek diye konuşuluyor. 300 yapılması gereken sınırın en alt limitiydi benim görüşüm. 7 Haziran'da da doğru politikalar izlenir umarım.

Yerli ekonomistlerin bir kısmı yetersiz diyor, bir kısmı beklentimizin de üstünde oldu diyor. Yabancılar gördüğüm kadarıyla yetersiz görüyor.
4,56 ile başladık, 4,63'ü gördük yine.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
müdahale hiçbir işe yaramaz. geç kalındı. sürekli olumsuz konuşuyormuşum algısı oluşabilir ama cidden gerçekleri konuşuyorum. ben de çok istiyorum herşey normalleşsin ama olmuyor işte. ne oldu dün 4,92'yi gördü. akşam 4.46 idi şimdi yine 4.66. arkadaşlar battık cidden battık bak. bakın ben çok büyük bir alman firmasında çalışıyorum. sektöründe dünya devi. ilk 5'te. dün tüm türkiye'deki ofislere finansın başındaki isimden mail geldi. mailde özetle ülkenin bulunmuş olduğu ekonomik buhrandan bahsediliyordu. birçok müşterimizin vade uzatması talebi olmuş. borcunu ödeyemeyenler var. sayıları gittikçe çoğalıyor. VE bunlar dev gibi şirketler. varın kobiyi esnafı siz düşünün. yeni müşteri bulurken dikkatli olunmalı ve kesinlikle ödeme sıkıntısı olan müşteriler ile iş yapılmamalı diye uyarı geldi. bakın bu ciddi bir durum. siyaset ile yakından uzaktan alakası olmayan dev gibi bir firmada finans'ın en tepesindeki isimden ülkenin bulunduğu duruma dair, kur dalgalanmasına dair bir mail geliyorsa bu krizin şirketlere de çoktan sirayet ettiği anlamına gelir. sözcü ve fox gibi bağımsız medyayı felaket tellallığı ile suçlayanlara kanmayın. gerçekler acı ve acıtıyor. bunun geleceği bir sonraki nokta ne biliyor musunuz?
küçülmeye gitme ve işten çıkarma. döner döner halka girer arkadaşlar. siyasilere birşey olmaz.

ülkemizi kurtarmak zorundayız

Son düzenleme:

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,545
2,721
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
müdahale hiçbir işe yaramaz. geç kalındı. sürekli olumsuz konuşuyormuşum algısı oluşabilir ama cidden gerçekleri konuşuyorum. ben de çok istiyorum herşey normalleşsin ama olmuyor işte. ne oldu dün 4,92'yi gördü. akşam 4.46 idi şimdi yine 4.66. arkadaşlar battık cidden battık bak. bakın ben çok büyük bir alman firmasında çalışıyorum. sektöründe dünya devi. ilk 5'te. dün tüm türkiye'deki ofislere finansın başındaki isimden mail geldi. mailde özetle ülkenin bulunmuş olduğu ekonomik buhrandan bahsediliyordu. birçok müşterimizin vade uzatması talebi olmuş. borcunu ödeyemeyenler var. sayıları gittikçe çoğalıyor. VE bunlar dev gibi şirketler. varın kobiyi esnafı siz düşünün. yeni müşteri bulurken dikkatli olunmalı ve kesinlikle ödeme sıkıntısı olan müşteriler ile iş yapılmamalı diye uyarı geldi. bakın bu ciddi bir durum. siyaset ile yakından uzaktan alakası olmayan dev gibi bir firmada finans'ın en tepesindeki isimden ülkenin bulunduğu duruma dair, kur dalgalanmasına dair bir mail geliyorsa bu krizin şirketlere de çoktan sirayet ettiği anlamına gelir. sözcü ve fox gibi bağımsız medyayı felaket tellallığı ile suçlayanlara kanmayın. gerçekler acı ve acıtıyor. bunun geleceği bir sonraki nokta ne biliyor musunuz?
küçülmeye gitme ve işten çıkarma. döner döner halka girer arkadaşlar. siyasilere birşey olmaz.

