Akaryakıt Fiyatları

Merhaba Arkadaşlar, LPG takmak isteyenler için kendimden bir istatistik.
1 yıl içinde 16560 km yol yapmışım. Konuyu uzatmadan, litresi 2,80 liradan LPG, 5,5 liradan benzini hesapladığımda, 1882 tl tasarruf yaptığım ortaya çıkıyor. fakat bundan 329 tl benzin parasınıda düşmem gerek. Yani araba ilk çalıştırmalarda ve otobanda yüksek süratte benzine dönebildiği için bu 16560 km yolda 329 liralıkda benzin yakmışım.
Yani en direk ağızdan söyleyerek benim LPG ile 16560 km yolda yaptığım tassaruf sadece 1553 tl.

Varın lpg takıp takmamayı siz düşünün.
ortalama bir araca sıralı sistem enaz 2000-3000lira desek muayeneye tekrar girme 200lira ruhsat yenileme 100lira.ortalama toplam 3300 lira.yıllık bakımda 100lira lpg filitresi desek 3400lira.
yani lpg takılırsa 2 yıllık fiyat farkını önceden lpg'ye verip toplamda yine aynı masraf çıkıyor cepten.

benzinle binerim hem motor sağlıklı kalır hem çekiş kaybı yaşamam hem araç tek yakıt sistemi kalacağından çıkması muhtemel sorunları direk elemiş olurum hem istediğim her otoparka parkedebilirim hemde bağajımda hacim kaybı yaşamam :)

Lpg arıza çıkarmaz diyenlere duyurulur, şamandırada büyük ihtimalle arıza var şu an bizimkinde. Eski ve kalitesiz bir sistem de değil üstündeki, BRC.
Aklıma geldi şimdi ekleme yapayım, 1.5 yıl önce de tüp beyni yanmıştı 750 lira vermiştik. Sırf uzun yola 2-3 defa çıkacak ve benzine zam geliyor diye yaptırmak zorunda kalmıştık.

Lpg arıza çıkarmaz diyenlere duyurulur, şamandırada büyük ihtimalle arıza var şu an bizimkinde. Eski ve kalitesiz bir sistem de değil üstündeki, BRC.

Araçta yakıt tipi olarak Lpg'ye güvenmediğim için kullanmam ama 6 yıldır Civic'ler BRC kiti ile satıldığı için mecburen BRC ve Lpg yorumlarını okumak durumunda kalıyorum. Gördüğüm kadarıyla BRC Lpg sisteminde sürekli şamandra arızası yapıyor. Bir çok kişi Lpg tankını doldurduğu halde boş gözüküyor diye şikayet ediyor.

Son düzenleme:
Araçta yakıt tipi olarak Lpg'ye güvenmediğim için kullanmam ama 6 yıldır Civic'ler BRC kiti ile satıldığı için mecburen BRC ve Lpg yorumlarını okumak durumunda kalıyorum. Gördüğüm kadarıyla BRC Lpg sisteminde sürekli şamandra arızası yapıyor. Bir çok kişi Lpg tankını doldurduğu halde boş gözüküyor diye şikayet ediyor.
Şu anda bizimki de öyle, depo dolu ama boş görünüyor.

Bende lpg deposu senede 2 defa ters çalışıyor. Depo fullersin ama yarımın bir üstünde kalır. Sonra araba sürdükce kendi kendine ibre yükselir. Yakıtın indiği noktaya geldipinde eşitlenir. Normale döner.

Şamandıra arızasının temeli kalitesiz lpg ve lpg istasyonlarından geçiyor. Rasgele her gördüğünüz yerden almayın. Taunusa ilk lpgyi biz taktırmıştık. Babam gitti ben gaz alıp duramam dedi atiker kit ve 60 litrelik tank taktırdı. ilk zamanlar hariç 38 litreden fazla gaz almıyordu, bi kaç ay önce alfanın lpg'sine bakım yaptırdığım zavoliciye götürdüm, tankın yarısı hava çıktı. ama depo boş sözde. yarım saat boşaltıldı temizlendi şamandıra bakımı yapıldı vs 50 litre civarında alıyor şimdi. Sebep olarakta denizlide ucuz gaz satan bi yer vardı, babam sürekli ordan alırdı araba zaten eski düzen karbüratörden yarısı kaçıyor nasıl olsa derdi. Şimdi ordan almıyoruz sıfır sıkıntı

Şamandıra arızasının temeli kalitesiz lpg ve lpg istasyonlarından geçiyor. Rasgele her gördüğünüz yerden almayın. Taunusa ilk lpgyi biz taktırmıştık. Babam gitti ben gaz alıp duramam dedi atiker kit ve 60 litrelik tank taktırdı. ilk zamanlar hariç 38 litreden fazla gaz almıyordu, bi kaç ay önce alfanın lpg'sine bakım yaptırdığım zavoliciye götürdüm, tankın yarısı hava çıktı. ama depo boş sözde. yarım saat boşaltıldı temizlendi şamandıra bakımı yapıldı vs 50 litre civarında alıyor şimdi. Sebep olarakta denizlide ucuz gaz satan bi yer vardı, babam sürekli ordan alırdı araba zaten eski düzen karbüratörden yarısı kaçıyor nasıl olsa derdi. Şimdi ordan almıyoruz sıfır sıkıntı
Taunusu satmayin :(

Gelen zammın ayak seslerini duyan var mı?

upload_2018-3-19_9-36-57.png

upload_2018-3-19_9-37-40.png