Arabalarınızın Bakım Maliyetleri

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
2010 model Accent Era 1.6 Expo Platinum Otomatik
Yağ: 5w30 lpg PO: 240 TL
Yağ Filtresi: Orjinal Hyundai Mobis: 130 TL
Ön diskler: Maher 550 TL
Ön Fren Balataları: Mando 170 TL
Dİsk değişimi, ön balata değişimi, Yağ bakımı + Hava filtresi= 800 TL
Yer Auto Japon Hyundai-Kia özel servisi, Emre Orak Usta
Tarih Mayıs 2022
(Araç çok makul şekilde taşınabilmesine rağmen işçilik fiyatlarında ciddi artış var-Servisten çok memnunum, senelerdir Hyundai araçlarımı buraya getiririm)
Nisan ayında yağ, yap filtresi, hava filtresi, polen filtresi ve yakıt filtresi değişti. Ek olarak arka disk ve balata değişti. Engine flush yapıldı. 400tl işçilik verdim. Araç Passat b7.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
2014 Hyundai Accent Blue 1.4 D-CVVT CVT;

Ağır bakım,alt takım kontrolü,4 disk+4 balata değişimi,el freni gergi ayarlaması,hidrolik değişimi,v kayışı değişimi,alternatör revizyonu,benzin filtresi ve şanzıman yağı+filtresi değişimini çarşamba günü yaptırdım.

Disk/Balata/Hidrolik grubu: 2000 TL

Ön arka diskler ve ön arka balata grubu komple değişti,TRW marka tercih ettim.Fren hidroliğimi Bosch Dot 4 aldım,eski hidroliği komple sistemden dışarı attık.

Motor yağı/Şanzıman yağı: 470 TL + 1200 TL

Liqui Moly Molygen 5W-30 4lt tercih ettim.Şanzıman yağı oem konuldu.

Filtreler; 1200 TL

Filtrelerin hepsinde Mann tercih ettim,polen,yağ ve hava filtresi değişti,sadece benzin ve şanzıman filtresi orijinaliyle değişti.

V kayışı: 200 TL

V kayışını orjinal tercih ettim,çünkü bu motor resmen kayış seçiyor.Taktığım anda kayış kaynaklı gelen tüm sesler anında kesildi.

Alternatör bakımı,kömür değişimi ve genel revizyon 1000 TL civarı tuttu.

Alt takımda bir şey görülmedi,bu yüzden oradan yırttım diyebilirim.

Antifriz ölçüldü,-50 derecelere yakın çıktı bu yüzden değiştirtmedim.

İşlemlerin çoğunu Özen Oto Kartal özel servisinde yaptırdım,memnunum diyebilirim.

Kabataslak hepsi yaklaşık 6000 küsür lira tuttu.

Son düzenleme:

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
2014 Hyundai Accent Blue 1.4 D-CVVT CVT;

Ağır bakım,alt takım kontrolü,4 disk+4 balata değişimi,el freni gergi ayarlaması,hidrolik değişimi,v kayışı değişimi,alternatör revizyonu,benzin filtresi ve şanzıman yağı+filtresi değişimini çarşamba günü yaptırdım.

Disk/Balata/Hidrolik grubu: 2000 TL

Ön arka diskler ve ön arka balata grubu komple değişti,TRW marka tercih ettim.Fren hidroliğimi Bosch Dot 4 aldım,eski hidroliği komple sistemden dışarı attık.

Motor yağı/Şanzıman yağı: 470 TL + 1200 TL

Liqui Moly Molygen 5W-30 4lt tercih ettim.Şanzıman yağı oem konuldu.

Filtreler; 1200 TL

Filtrelerin hepsinde Mann tercih ettim,polen,yağ ve hava filtresi değişti,sadece benzin ve şanzıman filtresi orijinaliyle değişti.

V kayışı: 200 TL

V kayışını orjinal tercih ettim,çünkü bu motor resmen kayış seçiyor.Taktığım anda kayış kaynaklı gelen tüm sesler anında kesildi.

Alternatör bakımı,kömür değişimi ve genel revizyon 1000 TL civarı tuttu.

Alt takımda bir şey görülmedi,bu yüzden oradan yırttım diyebilirim.

Antifriz ölçüldü,-50 derecelere yakın çıktı bu yüzden değiştirtmedim.

İşlemlerin çoğunu Özen Oto Kartal özel servisinde yaptırdım,memnunum diyebilirim.