ülkemizi kurtarmak zorundayız

Sevgili Renan, şöyle bir haber aldım. Ülkemizde faaliyet gösteren küresel firmalar likitlerini olduğu gibi dışarı göndererek borç yapılandırma başvurusunda bulunuyorlar. Yani kendilerini garantiye alma derdindeler. İş birazda durumdan maksimum çıkar sağlamanın peşinde olan o koca koca şirketlerin oyunu. Tabi bu kadar kırılgan bir ekonomiye sahip olursan, adamlar istedikleri gibi at koşturur böyle.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Sevgili Renan, şöyle bir haber aldım. Ülkemizde faaliyet gösteren küresel firmalar likitlerini olduğu gibi dışarı göndererek borç yapılandırma başvurusunda bulunuyorlar. Yani kendilerini garantiye alma derdindeler. İş birazda durumdan maksimum çıkar sağlamanın peşinde olan o koca koca şirketlerin oyunu. Tabi bu kadar kırılgan bir ekonomiye sahip olursan, adamlar istedikleri gibi at koşturur böyle.
ekonomik krizin sebebi yazdığınız değil. krizi fırsata çevirenler tabi ki olacak ancak bizim krize girmemizin sebebi bu değil.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,545
2,721
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
ekonomik krizin sebebi yazdığınız değil. krizi fırsata çevirenler tabi ki olacak ancak bizim krize girmemizin sebebi bu değil.

Kriz sebebi olarak kastetmedim. Yukarıda bahsettiğin "müşterilerin vade uzatma talepleri" Türkiye'de pozisyon alma derdinde ki şirketlerin tutumu ile benzerlik gösterdiğinden bahsetmek istedim.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Benim düşüncem doları seçime kadar ne yapıp ne edip 4-4.20 bandına çekecekler. Bunu seçimde kullanacaklar. Sonrasında eğer seçilirlerse ülke olarak küçülmeye gidilecek. işten çıkarmalar artacak dolayısıyla işsizlik oranı çok yükselecek.
Ülkede enflasyon yükselmeyecek veya kur artmayacak belki ama toplum olarak fakirliğin dibine vuracağız.

https://haber.doviz.com/gundem-haberleri/ortada-cok-acik-bir-spekulatif-atak-var/537986
Şu haberde açıklama yapan mahluk nasıl oluyor “Memlekette herkes sanki parasını dolarla kazanıyor ve sanki herkesin dolarla borcu varmış gibi tutumlar sergiliyor. Maaşını Türk Lirasıyla alanlar bile ‘dolar yükseldi, biz fakirleştik’ açıklamasını savunabiliyor anlayamıyorum. Ben bu adamın diplomasından bile şüphe ediyorum. Yazıktır günahtır bu ülkenin eli ayağı kur değil mi ? Çok ilginçler.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Kriz sebebi olarak kastetmedim. Yukarıda bahsettiğin "müşterilerin vade uzatma talepleri" Türkiye'de pozisyon alma derdinde ki şirketlerin tutumu ile benzerlik gösterdiğinden bahsetmek istedim.
açıkçası ben şirketlerin önlem almasını gerçekten borçlarını ödeyememesine tercih ederim. bir sürü boğaz onlardan geçiniyor..

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Eyvallah o zaman bir işe yaramışım. :)
Ben gülmeyi güldürmeyi seven insanımdır hocam, inanın şu 4-5 senedir eşimle anne babamızın yanında bir ağız tadıyla oturamıyoruz ya. Okuyan, çalışan, memleket için üretmeye çalışan hep iyisini düşünen biziz, patron onlar. Büyükler tabi sesimiz çıkmıyor ama bizimki de can yani.

Benden sana gelsin:
995FCAD8-D765-41C3-8A70-A25DF1854EB0.jpeg

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Faiz arttırıp tasarrufa yöneltmekten başka çare yok ..
Sıkı bir diyet ile 1.5-2 yıla tekrar toparlanıyor diyor uzmanlar ekonomi için ...
ama o 1.5-2 yıl, gerçekten diyet yapılacaksa ortada inşaat şirketi kalmaz... kimse yüksek faiz ile kredi kullanıp inşaat yapmaz, fabrika kurmaz (yabancı sermaye sıcak parayla gelmediği sürece) .. araba da almaz.. ekonomi yavaşlar... ama sanırım başka çare de yok ... bu böyle gitmez...2021-22 ye kadar para çekilecek dünya piyasalarından .. hal böyle olunca bizim gibi ekonomiler kendileriyle "baş başa" kalıyorlar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım