Geyik Başlığı 3

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sonra neden otomobil testcileri test aracı bulamıyor. Mekan mekan dolaşan, büyük gazetelerde nasıl yazdıklarını anlamadığım, hayatı beleşe yaşayan ve sözüm ona her şeyden anlayan tiplere sinir oluyorum. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/faruk-bildirici/test-araciyla-tatil-40650841
Daha önce de bir durum atmıştım forumda. Ülkece uzmanlaşma dediğimiz kavrama oldukça uzağız. Eğitim sistemi hakkında bir ilahiyatçı, milletvekili, hukukçu çıkıp ekran önünde ahkam kesebiliyor. Nitekim otomobiller konusunda ehil olan insanların işini yapmasını engelleyip, bir nevi işine müdahale edip araya hatırlı dostlar sokarak ya da maddi bir ölçüde karşılığını alarak bu işe soyunan tipler de aynı kategoriye giriyor. İlla reklam olarak bu şahıs kullanılacaksa bu marka ürün yüzü ya da reklam yüzü olarak anlaşır, çekim yapar ve ekranlarda yayınlanır. Ama öbür türlü olması gerçekten yanlış.

Mesela yazın 14/100 geziyorsa kaç olur?
Kullanim tarzina, havanin sogukluguna, motorun ne kadar surede isinip ideal calisma sicakligina eristigine gore degisir tuketim kosullari ama 15'e yaklasir gibi geliyor bana. Soyledigim gibi benim dizel aracta yazin yaz lastikleriyle 5.5 yaktigim yolda w651 ile kisin 6.5 - 6.8 yakiyordum. Tabii dizel motor daha gec isiniyor ama sizde de 0.5 ile 1 arasi fark olur gibi dusunuyorum.

Kullanim tarzina, havanin sogukluguna, motorun ne kadar surede isinip ideal calisma sicakligina eristigine gore degisir tuketim kosullari ama 15'e yaklasir gibi geliyor bana. Soyledigim gibi benim dizel aracta yazin yaz lastikleriyle 5.5 yaktigim yolda w651 ile kisin 6.5 - 6.8 yakiyordum. Tabii dizel motor daha gec isiniyor ama sizde de 0.5 ile 1 arasi fark olur gibi dusunuyorum.
Dizel motor ısınana kadar arabada donma tehlikesi geçirenler oluyordur:D İzmir de bile 15 dakikada ısınıyor d-4d sivasta hayal edemiyorum.Mesela @Sailor abinin araba da 15 mi yakar?

Dizel motor ısınana kadar arabada donma tehlikesi geçirenler oluyordur:D İzmir de bile 15 dakikada ısınıyor d-4d sivasta hayal edemiyorum.Mesela @Sailor abinin araba da 15 mi yakar?
Cok soguk illerde sorun oluyor dizel motor. Mesela 10 11 derece sicaklikta hararet ideal calisma sicakligina erismese bile 3 km icinde kaloriferden sicak hava alabiliyorum benim aracta. 4-5 dereceye dusunce de en az 4 km yola ihtiyac duyuyorum. Tabii bu sicak hava alabilmek icin. Motor ideal calisma sicakligina erismesi daha gec oluyor.

Kaptanin mazda da normal kosullarda 14 yakiyorsa, w651 ile birlikte 14,5 - 15 arasini bulur diye dusunuyorum. Tabii yazlik lastiklerinin de tuketim etiketi onemli. Mesela b ya da c tuketim etiket degerine sahip lastikten bir anda e etikete dusersen fark acilabilir. Mesela goodyear egp yaz lastigim varken 5 litre yaktigim yerde, w651'e gecince 7 litreye yaklasti tuketimim. Biri b etiketli digeri e etiketli.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...