Kabataslak hepsi yaklaşık 6000 küsür lira tuttu.
Hayırlı olsun. Günümüz şartlarında bile baya uygun yürütme maliyeti var. Tabi yakıt tüketimini göz ardı edersek. LPG olsa çok daha ekonomik olur eminim.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Hayırlı olsun. Günümüz şartlarında bile baya uygun yürütme maliyeti var. Tabi yakıt tüketimini göz ardı edersek. LPG olsa çok daha ekonomik olur eminim.
Teşekkür ederim,yakıt tüketimi dediğin gibi LPG ile daha makul seviyelere düşebiliyor ama yarın öbür gün ne olacağı hiç belli olmaz,aylar önce de LPG mantıksız kalıyordu.Yakıt tüketimi olarak bakımdan sonra epey farketti araç yarım litre 1 litre seviyesibde daha az yakmaya başladı.Uzun yolda çok makul tüketimler elde edebiliyorum,şehir içi karışıkta üzmüyor ama dur kalka gelince 7-8 litrelere direkt tırmanıyor tüketim,hele klima da açıksa 10 litreler içten bile değil.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
994
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
2019 Sportage dizel

Yetkili servis bakımı için;

Yağ ve filtreler ( mazot hariç + polen muadil ) 2050 TL 🤔

Kia servisleri de hiç güven vermiyor. Kimi Castrol yağ kullanıyor kimi Petrol Ofisi. Her servisi zaten farklı distribütörde. Filtreler de dandiktir muhtemelen.

• Wow
Tepkiler: M.Shadows

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
2019 Sportage dizel

Yetkili servis bakımı için;

Yağ ve filtreler ( mazot hariç + polen muadil ) 2050 TL 🤔

Kia servisleri de hiç güven vermiyor. Kimi Castrol yağ kullanıyor kimi Petrol Ofisi. Her servisi zaten farklı distribütörde. Filtreler de dandiktir muhtemelen.

Kia yı bilmiyorum fakat hava filtresi için Hyundai'nin Fil Filtre ile anlaştıklarını duymuştum.Petrol Ofisi yağ kullanmaları yağ ne kadar güzel olsa da çok daha güzelleri ve teknolojik muadilleri olduğu için hayal kırıklığı oluşturabiliriyor.Hyundai servisleri de aynı,her serviste farklı yağ kullanıyorlar kimisi Castrol Magnatec kullanıyor kimisi Shell Helix Ultra kimisi HX8,kimisi Petrol Ofisi ve hatta kimisi de yarı sentetik yağlar.İki grupta anlaşılan servis ağlarını tamamen bozmuşlar,ilgi alaka müşteriye hitap şekilleri bile vasat en son gittiğim servisle kavga etmeme ramak kalmıştı,benim aracımı benden daha iyi bildiğini zannederek üste çıkmıştı fakat sonunda dediklerim doğru çıkınca da pusmuştu karşımdaki yetkili,birdaha kapılarından dahi geçmeyi düşünmüyorum.

Size de tavsiyem,eğer aracınızın garantisi bittiyse asla bu paralara periyodik bakıma götürmeyin,çok daha ucuza bütün filtrelerinizi ve çok daha kaliteli motor yağına maledebilirsiniz.Yeter ki sağlam bir Kia özel servisi bulun.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
994
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Kia yı bilmiyorum fakat hava filtresi için Hyundai'nin Fil Filtre ile anlaştıklarını duymuştum.Petrol Ofisi yağ kullanmaları yağ ne kadar güzel olsa da çok daha güzelleri ve teknolojik muadilleri olduğu için hayal kırıklığı oluşturabiliriyor.Hyundai servisleri de aynı,her serviste farklı yağ kullanıyorlar kimisi Castrol Magnatec kullanıyor kimisi Shell Helix Ultra kimisi HX8,kimisi Petrol Ofisi ve hatta kimisi de yarı sentetik yağlar.İki grupta anlaşılan servis ağlarını tamamen bozmuşlar,ilgi alaka müşteriye hitap şekilleri bile vasat en son gittiğim servisle kavga etmeme ramak kalmıştı,benim aracımı benden daha iyi bildiğini zannederek üste çıkmıştı fakat sonunda dediklerim doğru çıkınca da pusmuştu karşımdaki yetkili,birdaha kapılarından dahi geçmeyi düşünmüyorum.

Size de tavsiyem,eğer aracınızın garantisi bittiyse asla bu paralara periyodik bakıma götürmeyin,çok daha ucuza bütün filtrelerinizi ve çok daha kaliteli motor yağına maledebilirsiniz.Yeter ki sağlam bir Kia özel servisi bulun.
Hocam maalesef 5 sene garantinin daha 3. senesinde. Yoksa ben de aslında dışarda yaptırmak isterim ama garanti de uzun olunca risk alamıyorum. Başka aradığım yerler 2500 fln demişti, yine buna şükür dedik

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Hocam maalesef 5 sene garantinin daha 3. senesinde. Yoksa ben de aslında dışarda yaptırmak isterim ama garanti de uzun olunca risk alamıyorum. Başka aradığım yerler 2500 fln demişti, yine buna şükür dedik

1 hafta önce kadar aracım serviste 120.000 km bakımından çıktı.

Hava Filtresi
Yağ Filtresi
Polen Filtresi
Motor Yağı (Petrol Ofisi)
Dizel Sistem Temizleme
Karter Tapası
Fren ve debriyaj hidroliği
Mazot Filtresi
İşçilik

Hepsi Kia Sakarya'da yapıldı ve 2300'TL'ye mal oldu.

1 yıldan fazladır PM sensör'üm bozuktu (DPF içindeki kuru miktarını okuyup rejenerasyon başlatan sensör). 4200'TL'ye değiştirildi.

Servis'imden hayli memnunum.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
994
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
1 hafta önce kadar aracım serviste 120.000 km bakımından çıktı.

Hava Filtresi
Yağ Filtresi
Polen Filtresi
Motor Yağı (Petrol Ofisi)
Dizel Sistem Temizleme
Karter Tapası
Fren ve debriyaj hidroliği
Mazot Filtresi
İşçilik

Hepsi Kia Sakarya'da yapıldı ve 2300'TL'ye mal oldu.

1 yıldan fazladır PM sensör'üm bozuktu (DPF içindeki kuru miktarını okuyup rejenerasyon başlatan sensör). 4200'TL'ye değiştirildi.

Servis'imden hayli memnunum.
Çok iyiymiş aslında, o kadar işleme rağmen fiyat çok uygun. Aslında Sakarya uzak değil ama İstanbul'a bu benzin fiyatıyla git gel aynı hesap oluyor

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
375
763
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Citroen C5 2006 mk2 1.6HDİ Manuel
Volant Baskı Balata ( VALEO )
Triger ( Orjinal )
Devirdaim ( Orjinal )
Ön Fren Balataları ve Ön Diskler ( BOSCH )
Castrol Yağ 4 LT
Hava Filtresi ( Orjinal )
Polen Filtresi ( Orjinal )
Mazot Filtresi ( Orjinal )
Yağ Filtresi ( Orjinal )
Vites topuzu ve Körüğü ( Orjinal )
Sağ Sol Aks bağlantı elemanı
Balata temizleyici spreyler sıvı conta vs vs vs
Hepsi 5500TL tuttu
İşçilik 1600TL verdim
Totalde 7100 TL harcadım

mete25

Panpa
4 Mar 2019
515
1,279
2,520
Ankara
Marka
BMW
2 litre motul eco-nergy 5-30
Yağ filtresi
Polen Filtresi
Toplam 450 TL

Yere düşen yağ filtresi kullanıldığı için malesef pek içime sinmedi.

• Üzgün
Tepkiler: bt

mete25

Panpa
4 Mar 2019
515
1,279
2,520
Ankara
Marka
BMW
2 litre yetti mi araca,yarım bakım gibi olmuş bu daha çok :)
Araç toplam 3.25 litre yağ alıyor, elimde önceki 2 bakımdan artan 1.5 litre yağ olduğu için ve sonraki bakımda 5 40 kullanmayı düşündüğüm için bu bakımı böyle tamamladık. Hava ve polen filtresini kendim değiştiriyorum zaten, elimde olduğu için hava filtresi de almadım elimdekini kullandım.
4 litre yağ ve hava filtresi dahil olsaydı 750 tl gibi bir miktara denk gelecekti :)

Son düzenleme:

ozanckl

Profesör
28 Nis 2019
202
1
306
1,385
31
Marka
Ford
2006 model 307 1.6 hdi 110 luk için
Triger seti, devir daim, alternatör kayışı, külbütör kapak contası, eksantirik kecesi, enjektör contası, enjektör kecesi, eksantirik mili emme, eksantirik mili egzoz, eksantirik zincir gergi takimi, egr valfi, enjektör pulu, antifiriz, ön rotlar işçilik dahil 10920 TL

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
2006 model 307 1.6 hdi 110 luk için
Triger seti, devir daim, alternatör kayışı, külbütör kapak contası, eksantirik kecesi, enjektör contası, enjektör kecesi, eksantirik mili emme, eksantirik mili egzoz, eksantirik zincir gergi takimi, egr valfi, enjektör pulu, antifiriz, ön rotlar işçilik dahil 10920 TL
Sağlam toparlamışsınız maşallah.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
375
763
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Teşekkürler. Aceleyle aldığım araba bana ders oldu biraz. Sözde bakımlı araç ama bunlara ilave baskı balata değişti daha önceden. Benim kayıtlar elimde satacağım zaman herkesin kafası rahat olur en azından.
Aynısı başıma geldi çevre baskısı altında aceleyle aldık zaten borç harç alıyoruz üstüne masraf çıkarınca tat kaçırıyor :(

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Marka: VW
Model: Polo 1.6 TDI DSG
Yılı: 2013
Bakıma girdiği km: 115.000

Yapılan işlemler:
Standart yıllık bakım
+ Mazot filtresi
+ Triger seti
+ Antifriz yenileme
+ Sağ iki jantta doğrultma
+ Sağ ön teker bilyası
+ Rot ayarı

Ücret: 6600 ₺
İşlem yapılan servis: Şahin Oto Kocaeli ( via @DuzboruDownpipe )
Verilen hizmetten memnun kaldınız mı: Evet

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım